Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 50]

Téma: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Úvod
Vždy jsem toužil po kvalitních bednách, které zahrají kvalitně a čistě. Můj původní pokus byl reprobox, který se tomu zdaleka neblížil. Byl to mega 180 litrů velký box, ve kterém byly nasázené čtyři kusy ARN-226-05/8 a čtyři kusy ARV-104-03/8. Výhybka univerzál Dexon. No krásný reprobox, očalouněný modrým kobercem. Většina ho už viděla. Bohužel fotky jsem raději zlikvidoval, teď se tomu pouze směji. No abych neodbočoval, po několika desítkách konzultací s uživatelem Michalem jsem se rozhodl, že postavím třípásmové reproboxy pro domácí poslech.

Ozvučnice
Ozvučnice je 1000mm vysoká, 286mm široká a 338mm hluboká. Tloušťka desek 18mm. Materiál surová dřevotříska, přední deska je z MDF, protože jsem chtěl mít zkosené hrany a bál jsem se, že dřevotříska to šikmo nesnese. Z důvodu, že ARN-226-05/8 je jako téměř veškeré 226ky vhodný do uzavřené ozvučnice, volil jsem proto ozvučnici uzavřenou. Obecný předpoklad je, že jeden kus je vhodný do objemu 30 litrů a dva do 60 litrů. Zvolil jsem, troufám si říci nejlepší řešení a to dát každý z basáků do samostatného objemu 30 litrů (vychází mi asi 29l). Dva kusy do bedny jsem volil kvůli nižší zatížitelnosti díky vyšší výchylce na nízkých kmitočtech -55Hz (cca 25W na kus). Každá z komor je vyztužená 3x3cm hranolky, tím se ozvučnice dosti zpevnila. Přece jenom 18mm tloušťka stěny pro 8" reproduktor není ideál.

Středové reproduktory mají svoji komůrku cca 2.5l a dokonale vytlumenou vatelínem. Ostatně oba basáky jsou přibližně z 60% vytlumené také. Záleží jak se to komu líbí. Výškové reproduktory jsou ve stejné komoře jako horní basák, možná bylo lepší udělat komůrku pro středák i výškáč, ale u výšek to není tak důležité. Celá bedna je lepená, pouze hranolky k deskám jsou připevněné lepidlem i šrouby. Celá bedna je dokonale utěsněná. Pod reproduktory jsem vložil těsnění na okna a dveře (za pár korun v OBI, ne molitan, ale něco jako gumu) a všechny rohy byly zaplněné silikonem pro dokonalé utěsnění. Kousek zadní stěny je otevírací, za účelem opravy či úpravy výhybky. Připevnění je vyrobeno zápustnými maticemi naklepnutými z vnitřní strany a šrouby s metrickým závitem. Výhoda je v tom, že se to nevyčvachtá jako vruty při opakovaném povolování a utahování. Celá bedna byla zbroušena, lakována a zbroušena pro odstranění nerovností povrchu a následně potapetována černou tapetou s imitací dřeva a přední pruh jiné barvy pro lepší estetický vzhled.

Reproduktory
Takže, basové reproduktory ARN-226-05/8 jsem volil hlavně kvůli ceně a taky protože jsem je už měl ze staršího boxu. Středové reproduktory jsem objednával, vzhledově musely sedět k basákům, tedy s lakovanou membránou do spirály ARX-150-25/8. Výškové reproduktory ARV-104 jsem vyměnil za cenově srovnatelné GTC 11/100,8 díky méně agresivnímu podání výšek. Rozdíl je opravdu poznat. Všechny reproduktory jsou 8Ω, basáky jsou paralelně a vytváří tedy 4Ω. Z toho důvodu jsou pak boxy 4Ω.

Výhybka
No tak to byl docela velký oříšek. Nejdřív jsem se musel naučit simulovat v programu LspCAD. Pak si vytvořit či sehnat pravdivé charakteristiky !! s fází !! pro zvolené reproduktory. Fázi lze mimochodem dopočítat v několika jednoduchých utilitách, které jsou zde volně stažitelné. Takže po mém ukrutném boji s programem jsem dospěl k nějakému řešení. Po shlédnutí a opravení simulace Michalem a Boramyrem jsem konečně měl přesnou simulaci, která samozřejmě počítá s umístěním měničů, s jejími předozadními pozicemi i s fází. I bafflestep zde byl zahrnut. U třípásmových beden je to o dost jednodušší, protože se to dá upravit tak, že ovlivněné pásmo bude ležet pouze v pásmu basáku a stačí tlumit pouze středy a výšky. Nyní stačilo "pouze" sehnat kvalitní součástky a dát vše dohromady. Jako jednodušší řešení jsem rozdělil vyhybku na tři části, pro každé pásmo kus sololitu a metodou vrabčí hnízdo sletoval dohromady. Všechny součástky zalepil silikonem pro zamezení vibrací. Pak pomocí plastových podložek a vrutů přivrtal k zadnímu víku a protilehlé straně.

Zvuk
Se zvukem jsem byl hned od začátku spokojen. Basy šly v rámci TVM hluboko, díky 29 litrům pro každé repro zní pevně a přesně. Nevím přesně od kolika jedou, ale tipl bych, že tak od 45Hz. Středy jsou také čisté, napomáhá tomu kvalitně zatlumená komůrka. A výšky, nooo lepší než ARV určitě, ale na nějaký Seas se zdaleka nehrabou.

Měření
Po domluvě s Michalem a Boramyrem jsem dopravil obě bedny ke změření a ověření pravdivosti simulace. Výsledek byl dle očekávání velmi přesný se simulací. Středy byly o pár decibelů sundané díky větší citlivosti ucha a to, co se mi nezdálo u výšek, se mi potvrdilo. Výšky bylo vhodné sundat o pár decibelů níž, do obvodu přidat RLC pro kompenzaci hrbu, který tam byl. Díky konstrukci ozvučnice a nezapuštění měničů došlo k rozšíření hrbu až na hranici 10kHz a následného propadu pod touto frekvencí. Původní RLC (které je označeno červenou barvou na obrázku) sice hrb kompenzovalo, ale bylo dosti široké a fungovalo spíše na bázi odporu. Druhé RLC, které již kompenzuje pouze hrb změřené nebylo, ale v simulaci byly pro něj použity poté reálné charakteristiky, součástky zakoupené jsou s malou tolerancí, tudíž by mělo pracovat přesně.

Výsledek
Po změření boxů byl poté přidán 1dB na středech (propad byl přece jenom větší), výšky ubrány cca o 2dB, hrb se díky RLC snížil ještě o 1dB více. Propad z levé strany hrbu je pravděpodobně způsobený tvarem ozvučnice nebo konkrétním typem reproduktoru. Propad z pravé strany hrbu je u GTC standardní. Se zvukem jsem tedy po úpravách maximálně spokojen a z hlediska TVM je to asi nejlepší, co lze od nich čekat. I když... vždycky se dá něco zlepšit smile. Mohu pouze doporučit. Se zapuštěnými měniči to bude ještě lepší.

K měření
Upravené RLC je již zahrnuto v uvedených schématech, ale není změřeno. Pouze předpoklad.

http://s19.postimg.cc/hdl098o6n/mirulu1_01.png http://s19.postimg.cc/6f9qr1zlb/mirulu1_02.png http://s19.postimg.cc/hswa29a3z/mirulu1_03.png http://s19.postimg.cc/lqjjrnwxb/mirulu1_04.jpg http://s19.postimg.cc/c79uy79f3/mirulu1_05.jpg http://s19.postimg.cc/ykhll0acv/mirulu1_06.jpg http://s19.postimg.cc/p17wrjmun/mirulu1_07.jpg

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Hodně pěkné provedení,chválím na 1,akorát se mi zdá možná zbytečný luxus mít takovou ozvučnici "jen" na TVMka   wink

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Dobrý, pěkny sloupky dávám za 1- wink

(upravil Endy 7. 5. 2007 17:31)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Super, designově krásné, taky plánuju 3 pásmovky. Fakt se ti to povedlo!

Web

(upravil mirulu 7. 5. 2007 18:52)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

To nezapuštění mě mrzí no, ale nebylo jak a už jsem to chtěl mít rychle hotové

Jinak další foto je zde: Trochu ale nekvalitní fotky z mobilu.

http://home.zcu.cz/~mirulu/

No a ohledně ozvučnice .... vzhledem k tomu, že měniče nejsou zapuštěné, perfektně místo nich pásnou Visatony ... AL200, AL130 ... i objemově. Takže pro upgrade pohoda smile

Web

(upravil juraj 7. 5. 2007 18:58)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Nejsem do elektro nejaky expert ale neco mi nesedi.Kdyz zapojite reproduktory(8ohm) paralelně, odpor se zmensi na 4Ohm?
Prosim Vas o vysvetlenie,nejsem elektro...

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Když to jsou dva basáky nebo střeďáky, tak jo.

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

To znamena ze kdyz planujem dat do jedne bedne 2xARN 226 ...8Ohm a stred 8Ohm tak vysledny odpor bedne bude 4Ohm?

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

jo, tak. Ale střed msí mít dostatečnou citlivost.

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

dá se říct že jo. Ten odpor (impedance) nebude v celém průběhu stejná a vzhledem k tomu, že v basové části ti klesne na 4 Ohmy (i níž) uvažujou se pak bedny 4Ohm.

Web

(upravil juraj 7. 5. 2007 19:18)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

A kdyz budu chtit aby bedna mela 8Ohm jak to mam udelat?

Mam foto z meho prveho projektu a nemam to kde hodit.:( Nemate tip?

(upravil vrtacek 7. 5. 2007 19:32)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

koupíš dva 4 ohmi a dáš je sériově

Jinak mirulu vzhledově to je super já bych to takhle vyšperkovat neuměl, možná se nechám inspirovat. A ten chuml je opravdu fungující výhybka? Jinak má bezvýznamná maličkost ti dává za 1.

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Jestli tě to mrzí hodně to nezapuštění tak se stav pokud si někde u Ostravy. Ti to vyfrézuju. Však se už někdy musím naučit frézovat big_smile Ale jinak pěkná práce.

Web

(upravil mirulu 7. 5. 2007 19:35)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

2 vrtáček. Ten chuml je plně fungující profesionální výhybka. I cívky jsou popatlaný silikonem, aby se nikde nic nerušilo. Kupodivu to fungovalo na první zapojení, takže pohoda smile

2 Glatz .... u Ostravy nikde nejsem. Myslíš, že bych ti dovolis se učit frézovat na mých bednách? lol Nevim jak by to šlo. Kružítkem těžko, jedině šablonu a nevim, jestli by se neorvala povrchovka

Web

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

S tou frézkou dělej jak chceš. Já sem předpokládal, že to potřebuješ jenom na tydle bedny nebo spíše jenom výškáče, zbytek měničů bych nězapouštěl. Budu se už asi opakovat, ale vliv zapuštění měničů na charku.

Web

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

2 Chcek: Nene, pro tenhle projekt jsem frézu nemyslel, ale jak stavim sestře ty repra, tak bych to chtěl zapustit. Hlavnětu Beymu 8BR40. Jsem se z někym už dohodl, že by se na to podíval v práci, co by s tim šlo

Web

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

vrtacek napsal:

A ten chuml je opravdu fungující výhybka?

Kdybyste viděli poslední verzi pasivní výhybky v mých bednách, tak mě zabanujete, vymažete všechny moje příspěvky a nadále se o mě budete zmiňovat jen jako o "tom, jehož jméno se nevyslovuje" big_smile

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Glatz frézuje pěkně, jen nesmí být špatná vlhkost vzduchu a nesmí se mu klepat ruce big_smile

Mirulu: 1-2 --- chtělo by zapustit aspoň tu vejšku. Jinak moc hezký dizajn, tohle je tak trochu můj soudek smile

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Já ve svejch bednách taky nebudu mít nic zapuštěnýho lol


Ty bedny nevypadaj zle, ale zkus si je pustit dál ode zdi, možná budeš překvapenej.

(upravil mirulu 8. 5. 2007 15:17)

Re: mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

2 frank. Já ti rozumim, když jsem je testoval, tak jsem je měl uprostřed místnosti a koukal sem na film, tak mi přišly basy takový pevnější, možná i hlubší a mohutnějšší. Teď je mam ta 20 cm od zdi.

Radši s tim už hýbat nebudu. Je tu trochu křivá podlaha a ty podložky, co mam pod hrotama by mi vypadly. Ani nevíš, jak sem se s tim sral, abych je tam dostal smile

Web

Příspěvky [1 až 20 z 50]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » mirulu (TVM ARN-226-05/8, ARX-150-25/8, Tonsil GTC 11/100,8)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£