Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 6)

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 107]

Téma: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

  • Určení: 2pásmové stojanové reprosoustavy

  • Datum realizace: Prosinec 2007

  • Orientační cena: 9000Kč

  • Technická data: Bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 238x405x270mm, Objem 15l, Příkon 110W, Citlivost 84dB, Frekvenční rozsah 40-22000Hz, Impedance 6Ω, Hmotnost 11kg

  • Autor: dawsoo

  • Další projekty: Reprosoustavy (SEAS L21RNX/P a Bohlender-Graebener RD50)

Úvod
Po několika projektech spíše komerčnější povahy, které jsem buď nemohl nebo nechtěl publikovat, jsem se rozhodl, že chci jednak vyzkoušet a dokázat, že také i nějaký ten, zde tolik podceňovaný a přehlížený Monacor, může směle konkurovat i zavedenějším značkám. Jelikož výsledek předčil očekávání rozhodl jsem se ho tedy zde zveřejnit, a to i z důvodu, že ne všichni mají finance na drahé měniče nebo zkušenosti na návrh vlastní bedny.

Chtěl jsem v tomto open projektu zároveň i upotřebit věci, co mi tu zbyly z nedodělaných nebo nerealizovaných projektů. Základním požadavkem bylo neutratit moc peněz za měniče a zároveň využít moc poctivě udělané komplet DIY ozvučnice od Pistoleho, do kterých jsem původně chtěl dát sice P18RNX/P od Seasu, avšak kvůli jinému rozměru (byly menší než původní zafrézování na SS) z toho díky tomu nakonec sešlo a dlouho jsem přemýšlel, co s nimi. Takže jsem to vymyslel tak, že zabiju několik much jednou ranou, a tak vznikl tento projekt.

Koncept a konstrukce
Celkový koncept a konstrukce byla dána především základní, pevně danou věcí, a to velmi poctivě udělanými ozvučnicemi, pro jiný starší Pistoleho projekt, Tomáš mi je poskytl, za což mu patří velký dík, že tento projekt vůbec spatřil světlo světa. Je to konstrukcí klasická 2p bassreflexová reprosoustava kompaktních rozměrů o vnitřním hrubém objemu 15l, s vnitřním labyrintem příček a vylepením sendvičem bitumen-filc a primárně správně v primárním návrhu konstruovaná i s přihlédnutím ke zmírnění difrakcí zkosením hran čelní stěny, dále typickým vyosením měničů symetricky zrcadlově pro levou a pravou bednu a mírným záklonem pro časově a fázově přijatelné dělení. Původní Tomášův projekt a pohled dovnitř je zde.

Návrh nebyl zdaleka tak jednoduchý jak by se mohlo zdát, vzhledem k tomu, že ozvučnice byly pevně dané. Musel jsem se tedy jednak poohlédnout po měničích, které v daném objemu budou pracovat v rozumně přijatelných podmínkách a zároveň splnit i podmínku rozměru koše stejného nebo většího než původní SS, kvůli uchycení a zapuštění, plus dálší požadavek cenové a rozumné tuzemské dostupnosti a zároveň i dle mých, možná pro někoho přísnějších, pro někoho třeba naopak méně přísných měřítek, pořád ještě slušné kvality. Rozhodl jsem se, že z uvažovaných kandidátů by nejoptimálnější volbou mohl být Monacor SPH-170C, u kterého jsem již tak trošku věděl, co mohu zhruba čekat, díky alespoň krátkému orientačnímu přeměření u mě a díky jeho velice příznivé ceně.

Jako výškový jsem se rozhodoval opět omezeně a to z důvodu již daného rozměru díry, zapuštění a vzdálenosti od okraje mezi měniči s d=104mm, takže bohužel jsem nemohl sáhnout po Monacoru (uvažované typy byly DT-107, DT-254, DT-101SK, DT-300). Nakonec jsem tedy sáhl po domácích zdrojích a vybíral mezi provařenými Seasy (25TAFC/D a 27TDFC), které jsem měl zrovna k dispozici. Nakonec jsem volil jako obecně lépe dostupný a stále vyráběný modernější typ, oblíbený textilní 26mm kaloťák řady Basic/Prestige 27TDFC.

Výhybka
Nyní asi k nejdůležitější části každé bedny. Rozpracoval jsem asi tři varianty různých výhybek: klasická paralelní jednoduchá (spořínek) LR 2.řád (3.řád akusticky) s kompenzacemi impedančního průběhu měničů; dále paralelní složitější (strmouš) LR 4.řád (6.řád akusticky); a poslední, mou oblíbenou, sériovou přibližně s průběhem 2-4.řád (akusticky 3-6.řád), (final), která se mi svou topologií velmi osvědčila v jiných projektech.

Po pokusech a měřeních vyšla nakonec nejlépe tato poupravená variace poslední zmiňované, kde vyšla naprosto luxusně jak dělička pro dané měniče v referenční ose, tak i fázový souběh v poměrně široké oblasti okolo dělící frekvence. Aby se neřeklo, že jsem tajnůstkář, dávám k dispozici i finál schéma s hodnotami. Hodnoty jsou vyměřené podle součástek, které jsem měl v párech a v malých mezích lze s nimi hýbat. Jinak tato výhybka je na rozdíl od paralelních či jiných variant poměrně kritická na přesné hodnoty (5% je opravdu maximum a u RLC členů raději ještě méně).

Zvuk
Vyhnu se podrobným popisům ála recenze v Hi-Fi periodikách, "které tak milují někteří zde" a budu se snažit tentokráte spíše konkrétněji. Zvuk je postaven hlavně na poměrně neutrálním středním pásmu, podává moc pěkně prostor nahrávek a vysoké kmitočty, ač jsem se snažil umravnit kaloťák seč jsem mohl, jsou spíše měkčí ale aspoň odtrženě nesyčí a nešustí (holt jsem si zvykl na precizní vzdušné podání pásků). Dolní konec pásma se díky kompenzaci drobných peaků v pásmu 300-800Hz chová překvapivě čitelně a čistě a moc pěkně navazuje na střední pásmo, bedny umí zahrát na svoji velikost i poměrně hluboko, pokud jsou samozřejmě basy v nahrávce a pro vyznavače CC a BR-fobiky mohu s naprostým klidem říci, že žádné dunění nízko naladěného BR či jiné patlání se v precizně vytlumené ozvučnici ani náznakem nekoná.

Dále bych řekl, že bedýnky poměrně rozeznají čím se krmí, ale zároveň jsem si ověřil, že by mohly být vhodné i k relativně méně náročněji koncipovaným aparátům, a to hlavně díky tomu, že nikde netlačí na pilu a ani při delším poslechu neunaví svým spíše jemnějším podáním. Po několika testech těchto kousků versus nezveřejněný vymazelný Micro Projekt II (Audax HM130Z4 a modifikovaný 25TAFC/D) v beta verzi, jsem zjistil, že limitujícím je kupodivu spíše SEAS 27TDFC než Monacor SPH-170C, ten by i možná snesl lepší výškáč. Rozhodně je to měnič, se kterým možná počítám do něčeho o fous velkoryseji koncipovaného.

Závěr
Jsem mile překvapen, nečekal jsem vůbec mnoho a vzhledem k tomu, že je to spíše projekt co dům dal, musím říci, že výsledek stojí za poslechnutí a rozhodně mě neuráží, spíše naopak.

http://s19.postimg.cc/tnuo7lisv/dawsoo2_01.jpg http://s19.postimg.cc/fiov5s9rj/dawsoo2_02.jpg http://s19.postimg.cc/dfefy49yn/dawsoo2_03.png http://s19.postimg.cc/vjhgir7n3/dawsoo2_04.png

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Skvělý, tak se mně to líbí. smile

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Moc hezký, mně u Davida moc baví, jak si dokáže nekompromisně vyhrát s výhybkou a několikrát jí před finální podobou překopat. Zvukově téměř všechny bedny, co jsem u něj slyšel hrály velice neutrálně a téměř jako jednopásmo.

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Suprovní bedýnky, už z fotek a popisu je přímo slyším smile .

P.S. Když jsem kouknul na web Pistole a viděl tam ty Scan Speaky...tak to už opravdu poslintávám.

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

No, vypadá to hooodně dobře!

Web

(upravil check 1. 1. 2008 13:57)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Davide brzo sem prdnu i to moje ... K textilu tě vedl design, zvuk nebo si je prostě měl doma (asi jo)? Jinak příště budeš mít lepší fotky bez blesku, s delší uzávěrkou, z pevného místa. Ozvučnice pěkné, předpokládám, že se dýhovalo až po sestavení desek. Jinak koukám, že prožíváš sériové období smile. Vzhledem k děličce, cháře a fázi to musí hrát perfektně.

Web

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Klucí díky moc foťák mam asi 14 dní tak omluvte kvalitu snímků :stydící se smajl: dodám klidně časem lepší fotil jsem to ve dne ale je tu teď v zimě poměrně šero..  pokud by jste to někdo chtěl stavět tak klidně poradím a pomohu s vyhýbkama... asi by šly udělat ještě o kousililíneček lépěji.. smile

Není co dodávat...

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Jé, pěkný. Za jedna s hvězdičkou. Něco podobnýho (menšího) mám v plánu.

Web

(upravil dawsoo 1. 1. 2008 15:50)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Check:
27TBFCG se k nim moc nehoděj... fáze má o fous jinej průběh a tyhle z toho co jsem měl doma tam šly asi nejlépe...  25TAFCD jsem použil do Micro Projektu něco podobnýho bude stavět i Blackrider až najde ten pravej středobas k němu.. 

Black:
škoda že asi už neseženeš ty Audaxy tam bych si dovolil tvrdit že hrajou jak jeden s tou 25 ...

Antonio:
Tondo díky za uveřejnění a pochvalu... smile

Není co dodávat...

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

ty jo cumim na tu vyhybku jak divej big_smile ses fakt king smile

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Hodnotím design, který je výborný! Opravdu můj vkus. Těch 11 kg je za Ks nebo pár?

Web

(upravil fedor 1. 1. 2008 19:14)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Tradiční design, poctivé zpracování a zajímavě řešené uspořádání příček uvnitř ozvučnice. Po legendárních dawsoových páskových towerech možná trochu low-end, ale pro obyčejné diyery, jakých je tu většina, je tenhle projekt mnohem přínosnější. Do projektu za 85 tisíc se každý nepustí, ale stavbu odměřených a perfektně vyladěných (jak je u dawsooa zvykem) dvoupásmovek si za devět tisíc může dovolit většina z nás.
Po Monacorech z karbonových vláken pokukuji od té doby co jsem je (SPH-225C) viděl na vlastní oči a slyšel na vlastní uši u Ondry Chlupáče v jeho projektu - zapůsobily na mě jak zvukem, tak vzhledem, a je to příjemná změna oproti ARNkám, nebo hliníkovým Seasům, kterých tu je jak hub po dešti.

Projekt se mi líbí - dávám samosebou za jedna ...a kdybych neměl doma už tolik jiných nasyslených repráků a tolik plánů s nimi, asi bych stavěl právě tyhle dawsoovy.

dawsoo:
Mám jen jednu nepatrnou připomínku - možná je to jen tím focením, ale zdá se mi, že kolem těch přírub svítí frézování. Stačilo by jen mořidlo a lak (možná jenom lak) a 20 minut práce.
A uvítal bych fotku připojovacích terminálů, protože pohled na zakrytovanou zadní stěnu není ani v pistoleho původním projektu.

edit: Tu připomínku nemusíš brát vážně. Já se snažím na každém projektu hledat chyby, a tady jsem nic jiného nenašel wink

Web

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

taky sem docela čuměl na tu zadní díru.
jinak moc pěknej projekt smile

Web

(upravil dawsoo 2. 1. 2008 2:04)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Fedor:
Máš naprostou pravdu tyto věci jsou na fotce vidět (v reálu ne) a pod reproněma to příjde ještě načernit... terminál pak nafotím později zatim sou bedny nezakrytované kvůli přístupu k vyhýbce, a dělal jsem mezitím spoustu jinejch věcí... fotky hodím sem pak včetně zadní strany

Není co dodávat...

(upravil Halen 1. 1. 2008 23:05)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Pěkný. Moc pěkný, mám rozdělaný podobný bedýnky, včetně vyosení výškáčů, jen osazení bude TVM a Tonsil. S výhybkou si hraju už delší dobu, ale dostat tak suprově k sobě fázový průběhy se mi nedaří. Inspiroval jsi mě. Design decentní, mě se to líbí. smile Ještě se poděl, jak jsi získal hodnoty pro osu Z v nulové hodnotě. V nějakém jiném threadu bylo tvrzeno, že v ose Z, pokud je basák či výškáč zapuštěný na úroveň čelní stěny, je odchylka v ose Z v plusové hodnotě. Jinde zase v mínusové. Mám opět o zmatek v předozadních pozicích měničů postaráno. sad

(upravil dawsoo 2. 1. 2008 2:03)

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Halen:
Díky za pochvalu... je to standartní normální bedna,zázrajky se nedějou,ale k tvýmu dotazu:
Změřil jsem to v bedně přímo v ref poslechový ose a tak jsem osu Z měl dánu již přímo mým měřením smile Dá se to samo i opačně že uděláš měření a pak vybereš přesně okno začátek a odpočteš si osu Z v mm většinou je basák v mínusu takže referenci si bereš třeba vejškáč kerej dáš nula mm a od něj odečteš vzdálenost Z basáku ...
K tomu že se nedaří: Nezoufej...a zkoušej dál...tohle nebylo za hodinku hotový...ono o tom to nejvíc je . ten kumšt udělat vyhýbku tak aby seděla fáze a zároveň to mělo i slušnou cháru... není to akce na jeden den a je třeba si s tím pohrát.Já jsem beden postavil už poměrně hodně takže už po čistým odměření zhruba vidím hned co je třeba zhruba udělat. (MALÁ NÁPOVĚDA...zkoušet a měřit...varianty  sériová-paralení výhýbka dále různý strmosti a kompenzace ...pro dva měniče je to jednoduchý s každou topologií vždy vyjde jen jeden správnej bod kde to říznout..a je pak na tobě kde si to vybereš jako nejlepší) Tady např mi vyšly celkem tři možnosti jak to urobit a já vybral po poslechovým testu a vzhledem k tomu co ty reproně jsou zač tu nejlepší. S TVM se dá postavit taky relativně hrající bedna akorát vyhýbka aby to za něco aspoň trošku stálo bude monstrum s hafo kompenzacema...což cenou ve finále vyjde stejně jako použít lepší a rovnější měniče. V aktivu je to prakticky ještě složitější díky praktický nemožnosti jednoduchý rozumný realizace RLC členů opravujících/upravujících největší průsery danejch měničů.. píšu to i proto že v pasivu se dá hodně čarovat i s imaginární impedanční složkou měniče,kdežto v aktivu jednoduše ne.

Check:
Nemám ani sériový, ani paralelní a ani jiný období,pouze se vždy se snažím vybrat pro měniče to nejlepší řešení nic víc v tom není smile

Kritik:
11kg má jeden kus (s osazením vyhýbky a repro) plus mínus

Není co dodávat...

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

páni tak ja ziram smile akože pri tych vyhybkach som prestal rozumieť po prvej vete ... big_smile

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Co je osa Z,vim že se ptám dementně ale mám mezery ve vzdělání,to je nějaká osa na přední stěně kde sou měniče?Nespíš řeč o LspCadu kde asi ta osa zadává?Já fakt nevim potřeboval bych to nějak objasnit...
Dawsoo:jinak moc pěkné,poctivě provedené,pro někoho by ty Monacory mohli být černým koněn mezi Beymamy a Seasy.Davám za 1.Ale musim rýpnout nestálo by za hřích v takovýhle budoucích podobných projektech zkosit přední o 10 stupnů,bude to vypadat zajímavěji a na zvuk to má taky vliv,jelikož to potlačí vznik stojatého vlnění uvnitř ozvučnice,ne?Ta výhybka uvedená ve schématu,ta je definitivní?Jinak klobouk dolů je relativně složitá,podle mě.Já zas tolik nemám elektronikých vědomostí,no.

Web

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

ta bedna zkosená je smile....
osa zed je předozadní pozice akustockého středu měniče. zadává se ve vlastnostech driveru.
Když už mluvíme o beymách tak ty monacory jsou imho lepší.

Re: dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

moc vetsinou do takovejhle theardu neprispivam, ale tohle je fakt peknej projekt. moc se mi libi, jak je dotazenej do konce (na rozdi od mnoha jinych zde uverejnenych...), klobouk dolu. skoro si rikam, jestli to neni delany az moc poctive smile vic takovejch, tohle ma nejakej prinos i pro ostatni a da se v tom projektu najit i nejaka ta inspirace smile

Příspěvky [1 až 20 z 107]

  Stránky: 1 2 3 ... 6 »»»

Audioweb.cz » Projekty stojanových reprosoustav » dawsoo (Monacor SPH-170C, SEAS 27TDFC)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£