Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 36 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 34 35 36 37 38 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [701 až 720 z 1,209]

(upravil Sendy 10. 11. 2007 12:21)

Re: Zesilovač Federmann

Nádražní rozhlas potřebuje v prvé řadě spolehlivost, tohle připomíná literární dílo Antala Staška sad
Ale má to logiku, to už jeden inovátor v důlní elektronice kdysi zjistil, že když se mizernou strukturou zesilovače DDZ (důlní interkom s kmit. rozsahem 300-3500Hz) - bylo tam MAA125 a KF507/517 - zavede pár procent zkreslení, tak se zvýší řečová srozumitelnost, a dokonce když se DDZ osadí místo nějakého ARE reprem ARV261, je to ještě lepší...

Jak píše Danhard, a jak už jsem někde psal dřív taky - je to obezlička pro trotly, kteří neumí udělat stabilizaci klidového proudu, má to být idiotovzdorné bez ohledu na parametry a podobně. Samozřejmě se emitoráky tímpádem nedají použít na snímání proudu pro ochrany.
Zajímavé je, že tuhle příšernost jsem viděl použitu snad jen v nějakých zesilovačích z doby krále klacka, tuším McCoy nebo Amix z let sedmdesátých. Je zajímavé, že tahle zrůdnost je taky v zesilovačích, které páchal nějaký pan Kondelík odněkud z Valašska koncem 80. let, na rozdíl od cimrmana tento pán pochopil dimenzování polovodičů a pro mizerných 100-250W používal kupu paralelně pospojovaných KD607/617 s emitorovými odpory, takže mu to v provoze nehořelo.
Je to samozřejmě pitomé řešení, vnášet do zpracování signálu nelineární prvek a doufat, že všemocná zpětná vazba vše utáhne je naprostá pitomost, možná tak na úrovni poznání z doby, kdy ještě Lajka štěkala v nějakém moskevském útulku.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Pozor zmena, tupci nepozorni, zase nectete !
Federman uz nenabizi jako TOP sveho udelatoru neexistujici MJ1115/16, ale ponekud bytelnejsi MJ11032/33.
Jen je me Federmanne zahadou, jak chces ty 50A tranzistory vybudit tema 10mA na 50A a ubytek 3V na tranzistoru ???

Re: Zesilovač Federmann

danhard #715
„Ma to samozrejme smysl, jen pokud jsou ty darlingtony otevrene do zesileni.“

O účinnosti se většinou mluví v souvislosti s výkonem v tomto případě vybuzenými tranzistory.

Sendy #716
„Je to samozřejmě pitomé řešení, vnášet do zpracování signálu nelineární prvek a doufat, že všemocná zpětná vazba vše utáhne je naprostá pitomost,“

Neznám jiné než nelineární aktivní prvky, přesto že je to dle vás pitomost je dávat do signálové cesty, tak je musím použít, vy si používejte co chcete.

danhard #717
„Pozor zmena, tupci nepozorni, zase nectete !“

Viz #391 a  #600

Pokud by budič opravdu nestačil tak se úměrně zmenší odpory R8 a R10, je nutné, aby byly stejné, jejich velikost přímo souvisí s přechodem do limitace a naopak.
Jinak to chodí s libovolnýma darlingtonama, které jsou na trhu, rovněž další tranzistory je možno volit jiné, stačí se jen podívat do grafů a vhodně si vybrat.

Re: Zesilovač Federmann

Federmann napsal:

Sendy #716
„Je to samozřejmě pitomé řešení, vnášet do zpracování signálu nelineární prvek a doufat, že všemocná zpětná vazba vše utáhne je naprostá pitomost,“

Neznám jiné než nelineární aktivní prvky, přesto že je to dle vás pitomost je dávat do signálové cesty, tak je musím použít, vy si používejte co chcete.

Bravo, každého debila napadne, že je pitomost používat další nelinearitu kromě těch nezbytně nutných.
Konec konců, relátko taky dobře zesiluje, tak vzhůru ke stavbě konců s relátky jako koncovými prvky, zpětná vazba nám to dotáhne.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Jaký by to byl metr ? Cejchovaný v dB výkonových, nebo napěťových ? lol

Web

(upravil Federmann 10. 11. 2007 18:41)

Re: Zesilovač Federmann

Sendy #719
"Bravo, každého debila napadne, že je pitomost používat další nelinearitu kromě těch nezbytně nutných. "

Přesně jste to trefil na hlavičku… Já vám do vašeho řešení nemluvím, ale v mé topologii se jedná o prvek nezbytně nutný k dosažení potřebného výsledku a nevím kdo má v signálové cestě víc nelineárních prvků.

Nechtějte, abych svým metrem začal veřejně měřit vámi hájenou topologii…

Sendy #720
Pletete si napětí, výkon a akustický tlak, ale to moc nevadí...
http://cs.wikipedia.org/wiki/Decibel

Re: Zesilovač Federmann

Federmanne, to otevreni tech darlingtonu bylo v souvislosti s prechodovym zkreslenim.
U tech MJ11032/33 je ten vnitrni odpor dokonce jen 25R.

Jaky proud rozkmitu bych tedy mel zvolit u tech MJ11032/33 abych je mohl vyhulit do tech 50A spickoveho proudu a 3V ubytku ??

Co se tyce ucinnosti, tak me neni jasne, jak se dosahne 50% ucinnosti pri 10% vykonu maximalniho.
Mohl by jsi to dolozit nejakym jednoduchym vypoctem, ktery bych zvladl ?

" Chlazení

Jak jsem zmínil doporučuji zcela obecně provozovat v zájmu kvality reprodukce všechny zesilovače při efektivní hodnotě výkonu cca 10% výkonu maximálního. Pro uvedené zapojení to platí rovněž.

Lze předpokládat účinnost 50%, tím se dostaneme k rovnocennému ztrátovému výkonu na chladiči jako je efektivní reprodukovaný výkon tj. 10% výkonu maximálního. "

(upravil raspi 10. 11. 2007 17:06)

Re: Zesilovač Federmann

>Nechtějte, abych svým metrem začal veřejně měřit vámi hájenou topologii…

No tak jen do toho. Já jako vzděláním i zaměstnáním strojař bastlící jen tak pro radost si alespoň udělám lepší obrázek.

(upravil Federmann 10. 11. 2007 17:13)

Re: Zesilovač Federmann

danhard #722
„Federmanne, to otevreni tech darlingtonu bylo v souvislosti s prechodovym zkreslenim.
U tech MJ11032/33 je ten vnitrni odpor dokonce jen 25R.“

Tušíte, alespoň co ten odpor znamená? …


raspi #723
Pokud se, s topologii neztotožňuji, mi ještě nedává právo na ni plivat a kohokoliv urážet, kdyby byla jedna topologie nejlepší, pak by byly ostatní zbytečné, ale ony si žijí vedle sebe a každý si může vybrat…

Re: Zesilovač Federmann

Je to hodnota "vestaveneho" odporu mezi BE koncoveho tranzistoru v tom darlingtonu.
Co by jsi o tom chtel jeste slyset ?

(upravil Sendy 10. 11. 2007 21:40)

Re: Zesilovač Federmann

Federmann napsal:

Sendy #720
Pletete si napětí, výkon a akustický tlak, ale to moc nevadí...

Udělejte si pořádek v základech, je to trapné co předvádíte. V těchhle věcech má jasno i průměrný čtenář Mladého Světa.


http://www.mlab.cz/Articles/Texts%20Kro … Nepery.pdf


Proboha, je možné, že je někdo tak natvrdlý ?

Web

(upravil danhard 11. 11. 2007 10:15)

Re: Zesilovač Federmann

Sendy, uz jsem myslel, ze jsem to pochopil, ze jsou vsechny ty decibely stejny, aby se to nepletlo, a pro uplny tupce ze akustickej tlak je jako napeti, a akustickej vykon je s plochou toho tlaku, takze s kvadratem jako kazdej vykon ... a ty do toho prides s nejakejma neprama a jsem zase v pr ... smile

Re: Zesilovač Federmann

Federmann napsal:

Ahoj michale, uzavřej jsem snad jen tu hádavou část.

Něco bych možná našel ve škole v PC, ale během čtrnácti dnů by se měly nějaké další oživovat tak to v osciloskopu uložím a zveřejním.

Přenášené pásmo co je na stánkách je měřeno na 4ohmech a výstupním napětí 10V napájení 2x35V, jak je z grafu vidět, tedy při 25Wattech, BDW83D/84D, není to žádná simulace je to reálné měření, odstup jednotlivých ktoku je 1s, stejně jak měření korekčního zesilovače kde je vidět i měřící sestava a naměřené hodnoty, samozřejmě existuje i měření předzesilovače RIA a další. Možná bych našel i detaily obdélníku a další, ale vše někde ve škole doma nic nedělám.

Jenom připomínka Federmanne, těším se na ty slíbené výsledky! Na důkaz o těch špičkových 125W z BDW. Na ten "hladký přechod do limitace". Na nezkreslených 20kHz při kliďáku 10mA, kdy je výkonová část Darlingtonu zcela uzavřena. Na výsledky testování zesilovače do reálné a komplexní zátěže... Zatím máme jenom informaci o dvou vzorcích, které nepřežily ani podstatně mírnější podmínky (Hop377 a Ondra Ch).

Web

(upravil ondra Ch 11. 11. 2007 15:20)

Re: Zesilovač Federmann

Další měření do odporové zátěže 4 ohmy, bohužel BDW84/3 se odebrali do věčných lovišť, takže osazení je  BD647/8.....
Limitace 1kHz, vedle 20 kHz
http://img128.imageshack.us/img128/3127/limitace1kws8.th.jpghttp://img129.imageshack.us/img129/2073/limitace20kfv5.th.jpg
Obdelník 20V šš 1kHz, vedle 20kHz
http://img80.imageshack.us/img80/7430/obdel1k20vwd4.th.jpghttp://img129.imageshack.us/img129/3034/obdel20k20vux5.th.jpg
Připomínám, že je to měřené na osciloskopu EO 213 2x20MHz, genarátory BK124, Voltcraft FG 1617

Web

Re: Zesilovač Federmann

Máš vyfoceny siny s malou úrovní, tak 3Vpp, 1kHz, 20kHz a nejlépe i cimrmanovu šestou harmonickou houslí na pomezí ultrazvuku, tj. 120kHz (pokud teda ministerstvo pravdy zase nezměnilo nějaký historický fakt lol). Jak se to chová při skoku zátěže, zahoupe se to ?

Web

(upravil ondra Ch 11. 11. 2007 16:16)

Re: Zesilovač Federmann

1kHz 3v šš, vedle 20kHz 3V šš ,na 4 ohmech
http://img129.imageshack.us/img129/2487/3v1kmp1.th.jpghttp://img129.imageshack.us/img129/8719/3v20kip5.th.jpg
120 kHz 3V šš 4 ohmy:
http://img80.imageshack.us/img80/4254/120khz3vqa5.th.jpg

Při připojení zátěže 4 ohmy, klesne výstupní napětí cca o 40mV na 1kHz a o cca 80mV na 20kHz....

Web

Re: Zesilovač Federmann

Čili vlastnosti jak bič lol, to bude zkreslení trochu větší než 0.0000nic, když je vidět na scopu...  škoda že to blafne s LR zátěží, ty artefakty zkreslení a chování v limitaci mohou být pěkné... s malým napětím na výstupu by se to mohlo jen tak pro legraci zkusit.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Stačí říct Sendy smile mám to na stole, takže můžu zkoušet dokut to neshoří smile škoda, že už nemám TIP ani BDW.....

Web

Re: Zesilovač Federmann

Jestli máš nějakou vhodnou špuli k dispozici, dej to do série s odporem, ideální by bylo něco takového, aby to mělo na měřícím kmitočtu tak 2-4R impedanci... kolem komutace to může udělat pěkné artefakty.

Web

(upravil ondra Ch 11. 11. 2007 17:07)

Re: Zesilovač Federmann

Hmm dal jsem špulku 0.75 mH do serie s odporem 2 ohmy takže jestli dobře počítám 3 ohmy na 500 Hz, zkusil jsem limitaci no a dostal jsem kusem BDčka do hlavy sad....... BDW by podle mě dopadlo stejně, připomínám při Ucc 30V....

Ten průběh limitace je měřený při přepnutí vstupu na AC...
Sendy dík za upozornění........

Web

Příspěvky [701 až 720 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 34 35 36 37 38 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£