Re: bastl-zosik-identifikacia

ja to pojdem este raz vyskusat,aby som vas tu nezavadzal. mozno sa mi podari odfotit co to robi na tych 50Hz...celkom dost kuril:)

Web

(upravil sinclair 1. 12. 2007 8:20)

Re: bastl-zosik-identifikacia

Thales, prozraď mi jeden jedinej důvod, proč by někdo kromě Tebe chtěl napájet Transiwatta symetricky?
Podívej se ještě jednou a hodně pozorně na schéma třeba TW120 a pak mi zkus nastínit, jaké úpravy by byly pro symetrické napájení nutné a proč.

K tomu sinclairu: proč sem pleteš střed trafa, když je to koncipováno CELÉ pro jednoduché a levné asymetrické napájení, tzn. jednoduché vinutí, grec a jeden filtrační kondenzátor?
Symetrickým napájením toho zapojení by se pár součástek sice ušetřilo /celý vstupní bázový dělič i s filtrací, kapacitní dělič i se symetrizací těmi odpory 3k3/, ale byl by nezbytně nutný složitější symetrický zdroj. Kromě toho by bylo nutné doplnit zesilovač ss ochranou, která samozřejmě u asymetrických zapojení není nutná, ať už je výstup přímo přes kond, nebo do kapacitního děliče. Zátěži případný průraz konce neublíží.
Je to stavebnice z 1. poloviny 80. let, tak se na to laskavě tak dívej.

Web

(upravil right13 1. 12. 2007 10:56)

Re: bastl-zosik-identifikacia

co keby som tie KD606 vymenil za silnejsie KD503?ake by musely byt upravy? musel by som vymenit aj budice a zdvihnut napajanie? cize vymenit aj kondiky? nakoniec aj tak postavim novy PA100 .toto len zo zaujmavosti ako by to slapalo...

Web

Re: bastl-zosik-identifikacia

Ano, aj budiče. Vyprdni se na to.

Web

Re: bastl-zosik-identifikacia

14 : To byl Transiwatt 100G...dával 100 W do dvou ohmů ( germania nešla použít na vyšší napětí než asi 50 V ). Na svou dobu to byl " superkonec ", měl i dobrou spolehlivost a slušný parametry. Prvních několik mi postavil můj táta a já pak taky několik dalších....Čtyřmi těmito zesilovači a čtyřmi hifiklubáckými " dablsloupy " ( autorem byl Láďa Svoboda ) ozvučil můj kamarád Karel Šafránek v 75 i " folkařskou " Lucernu....

(upravil sinclair 1. 12. 2007 18:38)

Re: bastl-zosik-identifikacia

Thales myslí první Jandovy pokusy se 6-7NU74, co byly publikovaný v RK 2/65. Určitě je to tohle :
http://sweb.cz/servisdok/100wbambus.doc

Konec Transiwatt 100G má na výstupu běžnej kýbl :
http://sweb.cz/servisdok/tw100g.gif

Web

(upravil Thales 1. 12. 2007 19:25)

Re: bastl-zosik-identifikacia

Jojo, je to ono smile Já se s tím nejdřív potkal v dobách svých začátků (přestože se dá říci že já vlastně začínám pořád smile) a teprve pak zjistil že je to v tom časáku. Bohužel ten konec dopaddl jako celá řada věcí tehdy. Nerozuměl jsem tomu, nefungovalo to nebo jsem nevěděl jak to má fungovat (byl to takový dost bastl) tak jsem to rozebral. Později jsem toho litoval stejně jako jiných věcí.
Mimochodem Janda v tom článku tvrdí až 150W do 2ohmů smile
Jak to vlastně hrálo? Výkon to má ale kvalita asi nic moc.

Re: bastl-zosik-identifikacia

Umělo to zahrát aspoň 10 kHz na plnej výkon?

Web

(upravil Thales 2. 12. 2007 0:21)

Re: bastl-zosik-identifikacia

To asi těžko. Germaniové výkonové trandy měly nízký mezní kmitočet. 10KHz při plném výkonu by asi dost rychle zabilo budič. Trandy v budiči jsou slaboučké - jen 165mW povoleného ztráového výkonu. Ale dělali se i zesilovače s hybridním opsazením kde byly celé osazené křemíkem a jen koncové trandy byly germaniové a ty by to snad zvládnout mohly pokud byl budič dostatečně dimenzovaný. Ale jsou to jen doměnky- nemám praktické zkušenosti.

Re: bastl-zosik-identifikacia

S těmito tranzistory /řada NU72, 73, 74, 0C26-30 Ft vesměs 200kHz/ nebylo nikdy možné dosáhnout plného výkonu přes cca 5kHz. Při přenosu běžného hudebního signálu to nevadilo, protože potřebný výkon přes 5kHz byl v tehdejší hudbě a stavu reprodukční techniky jen zlomkem potřebného výkonu např. na 100Hz.
Kdo si všiml toho špeku ve zdrojové části Transiwattu 100G? smile

Web

Re: bastl-zosik-identifikacia

Myslíš leyt na 50V a napätie na ňom 54V? Alebo zle vidím?

Web

Re: bastl-zosik-identifikacia

No ten elyt je tam o hubu, zejména dneska.