Téma: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Potrebujem nejaku menšiu excentruckú leštičku než mám. Mám 150, 125mm. Potrebujem tak 30mm.

Hladal som niečo lacné a našiel som toto:   https://www.mall.sk/ostatne-pneumaticke … escription   

Ibaže tam píšu o otáčkach na prázdno 16 000/min. To je na leštičku uplne mimo. Tá by mala mať tak do 1000. Možno 600-800. Aspoň teda klasická rotačná...

Máte s tým niekto skúsenosť? Dá sa tam znížením tlaku zo 6,3 baru na menej znížiť otáčky až niekam pod 1000? Ďakujem.

(upravil stiglitz 30. 7. 2022 20:19)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

S tímto zkušennosti nemám, ale to co máme v práci, pneumatické nářadí, tam se snížením tlaku pochopitelně sníží i výkon, otáčky. To, co je ve fabrice, jsou povětšinou pneumatické utahováky, a další věci, do kterých lze upnout cokoliv.
Ještě se zeptám, je nutné pneumatickou? Elektrická nevyhovuje?
Tady je to rámcově popsané.
https://www.deprag.com/cs/pneumaticke-m … ulace.html

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Nie neda sa takto regulovat otacky.
Znizenim tlaku, to strati vykon a zastavis to prstom.

Lesticka ma turbinu z prevodom do pomala.
Mala turbina je vatsinou na priamo, najma v tuzkovych nastrojoch na stlaceny vzduch.
Idealny je pripravok, kedy na pneumaticku vrtacku, alebo vatsiu lesticku, upnes mensi baran, alebo filcovy valcek.
Ak ti ide o to, ze nechces mat prach v lakovni a lestiarni a mas proces na mokro, tak sa to robi napriklad bowdenom, ktory ma nahon na vatsi motor.
na takuto vrtacku pneumaticku, mozes dat aj male barany a filcove valceky, pripadne malicke stopkove drziaky na suchy zips.
https://www.akciovenaradie.sk/steps/esh … gLa0_D_BwE

Su aj mensie a lacnejsie pneumaticke vrtacky, zhruba velkosti dremel, ale z redukovanymi otackami.
Treba hladat na napriklad alikovi.
napriklad taketo nastavce su velmi fajn.
https://www.aliexpress.com/item/1005003 … 1848%21sea

.......
Inak ak mas nejake modelarske ambicie a mas nejaky brushless motor, da sa nan dat sklucidlo a pripojit vhodny regulator.
Tak zabezpecis neiskrivy chod motora a nepotrebujes stlaceny vzduch. Motor ma dostatocnu silu aj pri malych otackach, na detaily v lakovni dostacuje.
Treba si na to spravit nejaky drziak.
Ja to mam spravene tak, ze som zohnal brushless nahradu mabushi, napchal som to do aku brusky z Lidlu a regulator ostal z ineho projektu.
Tam to ide regulovat asi od 400 ot/min, do asi 6000.
Vykon je neporovnatelny.

Ked uz nutne trvas na pneumatickom naradi, tak potom nieco taketo..
https://www.aliexpress.com/item/3306226 … 1505%21rec
Uhlova ma mensie otacky, okolo 1500

(upravil mechanik 31. 7. 2022 2:25)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Dík za odpovede.

K tomu či nevyhovuje elektrická. Problém je že elektrické čo som videl majú velké "telo". Potrebujem uchytávať kotúčiky 25mm, 30mm, 50mm, možno až 75mm. Primárne to má byť k tým 30mm.

Pri leštení si fakt netrúfam na material nevidieť takže excentrická ktorá "telom" výrazne prekrýva leštiaci kotúč - 30mm je pre mna nepoužitelná. Excentricé mám od bosch professional 125mm a 150mm ale to sú hovädá. To nemôžem na drobné veci použiť...

Pneumatickú vrtačku nie... Skúšal som AKU šroubovačku od bosch ale nepáči sa mi to. Hlavne chcem excentrické pohyb a nie otáčanie. Otáčanie je háklivé na prebrúsenie aj na stopy...

Ja by som bol skôr za elektrický stroj len to telo čo prekrýva kotúč a tiež vyššia cena... Toto je stroj čo fakt potrebujem vyskúšať. Kvalitu môžem kúpiť časom.

Presne tie "pady" ako v odkaze na alík mám. Zatial 25mm a 30mm. Ale dokúpim možno aj aj 50mm a 75mm.


Ono je to proste tak že som mal šmirgel ktorým som zbrúsil "pomaranč" ale než som preleštil stopy po šmirgli tak som preleštil 4 vrstvy farby. Kúpil som teda takmer 3x jemnejší šmirgel. Kotúč 25mm som vymenil za 30mm ktorý lepšie sedí na brúsnu plochu. No a dalšia vec ktorú som chcel zlepšiť tak to je výmen AKU šroubovačky bosch professional za skutočnú a hlavne excentrickú malú leštičku. Tiež som tam dal na miesto 4 vrstiev 11 vrstiev. Ale pri ploche zapsutenia reprákov som to pozeral a vyzerá to že tá farba je tenká ako sáčok no... Ale dať väčšiu tak by to stekalo... Svinský polyuretánový čierny leštitelný klavírák... Možno v budúcnosti preverím dostupnosť polyesteru ktorý má tak 3x viac sušiny...

Čo ja som sa okolo toho HiFi musel naučiť vecí to by ste neverili... Vrátane sústruženia na sústruhu. Druhy zliatin hliníku. Technologické spôsoby výroby zliatin pretože to má tiež vplyv na použitelnosť materialu... No a dobre poznám aj výhody a navýhody a presnú prácu CNC fréz, vodných lúčov, laserov, gravírok... Aj vela okolo pieskovania, luhovania, eloxu... Peklo je vhodný formát pri zadávaní do výroby. Formáty z CAD programov to je vždy kapitola sama o sebe...

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

"... Nie neda sa takto regulovat otacky. Znizenim tlaku, to strati vykon a zastavis to prstom..."
Já si to hned zítra ráno na hale vyzkouším.

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

stiglitz, ako to dopadlo? smile

(upravil 2. 8. 2022 14:29)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Nijak, ráno jsem měl tolik práce, a potom už jsem nevzpomněl. Vydrž.

Tak jsem to zkusil. Já, opakuji, já myslím, že to musí jít, když nebudeš "tlačit na pilu".
Tak, jak píše Wimshurst to může dopadnout, tj. že to zastavíš prstem, ale to už musí být opravdu nízký tlak, to se mi povedlo, ale to už i tak se sotva točilo.
Hele, jestli po mě chceš komplexní radu, tu ti neposkytnu, musíš si to odskoušet sám.
Za mě to ale jít musí.
někde najdi nějakou dílnu, zkus si to sám. Já takto na dálku nemohu nic zaručit.

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Jasné... Dík za informácie. Ale asi pôjdem nakoniec do drahšej elektrickej. Otáčky regulovatelné už od asi 500/min. Elektricky vyriešené že si otáčky drží konštantné bez ohladu na zataženie... To je super funkcia.

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Já si myslím. Tak ať se daří!

(upravil mechanik 3. 8. 2022 18:56)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Tak dík. Ak preleštím tých 11 tenkých vrstiev polyuretánu tak si chystám na pôjde lano big_smile Ale vyzerá to že to pôjde... Ako som sem dával včera večer fotku...

Niesom schopný nájsť okolo 200-300e leštičku s otáčkami od cca 800, elektrickú na 230V, s možnostou uchytiť okrem 50mm unášača aj unášač 35mm. Tie malé unášače sú problém. To je obvykle 50 až 75 ale ja potrebujem 30mm. Sakra. Tiež všade podla mna samé čínske veci. Zajtra zavolám do jednej firmy... V nadpise píšu excentrická, v popise rotačná... Neviem či neskončím pri mojej aku maličkej šroubovačke BOSCH professional GSR 10,8-2-LI.

(upravil Wili 3. 8. 2022 20:41)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

mechanik inak naco potrebujes taky maly priemer?

inak pozor na rohoch tam sa to velmi lahko prelesti, ale to asi vies... niekedy staci aj manualne par tahov roznou zrnitostou pasty s splni to ucel ak je tazko pristupne alebo nachylne miesto na znicenie.

Lesticka je skor na velke plochy pretoze rucne by si to robil dlho, ale rucne s nejakou mikro handrickou sa male veci daju v pohode relativne rychlo.

(upravil mechanik 3. 8. 2022 21:05)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Na kotúč 125mm alebo skôr 150mm leštičku mám. No ale nemôžem s tým ísť na tie 45° skosenia čo majú šírku tak 40mm... Ani tie úzke plochy bokov čo majú 30mm... Na prednú stenu okolo reprákov to sú pár mm široké plochy miestami... Nereálne kotúčom 125 alebo 150m...

Viem no. 4 vrstvy vrchu som už preleštil... Potom som pár vecí vylepšil a teraz už sa to zdá ok. Len by som chcel pre istotu malú excentrickú leštičku. Tá cena do 200e už ma nezabije a verím tomu daleko viac než rotačnej. Teda konkretne mojej aku šroubovačke.

(upravil Wili 3. 8. 2022 21:10)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

aky kotuc pouzivas na lestenie? myslim material. Inak na zrkadlo to netreba prehanat stacia 2 pasty, hruba a jemna a posledny krok staci vosk...

nj na taku ani siroku ani uzku hranu sa asi maly kotucik hodi. Ked to prejdes velkym tak rychlo zbrusis hrany sad

(upravil mechanik 3. 8. 2022 21:19)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Tak ako prvé tam ide šmirgel kedže ide o to zrovnať aspoň mierny pomaranč alebo proste urobiť uplne rovnú plochu. Tipujem že bežne ľudia používajú tak P1500-P2000... Tým pádom musíš použiť hrubšiu pastu. Ja mám 3 typy od 3M. K 3M sú dodávané molitany. 20mm a 30mm unášače mám tiež molitanové. Celkovo tomu molitanu aj verím a neviem či by som chcel niečo "chlpaté" s menej konzistentný tvarom... Ešte by mi to zobralo rohy...

S tým voskom uplne nevidím zmysel. Veď to pri nejakom umívaní bedni musí časom zliezť nie? Tie farby predsalen musia mať daleko odolnejší povrch.

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

to mas ako s autom, vosk prida odlesku dalsi rozmer, hlbku... pri ciernej asi najviac, inak sa to len tak lahko nezaspini a neoprasi pretoze po tom povrchu vsetko sklzne. Je to taky finish uplne na koniec po poslednej paste, pasta je sucha a odmastuje povrch. Ak si vosk nedaval mozno preto stale niesi s vysledkom spokojny...

je ich mnoho druhov, naposledy som pouzival nejaky karnaubsky. Napastujes uplne rovnako ako by si lestil s pastou, nechas zaschnut a potom suchou handrou zotries prec.

(upravil mechanik 4. 8. 2022 2:49)

Re: Pneumatická brúska/leštička, regulácia otáčok

Asi by som sa riadil výrobcami HiFi. Neviem či to BW voskujú alebo ako... S výsledkom spokojný som len to potrebujem zaručene nepreleštiť.

EDIT:
Chcem sa opýtať. Ako to je s otáčkami? Mne sa páčia tie čo majú volbu od 500 alebo 700. Bohužial neviem nájsť nič so všetkými parametram čo potrebujem. Vždy niečo chýba. Konkretne tá leštička má len 2500 a viac. Nie je to príliš? Možno na autá dobré ale nechcem tú farbu na MDFke prehriať. Ale možno keď je excentrická tak je tých 2500 ok. Ja fakt neviem. Máte nejaky názor na otáčky? Zase s nízkymi otáčkami som našiel len neexcentrické. Prípadne excentrické s nízkymi otáčkami ale unášače 50-75 a viac.

Ja potrebujem, teda chcem: 
minimálne otáčky 500-700/min.
excentrický pohyb/orbitálny - ideálne 3-5mm, 12mm je príliš...
unášače pre kotúče 30mm, 50mm vítaných, nevadí ani 75mm a rozhodne nevadí 15mm a 25mm
ideálne elektrická bez akumulátoru

Našiel som len toto:
https://www.streetkolor.sk/lesticka-Krauss-R3-MINI   blbé je že je len rotačná a otáčky má aj minimálne až 2500 (aj keď miestami chybne píšu excentrická)

https://www.streetkolor.sk/HECKMANN-HK-801   táto má otáčky od 700 ale opäť je len rotačná (aj keď miestami chybne píšu excentrická)

https://glym.sk/lesticky/179-liquid-ele … ixEALw_wcB   nepáči sa mi že potrebuje akumulátor, že má otáčky až od 2500