Téma: Korg Nutube 6p1

Při svých toulkách internetem jsem potkal zajímavou elektronku - dvojitá přímožhavená trioda 6p1 fy Korg. Je k mání od roku 2016:
Korg Nutube
a datasheet:
Nutube 6p1 pdf

Sebechvály je tam spousta, slyšel to někdo naživo? A jak je na tom s šumem?
Jinak cena i pro skota, nějakých 50USD za kousek... smile

Web

Re: Korg Nutube 6p1

Ale neni to elektronka jako takova ale skor VFD displej pretvoreny na kvazi polovodic. Jediny zasadny problem je ze to zvlada fakt mizerni prud, takze vystupnu impedanciu to ma fakt obrovsku, takze za to musis dat nejaky sledovac a i tak je diskutabilne ci to ma prinos alebo ne. Existuju s tym uz hotove veci (napr. hybridne sluchatkace) na ebay takze ani sa vela snazit nemusis a mozes si to vypocut...

napr.:

https://www.ebay.com/itm/DIY-PCB-only-N … SwTM5YxaUY

kdesi som s tym videl aj postaveny headamp uz hotova doska za celkom dobru cenu ale neviem to teraz vobec nikde najst mozno sa uz nevyraba sad

Re: Korg Nutube 6p1

No, možná jako první stage do phono preampu ? Budeš Petře brát nějakej kousek na pokusy ?
Jinak tohle ovšem musí být vidět přes nějaké okno samozřejmě, jinak to ztrácí smysl big_smile

(upravil pzwak 13. 9. 2019 6:19)

Re: Korg Nutube 6p1

Našel jsem pár diskuzí, kde je ale minimum zkušeností, a podle nich pro reálné použití v hi-fi audio moc smysl nemají. Pro první stupeň v preampu (obzvlášť phono) mají malý zisk - max. jen 14-17dB, poměrně velký šum a THD a hlavně díky konstrukci jsou mikrofonní, i když výrobce slibuje do budoucna nějaké kouzelné řešení, které mikrofoničnost vyřeší smile Mikrofonie je dána především nešťastnou konstrukcí vycházející z VFD - dlouhé lineární žhavení (struna) a velká rovná plocha celé elektronky (membrána). Nutné oddělení FETy by se dalo obejít dalšími triodami, ale pak to postrádá kouzlo nízkonapěťové triody.

Takže pro hudebníky do efektových zesilovačů asi fajn, efektní na pohled taky, pozitivní je vysoká životnost a napájení malým napětím, ale jako trioda do phono preampu asi ne... smile

Tudíž nic pro mě, dával jsem to tady spíš jako zajímavost smile

ps. Přímožhavené lampy (2ž27l v triodě) jsem v phono preampu už použil a hraju teď na ně, ale jako druhý stupeň, kde se jejich negativní vlastnosti tolik neprojeví. Zkoušel jsem i nuvistory a pro phono preamp jsou rozhodně lepší, než tyto nutube, ale pořád nejsou zvukově tak dobré, jako jiné plnohodnotné elky. Možná má na to vliv podžhavení (dark heater) nebo konstrukce, těžko říct.

Web

Re: Korg Nutube 6p1

Tak po pár letech mě nakopla diskuze o nízkonapěťových elektronkách v jiném vlákně a řekl jsem si, že vyzkouším ten zázrak 6P1 z VFD. Nechtělo se mi vyhazovat 50USD za jednu "dvojtriodu" se společnou katodou, tak jsem si řekl, že zkusím obyčejný VFD displej, kterých se mi tu pár válí z různých starých recyklovaných zařízení. Podělím se s naměřenými výsledky, protože o tom moc info nikde není, a kdo si hraje, nezlobí smile

Jak jsem měřil.
Protože nemám k tomu konkrétnímu VFD žádné info, zkusmo jsem určil vývody žhavení (katody) a parametry žhavení na 3V / 50mA, našel jednu mřížku a několik anod. VFD je v multiplexu, takže jsem nakonec spojil anody paralelně (cca 7 segmentů), což se projevilo pozitivně, mohlo jich být klidně víc, ale není. Anodové napětí jsem zkoušel od 20V po 30V, mřížkové předpětí kladné od 2V po anodové. Anodový odpor nejprve 22kOhm, pak 68kOhm (s vyšším odporem logicky rostl zisk, ale zkreslení, možná z CCS by to bylo lepší).

Výsledek měření.
Pro napětí na mřížce cca 1/2 anodového napětí segmenty už svítí a celkový proud anodami byl cca 150 uA, s kladným napětím rostl a při Ug=Ua byl cca 300 uA. Zkusil jsem ac zesílení při 1kHz a při předpětí Ug = cca 1/3 Ua byl max. zisk cca 6dB. Limitace pro Ua cca 6Vpp, při 0.7Vef bylo THD pod 0.05%. Takže opravdu se VFD chová jako nízkonapěťová trioda, i když s trochu zvláštním prac. bodem. Zisk se mění podle předpětí Ug a max bylo těch 6 dB. Více paralelně spojených anod mělo větší zisk (celkem logicky).

Shrnutí.
Použít se to jako kuriozita dá, i když nevím k čemu by to bylo dobré smile Anodový proud v řádu stovky uA je tak nízký, že se to dá zatížit zase jen elektronkou nebo fetem, mikrofonie je strašlivá - ani nedýchat smile zesílení je velmi malé, strmost mi vycházela hodně malá - kolem 20uA/V sad Sečteno a podtrženo,  je to k ničemu smile Ale jak říkal Jára Cimrman, i slepá cesta je pokrok, říká nám - tudy ne, pánové smile

Samozřejmě Korg při vývoji své 6p1 měl možnost použít větší plochu anody a zmenšit vzdálenosti mezi elektrodami, takže z toho dostal větší proud i zesílení, ale nevýhody podle mě převažují nad výhodami sad

Web

Re: Korg Nutube 6p1

Petře díky za poznatky. Evidentně je to módní ptákovina, nic víc smile

Re: Korg Nutube 6p1

... bieco k tejto teme ...
od 7:45
https://www.youtube.com/watch?v=sCqAvYDpbKQ&t=327s