Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 30 z 30]

(upravil jardag69 23. 12. 2021 16:14)

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Děkuju. Já pořád žiju v bludu, že když se stíní, tak se to odstíněné odvede do země. Ale ono to stejně třeba v paneláku moc nefunguje, když je na zem připojeno plno lidí a pouští do ní bordel smile
Docela by mě zajímalo, co se stane třeba s 50 naindukovanou do krabice. Kam se poděje.

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Je několik empirickejch postupů co s rušením obecně, jeden je v jednoduchosti "všechno uzemnit, a co nejlíp" a druhej je "všechno izolovat, a co nejmenší kapacity proti zemi" co má v praxi lepší výsledky nevím, u různejch zařízení se setkávám s oběma variantama. Ale i u zařízení s dvojitou izolací je dobrý dát něco (jiskřiště?) na svedení náboje do země. Leckydy je to varistor mezi primárem a sekundárem spínanýho zdroje, jako to mám v zeilovači s TPA3116, a když o tom tak uvažuju, i PC, I monitor jsou napájený adaptéramam, takže komplet galvanickz oddělený od země. Teď jsem kvůli tomu lezl pod stůl, abych si poslechl brum od subwooferu - 10cm od membrány nic.
Jestli to není tím, že všechny ty adaptéry mají na vstupu 52V DC smile

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Oživeno.
Zhruba po 1/2 roce, kdy jsem testoval funkčnost prvního zesilovače (spolehlivost triggeru a vůbec jeho koncepce a celkové zapojení), jsem dokončil i druhý kus, a mohl tak přikročit k jejich montáži přímo na reprobedny. Z reprobeden se tak staly vlastně aktivní bedny, zatím napájené jako single-amping.

https://i.postimg.cc/yJ36dQj1/ASZ-120-foto-6.jpg https://i.postimg.cc/TK4YTMrN/ASZ-120-foto-7.jpg

Tím byla dokončena druhá fáze projektu. Zbývá předělat bedny na "Bi-" a projekt zakončit jejich Bi-ampingovým připojením.
Již nyní je ale slyšet zřetelný posun ve zvuku. Odstraněním reprokabelů se basy staly "důraznější a objemnější". Je možné, že i zbývající zvukové spektrum se posunulo směrem k lepší rozlišitelnosti a lokalizaci. To ale nemohu jednoznačně potvrdit, resp. pokud k takové změně došlo, tak v míře vnímatelné snad jen bezprostředním porovnáním, což ale v mém případě nebylo a není možné.

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Celá úvaha je dosť zle. Signálový kábel kecá do zvuku násobne viac než reprokabel. Pretože sú tam vyššie impedancie a signál je dalej zosilnený a viac vadia aj kapacity, kvalita tienenia a dalšie veci... Najväčší odpor má aj tak cievka pred basákom. Ak to chceš v tomto smere posunúť tak to rieš aktivne, teda výhybku. Keď už tak si mohol urobiť nové bedne a zabudovať koncák elegantne do toho. Nevidím dôvod to šroubovať na zadnú stranu. Bi-ampling sú tak trochu zlým smerom vyhodené peniaze. Vlastne sa tým priznávaš že koncák má nejaky problém s komplikovanou zátažou bední a tak sa to snažíš rozložiť a tým zlepšiť zvuk. Myslím že sa daleko viac oplatí tie peniaze dať do iným spôsobom jedného drahšieho a kvalitnejšieho koncáku.

Na druhej strane si urobil niečo iné, nové. Človek sa tým vždy niečo naučí.

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

mechanik napsal:

Signálový kábel kecá do zvuku násobne viac než reprokabel.
Vlastne sa tým priznávaš že koncák má nejaky problém s komplikovanou zátažou bední...

To jsou totální blbosti, ale nebudu ti je vyvracet.

(upravil mechanik 26. 7. 2022 21:31)

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Všetko sa prajavuje na signálovek úrovni viac. A riešiť basy káblom keď tam máš cievku s velkým RDC je tiež trochu na uváženie... Použiť jeden 2x drahší, výkonnejší a premakanejší koncák sa mi zdá byť lepšie. Veď aké sú argumenty pre bi-amping? Dá sa to vôbec rozumne zdôvodniť? Len dosť zle. Zatial čo parametre koncáku sú normálne meratelné a viditelné. Len tvrdím že by som dva konce nekupoval a využil tie peniaze na niečo zmysluplnejšie.

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Mechanik:
Jak to říct diplomaticky... Tento web, mám za to, předpokládá u aktivních uživatelů nemalé zkušenosti a znalosti s nf technikou, prostě bastlíře v tom dobrém slova smyslu. Pochopitelně to nevylučuje, že ho budou navštěvovat a dokonce přispívat do něj i ti, kteří potřebné zkušenosti a znalosti nemají.
Myslím, že to platí obzvláště pro sekci "Projekty elektroniky", a rád se pobavím s někým, kdo dokáže fundovaně oponovat tento projekt.

(upravil mechanik 27. 7. 2022 0:02)

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Najlepšie bude začať zohladnením vlastnej nevedomosti. Potom možno budeš prístupný radám ľudí čo tieto veci reálne skúšali a majú z toho dávno urobené závery. Viac už sem písať nebudem.

Chceš to technicky?

Ako myslíš že sa ti prejaví kapacita kabelu a jeho parazitné vlastnosti ak je na jeho konci 4R bedna? Kde si myslíš že sa ti dostane viac rušenia? Do reprokabelu alebo signálového vodiča ktorý je na výstupe zatažený vstupnou impedanciou tak 10-47k? Pokračuje citlivými tranzistormi a má zisk tak cez 30db... Alebo myslíš že reprák je citlivejší než vstupné tranzistory diferáku na rušenie?

Skús si nasimulovať 2EF výstup oproti 3EF do komplexnej zátaže a podobné veci. Možno to bude prínosnejšie než tam dávať hromadu rovnakých koncákov. Prínos biampingu bude tým väčší čím blbší koncák použiješ.

Podla teba má reprokábel väčší odpor než DC odpor tenkej cievky s hromadou metrov vodiča? Aký je asi prínos blbnúť s kabelom pri velkom RDC cievky?

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Upraveno/promazáno pro lepší věcnou diskuzi.

Re: Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

mechanik napsal:

Prínos biampingu bude tým väčší čím blbší koncák použiješ.

Při návrhu koncáku jsem se inspiroval topologií, kterou používal (používá?) Rotel. To netajím.
Také jsem vycházel z daných rozměrových možností (darlingtony namísto single).
Klidně se nechám poučit, co jsem navrhnul podle tebe "blbě", co jsem mohl v daném uspořádání udělat lépe.
Ale už ses rozhodl, že do tohoto vlákna nebudeš přispívat...

Příspěvky [21 až 30 z 30]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Minizesilovač ASZ-120 jako monobloky nebo Bi-amp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£