(upravil Wili 12. 8. 2022 13:58)

Re: Postavme si flaškostroj...

Schema vyzera super, palec hore za ef86 ako trioda na vstupe smile trochu mam obavy s ecc83 ako budic/invertor za tym, ci tam uz toho zosilnenia nebude prilis a nebude problem s mnozstvom spatnej vazby ale to uvidis, snad ok.

Ja myslim ze tych 300V by som nechal pre co najvyssi vykon, a tiez 8k Raa trafko. Preds len cosi stratis na autobiase a EL84 budu mat dobry vykon, teda ak chces triedu AB

Tiez pocitaj s tym ze vysokonapatovy zdroj moze byt celkom makky a to napatie ti bude vyrazne padat pri zatazeni takze pocitaj rezervu. Teda neviem aky planujes ale s filtracnou kapacitou by som to zbytocne neprehanal, obzvlast ak chces AB koncak...

Este nizsie mas Teslacky datasheet s EL84 su tam nejake odporucane hodnoty pre AB, je tam aj tabulka pre 300V Ua co ti sedi s tou schemou na 310V napajanie s tym ze pretopis 10V na katodovych odporoch. https://frank.pocnet.net/sheets/183/e/EL84.pdf

Re: Postavme si flaškostroj...

Děkuji za rady
To schema jsem si vybral právě kvůli té EF86. Četl jsem, že je to super lampa.
Trafo bude 250V/0,3A, což je s rezervou.
Zdroj ještě nevím. Rozmýšlím nad tlumivkou, nebo tranzistorem se zenerkama. Oboje jsem si už vyzkoušel na takovém zkušebním zesilovači. Momentálně tam mám ECL86, ale nemám to ani v bedně, abych si mohl vyzkoušet různé kombinace. To jsem postavil kvůli magickému oku, jak funguje a mám to v dílně, kde nikdo, kromě mě nechodí, takže se nemusím bát, že na to někdo sáhne a zabije ho to. Určitě tam dám časový spínač k zapínání anodového napětí. Prozatím jsem to dal na všechny zesilovače, co jsem udělal a vypadá to, že jsem dobře udělal.

Re: Postavme si flaškostroj...

zdravim, postavil som si lampac podla schemy http://www.r-type.org/articles/art-003h.htm
z casu na cas pukne v reprakoch nepravidelne, doteraz som postupne vymenil som vsetky kondenzatory okrem filtracnych v v zdroji. Ma niekto skusenosti, na co by som sa mohol este  pozriet ?

Re: Postavme si flaškostroj...

Elektronky si vylucil?

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, ano s tym som zacal, este ma napadlo akurat katodove elektrolyty su 47uF namiesto 25 uF.

Re: Postavme si flaškostroj...

Kterou variantu jsi stavěl? S korekcemi nebo bez? Je to stereo nebo mono? Pokud stereo, dělají to oba kanály?

Web

(upravil riki610 3. 10. 2022 9:45)

Re: Postavme si flaškostroj...

pzwak, bez korekcii, stereo variant s EZ 81 , a s velkou pravdepodobnostou v oboch kanaloch. Vyskusam odpojit jeden nasledne druhy kanal ci sa to objavi v oboch kanaloch.

takze puka z oboch reprakov
zeby filtracne kondezatory ? mam CLC filter , je moc velky pruser prvy elektrolyt pouzit namiesto 50uf pouzit 68uF, koli EZ81?

Re: Postavme si flaškostroj...

A usměrňovačkou to není?

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Mal som taký problém, buď je to studeňák alebo viac pravdepodobné vadná pätica.

(upravil Wili 3. 10. 2022 21:52)

Re: Postavme si flaškostroj...

zalezi co za pukanie a ako hlasne, ale tipujem to na studenak, blbu flasku alebo najpravdepodobnejsie usmernovaciu ^^ big_smile daj s nou do serie dve kremikove diody ci to prestane

Re: Postavme si flaškostroj...

vymenil som vsetky flasky, aj viackrat, prekontrolujem spoje , dam vediet , zatial diki mockrat

Re: Postavme si flaškostroj...

puka to stale, prepajkoval som vsetky spoje, prerobil som zdroj na 5U4G, ma este niekto napad, co by som mohol vyskusat ?

Re: Postavme si flaškostroj...

skusal si kremikovy usmernovac?

si si isty ze to nerobi gsm signal alebo wifi z mobilu / routru okolo?

(upravil riki610 5. 10. 2022 21:48)

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili napsal:

skusal si kremikovy usmernovac?

si si isty ze to nerobi gsm signal alebo wifi z mobilu / routru okolo?

kremik som este neskusal, ale vychdzal som z toho , ze takyto zosilovac uz bude 3 v poradi, doteraz som podobny problem este nemal. Gsm to nebude inac to puka smile . ruter je asi 2m a tento problem sa prejavil aj v dielni v inom prostredi a na inych reprakoch, akurat tie su menej citlive a menej ich pocut.
puknutie je ako ked sa kodenzator skratuje vznikne iskra a pukne, tak nieco podobne

(upravil Wili 5. 10. 2022 21:50)

Re: Postavme si flaškostroj...

neviem ci konkretne gsm alebo lte ale presne takto puka, minule som nevedel tiez prist na to odkial mi lezie pukanie v zosilnovaci s LMkom a zistil som ze to robil mobil (iphon)polozeny na stole big_smile

mozno to lezie zo siete, aj ked vakuova lampa by tieto neduhy mala dobre schovat skus schvalne kremik ci nepomoze, pripadne daj kremikovu diodu do serie s vakuovou.

Re: Postavme si flaškostroj...

riki610, jestli to dělají oba kanály současně, problém musí být ve zdroji. Takže se zaměř na zdroj, dej místo usměrňovací lampy křemíkové diody, ale počítej s tím, že naroste napětí (ztráta v propustném směru u lampy je v desítkách voltů, u křemíků je to jeden volt), takže na anodovém napětí bude možná i o 30V více - upozorňuji kvůli elytům. Elyty ve zdroji taky zkus vyměnit, tlumivku nahraď dočasně výkonovým odporem. Pokud bude problém přetrvávat, zbývá už jen napájecí trafo...

Web

(upravil 6. 10. 2022 20:28)

Re: Postavme si flaškostroj...

ono to puka v oboch repro, ale nie sucastne, a dost casto je po velkom nasledne mensie puknutie, ale vyskusam kremik, elyty v zdroji som, uz tiez menil.

vymenil so diodu za kremik, odpojil som aj tlmyvku, pukanie pokracuje sad . fakt to moze robit aj transformator ?

(upravil Wili 6. 10. 2022 23:23)

Re: Postavme si flaškostroj...

mobil si vylucil? daj ho aspon 10m vedla big_smile pripadne nebyvas blizko nejakeho vysielaca alebo nemas nejaky abnormalne silny wifi router nablizku?

Skusal si merat siet ci niesu tie spicky priamo tam? sice cez tlmivku by to nemalo preliezt, ale aj tak mozno mas nejaky neposlusny VF zdroj na rovnakej faze... mas nejaku foliu paralelne na sietovom privode?

Aky mas vstupny odpor na g1 mriezke EF86? skusal si ho znizit na nejaku normalnu hodnotu? napr. 47k a menej? skus dat medzi g1 mriezku a katodu nejaku kapacitu napr. 47-100p ci ti to nelezie zo vstupu?

cumim este raz na schemu a vidim dobre ze ta EL84 nema uzemnovaci odpor na g1 mriezke?!? (snad mam spravnu schemu big_smile )

treba rozpojit spatnu vazbu a ozivovat jednotlive stupne samostatne zaradopm a zistis kde vznika chyba

Re: Postavme si flaškostroj...

riki610, pokud to není v obou kanálech současně, zdrojem to není. Pokud to dělá v obou kanálech, ale v různé okamžiky, tipuji to spíš na stejnou chybu v zapojení obou kanálů smile (viz willi a G1 mřížka)

Web

(upravil riki610 7. 10. 2022 21:34)

Re: Postavme si flaškostroj...

nechcem to zakriknut , mam presne takyto zosilnovac na doske v dielni funguje uz asi 5 rokov bez problemu, zapojil som ho do izby a pukanie sa objavilo. Nasledne som zobral zosilnovac do detskej izby zapojil a tu je to v poriadku. Este potestujem nejaku dobu.
Diki zatial za ochotu a pomoc.  No nejake mensie puknutie sa objavi prave vtedy, ked zapne vodna pumpa.
p.s. velky rozdiel je vo zvuku medzi kremikom a lampou, s kremikom ako keby to hralo pod zavesom , ak som blizko pri jednom repro nepcut druhe iba ak som v strede, s lampou zretelne su oddelene a pocut druhy aj ked som v pravouhlom tojuholniku.