(upravil dawsoo 23. 11. 2007 22:58)

Re: Test operačních zesilovačů

Frank:
Pokud jde o dudkovy SR Dal bych tam to co použil P. Dudek OPA627 nebo to překopat trošku (místa pro kompenzace) a frknout tam AD797 pokud chceš maximum možnýho.... nebo jako alternativu bez velkých úprav přes redukci SOIC-DIP AD8065 či AD825... já ICQ nepoužívám mam skype... smile bejt tebou bych dal všade patice a pak otestil co se ti bude nejbvíc líbit (nebo nejlíp měřit)  a pak se v klidu rozhodnout co tam dát natrvalo... Ty rychlý elemka sou hodně studený a analytický pokud nemáš nějakej opravdu kvalitní zdroj signálu spíš odhalej jeho nedostatky...

Matbat:
Ano stojí to za to rozhodně, jsou to asijský klony NE5532,duál ,hodí se tam prakticky cokoliv slušnýho stabilní při A=1 jsou zapojený jako sledovače.K výběru je hodně viz nahoře co se psalo-testilo... přesný typy ti moc nepovim záleží co je tam za pouzdra (DIP,SOIC) ,akorát bych podotkl že určo bude ještě nějakej předním nahoď místo tohodle větší výsek schématu hlavně směrem doleva, abych se podival co je tam za Dacy (potvrdit zda maj napěťovej nebo proudovej výstup) pokud je proudovej (ty slušnější většinou mají) budou 100% před nima ještě nějaký jako I/V konverze -  a ty bude třeba především... jsou možná ještě důležitější než tyhle,a pokud ne DAC nebude nic extra (I/V bude mít v sobě) a tam bych teda viděl něco měkčího a milosrdnějšího typu (AD823,OPA2604,OPA2134 a pod.)

OPAMP:
LM833 je o fous horší než NJM4580... (víc slitej zvuk a má méně výraznej spodek)

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

MaBat: Jo, hoď větší kousek schématu. Osobně bych tam ale fouknul LME49720, ať je předtím cokoliv. V CD přehrávači s DAC TDA1547 (vestavěný I/V převodní opamp - tedy navenek již napěťový výstup), se kterým jsem si hrál před časem, se mi LME taky líbilo ze všeho nejvíc. Mimochodem, upravená MC902 tenhle o 10 let novější přehrávač suverénně přehrála.

Dawsoo: Dík. Začínám mít pocit, že NJM4580 je ten pravej univerzální low-cost operák.

Web

(upravil MaBat 24. 11. 2007 10:08)

Re: Test operačních zesilovačů

DAC je YAC514-F (YAMAHA):
http://img339.imageshack.us/img339/1053/6yr44sx87cdl6.th.jpg

Je to DIP8, spolu se sluchátkovým výstupem jedinej OZ, kterej se tam dá takhle vyměnit:

http://img339.imageshack.us/img339/1125/yu345gdf0od5.th.jpg

Re: Test operačních zesilovačů

Nechápu, co je vedlo k tomu tam to NEčko dát. Myslím, že blbej emitorovej sledovač opřenej o zdroj proudu by byl poslechově lepší.
Vraž tam patice, než něco vymyslíme smile

Jo a odkud jsi?

Web

Re: Test operačních zesilovačů

S OZ v CD MC902 si hraji již celý podzim.
Zkoušel jsem NE5532, OP275, AD8620, AD826. Více typů jsem nezkoušel, držel jsem se doporučení na fórech. Kvůli ceně jsem nezkoušel ani OPA627 (700 Kč za singl je síla).
NE5532 – velmi používaný, laciný. Zrno na středech, výškách.
OP275 – sehnal jsem za 35 Kč, nejlepší poměr cena / výkon, trochu deka, ale lepší než
OPA134 (2134).

AD8620 – moderní JFET, velmi neutrální, přesný, velmi čistý na středech a výškách. Stabilní, velmi univerzální v použití. Má moje nejlepší doporučení. Cena: AD8620(duál) asi 320 Kč, AD8610(singl) 160 Kč. Nevýhoda – vyrábí se pouze v SMD provedení (dá se použít redukce na DIP8), a napájecí napětí celkově max. 27,3 V. V MC902 je na pozici OZ asi -+ 13,5 V, je to jen tak tak, ale 8620 drží. Velkou výhodu vidím také v tom, že při zkoušení OZ v CD si také přeosadím předzesilovač daným typem. Např. v CD je AD8620, v předzesilovači 1 x AD8610. Lépe pak vyniknou vlastnosti daného typu OZ. Či použité struktury OZ. Lze slyšet, u mne to platí obecně, rozdíl mezi bipolární a fetovou strukturou na vstupu OZ. Po dobrých zkušenostech s biasem u AD826 udělám bias také u AD8620, ale dle doporučení jen do max. 1 mA. 

AD826 – bipolár, zprvu oproti OP275 žádný velký rozdíl, pak dle doporučení bias odporem 4K7 na asi 2,7 mA. Poté krásný zvuk, možná více výšek ale dokonale čisté. Pevné a rychlé basy. Díky výraznějším výškám se jakoby celá hudební scéna posune trochu dopředu, malinko se zúží prostor.
Dnes dle nálady a typu hudby měním v CD AD8620 a AD826.
Tyto výsledky ale nelze vůbec zevšeobecňovat. Testovali jsme také CD DENON, typ DCD1290. Zde AD826 hrála velmi špatně, málo a nevýrazné basy. To již hrála, v rámci svých možností, lépe NE5532. Nakonec v Denonu skončila AD8620.

Re: Test operačních zesilovačů

opamp: z Prahy - vždyť máš ode mně Sýkorovo měření smile
Patice tam dát můžu - nebo myslíš, že by se s tím dalo experimentovat víc, než jen vyměnit toho švába (přes ty patice)?

(upravil opamp 25. 11. 2007 13:39)

Re: Test operačních zesilovačů

Dej tam patice a udělej si někdy výlet ke mně do Jenče. Během půl hodiny Ti bude jasný, co tam vrazit a jak hluboko do prkenice budeš muset sáhnout smile

Jo a sorry, já zapomněl, žes to byl Ty smile

Web

(upravil Vasi 25. 11. 2007 21:01)

Re: Test operačních zesilovačů

Nevite co je na tech kvalitnejsich operakach tak drahy?
Myslim si, ze nez kremik to spise bude vyvojarova hlava big_smile

Web

(upravil dawsoo 26. 11. 2007 14:58)

Re: Test operačních zesilovačů

Matbat:
Koukám na to...takže napěťovej výstup,což je škoda...zlepšení nebude moci bejt až tak výrazný,a to protože ten DAC už ve svý interní struktuře operáč má (konverzi I/V) ...je to jinak vcelku slušnej 1-bit měl jsem ho (nebo podobnej) v Yamaze CDX-880 a nejlíp mi k němu sedla z toho co jsem měl AD826 a LT1364...co máš za Yamahu?

Opamp:
Není zač, jinak souhlas to NJM4580 je z levnejch v čr dostupnejch asi nejlepší.(podobně dobře na tom jsou ještě obdobný NJM2114 a NJM2068)

Karel2:
Výborně,jsem rád že nejsem tetřev hlušec uplnej, víceméně to co jsi popsal se mi jevilo na MC902 prakticky stejně... jinak OP275 bych dal ješt šanci... zkus vylepšit trošku zdroj hodně jí to pomůže... stejně tak i OPA2134 potřebuje ošetřený napájení... ve většině případů hraje blbě právě proto a nebo ze stejnějch důvodů jako 275 v neinvertujícím zapojení s hodně nevyváženejma odporama na +- vstupech. OP275 ale pomůže +-18V a víc zvuk se pročistí deka je pryč..zkreslení nahoře je taky viditelně menší.. Jinak ty OPA627 je škoda že nemáš možnost... já si myslím že za to asi stojej... zvuk je na středech a spodku asi nedostižnej... styl podobně hladkej jak AD8620 která je asi zas lepší nahoře ale nemá tak pěknej zemitej rozlišenej spodek. Doporučil bych ti asi AD823 ty s MC902 tvořej synerrgii jako by k sobě patřily... asi se nějak povedlo navzájem vykompenzovat jejich plusy a neduhy... (myslím tim teslu a ty operáky)

vasi:
nejen vývojářova hlava ale i technologický možnosti výroby... čistota Si a pokročilost výrobních procesů (tranzistory s vysokými ft a nízkým šumem uvnitř struktury).

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

dawsoo: Je to CDX-993...

Re: Test operačních zesilovačů

MatBat:
Hmm tak 993 už je vcelku slušnej stroj.... myslím že budeš spokojenej ty 5532 si myslim že to asi hodně zabíjej... zasloužilo by to patice jak psal OPAMP a do nich něco rychlejšího... LMEčka který jsem bohužel ještě neměl tu čest zkusit,ale i klasika AD826 a nebo i LT1364 či LM6172. By tam mohli fungovat dobře...

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

Nezkoušel jste někdo jak se chovají nové SiGe operáky od TI - OPA211 nebo OPA827 s JFETem na vstupu? Budou se dělat i dual verze. Zatím se dají sehnat i jako samply.

Re: Test operačních zesilovačů

Dawsoo:
Tvá doporučení většinou znám a také se snažím dle nich řídit. Právě díky Tobě a karfíkovi jsem se do laborování s OZ pustil. Čtu Vaše příspěvky, moc Vám děkuji za inspiraci!!
MC902: bohužel mám vadné některé segmenty na displeji, funkční nevím kde sehnat. Zvukově ale dobrý, na laborování ideální – je schéma, jednoduché zapojení a provedení.
Porovnání OZ dělám také v předzesilovači, kde mám singly OZ. Výsledky stejné jako při testování OZ v CD a u „lepších“ operáků jsou nepatrné. Někdy si připadám jak blázen, když během 1 skladby 10 x měním operáky. Vůbec se s tím nes... - měním operáky za provozu, porovnávám vybrané pasáže znovu a znovu. Moje žena se diví, že ty rozdíly slyším, kdežto ji, když mi říká něco móóóc důležitého, vůbec neslyším.

AD823 – je ale fet. Není ten spodek měkčí jako u všech (alespoň u mne) fetů??? Já přes fet – AD8620 poslouchám folk a podobné věci. Např. moje zvukově referenční CD Jarek Nohavica – Divné století. Kdežto tvrdší rock, metal poslouchám přes AD826. Taková Metalicca – jedině přes bipolár. I v koncovém zesilovači jsem vyměnil vstupní fety za diferenciál z BC550.

Prosím poraď: hledám operák analytický, ale muzikální s rozsahem jako má AD8620, kde žádné pásmo nehraje na úkor něčeho jiného, kde jsou krásně čisté výšky a středy. Na druhou stranu vyžaduji pevné a rychlé basy, obecně vlastnosti bipoláru, např. právě  AD826. Výběr dělám proto, že potřebuji osadit aktivní výhybku – zde je již hodně operáků a nechci již experimentovat. Nebo to rozdělím – basy AD826, zbytek AD8620, ale pořád je zde vstupní buffer.
K ověření funkčnosti mám generátor do 500 kHz a osciloskop BM566A. Ověřím, zda OZ nekmitá, symetrii, limitaci, zda viditelně nezkresluje. Více nejsem vybaven. Zbytek ucho.
Máš zkušenosti s BUF634? Je zvukově za OZ neutrální?
Děkuji…

Re: Test operačních zesilovačů

Karel2:
Zkus AD8066(65) nebo LT1364(63) dual(singl) to by ti mohlo vyhovovat... oba jsou zhruba to co asi potřebuješ,ale přesto každej uplně jinej smile myslím že budeš překvapenej smile zajímavej je s odstupem času i poměrně levnej AD8022 ten zas hraje uplně jinak do vyhýbek by byl díky absolutní neutralitě vcelku vhodnej cenově kolem 85,- kaček/ks (suchý precizní rychlý strojově přesný ale ne ostrý příjde mi charakterem zvuku inverzní zvukově k mezi tweakaři oblíbenými a hojně používanými projevujících se ve většině výměn do stávajícho zapojení na první poslech líbivěji trošku barvícími BB OPA2134 a 2604)..Já kupodivu osobně jsem s nimi (AD8066,AD8022,LT1364) pochodil tam kde AD8620 nebo AD826 nefungovaly dle očekávání.

Pokud máš singly možnost do něčeho dát byl by asi zajímavej boj AD797AN vs OPA627AP to jsou imho asi jedny z nej... extra bipolár vs špička mezi fetovejma rychlý nezkreslující ale dražší...

BUF634 není zlej záleží hlavně na tom co před něj strčíš a jak ho zapojíš většinou se dává do celkový NFB s operákem před ním a tam se  projeví změna = pokud bych měl bejt přísnej tak v klasický kombinaci s BB brášky kerým mimochodem všem  na výstupu dost výrazně pomůže (132,134,602,604,627) se vše pročistí,ale pořád mi přišlo že trošku trpí na vejškách a vyšších středech něčím cizorodým možná přechodovým zkreslením možná díky malým Iq při menších zatěžovacích impedncích...nevím neověřoval jsem to nějak detailněji ... prostě mam raději mou oblíbenou LT1010 ta to nedělala,nebo ano,ale bylo to pod rozlišovací schopností mě nebo aparátu... myslím že lepší a zároveň i levnější bude určo na 100% diskrétní řešení tzv "diamond buffer" s výhodou že výstupním trandům lze libovolně "více naložit" směrem do áčka..

Není co dodávat...

Re: Test operačních zesilovačů

LT1364 - byl při mých testech na "šunkostrojích", velice neutrální ! Rychlý spodek, středy a výšky bez zabarvení. Celkově lze však projev hodnotit, jako vysoce analitický, avšak velice studený sad

Re: Test operačních zesilovačů

Přesně tak... nějak se v tý neutralitě a přesnosti vytratila hudba, což mě příliš neoslovilo...

Web

(upravil MaBat 28. 11. 2007 10:33)

Re: Test operačních zesilovačů

Opampe a vsichni, sorry za tuhle otazku, asi uz je to omlety - ale kdyz pises, ze te to neoslovilo, ze to bylo moc "neutralni a presny" - co si pod tim sam predstavujes technicky?

Co se muze ve vlastnostech zesilovace (hudebniho retezce obecne) projevit jako "nehudebni neutralita a presnost"?
Da se tohle nejak zobecnit a predpovedet?

Re: Test operačních zesilovačů

Ony se některé pocity těžko slovně vyjadřují - neutralita u mne je, že to všechno hraje v celém pásmu stejně, nic není nikde zdůrazněné nic nechybí. Konkrétně u toho LT(papírově jinak špičkový operák) mi vadí podání basové složky, kde mám raději nějaké minimální zdůraznění - zabarvení projevu. Zvuk je chladný bez jiskry, bez života, neoslovující, nevím jak to lépe popsat smile

(upravil opamp 28. 11. 2007 13:04)

Re: Test operačních zesilovačů

Tak. Slovní popis kulhá.

IMHO to je celý o rozdílným "tvarování" spektra nástrojů a hlasu vlivem různě působících nelinearit (např. FETy a bipoláry se chovají dost jinak) a samozřejmě do toho budou kecat i kombinační kmitočty jako produkty intermodulačního zkreslení.

Když ale koukneš do datašitu, málokdy odhadneš zvukovej projev. Třeba klasická OPA2604 - podle grafu THD a jeho strmýho nárůstu na výškách propadák, zvukově to je spíš "velmi zajímavý operák" - pravda silně zabarvující zvuk po svém. Kdo chce z čehokoliv získat "mega-zvuk", ať tam narve OPA2604 smile

Někdy si to přijeď poslechnout smile

Web

Re: Test operačních zesilovačů

ad.. 1364...a pod.
Tyhle ultrarychlý potvory se kluci hoděj jen do opravdu špičkovejch přístrojů... MC902 a obecně celá tahle nižší kategorie včetně starších topmodelů dobrejch strojů (co jste si vesměs hráli) jsou přecijen buď kompromisnější levný strojky s odfláklým digitálem s vysokým jitterem a nic moc DACanama,nebo postavený na starejch součástkách kdy ve svý době šlo o špičku ale dnes už bohužel jde spíše o průměrnější kousky... proto se tyhle analytičtější kousky jevěj tady právě takhle, odhalej tu zoufalost před nima v plný nahotě...tj studenej suchej digitál nic nepřidaj a neuberou... proto tunění a votuzení všeho kde se daj dát patice, není jednoduše jen o použití toho nejlepšího co je k mání = nezaručí to vždy zlepšení,ale spíš o vybrání brouka se kterým bude přístroj hrát nejlépe pro ucho svýho majitele.s přihlédnutím k tomu aby to nebyl nesmysl jednak cenově a druhak kompatabilitou (kmitáním zkreslením apod)..dělám proto raději ještě kontrolní přeměření jestli nejde jen o líbivý zkreslení s vysokým podílem harmonickejch a podobně dá se s tím dost čarovat tupější zvuk přibrousit a naopak ostej trošku zjemnit... čili čistě jen s pohybem měřených parametrů směrem k lepšímu to mnohdy moc nemá společnýho... ( ne vždy jsou nej kusy daný do stroje uchometricky lepší na měření a to samý platí i naopak). Taková je realita.

Není co dodávat...