Téma: Co je to za součásku?

Bádám nad součástkou, která je na polskočínském (LIGHT4ME) diskoefektu:
Označena je H (1, 2, atd) a je vždy u výstupu na výkonovou LED. Je na ní název Salip. Taková černá homolka - viz foto. Je to odrušovací člen?
https://i.postimg.cc/N5rTJYX1/IMG-1359.jpg
Demontovat plošák se mi nechce (zatím to vypadá na vadné bílé diody)...
Díky

Re: Co je to za součásku?

Nejspiš indukčnost na činkovém jádru.
https://thumbs.dreamstime.com/z/four-in … 791560.jpg

(upravil Hippo007 8. 2. 2022 13:07)

Re: Co je to za součásku?

ano, tlumivka s feritovým jádrem

(upravil Otas 8. 2. 2022 14:49)

Re: Co je to za součásku?

Díky moc, mé podezření se naplnilo smile.
Bádám, co tam určuje proud, tohle to bohužel není, budu muset provést několik exprimentálních měření, než tam vrazím nové bílé LED, které odešly. Dle celkové spotřeby toho šmejdu jsou tam 3W LED.
A to jsem si udělal radost objednáním dvou párek od stejných šejdířů sad .

(upravil microlan 8. 2. 2022 15:12)

Re: Co je to za součásku?

To co určuje proud budou asi odpory R3,5,7,9  0,12 Ohm, Ne?

http://www.datasheet.es/PDF/705253/CL6807-pdf.html

S těmato odporama to na maximální nastavení  (ADJ = 2,5V) valí do diod 0,83 A, viz vzorec v datašítu

(upravil Otas 8. 2. 2022 17:06)

Re: Co je to za součásku?

Jo, máš pravdu, přes ovládání, resp. řídící zesilovač jsem na to zatím nešel. Díky moc, ušetřil jsi mi bádání.
Proud odpovídá 3 W, vše je téměř, jak má být (proud LEDkama z nabídky GME je povolen 750 mA). Teď už jen koupit správnou LED (řeším dilema mezi teplou a studenou bílou), asi půjdu do studené.

To je tak, když je na fotce vidět víc, než přisleplýma očima big_smile. A to jsem fotil já, až se divím jak je to ostré (normálně je každá má fotka katastrofou).

Re: Co je to za součásku?

jdi do teplé

(upravil Otas 8. 2. 2022 17:07)

Re: Co je to za součásku?

Asi jo, zbývající LED jsou zelená, modrá a červená, nebudou převažovat studené barvy.
O dopadu na barvy obličejů nemluvím, tuším, že to naštěstí nemíří na účinkující, i když - není to moje.

(upravil microlan 9. 2. 2022 11:10)

Re: Co je to za součásku?

proud LEDkama z nabídky GME je povolen 750 mA

No tak vyměń ty odpory za 2x R27 paralelně

//Není tam řídící zesilovač a tlumivka není žádný odrušovač, je to řízený pulzní proudový zdroj

(upravil Otas 10. 2. 2022 12:52)

Re: Co je to za součásku?

Jo, nenazval jsem to přesně a to s tlumivkou mi při pohledu na vzorové schéma v datasheetu došlo smile.
Já budu muset vzít v úvahu i svítivost použité LED ve srovnání s ostatními; možná použiji paralelní odpor k ní, do SMD se mi nechce sahat, nejsem na to vybaven.
Proud skrz LED si změřím, šedá je každá teorie s výpočty. Kdoví, co tam použili za obvod, nakolik je to přesné. Díky za pobídnutí správným směrem.

EDIT:
Tak změřeno, obě pozice, každá dvěma metodami:
-  na rezistorech celkem 4 ohmy
- na rezistoru 1 ohm v sérii s třemi diodami 1N4007 v sérii (celkově cca 3,5 V)
Měřák opatřen na vstupu RC členem 5k1/100nF.
Výsledky se pohybovaly mezi 790 až 810 mA
Při nějaké té nepřesnosti součástí i metody to odpovídá očekávanému.
Budu proud do LED omezovat, mohlo to být příčinou konce původně použitých.

Jinak efekt s nátiskem LIGHT 4ME má naprosto nevyhovující upevnění plošných spojů, oba spoje jsou připevněny v pozici jen dvěma ze čtyř připevňovacích elementů.
Přemýšlím, zda nemám svou objednávku dvou blinderů od stejného výrobce zrušit sad sad.
Uvidím, možná to bude jako Škodovka před rokem 1992: DoDo.... (pro později narozené: dodělej doma smile )