Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Smetiště » Prosím o pomoc s aplikací termistoru

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 50 z 50]

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

To je alespoň slovo do pranice smile .Děkuji,také mě napadl nějaký násobič nebo tak něco.Budu to muset poměřit a spočítat...

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Anti, pokud zadáš do google "neinvertující zesilovač s OZ", vyskočí na tebe milion různých schémat. Z těch vybereš ty s nesymetrickým napájením a jednoduše zapojíš. Pokud by sis nevěděl rady, mohu ti nějaké schémátko nakreslit a poslat. Je to jeden OZ a dva odpory v poměru 1 : 2.333, třeba 2k0 a 4k7 (nebude to úplně přesně, ale to můžeš doladit paralelní kombinací). Ale ten OZ musí být rail-to-rail, aby šel od nuly proti zemi při nesymerckém napájení. A to je vše...

Web

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Takže resumé z včerejšího dne:
Pokusil jsem se instalovat ultrazvukový snímač na motorku manželky.Vyrobil jsem osazovací plošku,tu zalepil do nádrže a posléze se na ni snažil umístit sondu.Zkouška nanečisto pomocí vrstvy silikonové vazelíny proběhla úspěšně,červená blikající dioda se změnila ve svítící zelenou.Tudíž vhodné místo nalezeno.Takže místo vazelíny jsem namíchal přiložený epoxid a snímač nalepil v dané pozici. Následovala fáze kalibrace.Naplnil jsem nádrž benzínem a odměřil výstupní napětí na výstupu sondy cca 0,5V.Po zmáčknutí tlačítka kalibrace jsem půl nádrže vypustil.Odměřeno asi 0,8V.Kalibrace na půl nádrže a jedeme dál.Poslední úkon je úplné vypuštění nádrže.Multimetr ukázal přibližně 0,2 volt.Tak jsem to nakalibroval a rozhodl se vyzkoušet funkci.Nalil půl nádrže ale multimetr se ani nehnul od minimální hodnoty.Kouknul jsem na sondu a červená dioda blikala.Trochu jsem upustil,dioda zelená.Takže funkčnost jen v určitém rozmezí.Chtěl jsem najít lepší pozici snímače,ale lepení bylo vcelku úspěšné.Tak jsem zvolil hodně nešikovnou metodu a pokusil se sondu odříznout z podložky.Jelikož jsem na tyhle věci docela "levej",tak se mi samozřejme se mi podařilo zajet do "masa" a poškodit "anténu".Takže sonda mimo provoz a jsem opět na začátku.Nemyslím že by byl problém nahradit anténu(vysílač/přijímač),ale že u toho tvaru nádrže to prostě nebude fungovat.Nádrž je lehce šikmo vpřed a má vybrání pro kolena.Takže sloupec je v každém místě odlišné tloušťky což může elektronika vyhodnotit jako chybu nebo špatnou pozici sondy.Dostal bych tam asï sloupcový snímač v provedení jaké se používá v současné době všude,ale šířka plováku u dostupné varianty je 35mm a základny 70mm.Já mám plošku cca těch 35mm,samotný otvor do nádrže 20mm.Potřeboval bych nějaké miniaturní provedení.Nebo holt ty termistory...

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Monolog pokračuje smile
Dnes došel nový transreciver,a ultrazvuková sonda je opět funkční.Chci ho podrobit novým testům a pokusit se celý systém zprovoznit.Zjistil jsem,že by pro mně bylo podstatně jednodušší na nádrž přikurtovat jen vlastní měnič a zbytek sondy schovat někde do sucha.

Má někdo tucha jak je to u kabeláže pro ultrazvuk? Nakolik se přesnost a kvalita měření promítá do délky a provedení kabeláže?

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

V praxi to neni kriticke, ale mel by si pouzit stinene kabely.
Podobne jako u medicinskeho ultrazvuku, by melo jit do vysilaciho i prijimaciho krystalu symetricke stinene vedeni.
U nekterych hladinovych snimacu a snimacu priblizeni, byva nedy i nekolik systemu paralelne, kvuli zyseni presnosti a eliminaci chyb.
Vysilac i prijimac je u merice hladiny jeden a jeden krystal.
elektronika je rozdelena na TX a RX cast, TX je obvykle oscilator z vyssim napetim (obvykle pres trafo, autotrafo) a prijimac je obvykle z vyssi vstupni impedanci nejaky hodne rychly OZ.
Jinak na co si davat bacha je, ze to pracuje na celkem vysoke frekvenci. obvykle kolem 1MHz, nejdy i vyse, klidne i 5MHz.
Co se da udelat, pokud je nadrz kovova, blbe tvarovana, je nalepit na stenu, ktera dela nejaky odraz nevhodny, dovnitr tlumeni v podobe PE peny, staci velmi tenke, jako se dava do podlahy plovouci. PE benzinu odolava v pohode.

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Tak jsem zjistil,že zelená dioda sice hlásí dobrý signál,ale výstup ukazuje stále stejné napětí ať je hladina jakákoliv.Problém může být nízká provozní frekvence,nebo prostě je originál jiné konstrukce.

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

No, to bych někde mimo podrobil "vědeckému zkoumání" smile, zda to reaguje a na co. Zajímavé téma, o tom jsem vždy jen slyšel, ale nikdy nezažil...

(upravil Anti 12. 7. 2022 10:21)

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Otas, : No, když to vezmu dle svých úvah,tak minimální napětí výstupu sondy bylo cca těch 0,2 volt. Teď ukazuje cca 1.6 voltů. Tudíž má snímač oproti originálu nějakou zátěž navíc. Nevím jestli je to kapacita nebo odpor. V podstatě je to zřejmě jiná konstrukce. Tato kapsle je v provedení jako větší mikrofonní s průměrem cca 16 a tloušťkou 10 mm. Původní byla placka přibližně 13x3 mm tudíž odlišná konstrukce. Nikde jsem nic podobného nenašel, zřejmě se jedná o součástku "na míru", takže pokud neseženu interní schéma sondy tak Smolík. On totiž návod k tomu měřáku neobsahuje ani pracovní kmitočet.
Stejně je to jen takové hraní si, už jsem si ověřil na začátku že to prostě v té nádrži nefunguje. Jen mě napadlo že kvalitnější transmitter by mohl podávat lepší výsledky a lépe měřit.

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Kdyby to někoho zajímalo...
S nižšími teplotami polevilo množství bokovek a bylo možno bojovat s ukazateli stavu paliva. A kupodivu se trpělivost vyplatila.
První jsem pořešil svůj stroj. Zakoupil snímač hladiny od žlutého pána:
https://ae01.alicdn.com/kf/S5618757c089 … d3db4B.jpg
Trochu ho upravil na soustruhu, připojil vstup na 5V z jednotky pro napájení čidel a na výstup přidal  proti zemi 4k2 odpor. A voala, výstup tak jak jednotka chce.
Ultrazvukový snímač byl trochu složitější. Zakoupena další kapsle. Po připojení zklamání jak u první náhrady. Zelená dioda naskočila, ale statické minimální napětí. Tak mě napadlo to chvilku nechat. A po nějaké době se hodnota změnila. Nastalo laborování s hledáním správného místa na nádrži. Po odzkoušení se mi bohužel potvrdilo to co pří prvním testu. Stav se ukazoval jen při určité hladině. Co teď? Snímač chce souměrnou nádobu....tak mu ji dám! Kousek hliníkové trubičky vložené do nádrže s kapslí na konci to vyřešilo. Zvítězil jsem smile

Re: Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Je to poucne a mozna to nekdy pouziji take.
Dik za oznameni vysledku.

Příspěvky [41 až 50 z 50]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Smetiště » Prosím o pomoc s aplikací termistoru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£