(upravil mechanik 6. 8. 2022 0:41)

Téma: Pec na SMD puhui t-962

Už dávno som si hovoril že by bolo super mať na SMDčka pec. Hovoril som si že raz... No a prišlo to. Pôvodne som si myslel že asi bude celkom kvalitná. Kedže cena pri nás sa pohybovala tušim okolo 700e. Noo, mýlil som sa... Na alíku tá istá od asi 270e. Svine! Svine prekupnícke...

No, objednal som, z alíku. Paráda, posielané z polska. Doprava zadarmo. Za pár dní doma. Hádam 2 či 3...

Bohužial občas som nejaku tú čínsku techniku kúpiť musel... Bolo to v prípade digitálneho mikroskopu. Pretože z číny som kúpil ten najlepší a najdrahší za asi 200e a výrobcovia mimo čínu predávali nie najlepšie vyzerajúce a až za 700e a viac. Bolo to tiež v prípade hot air s preheat. Stálo to tiež určite nie viac ako 200e. Od weller som našiel maličkú stanicu bez preheat asi za 1600e ufff.

Ale vždy keď sa dá tak sa číne vyhnem. Spájkovačka s vyhrievaním v hrote JBC... Oscilskop TEK a vlastne všetká technika...

Piecka nemá žiaden senzor na dvierkach takže ide "zajazdy" otvoriť. Čo mi ani nevadí ale je to divné. Vlastne nemá ani žiadne "zacvaknutie". Keď ju chytíte do ruky a nakloníte asi pod uhlom 45° tak sa dvierka sami otvoria.

Má asi dva tepelné senzory a dva ventilátory. Je to celkom pekné. Zapína a vypína si to ventilátory a špirály tak aby to kopírovalo nastavenú krivku na displeji. Programy trvajú od 5 asi do 8 minút.


Ale mám dojem že je to pokazené. Alebo lepšie povedané nefungujúce. Cca pod 100°C prestane reálna teplota dnu v peci klesať aj keď podla programu má klesať dalej. Pokračuje to tak že rozdiel teploty na displeji ktorá by tam mala byť a tej na displeji ktorá tam je je cez 35°C. Program beží cez nastavený čas. Skúšal som to nechať asi do 11 minút. Tiež tam ide z nejakeho bzučiaku hlasný a vysoký tón. Možno signalizácia poruchy? Neviem v návode nič rozumné k tomu nie je.

Vzhladom k tomu že teplota celé minúty neklesá si myslím že chyba by mohla byť skôr v senzore. Zajtra to nechám bežať kludne 30 minút. Čo to urobí. Ale myslím že keď to pod 100°C prestane kopírovať krivku a ide to cez čas a ide z toho vysoký tón tak je tam asi nejaka chyba.

Vlastníte niekto túto pec? Ako to funguje?


Hlavne prosím tu niekto čínske krámy nedoporučujte. Už mám jednu hroznú skúsenosť s tou odsávačkou ZD-915. Prestal ísť tepelný senzor hneď asi pri prvej skúške. Rozžhavila sa do červena a zasmradila celú dielnu. Díky bohu TME to ochotne zobrali späť a vrátili mi peniaze.

Čo ale s týmto? Spory na alíku? Posielanie späť do polska? Keď si niečo kúpim tak chcem aby to fungovalo a nie sa natahovať ohladom reklamácie...

Re: Pec na SMD puhui t-962

Kedysi davno, som si pec vyrobil, aj predohrev platnu zvlast.
Pouzil som na to zehlicku, ktora mala rozlamane po pade madlo.
doplnil som to hlinikovou platnou, termostatom PID.
Asi to funguje dodnes, rychly nabeh, dobre drzi teplotu, pri predohreve, na letovanie RoHS.
to je osadovaci predohrev.
Ako zaklad piecky, som pouzil platnu do sporaku, doplnenu CuBe platnou na rozvod tepla.
Ako skrinu, som pouzil zoskrutkovany ram z CD profilov na sadrokarton, izolacne dosky geranisol na vnutro, potom izolacnu vlnu  Fiberfrax  (uplne zbytocne, staci aj obycajna mineralna vlna ursa a pod.)
PID termostat a vybavene.
Cas vyroby bol max 3 hodiny, naklady minimalne, okrem PID termostatu, vsetko v podstate odpad.
To ale bolo v dobe, ked sa nedalo lacno a jednoducho kupit nic.
Dnes sa da lacno vyrobit cokolvek, ale nieje uz co vyrabat a pre koho. wink

Re: Pec na SMD puhui t-962

Vydržet 5 minut přes konec cyklu ten protivný bzučák, to musíš být hodně psychicky odolný jedinec big_smile

Bzučák hlásí konec programu, čas a graf běží dál, pod 100°C se vypne ventilace, takže čidlo ukazuje 100°C ještě hodně dlouho.
Mně na ní sere spíš to přepínání křivek, reakce na tlačítka je děs, přesnost teploty taky nic extra. Větrák co chladí elektroniku (40mm) je taky katastroficky otravnej.
Na YT tuším voltlog ale i jiní ukazují úpravy té pícky a hlavně existuje alternativní firmware který všechno možné řeší. Já s tím zatím nic nedělal a používám ji tak jak je. Výsledky uspokojivé, ale u věcí s velkýma groundplane je lepší desku na krajích podložit, jinak se chladí o šuplík a nepropájí se to dobře.

Re: Pec na SMD puhui t-962

Dík za info ale tá moja je fakt pokazená. Ten program beží už 25 minút a je tam na stupeň zhodná teplota. To je blbosť... Budem to musieť reklamovať.

Re: Pec na SMD puhui t-962

Zmacknes po te, co to zacne piskat na konci cyklu to S ?

Re: Pec na SMD puhui t-962

Tak ale to je vynútené stopnutie programu nie? To sa dá stopnúť aj v strede cyklu. Ono to nie je schopné samo dojsť do konca? Prečo to ukazuje nezmyselné teploty a nezmenia sa ani za 30 minút? Divný prístroj big_smile

(upravil mechanik 11. 8. 2022 18:37)

Re: Pec na SMD puhui t-962

DJ_Rix, prosím ta, ten program teda bez toho aby som stlačil S nedojde sám do konca že by sa to vyplo a teplota klesla niekam pod 100°C?

Nechápem prečo to proste nedojde na tú uvedenú hodnotu 67°C ktorou má program končiť po 7 minútach. Ono je tam keď program má končiť 110°C. Potom začne pískať bzučiak a dalších 25 minút to nič nerobí. Aj keď ventilátor beží a špirály sú vypnuté. Vypisuje to stále 110°C. Môžem to stopnúť vynútene cez to S ale mne sa zdá že s tým niečo nie je v poriadku. Veď ten program by mal dojsť do konca sám nie?

Prečo to potom nevypíše že chladenie a nezapne to všetky ventilátory. Ono to len ukazuje že teplota je mimo programu aj na grafe a píska bzučiak...

Návod stojí uplne za prd. Nezrozumitelný a k ničomu.