Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 78]

Téma: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

  • Určení: 3pásmové reprosoustavy + subwoofer

  • Datum realizace: Srpen 2007

  • Orientační cena: 12000Kč

  • Autor: Vojta

Osazení, technická data

  • Přední: Tesla ARN 738, Beyma 5MP60N a T2030, uzavřená ozvučnice, (šxvxh) 30x110x45cm, Objem 50l, Příkon 50W, Citlivost 90dB, Frekvenční rozsah 48-20000Hz (-3dB), Impedance 8Ω, Masiv 40mm + DTD 22mm, Hmotnost 40kg

  • Subwoofer: 2x Tesla ARO 9408, bassreflexová ozvučnice, (šxvxh) 50x125x60cm, Objem 2x 155l, Příkon 200W, Citlivost 99.8dB, Frekvenční rozsah 32-100Hz (-3dB), Impedance 4Ω, Bassreflex 2x 50x8x43cm (35Hz), Masiv 40mm + DTD 22 a 10mm, Hmotnost 150kg

Úvod
Projekt vzniknul za účelem lepšího, kvalitnějšího a hlasitějšího poslechu hudby než soustavy TVM, na kterých jsem poslouchal.

Konstrukce sloupů
Konstrukce byla velmi složitá, výslednému tvaru ozvučnice předcházelo mnoho typů, ale nakonec jsem se nechal inspirovat soustavami Tannoy Prestige Autograph.

Nejdříve jsem si udělal přední desku s dírami a zafrézováním na měniče( pouze středové a výškové). Dále jsem přilepil boční hranolky, na které jsem nalepil boční stěny a zbytek hranolků, poté jsem celou soustavu dal do svorek a zatížil PA boxy smile. Po zaschnutí jsem si důkladně vyměřil vnitřní část a vyřezal vnitřní příčku na oddělení basového reproduktoru od zbytku soustavy, kterou jsem poté vlepil dovnitř.

Mezi schnutím soustavy jsem si vytvořil "skříňky" na středové měniče, které mají cca 5l a jsou z 10mm dřevotřísky. Po zaschnutí jsem dovnitř tuto skříňku vlepil, provedl zadrátování (kabel 2x2mm), vytlumení soustav kamennou vatou (po stěnách cca 4cm a plné vyplnění prostoru basu, u středového meniče jsem si nasříhal na menší kousky a rozmístil opět kamennou vatu spolu s "obyčejnou" vatou pro domácí potřeby.

Poté jsem přilepil i spodní a vrchní víka, které jsem upravil frézkou (viz foto). Soustavy jsem zatmelil a vybrousil, natřel černou lesklou barvou, natíral jsem 5x (válečkem). Po zaschnutí, cca za 3-4 dny, jsem provedl osazení.

Výhybky jsem si nechával dělat u jednoho známého z TVM. Dělící kmitočty cca 350 a 4000Hz.

Konstrukce subwooferu
Konstrukce byla poměrně lehčí než u sloupů, za to byla ale daleko větší a objemnější. Kvůli velikosti ozvučnice jsem zvolil klasickou "krabici". Objem a ladění jsem vypočítal ve WinISD a LspCADu. Poté jsem začal sestrojovat.

Opět jsem si vyrobil přední desku, do ní jsem frézou vyrobil díry na měniče. Dále jsem přilepil boční spodní stěny a vlepil bassreflexy s příčkou. Poté jsem celou bednu skolíkoval a sešrouboval vruty. Nechal jsem ji proschnout přes noc a další den jsem vlepil tlumení (kamennou vatu) v síle 3cm po všech stěnách. Poté jsem provedl drátování (spletený kabel 4x2mm) a zapojení výhybky a zalepení zadní stěny. Po zaschnutí jsem provedl tmelení a broušení, poté opět barvení černou lesklou barvou.

Po zaschnutí jsem s otcem donesl bednu do pokoje (celkem fuška) a poté teprve osadil reproduktory. Výhybka opět od známého, dělící kmitočet 100Hz (časem ji nahradí Subseniorem s 250W Aldaxem, zatím poslouchám přes QSC 1480)

Test a zvuk
U sloupů jsem byl mile překvapen nádhernými středy a výškami, které se nedaly s TVMkami srovnávat, basy nečekaně pevné, spíše tvrdší.

U subbasu jsem dobrý výsledek tak trochu čekal, ale hloubka i měkkost basů mě překvapila, i když se vedou pře Hi-Fi vs PA, tak bych si dnes klasický hifi sub neudělal (i když jsem dlouhou dobu poslouchal na "Hi-Fi" subwooferu s 2x ARN 6618). Akustický tlak je opravdu velký (117dB na 35Hz) a výkonová rezerva také smile. Kopák i basa jde opravdu cítít, a to doslova. Při tichém poslechu nejde ani poznat, že basy nehrají Hi-Fi měniče, ale profi.

Testování probíhalo na skladbách od Mika Oldfielda, Pink Floyd, Pulse, Iron Maiden, Metallica atd...

http://s19.postimg.cc/5tiw1wwa7/vojta1_01.jpg http://s19.postimg.cc/jbpse78fj/vojta1_02.jpg http://s19.postimg.cc/ks1awcbcf/vojta1_03.jpg http://s19.postimg.cc/4v2izmiy7/vojta1_04.jpg http://s19.postimg.cc/haz8tdca7/vojta1_05.jpg http://s19.postimg.cc/o2pnw819r/vojta1_06.jpg

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Tak spokojen, Vojto? Myslim, že to dopadlo dobře, gratuluju smile

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Nádhera, čo dodať. Za jedna.

Web

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

docela zajimava kombinace s tou teslou,zajimalo by me,co te k tomu vedlo?proc si tam nepouzil treba 10Br60-ku?jinak projekt hezkej,me jenom moc nesedi ta cerna barva,chtelo by to mozna nejakej jinak barevnej doplnek,tak kvuli tomu 1-

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Třebas proto, že je měl smile a ARN738 jsou super basáky... Ty bedny šlapou stopro i bez subu.

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Chtěl bych poděkovat hlavně antoniovi že mi to vystavil přesně v den Vánoc..moc ti děkuji smile je to jako další dárek k Vánocům...
A teď zpět k soustavám...
Frank:jo jsem hodně spokojený..s těmi EAW to možná časem...zatím jsem hodně spokojený...zvukově parádní.A jinak ARNka 738 jsem použil protože se mi zdály a ted když hrají v bednách jako super basy které opravdu umí lehce kopnout smile...
A barvu jsem musel dát z "nutnosti" protože mám v pokoji ještě velké třípásma od TVM aty jsou také černé...už tak to vypadá divně když je nábytek světlý...

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

taky mam dve ARO9408 a premyslim co s nimi, myslel jsem nejake pa satelity, ale tohle vypada lakave .. fakt ten sub vazi 150kg? kolik vazi ta kamenna vata? Jinak pekne zpracovane smile

(upravil John370 24. 12. 2007 19:49)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Tohle se mi líbí,opravdu,bedny dobrý výběr měničů,design taky,akorát půdu a dno bych udělal jinou barvou dřeva.S tim subem to musí masakr,ne?Tohle taky může hrát slušně nahlas,ne?Dávám 1-,za to neni až tak do detailu designově vypiplané.Jinak,by se mi to doma líbilo.Ale to bych potřeboval větší místnost,12m2  je asi..málo...

Web

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Perfektní!

Web

(upravil babakus 24. 12. 2007 22:23)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Řešim dilema jestli jsou 738čky hezčí s originál kopulkou, nebo s tou co tam máš ty. Řekl bych že ta větší kopulka je hezčí... To jsi tam dával ty? Nebo už jsi je tahle sehnal?

Jinak mooooc pěkný. Ten subwoofer musí být masakr, na doma.

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Kritik : díky moc smile
Babakus: ty kopulky tam už byly..je to kupováno od JiříkaHV tady z diyfans..a líbí se mi to i víc než klasické...
John:vím že to není stoprocentí,ale tak řídím se heslem že bedny budu poslouchat a ne abych studoval lak

Jinak subbas je opravdu "masakr"...membrány se skoro ani nehnou a mlátí to slušně s podlahou na celém patře které má skoro 100 m2.Jinak to poslouchám v pokoji který má cca 30m2.Jinak jen tak chtěl bych někdy porovnat můj a Michalův sub..jen ze zvědavosti jak to asi tak hraje i když můj je určen výhradně na hudbu a Michal to má ke kinu.

(upravil dokken 25. 12. 2007 3:36)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

....velebnosti..jdu blejt...
tady je inspirijující objekt
http://www.soundberry.com/images/ed51905e.gif
musim to zeditovat,jako rakve jooo...ale bez toho poklopu a dna s fakt nechutnejma presahama....pak by to šlo

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Vojta: Dík za vděk, ten se vidí málokdy, ovšem v hodnocení vzhledu budu nejspíš vyjímkou, první věc, co mě napadla, byla rakev, ono to tak vypadá, trochu vyšší a můžeš si do ní lehnout... big_smile Ten sub - strašná kysna, tyto repra bych řešil zásadně jako isobaric, oželel trochu ciltivosti, která by byla i tak dost vysoká, ale ušetřil hafo místa... takže tak.

(upravil BlackRider 25. 12. 2007 2:10)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

No, vzhled je každýho věc. Mě se to taky nějak extra nelíbí. To ale není to nejdůležitější, jde o to, jak bedny hrají... Tohle by se dalo považovat za finální řešení (minimálně v části basové). smile

Vojto zajímavej projekt a takový já rád. wink

Web

(upravil check 25. 12. 2007 12:39)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Imho se PA repra s lehčí membránou bez vroubků nemají provozovat v malých ozvučnicích. Ona ta membrána je fyzicky opravu lehká, hodně z Mms je kmitačka, spolukmitající sloupec vzduchu a prachovka. Vsazením do malé bedny máte imho zaděláno na ukmitání kraje membrány. Už sem ukmitaný okraj viděl a není o co stát.
Kráva velká to je, ale překvapuje mě, že je jenom ze slabé dřevotřísky, to přeci nemůže stačit! Když máš dva repráky prospěla by jim orientace pushpull (doufám, že se to tak jmenuje - jedno repro obráceno a přepólováno). Dělat oddělené objemy není nutné. Zaráží mě na jedné fotce pasivní výhybka.
Na co jsou tam ty držáky magnetů? Kde jsou výztuhy? Z fotky to není moc dobře vidět, ale BR máš asi moc blízko zadní stěně, takže máš asi naladěno níž než si myslíš smile (což je dobře).
Jinak to stereo je opravdu příliš rakvovité. Kdybys jim udělal síťku, vypadalo by to slušněji. 300l sub je těžké nepojmout rakvovitě.
Jinak koncepcí se mi to opravdu moc líbí, parádní třípásmo. Oželel bych pár dB z hlasitosti a naladil sub níž, ať si líp užijes Oldfielda.

Web

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

A já bych se na všechny ty kecy zvysoka vysral., protože nejde o nic jinýho než o to, aby se mu to líbilo. On to prodávat nebude. Na nějaký výztuhy sere pec, kdy to hraje a nedělá neplechu. Na všem se dá něco najít, ale myslim si, že to je zbytečný. Chceěl rakve? Udělal si je. Já mu to neberu...

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Woow... A to jsem si myslel, že jsem magor já, když jsem uvažoval k sloupkům hodit moje dvě ARY 9918. Moc pěkný. 1+, mě se to líbí a moc wink

(upravil Jofi 25. 12. 2007 13:52)

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Mne sa stlpy velmi pacia, aj ja som mal niekedy myslienku postavit stlpy s ARN738cky, ked som mal doma 1PF06708, no napokon skoncili u Kurpelma smile, ale co sa tyka stlpov, hodnotim 1+, mne sa cierna aj napriek negativnym ohlasom v diskusii k mojmu nedavnemu projektu, myslim si, ze cierna je univerzalna farba, pouzitelna ku ktoremukolvek nabytku, takze asi tolko k stlpom. Co sa tyka SW, nehodnotim, lebo netusim ako to moze hrat, ale po konstrukcnej stranke, ak je miesto  kde ho osadit, preco nie, ja si to nemozem dovolit, kedze moj cely byt ma o cosi viac(34m2) ako Vojtov pokoj, kde mu hra tato zostava smile Celkovo to hodnoti velmi kladne

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

V popisech píšeš "masív 40 mm + 22 mm DTD a 10mm". Masív nikde nevidím, ale příčky by jsi tam měl dát na zpevnění. Ono 300 litrů není málo wink

Web

Re: Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Veľké na akúkoľvek detskú izbu, čierna sa mi tiež moc nepáči- predstavoval by som si to tak niekde v kine, ale na nejakú izbu je to zbytočne veľké a ťažké, ale pekné

Příspěvky [1 až 20 z 78]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Vojta (sestava 2.1 Beyma, Tesla)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£