Téma: Pájení...

Poraďte jak vyřešit následující problém - bojuji s jedním kabelem, kde potřebuji na jeho krátký odizolovaný konec cca 5mm připájet faston, bohužel materiál, ze kterého je kabel vyroben je vysoce savý na cín a při pocínování se cín téměř ihned natahuje dovnitř kabelu až pod izolaci a po zchlazení vytvoří cca 1-1,5cm tuhý kus který je již pod izolací-bužírkou(ta se pak lehce teplotou roztahuje). Na funkčnost to sice vliv nemá, ale vypadá to prostě blbě, protože ty přívody k fastonu mají pak volně viset - momentálně spíš trčí sad

Re: Pájení...

Vyřešeno, v mističce od kalafuny rozpustit větší množství cínu a pak na chviličku ponořit, je to krásně procínované a nežhaví se mi izolace o kus dál smile

Re: Pájení...

To musí být čmoudu smile

Re: Pájení...

Robíš to 125W trafopájkou preboha???

Re: Pájení...

Tochu jiný problém- čím kdo pájíte na DPS? Je něco lepšího než klasickej dutej cín a kalafuna? Přemýšlim jestli zkusit nějaké lepší tavidlo...

Re: Pájení...

Pájet na DPS ? To fakt někdo dělá ? Já celou dobu jenom prostrkávám drátky skrz desku a pak je zkroutím k sobě... lol

Web

Re: Pájení...

Bendas: cín na pájení se tu už řešil, stačí hledat (použít tlačítko hledej).

Re: Pájení...

SnPB nebo kradenej SnAg a podobná odnože, k tomu nějaký tekutý/pastový tavidlo který jde sundat lihem a kartáčem během mpár málo sekund a je to. fakt super čistá práce. mám to rád. akorát teda ještě chybí nějaká kvalitní DPS smile

Re: Pájení...

Fluitin Sn60PbCu2 průmer "dutého drátu" 0,75mm  - super pájka.

Re: Pájení...

Nejde jen o průměr drátu a uváděné složení, ale taky o množství pájecích jedů a nevhodných přísad ve slitině (zjistí se rozborem, zaručováno výrobcem), o množství tavidla, typ tavidla...
Kdybys zkusil Sn62Pb37Cu1 s 2,2% MTL408 nebo 458 v drátu 0,8mm, tak ten Fluitin možná zahodíš smile

Web

Re: Pájení...

No já tam mám u Fluitinu napsáno FG 2,2%  a nevidim důvod zahazovat něco, čeho mám 10kg a sem s tim spokojený wink

Re: Pájení...

Mrknu, co je to FG.... ale já jsem s klidem nechal roztavit 25kg bolševického trubičkáče do figurek, a kilovku nějakého fluitinu Sn60 jsem spotřeboval na výhybky - nepájel špatně, ale na MTL408 neměl ani náhodou, a ten cín dělal na velkých spojích na povrchu takové divné mapy.

Web

Re: Pájení...

Trochu to refreshenm otazkou: ako pripojujete kabelaz ku repro? Pajate to k tym koncom alebo pouzivate fastony, ci este nieco ine? teda pokial tam niesu srubovacie koncovky, co byva v malo pripadoch v hifi.
Este som videl sposob holy drot do dierok a zaliaty tavnym lepidlom alebo silikonom.

Re: Pájení...

fastony sú IMHO nanič, po čase zaoxidujú a nepružia,  normálne to pájkujem.

Re: Pájení...

Kvalitní !!! fastony fungují dobře, ale ne každý si je umí sehnat.  K plošáku je dobrá metoda nanýtovat do něj dutý mosazný nýt, a samozřejmě propájet. Pak se nevytrhne ani 4mm2 lanko při opakovaném pájení.

Web

Re: Pájení...

kvalitný faston drží, neoxiduje smile viď to, čo posiela aldax.

Web