Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Integrovaný zesilovač - DPA222

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [8]

(upravil tubamusic 18. 5. 2022 7:35)

Téma: Integrovaný zesilovač - DPA222

Po několikaleté přestávce v bastlení bych si rád postavil zesilovač, abych si zas mohl něco poslechnout. Před několika lety jsem všechny své výtvory rozprodal a teď nemám ani kde si poslechnout nové CD co jsme natočili.
Mám tu několik let rozestavěné moduly DPA222 v mé úpravě, interně nazvané mk3, kde je použito několik vylepšení a postřehů z mého tehdejšího návrhu DPA444 a dalších. No prostě mohlo by to hrát asi i slušně. Koncové zesilovače jsou tedy jasné - DPA222 mk3.
Nyní tedy rozmýšlím, co před to a zda-li by někdo pomohl s DO, nebo to řešit bez DO, prostě jak to celé koncipovat v rámci kvality, ale i místa v bedně 3U s chladičem.
1) DO - neumím, potřeboval bych nasměrovat, případně pomoci s programováním nějaké logiky. Možná se ale na DO úplně vy...
2) Korekce - ano/ne? Jaké? Nejsou úplně na škodu a občas by se hodily, ale opět v rámci kvality a vypínatelné-přemostění.
3) Přepínání vstupů - Pokud bude DO, nemohu použít klasický otočný přepínač, ale chci aby se přepínaly otočným knoflíkem, tedy nejspíš nějaký encoder? Opět to je něco, co neumím navrhnout a naprogramovat. Pokud DO nebude, je přepínání jasné. S přepínáním vstupů souvisí i můj požadavek na vstup tape-monitor. Kazeťaky a vůbec páskový záznam mám rád a chci aby to tenhle zesilovač uměl.
4) vstup pro gramofon - Na desce bude i předzesilovač pro gramofon v rozumné kvalitě. Za tím přemýšlím o integraci zapojení Actidamp mk2, s jehož návrhem mám také zkušenost.
5) Vstupní buffer-předzesilovač (možná jen kvalitní OZ?) a potenciometr hlasitosti. Ano či ne? a jak? V pořadí a)přepínač vstupů-buffer-potenciometr hlasitosti(případně korekce)-koncový zesilovač? nebo b)přepínač vstupů-potenciometr hlasitosti(korekce)-buffer-koncový zesilovač?
S tím souvisí i umístění vstupních filtrů VF(dolní propusti) která je sice na modulech DPA, ale dle mého bych tyto filtry měl dát co nejblíže vstupům.
6) Napájení - pokud bude něco jako předzesilovač (buffer) nespíš bych jej napájel přímo z modulů DPA, kde je připravené( a v mém návrhu i spolehlivé) napájení +,-15V. Možná bych rozdělil i napájení gramopředzesilovače na L a P a napájel to tím také. Tím by se vyřešilo napájení audiočásti. Pak by stačilo jedno malé trafo, které by řešilo napájení pomocných obvodů. To trafo by mělo na starost i napájení ve Stand-by režimu a bylo by tedy stále pod napětím.
7) Jedna deska - To vše bych rád na jedné desce, což není ideální, ale je to učesané a rozměrově nejkompaktnější. Na této desce by se tedy nacházelo toto: Cinche vstupů, přepínač vstupů-relátky, gramopředzesilovač, předzesilovač(buffer), potenciometr hlasitosti (+korekce), napájení pomocných obvodů a relátek.
Deska by byla umístěna v těsné blízkosti zadního panelu včetně potenciometru hlasitosti, abych byl co nejdále od hlavních toroidů.

Prosím o postřehy, zkušenosti, doporučení, vyvedení z případných omylů a o shovívavost. Už je to pár let, co jsem držel naposled pájku v ruce...

Web

(upravil dhaman 18. 5. 2022 8:35)

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

Nieco od cinana z ebay ? Relatkove ovladanie hlasitosti ?

https://i.ibb.co/qJDNcNp/s-l1600.jpg

128 Steps Relay Remote Volume Control Board
https://www.ebay.com/itm/164136876358?h … 263751f946

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil Wili 18. 5. 2022 10:23)

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

dhaman, to vyzera super

tubamusic, je to komplexnejsi problem ako sa na prvy pohlad zda. Uz len ako chces vse na jednej doske. Velmi dobre to viem, pretoze som 2 taketo dosky kreslil a nakreslit dosku co obsahuje vsetko co si vymenoval aby bola fakt dobra trva asi pol roka po veceroch.

1) ak to nevies sam musis kupit hotove riesenie alebo popytat niekoho o pomoc s programovanim, ak chces custom riesenie pocitaj tak 5000,-/~200e min.
2) korekcie su super, ale dobre korekcie su dost technicky problem. Navrhnut dobre fungujuce korekcie nie je sranda + k tomu ich mechanicku zastavbu. Ako sam spominas dalej napr. volume vzadu. A co korekcie? tie budu tiez vzadu?
3) + 1) mam aj preamp s DO, teraz som sa na to napr. vyprdol a stavam cisty analog bez DO. Zalezi co chces ale DO je velmi prakticke riesenie pri preampe.
5) zalezi ake pripojene zariadenia chces pouzivat, ak maju slabcuky signal je dobre dat vstupny bufer a za to potenciometer a skoncit vystupnym buferom. Pripadne len potenciometer a za to bufer ale skoncit s buferom! ak skoncis potenciometorm znicis si vystupny odpor preampu
6) taky preamp sa nezda ale moze mat celkom vela OZ, moduly dpa maju 15V len cez odpory a zenerky ak sa nemylim a teda predpokladam ze nebudu schopne napajat celu cast preampu

Na fore je vela rieseni skus pohladat, nedavno tusim aj scoop predaval svoj preamp v bazare neviem ci tam este je asi ho uz predal. Pozeram ze aj ty si uz nieco taketo raz staval takze skusenosti mas vela big_smile https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 02#p292302 Myslim ze reeb ma set dosiek na cosi podobne, ale asi ako jednotlive moduly, niesom si isty.

Pripadne moj hybrid s lampami ale to asi nechces: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23647 (tusim na to este niekde mam dosky)
Teraz stavam jednoduchy celolampa bez DO a bez phono tu: https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24192 (na to mi dpsky pridu za par dni, ak by si chcel za vyrobne naklady)
este som vyhrabal nieco starsie ale uz ho nemam: https://www.elektrolab.eu/blog/hybridny … zosilnovac (len dalsia inspiracia big_smile )

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

dhaman: Díky za odkaz. Je to pěkné, ale pro moji potřebu tomu něco chybí a něco přebývá. Bylo by to hezké pro samotný předzesilovač.
Wili: Líbí se mi to, co děláš a díky za nasměrování.
Nejspíš ale půjdu cestou jednoduchosti bez zbytečností ve jménu minimalismu s kvalitou na prvním místě. Jinak co se týče toho co nabízí Robert(reeb), tak desky pro kompletní předzesilovač Dispre, všechny Actidampy a ještě několik koncových zesilovačů na bázi DPA jsem mu poskytl přímo já. Dělal jsem i onu DPA444 v několika verzích včetně poslední nejvychytanější, která asi nikde není prezentována a byla asi postavena kusově jako zkušební. Takže ano, nějaké ty zkušenosti mám, ale teď jsem elektroniku na čas opustil a jako takovou labutí píseň si chi postavit ono výše zmíněné.
Moduly DPA 222 mk3 vypadají asi takto: https://i.postimg.cc/LYTGzzG6/DPA222-mk3-rev2-1.jpg
Mám už to osazené většinou malých součástek. Chybí doosadit a oživit. Mám tam právě jinak řešeno +,- 15V pro předek, stabilizováno 2A darlingtony TO126. Proto si myslím že několik OZ předzesilovače by to ještě utáhlo včetně Actidampu mk2.
Udělám to tedy bez DO, bez korekcí. Přepínání vstupů bude otočným přepínačem, který bude ovládat relátka, jako to je v Dispre 2015(reeb), co jsem dělal, jen s tím, že tam bude možnost tape monitor a oz buffer pro výstup REC. Hlasitost bude Alps RK27 s hřídelí protaženou až k zdaní části, za tím oz buffer s DC servem (možná i bez DC serva, protože DPA má na vstupu foliové vazební C) a nakonec rozdělený na L a P část Actidamp. Toť asi vše.
Pomocné obvody budou jen jednoduchá logika pro zapnutí tlačítkem, napájení relátek přepínače a ledek indikace. Na softstart pro trafa konců se asi vykašlu, nebude místo a skoro si myslím, že pro zesilovač s výkonem ani ne 100W na kanál je to zbytečnost.

Web

(upravil reeb 19. 5. 2022 11:35)

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

Je dobré nakreslit si mechaniku a promyslet uspořádání modulů a propojení..222 je dost dlouhá, spolkne dost místa. Taky už nejsou dostupné rychlé koncáky (jen 8A budiče). Něco jako 386 je na tom rozměrově líp. Kam umístit trafa vzhledem k MM preampu..

1)zvolit hotové řešení, čínan má velký výběr, kvalitní třeba http://twistedpearaudio.com/control/jt.aspx

2)korekce modifikované http://luta.wz.cz/index.php?str=22 vypínatelné

4) mk2 v polo smd pro smrsknutí rozměrů ?

5) prepínač vstupů- poták - preamp - koncák

7) spíš základnovou dps se zásuvnými moduly (dle pozadavku, snadny upgrade)

Web

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

tubamusic:

Kazeťaky a vůbec páskový záznam mám rád...

Já taky, po několika desetiletích jsem si zase pořídil tape deck a v této souvislosti jsem narazil na problém. Výstup vintage přístrojů je navržen na zatížení 47kohm. Zapojení zesilovače mám doposud  toto: přepínač vstupů - potenciometr volume 10kohm - preamp (Hypa1) - koncák. Nedávno jsem zpozoroval, že po připojení kazeťáku k aparatuře klesne výchylka level metru zhruba o dva dílky (2 až 3 dB), následně jsem to ověřil i na sluchátkovém výstupu kazeťáku - zřetelně se ztiší. Zkrátka zatížení 10k potenciometrem je pro některé starší stroje příliš. Z možných řešení mě napadá - 10kohm volume potenciometr v předzesilovači vyměnit za 47kohm, nebo za přepínač vstupů dát buffer, nebo dát buffer přímo do kazeťáku (ale v přístroji je k dispozici jen +- 8V pro případné napájení).   
Další věcí je podstatný rozdíl ve výstupních úrovních vintage techniky a třeba DACu.
Budeš to ve svém projektu nějak řešit?

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

Ještě by se dal přemostit výstupní odpor v kazetáku. Většina operáků by to měla zvládnout.

Re: Integrovaný zesilovač - DPA222

Prdnout pro kazetak buffer..klidne operak.

Web

Příspěvky [8]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Integrovaný zesilovač - DPA222

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£