(upravil gaminn 14. 2. 2008 20:33)

Téma: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Zdravím,
můžete mi, prosím, poradit nějaké lepidlo, které slepí hliník a polyester (plast) a bude maximálně odolné proti chemikáliím, se kterými bude v kontaktu?

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Mělo by to jít některými epoxidy. Jen ten hliník moc odolný chemikáliím není. Do čeho to bude?

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Má to sloužit k nalepení sítotiskové tkaniny (polyester) na hliníkový rám. Odolnost proti chemikáliím je nutnost a hliník s tím nemá problémy, používané barvy a ředidla s ním nic nedělají. Zapomněl jsem dodat (nebo spíš jsem to dozvěděl až teď), že se na to používají polyuretanová lepidla.

Spíš mě ale zajímá nějaká konkrétní značka, pokud s ní má někdo zkušenosti. Prodávají se např. montážní PUR lepidla do klasické pistole, což by bylo fajn, jen je otázka, jestli je takové lepidlo opravdu vhodné pro moji aplikaci - i když je na bázi PUR.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Tak s tímhle zkušenost nemám. Kdysi jsem laminoval polyester epoxidem a drželo to jak židovská víra.
Budeš se pokoušet o domácí sítotisk? Kde jsi tu tkaninu získal? Údajně je to drahá sranda v malém množství nesehnatelná.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Pokud by epoxid šel, bylo by to super, něco málo toho lepidla máme doma, takže vyzkouším.

www.sc-brno.cz vyřeší všechny tvé požadavky ohledně sítotisku. Sítovina se dá koupit v min. délce 1m (a v různých šířích), cena za 1m se myslím pohybuje okolo 600 (záleží na typu sítoviny). Takže bych to zase neviděl tak nedostupné pro běžného člověka.

Jinak já se teď jenom mlátím do hlavy, že jsem nevyužil jejich služeb co se týče napínání sítovin do rámu, teď tady musím řešit, jaké použít lepidlo. Pokud si necháš sítovinu napnout do rámu u nich, tak navíc nemusíš odebírat minimální množství sítoviny (1m), ale jen tu, která se spotřebuje na tvůj rám.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Škoda že jsi k tomu neuvedl více podrobností-mechanické zatížení,druh rozpouštědla,vibrace,teploty,způsob upevnění(např.obtočení síťoviny kolem hliníkove trubky,nebo nalepení na jednu stranu profilu...)Epoxy jde použít,ale je tvrdé a při ohybu popraská a na hliníku se uvolní.Na podobné věci mám dobré zkušenosti s UHU PU MAX Gel,ale neumím odhadnout jestli by bylo vhodné i na toto.Výborné a houževnaté by bylo i nějaké lepidlo na bázi methakrylátu,ale tam bude vyšší cena.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

No, nevím, co bych dále měl upřesňovat. Jde prostě o lepidlo na nalepení sitoviny na rám, to mluví samo za sebe. Tj. vibrace žádné, teplota pokojová, mechanické zatížení malé (jen tah napnuté sítoviny), upevnění nalepením sitoviny na hliníkovou plochu. O co se týče odolnosti proti rozpouštědlům, tak nejde o jedno konkrétní. Spoj bude v kontaktu s mnoha různými chemikáliemi, takže ta odolnost by neměla být jen proti jednomu speciálnímu sajrajtu.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

No,když jde jen o nalepení síťoviny na hliníkovou plochu jde použít PU i ten epoxid,osobně bych ale použil methakrylát.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Doufám, že se pochlubíš s výsledky a celkovými náklady. Uvažoval jsem o potisku panelu sítotiskem a u firmy jsem se nedostal pod 1000,- Kč za panel. Při sériovce je to nejlevnější způsob, ale kusovka je drahá.

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

mám dobré skúsenosti ako letecký modelár s epoxidom, porpípade niečo disperzné, ale to neviem ako drží na hliníku (s duvilaxom som neželezné kovy nelepil)

Web

(upravil gaminn 15. 2. 2008 17:37)

Re: Odolné lepidlo na hliník a polyester

Leonardo: Ten epoxid je pro mě nejdostupnější, takže vyzkouším.

7tech: Pochlubit se žádnými výsledky nemůžu, ale vím, že sítotisk je doma docela dobře proveditelný. smile Já osobně jsem do sítotisku šel především kvůli výrobě DPS (ale využití se najde i jiné). Prozatím nemám žádnou desku kompletně hotovou, jen jsem dělal pokusy na kusech desky. A výsledky dobré, nepájivá maska vypadá tak, jak má.

Co se týče nákladů, samozřejmě asi není možné si vystačit jen s pár stovkami. Jen pomůcky pro sítotisk mě vyšly na cca 3,5k - gumové těrky (2x - 2 tvrdosti), hliníkový držák těrky (lze bez problémů vyrobit doma), 3 druhy sítovin, rám.

Pak to chce nějaké barvy - kupoval jsem dvousložkové světlocitlivé nepájivé masky Coates (2x 1kg - bílá a černá, dohromady cca 3k - jsou to ale speciální barvy na nepájivé masky, nějaké levnější univerzální fotocitlivé barvy budou určitě taky k sehnání). Pracuje se s nimi tak, že se podklad nanese celistvá vrstva, ta se pak přes motiv osvítí, vyvolá a vytvrdí. Samozřejmě je možné použít i klasické "nefotocitlivé" barvy, kdy se síto ovrství fotocitlivou emulzí, po vyvolání je pak na sítu trvale vytvořen motiv - jeden potisk pak znamená jen přetření síta barvou, vytvrzení a hotovo).

Jelikož jsem doma neměl žádné potřebné "laboratorní" vybavení, kupoval jsem i to (nějaké ty fotomisky a další podobný bakelit smile), včetně NaCO3, kterým se v případě mnou použitých barev vyvolává obrazec. Na sušení a vytvrzování je pak potřeba nějaký zdroj tepla, nejlépe IR zářiče, keramické. Ale všechno tohle vybavení už je individuální.

Takže shrnutí - pokud potřebuješ jednorázově potisknout jeden panel, tak je výhodnější nechat si ho natisknout u firmy, překvapivě. smile Ovšem ty ceny, co tady uvádím, zahrnují spoustu materiálu, bez kterého je možné se obejít - držák těrky není problém si vyrobit doma, rám taktéž, sítovina stačí jedna (jeden metr nebo rám + pouze potřebné množství sítoviny včetně nalepení sítoviny), barvy se dají sehnat určitě levnější (fotocitlivé barvy budou asi obecně dražší, tudíž fotoclitvá emulze + klasická barva by mohlo vyjít o něco levněji).