Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 5)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 88]

Téma: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Úvod
Po poslechnutí Michalovy aparatury se subwooferem u něj ještě tenkrát v Plzni jsem se rozhodl postavit 3p bedýnky s TVM a GTCčkem na výškách. Později jsem zatoužil po nějakých těch lepších basech, přeci jenom si na ně potrpím a ARN-226ky zas tak hluboké basy nehrajou. Už ani nevím, jak dlouho jsem přemýšlel, jaký reproduktor vyberu. První variantou byl Visaton TIW 250XS. K tomu elektronika 100W Aldax. Ale něco ve mně furt rejpalo, ať koupím něco opravdu pořádného, tak padla volba na reproduktor Eminence LAB12, elektronika 250W Aldax.

Box
Pořádný reproduktor potřebuje pořádnou bednu, tak tedy 177 litrů vnějšího objemu. Tloušťka stěny 36mm, materiál MDF. Této tloušťky jsem dosáhl slepením dvou 18mm desek. Vnitřní objem boxu po odečtení vzpěr, basreflexového nátrubku a reproduktoru je 83 litrů. Z důvodu požadovaného nízkého ladění jsem zvolil pouze 10cm rouru. Délka i tak dosahovala 44cm. Vzhledem k extrémnímu zaoblení na obou stranách se menší průměr poněkud kompenzuje a žádné turbulence zde nejsou i přes velkou délku slyšet.

Bedna je lepena klasicky na tupo, i přes její hmotnost zde nebyl použit jediný vrut na spojení desek. Použitím lepidla Patex Wood Express jsou spoje dostatečně pevné. Docela sranda byla nějak vytvořit povrchovou úpravu na tomto boxu. Volba padla na klasickou samolepící tapetu. Dýha by byla asi lepší, ale jednak s tím neumím a finance už docházely a já to chtěl mít už hotové. Když člověk s tapetou umí pracovat, tak je výsledek pěkný a trvanlivost dostatečná. Přední čelo jsem chtěl mít černé. Tak tedy černá matná barva nanášená štetcem, "ťupkováním", aby nebyly vidět tahy štětce. Měnič i basreflex jsou zapuštěné. Box má pouze gumové nožky, protože kdyby měl hroty, nikdy bych s ním už nehnul, i kdyby byl na nějaké desce, aby se mi nezapíchl navždy do podlahy. Proto jsou cítit vibrace po pokoji. Ale mě se to celkem líbí, protože cítím i tělem smile.

Zesilovač
Tak tedy Aldax SPV 250P+ s úpravou RL členu, osazení pouze tlustším drátem, výsledkem je malý nárůst DF. Jako preamp je zde Subsenior napájen z Audioswitche. Trafo ála Aldax. Vše nabastlené na 3mm tlustý ocelový plech. Volby padly i na pertinax. Ten jsem sehnal 5mm tlustý, ale nějak jsem si neuvědomil, že pak nepřišroubuju seniora. Dokonce jsem tu měl i antikor, ale jaksi mi nešel vůbec obrábět smile. Zapojení jsem si přečetl v návodu a také okoukal z jiných projektů a rad. Klidový proud nastaven přesně z přístrojů. Jedinou mouchou je tu vrčící trafo. Ale na to si asi budu muset zvyknout.

Zvuk
No nevím jak to popsat, hraje to, no. Impedanci jsem neměřil, ale jde poznat na výchylce při projíždění generátoru, že nátrubek je naladěn správně. Musím říct, že zvuk šel opravdu do jiné dimenze i se stávajícími sloupky. Hlavní výhodou je, že ty sloupky jsou v uzavřené bedně, nejsou nijak frekvenčně omezeny, to mi dovoluje použít nižší dělící kmitočet u subwooferu. Nastavený ho mám kolem 50Hz. Podání nízkých basů je proto opravdu precizní.

http://s19.postimg.cc/4rmzvib1r/mirulu2_01.jpg http://s19.postimg.cc/ltftxlpwv/mirulu2_02.jpg http://s19.postimg.cc/811f1yz5b/mirulu2_03.jpg http://s19.postimg.cc/s9osnoygf/mirulu2_04.jpg http://s19.postimg.cc/ufj3i71wv/mirulu2_05.jpg http://s19.postimg.cc/irp1nncrz/mirulu2_06.jpg

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Me se to libi. Ale je to hrozne velka kysna...

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Hezký, ale kysna to je, to jo. Chválím poctivé zpracovaní uvnitř. smile

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Kdo chce velký basy, musí mít velkou bednu a musí si to doma umět obhájit. Líbí se mi to a to moc. Chválím preciznost a především odvahu nastěhovat si něco takovýho do baráku smile Škoda, že není nějaká čelní fotka.

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

jen bych mel vytku k tomu ocelovymu plechu, ocel je cirka petkrat horsi tepelnej vodic nez hlinik(a zhruba osmkrat horsi nez med, ale ta by se prodrazila...)

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Na odvod je tam chladic, ne plechove sasi. smile A od kostky zase TOLIK tepla nepujde...

Co si pamatuju, tak
fe cca 80
al cca 210 (cca 2.5x fe)
cu cca 380 (cca 4.5x fe)

kolik ma ocel?

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Pěkná práce smile Taktéž preferuju funkčnost před exkluzivním vzhledem, pokud má člověk v pokoji nábytek z lamina, nemá smysl k němu vyrábět dýhované s klavírním lakem.

Nemají honiči DF zásadnější výhrady k tomu, že reprák je připojen k zesilovači přes vnitřní svorky? Nepadá tím hlavní výhoda aktivu, tj. minimální počet spojů mezi zesem a reprákem (odpor kabelu mi připadá zanedbatelný, použije-li se solidní průřez) ?

Jarous: Velká bedna je taktéž výborný nástavec na ego... pamatuješ hifi v trenkách? wink

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Jarous: Koukni semhle: http://home.zcu.cz/~mirulu/

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

U aktivu asi spis nepritomnost civky pred basakem. Pokud jsou ty svorky OK... Ja to zenu skrz prepazku pres obycejne zavitove tyce.

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

myslim 46

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

potom mas recht.

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Já tam žádný svorky nemam, mam tam taky závitové tyče. Ten ocelovej plech nemá žádný vliv na chlazení, v tom plechu je odbélníková díra a zesilovač je tedy přímo spojen s chladičem.

Web

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Pěkný. Chtěl bych to slyšet. Dvojnásobný vnější objem než čistý je ovšem už skoro úlet. Kolik to váží?

(upravil mirulu 21. 1. 2008 12:30)

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

2 Halen ... neumíš číst? smile 80kg

samotná bedna bez repra a zesu měla kolem 55 kg, Lab12 má 11kg a zesilovač s tim plechem si taky něco veme,

Jsem zvědav, jestli mě Sinclair za něco v tom zesilovači zdrbne, tímto bych ho rád po stopadesáté upozornil, ať už mi pošle zpět ten muj zesilovač (2x SPV100P) co má půl roku !!!!!

Web

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Mirulu, dokážeš nějak srovnat tenhle sub s tím, co má Michal? (XLS12) Myslím, že jsi jeden z mála, co slyšel oba.

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Pockam, az se vyjadri mirulu a pak k tomu taky reknu svoje.

(upravil mirulu 21. 1. 2008 13:09)

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Co se týče hudební stránky, tak jsou na tom docela stejně, nevšiml jsem si moc nějakého rozdílu. Když jsem porovnával třeba frekvence z generátoru, tak oba suby jedou až dolů, s rozdílem, že můj sub na rezonanci jakoby zesiluje a pod rezonancí tak nějak končí, kdežto s michalovým subem (má ho naladěn pasivem nížnež 20Hz) takový pocit nemam, protože tu jeho rezonanci už ucho neslyší. Proto jde plynule až k těm nejnižším kmitočtům. Mě osobně se teda líbí moje varianta smile. Co se týče filmů, to nemůžu ještě porovnat, Já jsem na subu ještě film neslyšel. Michal bude mít asi nevýhodu v tom, že ten sub nemůže dělit tak nízko jako já.

Celkové rozhodnutí ... Michal má výhodu malé bedny, za cenu několikatisícového navýšení. A zase výhodu silnějšího zesilovače (SPV250P+ vs SPD600)

Web

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Mam LPF na subu danou hodne nizko, kvuli umisteni. Tim, ze mirulu ma na basech satelitu dva osmipalce v kazde bedne a navic sub umisteny ve stereobazi podel kratsi steny relativne akusticky mizerneho pokoje, ma vyhodu v tom, ze fazove se to ladi tak nejak samo.
U me je momentalne hlavni to, ze napojovat 12 na 6.5 je IMHO pomerne problem obecne. Dalsi vec je nepomer vzdalenosti ucha od subu a satu, protoze sub mam vedle gauce, ktery je poslechove misto a navic vse umisteno podel delsich sten.

Napsal jsem to i jinde - tak, jak to ma mirulu je to mnohem lepsi na hudbu a on se to akorat boji napsat na plnou hubu abych ho neprestal mit rad. smile Jednak tomu na basech docela dava, protoze i ty jeho bedny jsou basove (SPL) vlemi dobre a druhak to deli vys nez ja. Ja tam mam umele diru, protoze jinak se kvuli umisteni ten sub vzdycky ukaze a pokud bych ho sladil na jedno misto pro sebe, pro posluchace vedle mne to bude utrpeni. A momentalne si jine umisteni nemuzu dovolit (WAF). Nekdy to ale urcite zkusim.

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Oba to navazujete na satelity v uzavřené bedně? Zkoušeli jste to navázat na bassreflex? Zajímalo by mě, jak se to na děličce popere s velkým GD u bassreflexového satelitu. Dá se nějak určit mez, kde to jde navázat a kde už ne?

Re: mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Trafo ála Aldax vrčí... to není poprvý, co to dodávají za shity? mad

Příspěvky [1 až 20 z 88]

  Stránky: 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » mirulu (subwoofer Eminence LAB12)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£