Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka podle schématu z Rumunska

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [19]

(upravil spacefrog 10. 4. 2022 20:47)

Téma: Výhybka podle schématu z Rumunska

Pěkný večer,
mám starší 2 pásmové reprosoustavy Jamo (6ohm), které mají místo plnohodnotné výhybky pouze kondenzátor 6,8uF před výškáčem a 2x6,5" basáky jsou zapojeny napřímo. Výrobce Jamo uvádí dělění na 4000hz. Pátral jsem na netu a našel jsem schéma odněkud z rumunského audiofóra na novou výhybku pro tento konkrétní model sestavy. Chtěl jsem jí vyrobit na zkoušku podle schématu. Myslíte, že výhybka bude funkční, není to z hlediska zapojení nějaký průser ? Hodnoty odporu u cívek budou asi omyl, přepokládal, že by to mělo být L1 = 0,3mH a L2 = 0,2mH namísto "Ohm". Není nějaký výpočet jak ověřit že to +- sedí ? hmm2 Mockrát Všem děkuji odpověď

https://i.postimg.cc/RqNvhkFp/post-70304-13982953212.png

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Tipnu si, že bud zapomneli nebo schvalne nedali hodnoty tlumivek. ri bude ohmický odpor.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Ako pise jardag69 je to odpor vinutia. Hodnoty indukcnosti tam nie su. Chcelo by to najprv pomerat a uvidis ako si to sadne s tym 6u8

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Středobasy nech napřímo a vejšky dolaď úpravou kondíku, těch 6.8 μF se mi zdá moc vysoko
dal bych poloviční. Ale to je jenom úvaha - od stolu...jinak žádný "průser" nehrozí

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil jardag69 10. 4. 2022 12:28)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

spacefrog,
uměl bys nafotit zadky všech reproduktorů? Jak udělali 6 ohmů na basech? Jsou tam dva 12 ohmové basáky?

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Nato fórum se budeš muset asi přihlásit, nebo to má někdo jako placený projekt. Hodnoty cívek jsou pouze stejnosměrný odpor. Ono se to tak většinou dělá.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Já nevim. Pokud by to byly 6 ohmů repro a byla to normální vyhybka, tak mi dělička vychází kolem 1260 a to uz je sakra rozdíl oproti 4000.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

podle obrázků odhadem má cívka u středobasu víc než 1mH. Pokud to chceš udělat seriózně, tak to chce změřit a nasimulovat, nebo kontaktovat autora, jak to teda má být.

(upravil Benazi 10. 4. 2022 18:23)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Je problém použít laditelnou civku? Namotej na kostru z dexonu třeba 1mh s tím odporem co je uvedeny, pak zasun do středu ferit, nebo železo, a pomalu zasouvej zvýší se ti milihemry tak dlouho až středobas skrotis, to sáme z výškou, kondenzatory tam máš dané. Jedná se o dělící kmitočet.
Každopádně musíš změřit spon po el. stránce.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

To je metoda pokud omyl, změření není na celej den a simulace výhybky taky ne, a aspoň se naučíš něco novýho.

(upravil Benazi 10. 4. 2022 18:49)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Záleží jestli je toho schopen.
Jak ví o tom kulový, tak to je pak těžko.

(upravil dhaman 10. 4. 2022 19:16)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Otazka je ci je spacefrog nespokojny so zvukom alebo co je dovod na upgrade vyhybky... Ak ich pocuva uz X rokov tak je na ten zvuk zvyknuty a hrozi, ze nove ladenie si nemusi sadnut.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

na reproduktorech odpor uveden není, reproduktory nemám dlouho, chtěl jsem pouze vyzkoušet a porovnat zvuk s
touto výhybkou, jestli by tam byl znatelný posun k lepšímu. Repro nehrají špatně, ale výrobce asi musel šetřit na
výhybce, tak mě napadlo jestli někdo už toto neřešil a neodladil alespoň nějakou výhybku...

Samotné měniče zkusím odpojit a změřit odpor samostatně.

V nejhorším můžu vyměnit ten obyčejný kondenzátor za MKT/MKP, asi to nebude posun, ale snad to neuškodí...

https://i.postimg.cc/tC70kx6G/post-70304-13982950716-thumb.jpg https://i.postimg.cc/tspSWfKP/post-70304-13982950731.jpg https://i.postimg.cc/F7jCfmBN/post-70304-13982950672-thumb.jpg

(upravil jardag69 10. 4. 2022 21:27)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

No, jestli je tam elyt bipolar, tak nic nepokazis. Porad mi nejde do hlavy ta impedance. Kdyby to byly 4 ohmy, tak je to lehke. Vysky 4 a dva baskay 8 paralel. Ale takhle. I ta dělička 4kHz je divna, to ty basaky moc nedavaji.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

klidně  může to být i takhle.
basák z AE.
https://i.postimg.cc/jL31gGCT/ae-neo.jpg

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Na bednách je štítek 6Ω nebo jde o katalogový údaj?
odpojený reprák proměř libovolným ohmmetrem a hodnotu zvyš o 10-20%
máš "impedanci" přibližně zjištěnou

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Tak jsem změřil odpor všech odpojených samotných měničů multimetrem:

všechny 4 basáky mají 12 Ohmů
oba výškáče mají 9,4 Ohmů

Celá zapojená bedna má na svorkách přesně 6Ohmů jako je uvedeno na štítku. Žádný jiný údaj ani štítek na samotných reproduktorech není, pouze to označení jak je videt na fotkách.

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

Ale takhle se impedance reproduktoru neměří, je to kmitočtově závislá hodnota. Tj měřit střídavým v celým akustickým pásmu. 6Ohm /12 Ohm odpor vinutí je fakt bída. Otázka je, jestli je co ladit.

(upravil jardag69 11. 4. 2022 20:11)

Re: Výhybka podle schématu z Rumunska

spacefrog,
fajn. Pokud je před výškou kondík 6u8, tak by se to dalo počítat jako vyhybka na ca 2400Hz. To by se jeste dalo pochopit, tam jeste takhle veliké basáky celkem hrajou.
Ta upravená vyhybka, pokud tam neni nejaka finta, by měla deleni nekde kolem 880Hz, což je dost nízko.
Jestli se tomu chceš nějak věnovat, tak bys potřeboval alespon nejakej mikrofon.
Stacila by nejaka levna kapsle s rozumne rovnou charakteristikou. Jenom abys videl, co to dela kolem delicky.

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23457

Příspěvky [19]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reproduktorové výhybky » Výhybka podle schématu z Rumunska

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£