Téma: odzemnění

Pro někoho možná otřepaná stará věc, pro někoho možná dobrý pomocník.
Pokud potřebujete v ozvučovací praxi něco rychle na zkoušku odzemnit /mix, komba.../, není třeba se zdržovat výrobou různých mezišňůr, odpojováním drátů a podobných věcí.
Stačí k tomu obyčejná rozdvojka, ze které vykucháte "zemní" systém a ponecháte pouze fázi a nulový vodič. Hodí se k tomu jakákoli rozdvojka, která je rozebíratelná. Přístroj pak napájíte přes tuto rozdvojku.
Absencí zemních kolíků máte navíc možnost otočit vidlici napájeného zařízení do libovolné polarity. Některé kytarové aparáty totiž bručí při různé polaritě síťového přívodu různě, ačkoli to zní dosti nelogicky, z praxe je to potvrzeno.
Nezapomeňte takto "upravenou" rozdvojku výrazně označit, aby nemohlo dojít k záměně s běžnými chráněnými rozdvojkami a bylo to patrné na "první hrábnutí", o jaký druh jde. Nejjednodušší je asi nástřik nějakou výraznou barvou.

Web

Re: odzemnění

A kdo to má za pár, může takové rozdvojky používat ke všem spotřebičům. Ideální jsou ty ve třídě 1. lol
Na trhu je ještě jeden speciální druh rozdvojky. Prodává ji Hornbach, jako výrobce je uvedena firma Timex Sp. Jawna, distributor Flipol, s.r.o. Ta má pro jistotu propojenou fázi s nulovacím kolíkem. Ideální k testování jističů.

Re: odzemnění

Tak třeba v koupelně to fakt bude jenom "na první hrábnutí".....:lol:

Web

Re: odzemnění

Mnoho čínských prodlužek vůbec nemá ochranný kolík připojený k přívodnímu kabelu - on totiž obsahuje jen 2 vodiče, navíc ještě ne v pogumované šňůře, ale jen obužírkované...

Web

Re: odzemnění

To VOX: Kdepak, ona je ta rozdvojka dokonale bezpečná. Jakmile ji zasuneš do zásuvky, vyhodíš to až na ulici, takže se nemůže nikomu nic stát. Ale ani na třetí pokus (než jsem pochopil, že chyba není ve spotřebiči), se mi ji tam zarazit nepodařilo. Ono to tak prskne, že si to člověk rozmyslí.
Ty čínské prodlužovačky mají navíc kolíky pospojované mezi sebou. Takže stačí, aby se probil jeden spotřebič a hned máš veselo i od těch dalších.

Re: odzemnění

On ani nemusí jeden probít, stačí, že třeba ve spínaných zdrojích je obvyklé vidět na vstupu filtrační fóliáky mezi fází, nulákem a ochranou - následkem čehož se objeví na kolících polovina síťového napětí, která umí hezky kopat lidi, kteří o tom neví smile

Web

Re: odzemnění

Já si teda prodlužky vyrábim sám (aspoň mám jistotu, že je zapojená správě), těm co prodávaj nevěřím.

Re: odzemnění

presne ako píše dingo
taký pekný príklad kde sa uzatvára zemná slučka je PC - TV ... ja si to sem tam prepojím aby som si pozrel DVD a treba odpojiť anténu od telky lebo inak to brumí, máte niekto návrh ako vyriešiť toto ? stačil by kondik do zeme ku telke (myslím zem na káblovke), príp. akej kapacity?

Re: odzemnění

Myslím že bude stačit pár piko na zem i na živý vodič. Ono je to skoro jedno.

Dneska tela malovala od toho jak jí chytil koberec, stůl a lampa od blbé prodlužky. A nebyla od ťonků ale normálně z krámu jen už od ní nebyla účtenka. Nebylo v ní zapojené nic co by hrozně žralo - PC, lampička, rádio a tiskárna. No bylo to v noci pěkné překvápko.
Proto si dělám prodlužky a vůbec komplet elektroinstalaci v domě sám. Pečlivě si vybírám zástrčky i zásuvky a necpu tam kdejakej levnej šmejd i když je fakt že občas člověk narazí na něco levnějšího co je provedené podstatně lépe než dražší. Kabel minimálně 3x1,5 ale mám tu i pár kousků 3x2,5mm2 smile

Re: odzemnění

Jaký si to uděláš, takový to máš... smile

Ty kundíky - asi 100p, na to stínění dát třeba dva hezky proti sobě, ať se to tváří impedančně přizpůsobeně smile))

Web