Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zdroje signálu » TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil pidi 9. 7. 2022 21:56)

Téma: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Ahoj.

Po repasi NC440 s původním motorkem a "daily" NC500 kterou jsem přes drahně lety dovezl od TLU z Třince se mi do rukou dostala unavená NC450 (a 816A) z pozůstalosti. Elektroniku jsem nastudoval, chvíli honil ten krokový motor původním budičem obměkčeným 22R rezistory z STM32 kitu a pak to poslal k ledu.
Teď jsme ale v práci předělávali 3D tiskárny na "tiché" stepper drivery TMC2208 které nad rámec několikastupňového mikrokrokování dělají interpolací nádherný sinus (datasheet).

Tak jsem si říkal, že to přilepím k nějakému jednočipu a rovnou tím vyřeším i kolísání otáček náhradou toho trimrového pekla. Prostě celou novou elektriku. Vlastně jsem překvapený, že to ještě někdo nezbastlil.

Nepřehlédl jsem to někde hotové? Případně, byl by zájem? Ďk.

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Udělej to, bude o to zájem..

Web

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Zájem je smile

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Tak jsme se malinko pohnuli... ...točí se to, rád bych udělal PID regulaci (zpětná vazba čtením ze stroboskopu). Ne, že by to bylo potřeba, kdyžtak se to prostě nakroutí ladičkou na komorní A. Celé to dopadne jako drop-in náhrada původního trafa (Jednotvrtské DPS, nahoře 10VA Talema, dole chytrost)

...ale proč to píšu, vrhnul jsem se na sborku/rozborku zbytku a subtalíř byl použitelný nanejvýš jako kuriozita do kabinetu materiálového inženýrství. Zbylo mi z něj akorát to bronzové futro a trn. Na aukru je jeden za baťovských 699,- ale přemýšlím, jestli to riskovat a raději ho nevytočit třeba z brzdového kotouče a to futro (vnější 10mm) nalisovat zpět. Co myslíte?

https://i.ibb.co/M19GRyf/Pidi-NC450-1.jpg

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Nebo tam dát ten plastový, jak má i NC500...ten se nebortí, jak ty zinkalový zázraky.

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Ten zinkal je fakt přírodní nebo si odskočil do pece s 500°?

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Zinkal se samovolne krouti..

Web

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

A praská. Zinkal - co je k tomu vůbec vedlo?

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

O tu regulaciu by som sam mal zaujem, akurat by som pouzil externy adapter (skus na to mysliet pri navrhu DPS).

(upravil archeo 9. 6. 2023 14:48)

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Ahoj, tiež by som mal záujem. Mám NC452. A už som na tým sám rozmýšlal. Chcel som na to vykuchať krokový motor a elektroniku z 5.25" disketovej mechaniky. Ten tvoj prístup bude lepší.

Problém u mojej NC452 je taký, že keď je studená na začiatku LP, stroboskop sedí presne. Ale keď sa zahreje a končí strana LP už je viditeľná odchýlka rýchlosti. 555 a keramiky Tesla kondenzátory je asi nie moc dobrá kombinácia.

A viem ešte o jednej NC452 kde tá elektornika odišla kompletne, otáčky to má ako CD prehrávač.

A bolo by dobré mať aj verziu bez zpetnej väzby. Napríklad by som mohol vymeniť tanier za akrylový z Projectu.

(upravil jardag69 9. 6. 2023 15:12)

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Tam neni keramika, ale TC206. Zkus proměřit, co se děje.

(upravil Elox 9. 6. 2023 18:57)

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Ta elektronika by se mi taky hodila, ale udržet stabilní zpětnovazební regulaci u gumičkofonu, to je docela výzva! Já bych to bral i bez toho.
Pokud by se měl vytočit subtalíř nový, to bronzový futro nejspíš zachránit nepude, ale žádná škoda. Stačí dobře vystružená díra a zalisovat pouzdra ze samomaznýho bronzu, dají se koupit za pár korun. Při lisování navlečený na trnu, je to měkké, tím se současně nakalibruje vnitřní průměr.
.
Ještě k té elektronice, předpokládám, že se to dá nějakým parametrem napasovat na libovolný krokový motorek ? Mám nějaké nasyslené, tak abych nemusel kupovat nový...

Re: TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Také se hlásím, mám zájem o verzi bez zpětné vazby a případně i v externí krabičce. Také by mě zajímalo, jaké a kde se dnes dají sehnat vhodné krokové motorky. Mám sice nasyslenou zásobu  různých SMR, ale vesměs jdou ztěžka, více či méně. Některé mají otevřená ložiska, bojím se to ale mazat, aby se něco nestalo s plastem ložiskového pouzdra. Jeden motorek do NC470 jsem úspěšně rozebral a vyčistil, ale znova to dělat nebudu.

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zdroje signálu » TMC22xx stepper motor driver pro Tesla NC450/452 (+ Quartz PLL)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£