Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil periktronik 25. 8. 2022 20:16)

Téma: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Zdravím skvelých ľudí na tomto fóre, toto je môj premiérový príspevok.
Na úvod - nie som vyučený elektronik ani elektrotechnik, mám maturitu z úplne iného súdka, ale to nemení nič na veľmi pozitívnom až drogovo závislom vzťahu k elektronike, najmä slaboprúdu. Elektronike sa venujem ako hobby odmalička. Natrafil som na toto skvelé fórum, začal som čítať príspevky častejšie ako bežný ovčan hltá večerné správy, veľký záujem. Skúsil by som na úvod sa s vami podeliť o môj prvý projekt, ktorý sa dočkal finišu, projekt "Sem a Tam" (co dúm dal) - rádio do kuchyne na WIFI, teda v podstate mobilný télefón, čo ležal v šuplíku (Samsung Galaxy mimi s3) cez korekcie Bass a Treble a zosilňovač s dvojtriódou a koncový stupeň s Mosfet. Inšpiráciu som hľadal na tubecad.com. (https://tubecad.com/2004/blog0023.htm)
Chcel som niečo extra, teda spojenie novšej technológie s retro zosilňovačom s dvojtriódou a koncák ako prúdový buffer s IRF540 krorých mám jak nasr..o. Základňa je opozďujúci obvod, stabilizátor napätia pre mobil +5v, Uf +6V, anódové U +150V a napájanie konc. buffera v triede A (podľa tubecad.com). Vlastná schéma, prispôsobené k +19V starého imp-. trafa z notebooku, súčiastky prerátané a výsledok ladený na osciloskope a skreslenie merané cez zvukovku a RTA Analyser. K účelu (tunein a altern. správy cez WIFI) bohate stačí, hrá to skvelé mono. Repro sekcia je spočítaný BR systém a reproduktor širokopásmový Visaton FR10-4. Spokojnosť veľká, ja viem, čím viac selfmade, tým viac "hi-fi".   
Dajte kritiku a postrehy, nech mi klesne hrebienok smile

PS, Admin, vkladanie obrázku som nejak nepobral. To ti fakt skôr nainštalujem W95OEM na 80386DX. Sorry. Ak som v zlej sekcii, tak ma to mrzi...

https://postimg.cc/gallery/msRk173

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Veľmi pekné smile dokážem si predstaviť akú radosť to urobí smile z bastelenia aj posluchu smile

Ale neodpustím si cool
Zo stereo signálu si urobil mono, prehnal cez kurvítko (mobil nemá EQ?), elektronkový preamp a mosfet koniec v A triede smile vysoká spotreba malý výkon. K tomu relatívne zložitý zdroj s meničom.

Ale ako radosť zo stavby prečo nie smile

Ono by bolo zaujímavé porovnať toto s mobil + bluetooth modul + danwatt (mono) + napríklad Tesla 1PF 067 33 alebo niečo lepšie smile
Mobil napájať nabíjačkou a BT ide vynechať pri mobiloch s jackom a danwatt napájať trafkom z "popelnice" smile
No a na svete je malý boom box smile

Ale to si zas človek nevyskúša všetko to, čo sa ti sem podarilo "využiť" smile

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Přesně tak, když si člověk něco vyrobí sám, je to prostě jiné. Tak ať to dělá radost. Tohle jde ale úplně mimo mě, takže to neohodnotím - ale jedno zmíním; proč mono?

Jinak, vkládání obrázku se mi tady povedlo paradoxně u úplně prvního příspěvku, a pak už nikdy, až z toho mám komplex, ale co...
Chodil jsem na jiná fóra, auta, elektro, foto, nikde jsem neměl problém, ale tady dělám něco špatně, nezvládnu to, no. Ani avatara, kdy mi to pořád hlásí, že obrázek je moc velký, i když už v podstatě žádný neexistuje.

(upravil periktronik 25. 8. 2022 20:28)

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

EQ v mobile sa mi nepaci, je tam pri posuve urovni rozdiel oproti analog mix, podla mojho ucha zle, teda aspon na SG 3 mini tych par co som skusal. Acko podla Taylora ma uchvatilo koli zvysenej ucinnosti oproti SE A. Vlastne aj Alu chladicov mam po kkt a termodynamiku som si chcel tiez skusit, ci neprepadnem... A to je vlastne moje prve Acko, ajked zdroj signalu a repro nie je nic extra. Je to z mojho terajsieho pohladu prekomplikovana frankensteinovina, ten  feeling, ked nieco prekomplikujes a citis sa dolezitejsi jak steblo travy v kope hnoja je tu. Takto som si cez ToneStack + RAE  optimalizoval krivku pre konkretne repro a ozvucnicu.  Ono to mono vzniklo vlastne koli mono potenciometrov co mam nazvys, aj koli miestu, ltoreho tam v kuchni nemam nazvys, i mobilu, co vie iba android 4.4 a nejaky audio vystup.  Ale urcite sa nezastavim prii tomto prvitku, radost a motivacia je velka. Dik za reakcie (i negativne), chlapi. Doba tazka, ale vydobytky techniky a netu su skvele. Do zletovania.

(upravil lacikamo 26. 8. 2022 18:59)

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

chalani, nahrávanie obrázkov - resp. generovanie BBcode.

Tu je stránka https://imgbb.com/

- na nej nahrajete požadované obrázky - podporované je viacero formátov a veľkosť do 32MB..
A necháte vygenerovať link s BBCode.
V bezplatnej verzii je upload na server najviac 6 mes.

Ten vložíte najprv skopírovaním buď rovno na tlačítko COPY alebo po starom a podľa zvyku - vyznačiť a CTRL+C/CTRL+V a potom do okna sem pravá myš prilepiť (copy/paste) a je to.

Zde náhľad...

https://i.ibb.co/qRrkPZw/Bez-2.jpg

Ak na to kliknete, vypíše - uvedená stránka neexistuje, pretože som nastavil autodelete (na tej úvodnej stránke) na 5 min. Ale zobrazený náhľad zostáva, čo je dobrá správa a bude tu aj po 6tich mesiacoch..

Vzhľadom k obmedzeniu na max. 6 mesačné zobrazovanie (potom je upload obrázku zo servera vymazaný)  to sem dávam ako možnosť, iste sa dá nájsť aj free priestor na upload s generátorom BBCode.

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Dík, pouĉený. Pekný veĉer.

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Nieeee nelúč sa s nami big_smile

Myslím, že si na to šiel opačne a do hotového výrobku si sa snažil dostať, veci ktoré si si chcel vyskúšať.
V podtstate to bolo samoúčelné bastlenie.
Lepšie asi bude určiť si čo chceš postaviť a ako to čo najrozumnejšie urobiť, aby aj výsledné paramaretre boli v ramci možností a určenia čo najlepšie. Tebe sa podaril malý výkon, vysoká spotreba, neumerná zložitosť, na druhej strane, ale to vačšia radosť zo stavby smile
Možno niekto bude namietať, ale veď teplý zvuk elektronky, nulové prechodové skreslenie A triedy atď.

V podstate sa jedná o spotrebku a lepší výsledok by tu dosiahlo LM1875 alebo danwatt.
A môžeš to skúsiť na tej uni doske ako si použil aj pri tomto...niekde som tu už videl veci na unidoskách.
Do danwattu sa v rámci koncov dá použiť všeličo a zvyšný matroš človek nájde vo vyradenej elektronike.
Keď už vyrábať celú bedničku, tak asi by som skúsil W170s + SC10N, alebo niečo podobné za dobrú/smiešnú cenu z bazaru, aj keby len s kondík+odpor pre výškač a uchometricky doladené usi
Tomu širokopásmovému iste tie korekcie dosť pomôžu a svoju prácu by urobili aj pri takejto zlepenej bedničke.
Snažiť sa tu o rovnú frek. chárku je zbytočné, aj tak tu subjektívne lepšie znie mierne zvýraznené basy a výšky...cink, bum smile
Keďže to ide z mobilu, tak isto budú hrať občas aj MP3 alebo youtube a táto druhá varianta bude mať navrch pred prvým pokusom.

Re: Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

... mne sa paci myslienka pouzit mobil ako ovladaci panel/displej. Keby si nasiel/vyrobil jednoucelovu appku na toto, bude to cool.
inak potom samozrejme vsetky tie veci co pise Frantisek, no a nakoniec to mozes zabit vlastnym DAC wink
palec hore
pozdrav
zs.

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Drevené WIFI rádio - materiál čo dom dal...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£