Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:08)

Téma: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Trochu si zopakuj fyziku.

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:09)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Hlavní výhodou bi-wire je že výrobci prodají dvojnásobnou délku kabelů smile

jardag69 napsal:

Pak je tu samotný reproduktor, hlavně basový. Ten se snaží vyrobit protinapětí(proud) a tlačí ho do kabelu a do zesilovače.
Tím může vzniknout malá modulace ostatních signálů.
Pokud použiju dva kabely, tak se silná basová složka přetahuje pouze se zesilovačem, ale neindukuje se do vodičů,
kterými jde zbytek pásma.

To výstupní napětí z basáku by se muselo protlačit i přes výhybku..

Mnohem větší vliv mají RLC parametry reprokabelu v interakci se zesilovačem (stabilita) a to že kabel je i antena (geometrie).

Web

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:08)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

(upravil reeb 12. 9. 2022 14:31)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Pokud zkusíš pár konstrukcí kabelů- dvoulinka, pletenec, koax..lanko vs. plný vodič. Stříbro vs měd. Různé izolace. Laborování s bi-wire dává ještě víc možností. Tak zjistíš že každé hraje trochu jinak a je na tobě co se ti nejvíc líbí. Podle mě bi-wire za tu námahu (a náklady) nestojí.

https://ulozto.cz/file/bYtb6tfmXpZ0/rep … sykora-pdf

Web

(upravil PB 12. 9. 2022 14:41)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Smysl má bi-amping. To napětí generované pohybem cívky basáku působí jako tlumení na výškový reproduktor nemá vliv a bi-wiring bez bi-ampingu ničemu nepomůže. 

Po odeznění intenzivního napěťového impulzu na svorkách reproduktoru tedy membrána ještě po určitou dobu (řádově milisekundy) sama kmitá a s ní samozřejmě i její cívka

Na jakém kmitočtu? Na rezonančním? A co vnitřní odpor zesilovače - pokud je malý tak to eventuální napětí utlumí...

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:08)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

jardag69 napsal:

reeb vliv kabelů bych neřešil. Teď čistě jenom bi-wire.

Za mě vliv bi-wire 00nic. Vliv kabelů je větší.

Jinak kabely co nejkratší, velký průřez..

Web

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:08)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

jardag69: Trochu jsem se to snažil vysvětlit v doplnění příspěvku výše 14:24. Ta interakce mezi vodiči nemá za normálních okolností vliv.

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:09)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Větší vliv může mít že je zmuchlaný někde vedle spínanách zdrojů a sítových kabelů. Než interakce mezi reprokabely. Proudy tam nejsou nijak velké tudíž ani jejich interakce.

Web

(upravil jasnap 12. 9. 2022 20:27)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Jardaq napsal:   Při silném signálu na basech dochází k interakci mezi vodiči kabelu. Při průchodu proudu se vytváří el.mag pole a to zasahuje do vedlejšího vodiče. Tím se v něm indukuje proud.

    Stejný proud ale prochází i druhým vodičem opačným směrem, takže se indukce do vedlejšího vodiče vyruší. Nemůžeš se dívat na každý vodič zvlášť, je to symetrické vedení. Souběžnost a malá rozteč je naopak žádoucí kvůli malé indukci rušení z okolí.

Já jsem pochopil teoretickou výhodu bi-wire, že basákem vyrobená energie se vrátí na svorky zesu, kde se "vyzkratuje" a nedojde na středovýškovou sekci reprobedny.

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:09)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Tak znovu: opačný proud znamená opačné el-mag pole a jejich součet je NULA-takže se nic neindukuje.

(upravil jardag69 15. 9. 2022 16:09)

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

jasnap napsal:

Já jsem pochopil teoretickou výhodu bi-wire, že basákem vyrobená energie se vrátí na svorky zesu, kde se "vyzkratuje" a nedojde na středovýškovou sekci reprobedny.

Pokud by byl basák špatně utlumený kmitala by cívka na rezonančním kmitočtu, i bez bi-wiringu by ji zesik spolehlivě "vyzkratoval", rozdíl je jenom v odporu kabelů, které jsou malé. Nevím jak by nepatrné zvýšení napětí na rezonančním kmitočtu basáka mohlo ovlivnit přes výhybku středovýškovou sekci. Důležitější je aby byl basák dostatečně utlumen.

Re: Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Nevyhodou je i cca dvojnasobna kapacita kabelů smile

Web

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Bi-Wiring funguje a pokud ano, tak proč?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£