(upravil maykee 9. 2. 2008 3:22)

Téma: LVA100

Zdravim!!!
Prosim Vas poradte mi.Oplatilo by sa investovat do tohto zosilnovaca alebo je to len strata penazi a casu?Chcel by som to na sub a mam vacsinu suciastok potrebnych na zostavenie...vopred diky za odpovede wink

http://www.levex.wz.cz/lva100.htm

Re: LVA100

Mě by zajímala rozborka tohoto zesíku z hlediska elektronického - pokud je tam něco špatně tak co, proč a jak se to projeví na výsledku. To že tam nejsou integrované ochrany a pod to bych tu neřešil, to je snad jasné.

(upravil opamp 9. 2. 2008 6:23)

Re: LVA100

Kde jsem to schéma už jenom viděl... smile

Proč kurva všichni tak šetří na dvou BCčkách - sledovačích před VAS, který to skoro 10x zlinearizujou, mi fakt není jasný. Stejně jako to, proč se šetří na antisaturačních diodách. Tato poznámka se netýká jen tohoto zesilovače, ale i jiných, od renomovaných a populárních firem.
Zvýšení nákladů na materiál odhaduju na 6Kč / kanál, snížení zkreslení skoro o 1 řád.
Stejně tak ta proudová ochrana - emitorový odpory tam už tak jako tak jsou, takže by šlo o 2 tranzistory, 2 koďany, 4 diody a 4 odpory.

Jinak si myslím, že to patří k těm lepším zapojením, které lze na Internetu potkat!

Web

Re: LVA100

To jsou stránky jednoho místního člena, nevzpomenu si ale na nick sad

Re: LVA100

Já vím smile

Web

Re: LVA100

no hej myslim Vasila...ved on my to posielal;).ozaj tak ako by som to mal upravit please?ono by to slo na sub do 100W/4ohm..

Re: LVA100

No tak třeba kdyby použil v diferáku prachobyčejný 2N5551/5401, zmizely by hned čtyři tranzistory a kupa dalších součástek. Podotýkám, že zrovna tahle dvojice ve značkovém provedení /v Aldaxu je máme od ONS/ nešumí.
Má to koncepci jako zesy před 15 lety, kdy nebyly k dispozici malé tranzistory s vyšším Uceo než 50V.
Platí Ondrova poznámka a ještě by dva trandy zbyly.

Web

(upravil opamp 9. 2. 2008 15:18)

Re: LVA100

Když ona má spousta lidí pocit, že ta kaskoda na vstupu zlepšuje parametry... (potlačení Millerovy kapacity v diferáku).

Realita je, aspoň co jsem zjistil v různých pramenech, složitější. Vstupní impedance VAS je na výškách většinou díky silný lokální nfb způsobený kompenzačním kundíkem tak malá, že diferák pracuje vpodstatě do zkratu (jako převodník U-I) a Miller se tím pádem beztak neuplatní.

Ano, před 15 lety ovšem lidi neměli simulátory, tak si toho nevšimli.

EDIT: Nic z toho, co jsme napsali, ovšem nevylučuje ono použití v subu.

Web

Re: LVA100

aha...a ako by to v zakladnej podobe hralo sub?

Re: LVA100

Ale nejspíš velmi dobře (pokud to má autor skutečně vymazlený, co se stability týče - to ze schématu nepoznáš). Jenom tam bude strašná škoda těch rychlejch konců.

Web

Re: LVA100

aha...ja to skusim postavit,a do coho by bolo podla teba lepsie dat tie konce?symasym?

(upravil Vasi 9. 2. 2008 19:11)

Re: LVA100

Tesi me, ze ma zajem nekdo o stavbu tohoto zesilovace. Co se tyce pripominek kolegu, tak s nimi v podstate souhlasim. Nicmene v soucasnosti uz delam navrh na vylepsenou verzi tohoto zesilovace, vylepseni co se tyka hlavne diferaku a rozkmitoveho stupne a dodelanou nadproudovou ochranu. A chtel bych nahradit KF (BF) nejakymi SA/SC, ale je to trosku problem pac nemuzu sehnat ty co bych potreboval...
Nicmene ho pouzivam ve spojeni s tripasmovymi reproboxy (ARN226,ARP150,ARV104+zdejsi vyhybkou) a zvuk je velice prijemny, aspon memu uchu. Myslim si ze, na subwooferu se ani moc rozdily mezi zesilovaci neprojevi, snad jen DF.

Web

(upravil opamp 9. 2. 2008 20:33)

Re: LVA100

Vasi, já s Tebou souhlasím v tom, že toho zesu je škoda k subu, že má rozhodně na víc... mohl bys kdyžtak maykeemu poskytnout tu verzi s BDčkama? Ta by úplně stačila a stála by ho asi míň.
Jinak - KFka mají slušnou linearitu, kdybys před ně hodil sledovače, viz DPA220 nebo Tesla AZS224, nemusel b ses trápit myšlenkama na výměnu. Hlavně to chce pořádně nastavit kliďák - najdi si pohodovou skladbu, třeba s hezky nahranou příčnou flétnou a laboruj - rozdíly i v řádu miliampérů jsou dost slyšet a rozhodně neplatí, že "víc je vždy líp".
Jedno rýpnutí k textu na Tvých stránkách - degenerační odpory v emitorech diferáku to rozhodně nezpomalují!!!

Maykee, je otázka, co by se poslechově líbilo víc, jestli symouš nebo tohle.

Web

Re: LVA100

Poslechově zcela určitě tohle.

Web

Re: LVA100

Zatím jsem slyšel jen symouše modified by pistole. Nenadchnul. Origo symouše mám půjčený od prosince a ještě jsem nebyl s to přidělat tam koncáky, chladič, zdroj a poslechnout si to...

Web

Re: LVA100

opamp: ty sledovace pred rozkmitak jsou v planu. Vymena tech BF neni ani tak z duvodu spatnych parametru, ty maji myslim docela dobre, ale chtel bych tam dat rychlejsi. A navic jsou dosti rizdilne BF od KF. Chtel bych tam dat 2SA1540.
Pro ten subwoofer by urcite stacila ta verze s BDckama, ale bohuzel ji jeste nemam odzkousenou a premyslim, jestli ji neudelam znovu az z vylepsene LVA100, asi by to bylo lepsi, proto LVA100BD zatim necham v klidu to same i pro LVA200. S tim klidakam souhlasim, netreba nic prehanet.
Symasym jsem take neslysel, docela by me i zajimalo jak to hraje. Pozdeji planuju i all-in verzi smile (na spolecne desce zdroj,zesilovac,ochrany).

Jsem rad, ze jsem nedopadnul jako Federmann, teda aspon zatim smile
Zesilovac tvorim hlavne pro ty, co si chteji postavit kvalitnejsi zesilovac, na netu jsou nekdy zesilovace, ktere bych nemel odvahu stavet.

Jinak diky za pripominky a rady na zlepseni.

Web

(upravil Thales 9. 2. 2008 22:05)

Re: LVA100

Budiž pochválen každý kdo ke své práci přistupuje poctivě. Ne jako Tatrmann.

Re: LVA100

No dobre ja mam aj tu schemu na verziu s BD-ckami,len ide o to ze uz mam davnejsie kupene tie koncove 2SA,2SC aj s budicmi,ktore sa mi len valaju v supliku...A preto by som ich v tom chcel pouzit,keby nie nahodou v tom tak som rozmyslal v symasyme,lebo ho ma Kurpelm (kupil ho od pistole a myslim ze to aj bude ten co si pocul opampe..) a vravel ze to hra dost dobre...ako aby ste vedeli presne co chcem..Chcem si spravit 5.1 sustavu k PC (koli hram a hlavne filmom), na satelity a center mam 40W zosiky a na sub chcem LVA-cko alebo nieco velmi podobne a s co najlepsim DF.. a kedze na tento modul mam da sa povedat ze vsetko potrebne tak by som to velmi rad dal dokopy..

Vasi,tento zosik sa mi uz dlhsie paci,ja teraz hlavne cakam zakial mi kamos spravi plosak fotocestou nech uz to nejak vyzera...a kedze mam tie kvalitnejsie koncaky aj s budicmi rad by som ich tam pouzil...ale kedze mi teraz odporucate to s tymy BD-ckami,tak neviem no..PS: ty si oproti Federmannovi normlany a nehas si aj poradit!A netvaris sa ako najsamvacsi...ani mi nehovor ake chujoviny som uz ja ponachadzal...

presne ako hovoris Thalesi wink

Re: LVA100

Tak si to maykee postav s tím co máš. Zklamanej určitě nebudeš. A vážně uvažuj o 70um nebo 105um mědi, když si to budeš nechávat dělat. Zejména, když to má být k subu.

Web

(upravil maykee 10. 2. 2008 13:45)

Re: LVA100

No dobre:)..hmm ja uz som tomu kamosovi dal kuprextit a neviem aku ma hrubku(medi),ale asi to nebude nic moc lebo to mam od majstra zo skoly...neva kupim novy..tak diky moc za rady a pomoc a ked to bude hotove dam vediet ako to dopadlo smile