Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 36 z 36]

(upravil Power of Bass 29. 3. 2022 17:06)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

no, kdyby to náhodou někdy někdo četl a zajímalo ho to, tak přidám své poznatky..
to proč jak jsem dříve psal byly uvolněné spoje TR843 a 844 (na hlavní desce dva celoplastove To220 trandy vedle reminku rec selectoru) a co jsem zaznamenal i jinde,že je běžná závada, tak je proto,že tyto trandy dělají z 52V 17V a nemají žádný chladič, termokamerou jsme naměřili,že měly hnedka 100st... dal jsem jim chladiče, elyty co byly mezi nimi kupodivu vysmažené nebyly (měly  z 220Uf - 190 a 175 a esr cca 0,8-1ohm, po těch letech dobre..- nahradil jsem je Niponama LXZ  ty mají 230uf a 0,1ohm a 5000h zivotnost na 105 , i tak jsem je napajel zespod. .. (všechny puvodni elyty jsou Nipon chemicon -nově United chemicon - SME /SMT - "general purpose" na 85st.).

Další co do napájení a jak jsem xkrát četl,že je jedno jaké rele,tak je třeba si uvědomit,že vyšší proud cívky se projeví ubytkem na rezistorech -tady je 24V opět získáváno z napájecích 52V jen sprostým protopení přes dva 1w rezistory !- taky měly hned 70stupnu... tak jsem tam napasoval 2W tesla TR224 (metalizovane, aby to vedle tech relatek apson tak nezhavilo)...

Urcite je dobre propajet vsechny ty kabliky omotane kolem kolíků.. jak na sitovem napajeni,na vsem proste (zoxidovane-blby kontakt, z hlavy je jich asi 10)
Trimry pro nastaveni klidaku a prac bodu byly taky tragicke ,strasna citlivost (bylo rozladeno,misto 5mV bylo 2 a 7) a nesposlehlivost v nastaveni,radej jsem je vyhodil a dal tam viceotackove T93YB od Vishaye stredni nozka ma mensi roztec tak chcou natvarovat ale je to ok,jsou kvalitnejsi na vetsi vykon,to vydrzi a nebudu se bat ze se zesikem pri stehovani klepnu a zas se to rozhasi..
I na desce vystupnich relatek je obvod co ze 17V dela 6V,taky jsem pridal chladic (zatimco pred nim je jeste jeden co dela z 52 tech 17 ktery je na hlavnim chladici pres draty...
  a neuskodi ani trochu kable managementu tongue otocenim trafa se mi podarilo, ze se mi nekrizi sitovy privod,primar a sekundar a vykonove vyvody signalu z hlavni desky.. co bylo zajimave tak puvodni kondik co tam je 100uf/100v tak měl pořád svých 90uf a kupodivu i esr 0,2ohm, takže ani nemělo smysl tam davat nový (zeleno zlaty Yageo na 105st s psanou zivotnosti 3000h) s 0,1ohm u ktereho nevim kdy vyschne ,jak je u tech novodobych zvykem..

v pátek se snad podaří nastavit ty proudy (viz navod v manualu) a těším se až dojdou nové hlavní filtry..

asi z toho žadny zazrak nebude,ale i tak mužu mít snad trochu lepši pocit,že jsem mu snad trošku pomoh ke spolehlivosti a spravne funkci..

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Taky nesnáším vařící součástky. Asi bych před tranzistor dal výkonový odpor, aby mu trochu odlehčil.

(upravil Power of Bass 29. 3. 2022 18:13)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

další žhavící kaskáda bude i "zdroječek" na druhé straně u napajení relatek přepínání vstupů... jestli by soudruhům tehdy nebylo lepší a levnější,jednodušší přidmotat to 15V vinutí na trafko, k napajeni vseho ostatniho ,nez delat ke vsemu tyhle protápěcí "zdroje",rezistory,trandy,kondiky navíc... jistě asi řeším 3,14oviny.. ale třeba i ty usměrnovací můstky nejsou kdovíjak dimenzovane (viz datasheet ,stejně jako puvodní vystupní vykonove rele určene na 3A) a napadlo mě je bud vyměnit nebo jim dat chladiče,aby zesik uměl davat spolehlivě vysoky/plny vykon (čemuž ani sebelepši kondy nepomužou když to nenakrmí diody) - pak už bude limit jen to trafo ke kteremu udaje nejsou.. big_smile
já mám prostě rád všecko předimenzovaný a ne tyhle konstrukce co jsou tak akorát na doraz nebo raděj ještě míň aby ta spotřebka vyšla o dolar levněji.. trošku bych od toho Japonce čekal víc no, ale za ty prachy, dneska takový nekoupím,natož stavět...

(upravil Power of Bass 31. 3. 2022 19:39)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

taky si tak říkám,že ač je se roky obešel,bylo by možná fajn mít k těm Denonům origo dalkáč big_smile jestli to teda má cenu, nebo koupit nějakou z těch náhrad? co to umí?  mám i CD (tuším "1015" a Tuner, modely zesů "980" a "1315").. jestli je možný že by na ty Denony stačil jeden s kerym by si rozuměly všecky..

(upravil Power of Bass 8. 6. 2022 12:12)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

nikdo nic,neva i tak přidám další poznatky.

např jsem vyměnil už i druhý pár filtrů u žhavících stabííků a dal je také zespod (Nippon LXY), kupodivu ty puvodni měly opet kapacitu ok (32) pri psane 33uF, odpor 3 a 3,7ohm.. tyto nove nizkoimpedancni mely 2ohm (100hz ,tech 0,6 pri 1khz me ve zdroji nezajima)..
taky došlo následně na hlavní filtry a světe div se ten zes nemá psaný rok vyroby a nevim jak ho dohledat,ale muže to být od 25-30 let..  a ty nippony (u tech hlavnich jsem ani z manualu se nedovedel a nedohledal co jsou zač typově).. každopadně 6u8 měly 6,4-6,5 a jeden dokonce 6,85mF.. a ESR? 21mohm! (při 100hz)... takže jako nové (pozn. nové Nichicon KG 10mF mají 9mF a 17mohm(15pri 1khz)..
ještě sem mužu dát pak naměřené výstupy,zatim jsem to nedal do excelu pro grafickou podobu,ale při buzení 150mV a 1W na vystupu (volume cca na "14"-spočítaná uroven 2,8xV na výstupu pro 8ohm zátěž) vycházel pokles cca -0,2dB až do 100k.. na 250khz zes pořád šlapal,jen se zvyšil fazovy posuv a dostal se na -3dB (2V).. totež mezi pravym a levym kanalem trochu rozdil (pod 0,5dB), a pro 10W na vystupu to bylo taky pořád do 0,5dB...

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Dřív se možná tolik nešetřilo. Dneska se počítá s životností do konce záruky.
Ne všude, ale dost často.

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

jo,no dost mě ty filtry překvapily,hlavně po takovych letech kapacita i odpor jak nove.. jo a jak mi leckdo říkal, "dej tam odpory" k tem stabikum, kuk do schema.. ony už tam jsou 2 1w rezistory na vstupu do colectoru ,ti japonci nebyli tak blbi,jen jim asi vyslo levneji tam nechat zhavit x soucastek nez rpidat vinuti na trafko...

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Tak na ty odpory mrkni, jestli kolem nich neni opaleny plosnak. Mohl bys udelat upgrade treba na 3W

(upravil Power of Bass 8. 6. 2022 12:15)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

jarda - to nemá smysl.. 

https://i.postimg.cc/WdbdRvGG/Denon-980-F-response.png
.. nevím jak moc slušne  ty parametry ten zesik má v nějakém kvalitativním porovnání a čím byhc mu mohl pomoct (jestli na to mají vliv nějaké z vazebních elytů nebo takněco) , pro představu do jake cenovky ho řadit,kdyby měl člověk kupovat nový ...
no zesik ma pri 1w i 10w  (100w zatež nebyla tongue) rozptyl na vystupu cca do 0,5dB max.. šlapal až do 250khz kde už padl na -3dB jinak na 100khz ještě naopak zisk rostl (s rozptylem proti zbytku max +1dB) a jen lehce se posouvala fáze (do 100k), buzen byl 150mV, zátěž 8ohm. zrovna na kile z kereho to bylo počitane je vidět hrb... dělalo se to manualně nastavením frekvence na generatoru a odečtení hodnoty na osciloskopu,proto tak nízky počet vzorků) ..

(upravil Power of Bass 13. 4. 2022 17:27)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Najdi 18 rozdílů smile
https://i.postimg.cc/WDtNxSf7/IMG-20220413-104429-1.jpg https://i.postimg.cc/mhZsnmz1/IMG-20220413-134957-1.jpg
poté,co jsem musel demontovat pulku šasi,pač kvuli potakum deska nešla jinak vytahnout,tak jsem tam nenechal jediny elyt. (jen na 0,47u ve filtru a 10u na vystupu OZ jsou Elna Silmic,protože v takove hodnotě nejsou použitelné Wimy do dané desky, ostatní jsou Wimy -vyměřené páry s maximalní přesností pod 1% big_smile ) , prostřik jsem Kontaktem potaky a zas můžu mit trochu lepší pocit,ikdybych rozdíl nepoznal uchem big_smile a doufam,že ten Balanc už blbnout taky nebude..  tongue

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Power of Bass, je to krásné, ale nemyslím, že by to vyměření párů kondů na 1% přineslo nějaký užitek. Problém je v těch poťácích, které rozhodně souběh na 1% mít nebudou (10% by bylo nádherných). Ale jak píšeš, někdy je to o tom lepším pocitu a je to jak u jídla, nezanadbatelnou část příjemného pocitu z konzumace dělá i vzhled wink Takže za mně palec nahoru!

Web

(upravil Power of Bass 13. 4. 2022 21:14)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

pzwak, Díky, tak ja doufám,že balance na středu musí být opravdu na středu.. a na basy a vyšky potaky nepouživám a jsou taky na
střed (-použivam Loudness -jedním tlačítkem)
chtěl jsem at co nejvic je pravy a levy kanal stejny (100-220-330nF vždy do 1nF rozdíl,resp 0,5nF big_smile) , ty Elna silmicy potešily,že ač jsem 0,47uf měl jen dva (a měly asi 512 a 516nF zatimco puvodni elyty si drzely svych 470 a 480 -sakrys asi se mi rozladil filtr big_smile ) tak i ty 10uF co jsou pak v signalu na vystupu OZ kterych uz bylo koupenych 10,tak věechny 9,39-9,43 ,jen jeden 9,29 big_smile (to poteši,když kupuješ elyt s tolerancí 20%,že jsou stejné). 1uF v signalu na vstupu taky na 1,00.. ty dva v napajeni OZ už sem pak tolik nehrotil (byly z 5% a tušim 1,03 a 1,05) big_smile
škoda že ty korekce ani nejsou vidět pač je ta deska přilepená na čelní plech big_smile (proto je jeden elyt nalezato protoze uz nevesel o milimetr na vysku  vuci tomu plechu tlacitek na čelni stenu,kvuli miniaturnim rezistorum pod nim co nešly vyhnout (jinak je kolem kondiku vzdy krasne misto a i roztec byla nachystana 5mm a naohybane byly ty puvodni miniaturni elyty,ted to tam krasne posedalo..ostatne i ve zdroji ty hlavni flašky,měji soudruzi vymakane kolik moznosti na zapojeni ruznyhc typu a velikosti), ony ty 220nF wimy byly stejně vysoke ale tam už ta vule byla a nebyl tam kov součastky co by se moh dotknout kostry (ikdyž jsem tam stejně na to čelo nalepil capton..
jo poťáky tam jsou Alpsy...

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

https://i.postimg.cc/McPrzyzT/IMG-20220603-144203-1.jpg  ,asi finalne.. kondiky vyměněny za ELNA SILmic.. ty puvodni sice mely dobre kapacity ale casto hrozne ESR.. doladěne kliďáky ..
ted mě ještě štvou vystupní svorky kam nejdou bananky a asi enpujdou ani vidličky a užmoulany drat se mi tam na kousek plechu pod plastovy čudlament moc davat nelibi (riziko,že se chlub dratu šlusne na kastli.

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Pěkná práce. Elna Silmic II je výborná volba. Nedávno jsem na zahraničním foru četl nějaký test kondenzátorů a Elna Silmic II byla nejlepší pro audio.

(upravil Power of Bass 5. 6. 2022 11:29)

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Díky,
ve zdroji jsou jak už jsem výše psal Nichicon KG  (4x 10mF/63V).. jak jsem zjistil následně i Nippon dělá audio řady kondíků ale o těch jsem se nikde dřív nic nedočet (nějake ASF od NIpponu od kereho jsou tam všechny kondíky v originálu jsem našel když jsem otevřel svůj Denon CD  - DCD-1015 ,kde blby mechanický přepínač potřeboval prostřínout aby mechanika po vyjetí hned nezajížděla.)..  v PMA 1315R jsou SIlmicy patrně už v originálu (jak píšu výše ,ještě jsem to neměl ani otevřené,ale vidím je přes dekl.. )- i proto jsem je volil i sem.
ty stabíky žhnou i s přidanými chladiči a nenapadlo mě nic lepšího než tam dat Capton pasku na ochranu toho plastu toho mechanickeho přepinače.. elyty co byly kolem jsem zavěsil zespod  pro lepší tepelnou pohodu.. můstky na vstupu jsou taky vyměněné za lépe dimenzované.. kondy co jsou na napajeni relatek a jejich blokování bylo zbytečné měnit..
už se těším,až ho zase budu moct vklidu poslouchat.. ještě zvažuju náhradu alespon výstupních svorek aby šly připojovat kabely s bananky nebo vidličkami..

Re: Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

dnes zakončeno výměnou posledního elytu C407 za "Nippon" KY (105st s dlouhou životností a nizkym Esr)..

Tímto aktuálně hotovo.. leda by mě do budoucna ještě někdo přesvědčil,že má smysl předělávat i desku preampu pro gramec big_smile

Příspěvky [21 až 36 z 36]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Denon PMA980R - Tuning/Repas 30letého stroje aneb jaké (audio) kondíky

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£