Re: Postavme si flaškostroj...

K čemu je ten černej pás???

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, vrátím se ke sluchátkáči, co jsi řešil s malými výstupáky. Psal jsi, že zkusíš 1P24B, došlo k tomu? A pokud ano, s jakým výsledkem?

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Neskusal, od 6p30b som siel k 6AS5, potom k 6L6, a skončil som pri EL11 momentalne. Ale mozem skusit ak chces. Najlepsie to ozaj hraje s EL v triode (spud amp), este chcem to skusit s EBL21, predsa len su dostupnejsie, a malo by to byt to isté.

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, mám možnost je koupit za pár korun, tak mě to zajímalo. Našel jsem jednu 1P24B-V a zkusil ji v triodě s CCS v anodě. Má v tomto zapojení docela malé zesílení, cca 6x, slušné THD pod 0.1% při 10Vrms na výstupu. Zkoušel jsem při Ia=10mA, Ua=140V, -Ug=10V, žhavení 14V/110mA v sérii s Rk=100ohm. Nejsem si jistý, ale v triodě bude výstupní výkon asi malý, v řádu desetin W. Jestli budeš mít čas a chuť, tak to zkus. Zatím to s tou jednou nemám jak vyzkoušet.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Jasne, skusim smile

Ina otazka. Mam niekolko xCC84, lampy urcene priamo do kaskod pre TV vo vf casti. Mate niekto skusenosti s nimi pre audio?

(upravil pzwak 10. 4. 2022 11:52)

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, ano, dělal jsem s nimi sluchátkáč (byly jako budič) Hraje to slušně. Lepšíjsou sice ECC82, ale rozdíl není velký a xCC84 je spousta za pár korun.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Pri velkonocnom brazdeni netom som narazil na zaujimavu rusku lampu - 6v1p.
https://www.istok2.com/scan/420_1.gif

Dokonca niekto ju aj vyuzil v zosilnovaci
https://radiokot.ru/circuit/audio/amplifier/101/

co ma prinutilo sa trosku zamysliet, nad jej pouzitim. Kedze momentalne som mimo domu, viem pracovat len na teoretickej urovni, tak na prakticku skusku si musim pockat. Aj ked autor schemy spomina ze je dost mikrofonicka, mozno na nenarocny zosilnovac by to nebolo zle.

A este je aj 6v2p, ktoru autor takisto spomina, ale ze ta vraj ma este vacsi problem s mikrofonickostou.

Re: Postavme si flaškostroj...

Dobrý den
Postavil jsem už 4 zesilovače s flaškama, v A. dva s ECL86, jeden s EL84 a jeden s EL34.
Teď si chci postavit PP s EL84. Nevychází mi to. Napájecí napětí je 310V, trafo 10KOhm, pak mi vychází na Anodě 305V. Když to spočítám, tak mám proud na anodě (305V/5000Ohm) 0,061A místo maximálního 0,048A.
Když jsem stavěl zesilovač s ECL86 podle Lampárny, tak mi to tam vycházelo taky blbě a musel jsem anodové napětí snížit k 180V (už si to přesně nepamatuji)
Upozorňuji, že jsem se to toho PP ještě nepustil, je to čistá teorie.
Mám to špatně já, nebo si toho nemám všímat, nebo to mají špatně na tom schématu a musím to upravit?
Děkuji

Re: Postavme si flaškostroj...

el84 ma Ik max okolo 60mA, okrem toho ak to bude PP AB tak nepojde tento vykonom stale, takze to je ok.

precitaj si toto, zhodou nahod navrhuju presne el84 pp zosilnovac, pre lepsie pochopenie suvislosti:

https://www.valvewizard.co.uk/pp.html

(upravil Honza49 22. 7. 2022 12:01)

Re: Postavme si flaškostroj...

Moc děkuji
Čtu, ale chápu pomalu, Jsem sice elektrikář, ale silnoproud, takže si musím spoustu věcí najít, ale ono to půjde smile

Re: Postavme si flaškostroj...

Ještě bych se chtěl zeptat, jestli tam není nějaká záludnost. Neumím to sem dát, tak odkaz.
https://ulozto.cz/tam/ad05984c-c55a-45e … 83a32747cb

(upravil elipsa 24. 7. 2022 9:29)

Re: Postavme si flaškostroj...

Honza49 Proud elektronkou zmenšíš změnou katodového odporu . Dej větší odpor. El 84 má ztrátový výkon 12Watt, takže při vyšším napětí musíš stáhnout proud i pod těch 48mA. Tak jsi měl postupovat i u té PCLky.

Ted´ jsem si spočítal, že proud mají nastavený v tom zesilovači na 39mA.

Teoreticky by pak měl být požadavek na trafo přes 7k, tam asi směřujete svůj dotaz. Teoreticky,.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Děkuji za odpověď.
Mám v tom trochu guláš. První odstavec je k tomu PP EL84
Druhý a třetí k PCL? Tam mi sedí těch 7 kO

Re: Postavme si flaškostroj...

celá odpověd je k tomu zesilovači, který plánujete stavět. Tam je nastavený klidový proud na 39mA a požadavek na trafo teoreticky vyplývá cca 7,5k tj 15k a-a. Ale jak říkám teoretický požadavek. V praxi je to trochu jinak.

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Rozumím. Takže ještě trochu studovat.
smile
Moc děkuji

Re: Postavme si flaškostroj...

Podívej se v to zapojení na katodové odpory a jaké napětí na nich podle servisáku máš naměřit. Tam ti to celé dojde. Je to studium na celý život.  smile

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Ano, tak je to jasné.
Dík

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili, tak jsem se prokousal tím, co jsi mi poslal a jsem ještě blbější, než jsem byl před tím. Nechal jsem si to přeložit do češtiny a nerozumím tomu.
Mohu poprosit, jaké trafo si mám k tomu zesilovači koupit?
Já myslel, že by mělo být 10,4KO v těch papírech počítají s 8KO a když to počítám, tam mi vychází 14 KO
Fakt jsem úplně mimo.
Moc děkuji za každou odpověď.

Tady je plánek zesilovače:
https://ulozto.cz/tam/ad05984c-c55a-45e … 83a32747cb

(upravil Wili 12. 8. 2022 11:13)

Re: Postavme si flaškostroj...

rad ti poradim ale skus si po sebe aspon otvorit ten link, pred tym nez ho sem das... ^^

inak na EL84 vacsinou ono 8k Raa trafo je akurat. Vidim ze vyssie pises ze mas napajeci napeti 310V. To je naprazdno alebo v zatazi? Mas fixny bias alebo robis predpatie na katode el84 cez odpor? Pretoze ak mas autobias uber si zo zdroja minus 6-8v pre katody a dalsich tak 30-50V dole ak zatazis ten VN zdroj(v pripade ze nie je stabilizovany), obzvlast oboma kanalmi naraz... potom sa dostanes na 250V Ua.

Otazkou je ci uz mas vystupne trafo a k nemu sa snazis dopasovat zvysok alebo mas nejaky zdroj a k nemu sa snazis dopasovat lampy a trafo?

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili, moc děkuji za ochotu
Za ten link se omlouvám. Tady je to znova
https://ulozto.cz/tamhle/2DXERvZaNxM2/n … y4IUx2ZwH=

Nemám nic. Myslím, že by bylo zbytečné kupovat něco a pak zjistit, že to mám blbě.
Pokud mám mít na Ua 250V, tak to umím upravit.

Děkuji