Re: Drevena dyha

Dýha je hodně tenká a smirkový kotouč na úhlovce má pekelný úběr materiálu, takže já osobně bych to neriskoval. Na dýhovanou dřevotřísku používám vibrační brusku. I s tou pásovkou je třeba veliké opatrnosti, jinak probrousíš.

Re: Drevena dyha

Pouzivam zrnitost 220. Pri troche opatrnosti a ked je to lepidlo tvrde (ako pise Brehowicz) to pojde.

Re: Drevena dyha

S tou 220 to možná půjde. Já doma úhlovkou brousil trámy zrnitostí 40 a 60 a bylo to fakt peklo wink

Re: Drevena dyha

Skus droteny kotuc na kov. To je bengal. Ale na zvetrane laty parada. To sme uz od dyhy daleko.

Re: Drevena dyha

Bubu s tim lep. budeš mit trochu problem musel bys koupit 25kg.kyblik tyhle lepidla a v vlastně ani jina pořadna v malém nekoupíš takže si udělej výlet po okolnich stolařich a snad budeš mit štěstí,teda doufám jo a natu rozbrusku okamžitě zapomeň s tim to jen zkazíš ani za boha s tim neudělaš rovny povrch jestli tak tu vibračku nebo ještě líp excentrickou brusku,někdo z kamaradu to určitě bude mít.

Re: Drevena dyha

SKusil som Farby-Laky a tam o lepidle na baze mocoviny nevedeli nic. Stolar od ktoreho som bral dyhu pouziva lepidlo co na pohlad vyzera ako duvilax. Musim sa popytat. S tou rozbrusovackou som bol jemny ako Azurit. Brusil som stary lak z dubovej police a vysledok ma celkom prekvapil. Samozrejme, ze na dokoncenie pouzivam vibracnu brusku. Zajtra pripnem foto.

Re: Drevena dyha

To lep. je močovinoformaldehydova pryskyřice s obchodním názvem Diakol,nevím jak na slovensku ale u nás v česku myslím že se stím učí lepit dyhu i na truhlářských školách protože co se rovných ploch týče tak není lepší.Jenže problém je ten že v takových obchodech jako jsou BARVY LAKY těžko koupíš kvalitní lepidlo,barvu atd.Tyhle profi věci většinou vozí distributoři nebo je koupíš u někoho kdo s tím dělá.Jako přiklad uvedu třeba i barvu na auto zkus přijít do toho obchodu stím že chceš namíchat polyuretan. metal. na auto a pošlou tě do ř...

Re: Drevena dyha

http://img65.imageshack.us/img65/256/dhovn1kv8.jpg
http://img241.imageshack.us/img241/9382/dhovn2lq7.jpg
- tohle se píše o dýhování v knize.

Web

Re: Drevena dyha

Jak odyhovať bednu s elipsovitou podstavou. Hlavne sa mi jedná o ten ohyb, v najkritickejšom mieste je polomer tak 5 cm. Bude sa to dať tak ohnúť? (Dubová dyha)

Web

Re: Drevena dyha

onee-pokud bude ten ohyb ve směru vláken tak to bude bez problemu,pokud napříč tak bude hodne záležet na dřevu ze kterého bude ta dýha ale hlavně na tloušťce pak bys musel volit tu nejtenčí co mají a pokud je to lepéni v ohybech tak lep chemoprenem,pokud máš možnost přístupu ke vzduchove stříkací pistolí tak to lepidlo hodě nařeď a nasříkej pár vrstev na obě plochy jde to super a hlavně budeš mít chemáč naneseny uplně rovnoměrně.
Fedor-kniha je super a praxe je praxe smile.

Re: Drevena dyha

Dik

striekať som to chcel tak či tak.

Web

Re: Drevena dyha

onee,skus sa mi ozvat na ICQ (203-265-073).Som z Gbelov tak by som ti mohol poradit popripade pomocť.Ake take skusenosti s lepenim dyhy mam tak sa mozme dohodnuť.Ved si skoro sused.

Re: Drevena dyha

FilipAudio napsal:

...Technologický postup dýhování mám od jednoho pána z Pražských loděnic,dělají tam luxusní yachty a měl pravdu ůplně ve všem...

Filipe, slíbils, že se o ten postup podělíš wink - platí to ještě?

Web

Re: Drevena dyha

Slíbený technologický postup:
MDF je nutné řezat na dvakrát.Poprvé o 10mm větší než je požadovaný rozměr,poté nechat alespoň den v klidu,odstraní se tím pnutí které je v celé desce.S takto nařezanými díly je následně i jednodušší manipulace při řezání na přesný rozměr.
Bednu pokud to jde spojovat pouze lepidlem.
Pokud to jde vyhnout se "tupým spojům" to znamená desky řezat pod ůhlem 45 stupňů jedná li se o kolmé spojení.Jinak je vysoká pravděpodobnost že se za čas spoj přizná i přes 1,5mm silnou dýhu.
Používat pouze kvalitní lepidlo což neznamená drahé,v žádném případě nepoužívat polyuretanové (D4).Mám z mnoha lepidel odzkoušené SOUDAL 67A s nejlepšímy výsledky.
Lepidla dávat raději víc,co je navíc vyteče a otře se.
Bednu je nejjednoduší stáhnout pomocí kurtů s ráčnou přes rohy kurt podložit kouskem kartonu.
Stáhnout co to jde.
Je vhodné požívat vnitřní příčky s otvory,ani né tak kvůli akustickým vlastnostem,ale aby se bedna nedeformovala jak při lepení tak při dýhování.Příčky použít alespoň každých 30cm.
Po stažení bedny okamžitě setřít všechno vyteklé lepidlo,nejlépe to jde flanelovým nebo bavlněným hadříkem.
Nechat 24 hodin schnout ztažené.
Po sundání kurtů je nutné opatrně odstranit kartón z rohů jinak se utrhne i kus MDF.Je lepší,když trochu papíru zůstane na bedně pak jde snadno odstranit brusným papírem.
V žádném případě nepoužívat brusku!!!Vše brousit ručně a to tak,že se vezme co největší odřezek MDF,který se ještě vejde do ruky a kolem něj se přehne brusný papír.Zrnitost 80 a nejvíc se osvědčil od firmy MIRKA.
Je nutno brousit velmi opatrně a pouze do doby kdy se odstraní poslední zbytky lepidla,jinak se poruší rovinnost a při dýhování to je vážný problém.Nyní je bedna připravená k dýhování.
Dýhu je nutné si vybírat opravdu co nejkvalitnější,rovnou,nesmí být prořídlá jinak prosakuje lepidlo.
Je vhodné nechat nějaký čas dýhu uskladněnou spolu s MDF,aby se vyrovnala vlhkost a teplota obou.
Pokud to jde je vhodné si obědnat takovou šíři,aby nebylo nutné ji sešívat (spojovat na na šířku).
Pokud je nutné ji sešít musí se zaříznout kraje obou kusů na pile.V případě tvrdých dřevin jako například dub se při řezání bude dýha štípat a tak se musí dýha sevřít mezi dvě MDF desky vruty a tuto část i s vruty odříznout,popřípadě sevřít ztužidly a srovnat na hoblovce.Takto jde zarovnat najednou i 10 plátků dýhy.
Takto zarovnaná dýha se snadno slepí papírovou maskovací páskou absolutně přesně na doraz.Osvědčila se 50mm široká a pouze od firmy 3M ostatní buďto nedrželi,nebo při odstraňování dýhu vytrhávali,a nebo zanechávali viditelný obrys po nalakování!!!
Důležitá věc při práci s dýhou je mít stále čisté,nespocené,nezamaštěné ruce a nepoužívat žádné krémy na ruce.
Omlouvám se,nešel mi skoro měsíc internet.Pokračování příště.
Pokud jsem na něco zapoměl...ptejte se.

(upravil Hanzi 30. 11. 2007 19:36)

Re: Drevena dyha

Díky za článeček. Stručné , jasné, srozumitelné - velká informační hodnota.
I když nechápu Tvoje "...odstraní se tím pnutí které je v celé desce." Myslím, že řez odstraní pnutí jen ve svojí velmi těsné blízkosti. Není ta nepřesnost při prvním řezu dána spíš rozdílnou teplotou desky a okolí - tepelnou roztažností?

Re: Drevena dyha

Takže bedna je slepená,ručně zbroušená a dýha připravená.
Nyní se ještě potřebují 3 kusy MDF větší cca o 5cm než je dýhovaná stěna.Jeden na podložení a dva na přitlačení.Dále jsou zapotřebí dostatečně velká a silná ztužidla a to tolik,že na regálovou bednu 4 kusy a na běžně vysokou podlahovou bednu cca 1m 6kusů.Používám česká výrobce METALKOV.Jsou relativně robusní za málo peněz.
Na stůl se na výšku položí 5cm vysoké odřezky a na ně se položí jena deska MDF a na ní bedna,to proto,aby se pod desku mohli zasunout ztužidla.
Na vrchu tedy logicky bude dýhovaná stěna.
Nyní se papírovou páskou olepí všechny 4 stěny co jsou dokola dvěma řadama těsně od horního okraje.To proto,aby lepidlo které při zalisování vyteče nezaprasilo bednu,později již nalepenou dýhu.
Nyní se nanese lepidlo,a to tak že se tryskou na bedně vytvoří spirála s rozestupem cca 3cm.
Ihned rozetřít do rovnoměrné vrstvy štětcem.
A nyní nejkrityčtější fáze dýhování...čekat.
V klidu jít umýt štětec,zapálit cigáro.
Lepidlo se musí nechat odvětrat,pokud ne tak dýha z něho nasaje příliš vlhkosti a i při zalisování se zkroutí a popraská,a lepidlo se dýhou prosákne.
Ten spávný okamžik se pozná tak,že je lepidlo po obvodu zaschlé tak 2mm.Trvá to podle teploty 10 až 20 minut.
Nyní se na bednu položí dýha,která je cca o 5cm větší než dýhovaná stěna.
Vezme se nějaký váleček,já používám váleček na fotky,a opatrně se dýha přitlačuje od středu ke krajům.To že se kroutí a zvedá není na závadu,jde o vytlačení lepidla nepatlejte se s tím moc dlouho.
Nyní se na dýhu položí ty dvě desky a zatím lehce nasadí všechny ztužidla,zkontroluje se jestli dýha neujela a ztužidla se stáhnou co to jde.Lepidlo musí rovnoměrně po obvodu vytéct,setře se například kousíčkem dýhy a odstraní se papírová páska.
Doba sevření podle vyrobce lepidla je 1hodina,ale při tak malém tlaku jaký vyvinou ztužidla mám odzkoušené 2hodiny.Rozhodně né delší dobu!!! Dýha potřebuje zase rychle vlhkost z lepidla vyvětrat.
Ještě když je bedna sevřená tak se dýha zařízne kolem dokola lámacím nožem s přesahem 1mm,nejlépe to jde vymezit plechovým páskem nebo kovovým měřítkem.
Ztužidla se sundají,ale může se stát,že deska co je s ní přitlačená dýha je přilepená kapkou lepidla,které prosákne trhlinkou v dýze stačí do ní lehce z boku klepnout kladivem.
Nyní se nechá ještě 2hodiny dýha v klidu doschnout.
Pokračování příště...

Hanzi,když z celé desky uřízneš pruh 20cm široký tak bude prohlej v řezu jak luk,nehledě na to,že může mít u prostřed délky i o 2mm jinou šířku.
Fakt to mám mnohokrát vyzkoušené.

Re: Drevena dyha

Poznámky z praxe - rozhodně nejdříve nařezat desku na přířezy,pnutí je v každém materiálu a je závislé na více faktorech(skladovací podmínky,vlkost,teplota atd.),ovlivňuje rozměry,úhly a rovinnost řezu.Také bych doporučoval mezi dýhu a přítlačnou desku roznášející tlak napnout igelit,mikroten a pod.jako separační vrstvu,nebo použít desku lamina,ušetříte si nepříjemné překvapení kdy se po odklepnutí vytrhne i kousek dýhy a pokud je to hodně do hloubky v krajním případě i opětovné dýhování,tyto lepidla na bázi PVAc mají k prosakování sklon a stane se tak třeba i u silnější a husté dýhy mikrotrhlinkou mezi léty dřeva.Jinak je to hezky,srozumitelně a ve správném sledu operací napsaný postup.

Re: Drevena dyha

Parádní návod. Byl bych proto, aby se z toho udělal komplexnější článek a hodil přímo na web.
Máte někdo zkušenosti se spojování dýhované dřevotřísky na koso?
Dělal sem s dýhovanou MDF na koso, ale ta je drahá jako prase.
Případně na kolik vyjde udělat m2 vlastního dýhování (dýha, lepidlo, serepetičky)?

Web

Re: Drevena dyha

Návod je to podrobný a užitečný. Jen mi tam chybí postup při odýhování oblých či zkosených ploch. To ale v domácích podmínkách asi jinak než Akaprenem (Chemoprenem)  nelze sad ...nebo se pletu Filipe?

Web

Re: Drevena dyha

Pěkný a zajímavý článek.Dobrá je metoda taky lepit dýhu kostním klihem,aje to na delší dobu vyprávět.

Web