Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

A bude to mít vliv na funkci rostlináře? smile
Zkus se nad tím zamyslet. Když přilepíš na tuhou stěnu ještě něco tuhýho, jenom zvýšíš tuhost té stěny. Toť vše. Ve výsledku by ses mohl dobrat k něčemu, jako je betonová reprobedna.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Už hraješ Franto? Jsi spokojen?

Web

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Všimol som si takú zaujímavú, ale nepeknú vec mám stredobasy Scan Speak Relevator.
Postavil som skúšobnú bedničku z DTD vystavačného materiálu, návod podla Zaph audio, že ako to bude hrať smile
No hrá to pekne, ale všimol som si jednu vec, pri vyššej hlasitosti počuť akúsi šelesť/pazvuky, myslel som, že z netesnosti pod reprom,  alebo či nenaráža na membránu ten pletený prívod k cievke...no ale robí to vzduch unikajúci okolo kmitačky.
Keď repro vyberiem z bedne hrá čisto a keď zapchám prstom dieru vzadu v magnete, ozve sa to naplno.
Keď vložím repro do bedne, uzavrenka, a pustím len najnižšie frek, začne to zretelne robiť...robí to aj s vybranými výškami, kedy je bednička vlastne "vetraná"...Ono sa to pri hlasnej hudbe z veľkej časti asi stratí, ale toto je bežný jav?

(upravil Hippo007 30. 8. 2022 16:29)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Jak to myslíš? Zepředu je nalepený před cívkou vrchlík, který nepropustí vzduch a uzavírá vzduchotěsně reproduktor směrem dopředu. Vzadu v pólovém nástavci je díra pro odvod tepla - z té díry vzadu se ozývají pazvuky?
Jak moc se reprák vychylyje? Dle datasheetu jsou přibližné údaje linear excursion ± 3 mm, max mech. excursion ± 8 mm.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Je to  https://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/18w-8531g00.pdf
linear excursion ± 6,5 mm, max mech. excursion ± 11 mm

Robí to aj pri výchylke ± 4mm (v bedni, volné vetranie na magnete) a ako som medzi tým preveril, robí to aj seas ER18RNX,  ale ten mám v otvorenej bedničke, tak sa to prejavuje miernejšie a pripisoval som to predtým k nejakej rezonancii vo vnútri bedni.
Ked ho ale vyberiem a zapchám mederu robí to isté ako SS...ten pazvuk prefukujúceho vzduchu vzniká tak isto, po obvode cievky za strediacou membránou.

Mám doma lacné repro rovnakej velkosti, bez vetrania vzadu a ten tieto pazvuky nevydáva, zrejme väčšia vzduchová medzera, po obvode cievky.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Umíš amglicky? Napiš výrobci. To je nejlepší řešení.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Asi nebude treba, zdá sa to byť normálne chovanie, robí to aj TIW300.
Mám doma len tieto tri typy s ďúrkou na vetranie, aby som vedel vyskúšať.
V hudbe je to stratené a nepočuť to, dokonale to maskuje hudba.
Ale pri nejakej pasáži s čisto hlbokými tónmi to asi vystúpi.
Zrejme stačí stiahnuť všetko nad 100-200Hz, pridať hlasitosť a človek tam tú šelesť, alebo ako to nazvať, rozpozná.
Samozrejme takto sa nepočúva hudba, ale ide tak rozpoznať, že tam vzniká niečo, čo tam byť nemá.
Čakal by som, že skúsení borci to poznajú a zrejme aj poznajú len majú bany, alebo nereagovali big_smile
SS-ká mám doma už pár mesiacov, ale dnes som ich prvý krát počul.
Aby ma náhodou nechápal niekto zle, repráčiky hrajú super smile zaťial veľká spokojnosť, len toto ma trošku zaujalo a prekvapilo smile

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Záleží co očekáváš. Oba typy nemají perforaci nosiče cívky, takže k nějakým pazvukům budou náchylnější než třeba Wavecor WF182. Rozhodně to není problém mag. mezery. Pokud to dělají oba stejně, nezabýval bych se tím.