Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Ostatní technika » Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [5]

Téma: Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Ahoj,

doba dospěla do fáze, kdy by bylo fajn mít vychytaný nějaký DSP šváb, který:
- dělá EQ parametrického typu, více pásem,
- má vlastní A/D a D/A převodníky, aby se člověk nemusel mrcasit s externími I2S převodníky,
- nepotřebuje symetrické napájení,
- parametry by se ukládaly třeba do externí EEPROM,
- nebyl by BGA a byl by pájitelný v domácích podmínkách,
- byl by ideálně k dostání za rozumné peníze v kusovém množství (nebo dokonce evalution board) v ČR nebo od rozumného čínského obchodníka

Zajímavý obvod je třeba TAS3204, i když už je více let ve statusu "Not Recommended for New Designs", na můj vkus a pro moje použití trochu rozsáhlejší a vybavenější, ale asi by to za pokus stálo.

Ještě mě zaujalo ADAU1401 - learning board tu:  , což by mělo být v podstatě to, co hledám.

Řešili jste někdo něco podobného, a - ještě lépe - dospěli jste k něčemu? Nechám si poradit.
Do aktivních výhybek, nebo třeba na trvalou korekci nějaké nectnosti reproboxu, by toto bylo ideální, a divil bych se, kdybyste tu o takového švába dosud nezavadili..

Web

Re: Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Zdar,

dělal jsem s ADAU1702 což je pro tebe asi ideál - 2x ADC, 4x DAC, nepotřebuje proc na ovládání a má GPIO piny pro připojení tlačítek, potenciometrů nebo enkodéru.Viděl jsem ve aktivkách třeba od RCF.
Je to už pár let co jsem to dělal takže nevím jak aktuální to je ale dobrý zdroj informací je FreeDSP.

Daly se sehnat i kity u číňana a tuším že MiniDSPzačalo na ADAU1702 kitech.
Záleží jestli budeš dělat svůj design nebo jenom skládáš moduly  a jakou kvalitativní úroveň chceš dosáhnout.

(upravil dj-bobr 13. 6. 2022 16:34)

Re: Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Jo, to je pěkný. Ta ADAU řada se mi zamlouvá zatím čím dál víc (po zjištění, že TAS3204 nemá samply od TI a musel bych to brát z Mouseru možná po štanglích).
Klidně bych si i lajsnul objednat aliexpressí destičku jako tuhle: https://www.aliexpress.com/item/4000715 … pt=glo2ara , bez RCA.

Jedna z aplikací, na kterou cílím, je třeba implantace do sériového autorádia, které nejde jednoduše bez komplikací nahradit jiným běžným s DSP.. že bych prostě ustřihl výstup z vnitřního DSP směrem ke koncáku, koncák nahradil třeba TPA3116D2 (ať to rovnou topí míň) a v cestě měl nějakou tu DSP EQ desku, co by potlačila hrb dveří, zdůraznila nižší basy a potlačila peak na výškách. Plus highpass pro přední dveře a ostrý lowpass pro subwoofer včetně kompenzace hrbu a subsoniku. Zároveň to bude vypadat furt jako původní rádio a bude fungovat ovládání klimy atd..
(pokud by někoho napadlo, že by šlo využít to vnitřní DSP v autorádiu - šlo, ale docela komplikovaně)

Zkoušel jsem to s Raspberry Pi4 se sw Stereo Tool (vynikající, mimochodem + PCM2704 USB zvukovkou, a bylo to fajn z hlediska konfigurovatelnosti, ale to PCMko poněkud šumilo a rušilo (hlavně na 1kHz - mimochodem dost blbě odstranitelné) a hlavně toto řešení mělo příšernou latenci - třeba při telefonním hovoru je 200-250ms latence už fakt problém, je to pocit jako TeamSpeak přes GPRS.

Takže spíš bych radši nějaký hotový modulek, i když QFP jde přes redukční destičku furt používat i na univerzální bastldesce..
Ty FreeDSP boardy jsou už na zabastlení do rádia trochu objemné, dovedu si představit ten ADAU chip s nějakou malou nezbytnou okolní havětí (xtal, pár R a C, eeprom) zkusit na univerzálce.
Svůj design asi jen v nouzi - neumím moc dělat plošňáky a už vůbec je neumím dělat ve formátu akceptovaném výrobci plošňáků (= kreslil jsem je v Corelu) + neumím takové ty věci jako správné vedení zemí, oddělení digi a analog částí atd..

Web

Re: Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Usoudil jsem, že ADAU1701 na experimentování bude asi to pravé, inu objednal jsem z Aliexpressu tuto sympatickou destičku ADAU1701 DSP Easy Start Board a tajně doufám, že se k tomu přes I2C/SPI půjde připojit i něčím jiným než originálním USBi donglem (mám nějaké CH340/CP2102/PL2303 USB-serial převodníky, USBASP programátor a v projektu FreeDSP používali i obyčejné Arduino Nano..)

Plus se mi povedlo u Analog Devices zažádat o vzorky ADAU1701 a rovnou s tím i o AD8608 operáky, které se vyskytovaly tuším v referenčním schematu. Až je budu mít v ruce, tak kdyby někdo chtěl zaexperimentovat, mohu mu jeden obvod darovat (schválili mi 2ks).

Pak poreferuju. Vypadá to slibně smile

Web

Re: Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Tak referuju, jak jsem sliboval smile díky za tip na ADAU řadu.

ADAU1701 DSP Easy Start Board jsem obdržel, nainstaloval SigmaStudio a zjistil, že s tím asi fakt nejde zacházet bez proprietárního USBi interfejsu (což je "jen" v podstatě USB-I2C/SPI převodník na bázi Cypress převodníku), což je sice opruz, ale Aliexpress opět zabral a za tisícikorunu jsem objednal USBi klon
A rovnou k tomu ještě I2S DAC na bázi PCM5102A tenhle, abych mohl porovnat vestavěné D/A v ADAU1701 obvodu.

USBi přišlo, DACy přišly, připájel jsem hrábě, pozapojoval I2C, napájení a audio vstup a výstup (vybudí to rovnou i 32ohm sluchátka v akceptovatelné hlasitosti), pustil SigmaStudio a zjistil, že ADAU1701 je úplně přesně to, co jsem si vysnil v prvním příspěvku.
Můžu si nakreslit cestu audiosignálu od vstupního A/D až po výstupní D/A, tahat "dráty", rozdvojky, obrovské množství modulů typu EQ, kompresor, delay, generátory signálu, GPIO vstupy umožňující digitálním vstupem tahat za parametry. Jediné co je trochu opruz je, že při změnách EQ je potřeba přepočítat koficienty FIR/IIR filtrů, což není realtime, ale musí se projekt překompilovat a nahrát - cca 1-2 sekundy.
Nicméně třeba na dva pevné EQ přepínatelné tlačítkem na GPIO se dají tyto parametry předpočítat a funguje to pak klidně třeba jako standalone basová zádrž s přepínáním dělicí frekvence.

Když by byl zájem, můžu natípat pár screenshotů nebo nafotit hardware atd..

Jo a ozkoušel jsem si, že QFP48 jde na PCB redukci celkem bez opruzu připájet i trafopájkou s 1.0mm věčným hrotem, dobrým tavidlem (Future Rework Jelly) a dobrým cínem (Fluitin 1512). Na závěr přejet odpájecí licnou pro absorpci bakule cínu na kraji, smýt tavidlo IPou a je to jak z fabriky smile

Web

Příspěvky [5]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Ostatní technika » Audio DSP, hlavně EQ, jednoduché k implementaci

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£