Re: Postavme si flaškostroj...

Ano Mirku, vcera som trochu pocital, vychadza mi to na bias okolo 11-12V pre 75mA pri 150V, a Ra mi vychadza na 150R (150R mi vychadzaju aj Rk pre vrch a spodok, co ma trochu prekvapuje, ze su rovnake, asi to este bude treba realne doladit pre dane zataze).

Re: Postavme si flaškostroj...

@Willi Ak mas nejake postrehy k symetrickej vazbe pre symetricky OTL, prosim pis tu. Dakujem.

(upravil Wili 13. 1. 2022 12:37)

Re: Postavme si flaškostroj...

zdeno ja by som to spravil asi takto:

https://i.postimg.cc/MHbqK4VD/ppzdeno.jpg

inak tie lampove symetricke zapojenia casto nemaju az tak dobre CMRR - max ~30dB, lepsie CMRR ziskas cez vystupne trafo, zase OTL je asi zvukovo lepsie, ale bacha lebo je to "mostik" takze bud potrebujes festovne lampy a vyssi prud alebo nizsi rozkmit pre rovnaky vykon... inak ohluchnes big_smile ale celkovo neviem ci to ma zmysel, uz s nesym verziou je mozne dosiahnut absolutne excelentne parametre a brutalny vykon ze ohluchnes, jedine ze mas nejake fakt velmi malo citlive sluchadla.

ak by si chcel symetriku z trafa tak na trafku potom treba mat symetricke vinutie, idealne ak je navinute hned ako prva vrstva na jadre. Potom by som to zapojil nejako takto, to zapojenie ma vyhody aj nevyhody a je citlive na presnost symetriky, ale ma vysoky gain pretoze netrpi polovicnym gainom ako diferak, mas plny gain z lampy a vdaka tomu ziskas aj najnizsie thd. Odporom v katode nastavis pracovny bod lampam a odporom co je do serie s kondenzatorom medzi katodami nastavujes celkovy gain:

https://i.postimg.cc/5yMfJ1Yy/ppzdeno2.jpg

V minulosti som robil aj linkovy dac buffer tam som to mal takto: ale nie je to prave vhodne na sluchadla, nema to tak nizku vystupnu impedanciu ako ten prvy WCF hore.

https://i.postimg.cc/bYTKp8k6/Screen-Shot-2016-03-04-at-18-52-22.png

(upravil 13. 1. 2022 23:40)

Re: Postavme si flaškostroj...

Willi dakujem za postrehy.
To posledne zapojenie mam spravene teraz so 6AS7 WCF, vpredu mam kaskodu so 6SN7 a do toho volitelnu vazbu... hraje to velmi dobre.
Myslienka bola ano, vystupacik a z neho symetricka vazba atd. ale upustil som od toho, kvoli tomu, ze som chcel dosiahnut uplnu jednoduchost, ktoru mi umoznila pouzitie malych pentod/triod. Tak som si povedal, ze to nebudem komplikovat, a spravim to uplne jednoducho. A symetricky napajane sluchadla z VT hraju lepsie (moj pocit). Ale mozno v buducnosti od Mirka vezmem este 2ks vystupacikov, a skusim to este inak.

Ale uplne prvotna myslienka bola symetricke OTL.Aj tu na fore je k tomu zopar prispevkov, ale potom som zacal s trafkom, ale myslienky som sa nezbavil. A tak som presiel svoje zasoby, vyslo mi, ze EL86/PL84 by mohli byt na to paradne lampy, ktore dnes nikto nechce. A tak som vypracoval navrh s WCF, druha alternativa je okopcena schema z datasheetu. Az sa k tomu dostanem, pomeram, popocuvam a uvidime. A k tomu by som prave chcel plnu symetriku + vazbu atd. Preto ta otazka. Medzitym som uz patral (aj pre symetricku vazbu z vystupaku), a su rozne sposoby, ale bohuzial momentalne prakticku skusenost s tym nemam ziadnu. Az budem vediet nieco viac a budem mat nieco odskusane, poreferujem. Zatial dakujem.

Willi, este k Tvojmu tvrdeniu "...uz s nesym verziou je mozne dosiahnut absolutne excelentne parametre a brutalny vykon ze ohluchnes, jedine ze mas nejake fakt velmi malo citlive sluchadla." Suhlasim, akurat pocuvam PL504 SRPP na Hifimannoch co su dost tupe sluchadla (v porovnani s inymi, iba 93dB, su samozrejme aj horsie este) a este k tomu s Z=35R, ale veru ze vykon postacuje. Ale ta symetrika ma predsa len nieco do seba.

Re: Postavme si flaškostroj...

Mate niekto skusenosti ohladom Indel traf a vyzarovania/rusenia? Zistil som ze trafo ktore som mal pripravene na sluchatkac je s citlivejsimi sluchadlami nepouzitelne, kvoli vyzarovaniu. Jedna sa o sluchatkac so 6p30b a vystupakmi od bobobroda spominany v inom vlakne.
Indel ma v ponuke vhodne trafko, len aby som nekupoval zbytocne.
Jedna sa o https://www.avelmak.sk/index.php?lm=107 … icle=39461
Dik

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, podobny trafo jsem od nekoho dostal jako bonus,nakonec skoncilo ve srotu...dej si udelat toroid v provedeni audio...ty economy verze vetsinou vyzarujou a nepomuze ani otaceni vystupaku...zkousel si temi vystupaky otacet?

Re: Postavme si flaškostroj...

a nebo stínit jak výstupáky, tak napájecí trafo (nejlépe krabička z pocínovaného Fe plechu tloušťky aspoň 1mm) U citlivých sluchátek bývá problém i s přeslechy mezi kanály indukcí na VT...

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Jasne, skusal som vsetko mozne, pomaha az vzdialenost tak 50cm a viac... Tienit ano, ale bohuzial nemam taky kryt, ani plech... ale este nieco skusim neskor.... samozrejme toroid s nizkmy sytenim beriem ako asi najlepsiu moznost... Takze Indel nie je tam o nic lepsie, dakujem za info.

Re: Postavme si flaškostroj...

zdenoeddie, taky muzes pouzit trafo ze staryho radia,ja obcas pouzivam tato:
https://aukro.cz/stare-radio-sitove-trafo-6987241446

Re: Postavme si flaškostroj...

Praveze takychto traf mam kopu, a nie su na tom ovela lepsie.

Re: Postavme si flaškostroj...

zdeno sluchatkac s trafami nejde spravit so sietovym v jednej skrinke, to sa neda. Skusal som aj audio toroid aj vsetko mozne to proste nespravis. Akonahle je impedancia vystupneho trafa prisposobena sluchadlam tak tie sluchadla prehraju vsetko z toho trafa. Jedina moznost je adapter a prec zo skrinky, teraz to tak robim...

Re: Postavme si flaškostroj...

...aj to ma uz napadlo, ze to asi bude najlepsia moznost.... no necham to trochu odstat asi, a potom nieco vymyslim.

(upravil Wili 28. 1. 2022 12:43)

Re: Postavme si flaškostroj...

jj tiez som to robil podobne, potom to stalo na policke v pivnici 5 rokov big_smile big_smile

aspon jeden tip ti dam... nedavno som hladal peknu adapterovu krabicku tak som nasiel toto: https://www.tme.eu/cz/details/z66-abs/k … x/z66-abs/

krasne do toho vojde maly toroid alebo EI66 trafko

EDIT: uz ked sa o tom bavime absolutne nechapem ako to maju spravene tu:

https://www.mcintoshlabs.com/products/h … ers/MHA200

bud maju elektronicke VF trafo, alebo musia mat kazde trafo samostatne tienene alebo ja neviem, alebo maju debilny odstup. Ale ked som s tym laboroval aj ked som trafa natocil vseliako nikdy by som sa pod 90-100dB nedostal a to v sluchadlach nechces... mozno tam pomaha nejaka celosymetrika a velke CMRR, ta napr. dobre funguje u toho mostiku s autotrafami co mam, tam aj ked priamo na 500W koncak napojim sluchadla tak nepocut brum, len tichy sum.

Re: Postavme si flaškostroj...

... a ze toho je, co musi odstat ze... ani uz radsej nepocitam big_smile
Dik za tip. Ale, uz keby som siel do samostatnej krabice na zdroj, uz sa s tym vyhram - usmernovacka, lampovy stabilizator atd.
V Can.re sme mali sluchatkac a s adapterom mimo skatulu bol odstup okolo 105dB ak dobre pamatam. Ja ked hodim trafo daleko, som pod 95dB, menej zmerat neviem. Chcel som to ako docasne riesenie, kym sa nedokopem k nejakemu finale.
So spinakmi som to skusal, tam problem nie je, skor su ine problemy, vid starsie prispevky. A riadiace IO ktore som mal vyhliadnute su nedostupne, a do noveho navrhu som sa zatial nepustil. Cinske menice stoja zaprd (step up pre vyssie U, nejake step down apod. tie idu pekne).
Ten Mc je krasny, ale cenu nechcem radsej ani vidiet. Myslim si ze vsetko maju zatienene, plus mozno nejake vychytavky a da sa to.

Re: Postavme si flaškostroj...

ja mam v jednom ze svych sluchatkacu s trafy odstinene trafo z radia (takovy jako jsem postoval),krabici mam 430x300,C core vystupaky co nejdal od trafa,s AKG 701 to jde...pokud si ale musle sluchatek poradne priplacnu na palici tak lehky brum slysim...

Re: Postavme si flaškostroj...

kudli no prave... ja ked dam sluchadla na hlavu cakam absolutny top of the top, ze ked sa to zapne aby mi viac sumelo v hlave ako v zosilnovaci big_smile no uvidime ako dopadnem vo svojom najblizsom pokuse, o par tyzdnov by mala byt hotova krabicka tak sa konecne pridam do vaseho klubu sluchatkacov s trafkami big_smile

zdeno tiez som to takto zvazoval ze zdroj vratane stabilizatorov mimo ale ma to dost vela nevyhod. Najlepsie je tahat AC na dlhom kabli a az potom v zariadeni usmernovat a stabilizovat. Ma to hrozne vela vyhod, nizsie ubytky napatia, tvrdsi zdroj, odpor na vedeni medzi usmernovacom a trafom je dalsia velka vyhoda v nevyhode atd...

Re: Postavme si flaškostroj...

Wili, taky jsem zvazovalo externim zdroji...potreboval bych 7zilovj kabel,mam stineny...treba to nekdy zrealizuju

(upravil Wili 28. 1. 2022 15:48)

Re: Postavme si flaškostroj...

7 zil je dost, to su potom dost drahe... https://www.tme.eu/cz/details/cl100-7g0 … p/0010005/

najlepsie je navrhnut zdroj cim jednoduchsie aby stacilo malo zil a zvazit to uz pri navrhu cim lepsim optimalizovanim, preto ak sa robia aj dodatocne napatia ci uz pre predpatie a pod. preto ma vyhodu robit zdroj az v zosilnovaci a tahat len AC...

ja som takto z dvoch vinuti // 4 zilovy kabel // vyrobil v podstate aj anody aj predpatie aj zhavenie...

minule uz som zvazoval aj taku vec ze jedno napajanie...35VAC - 50VDC, zhavenie napr. 4x12,6V lamp do serie cez zdroj prudu a nasobicom spravit 150V pre anody napr. WCF... absolutna optimalizacia zdroja, jedno vinutie a napojis z toho vsetko smile staci jednoduchy adapter. Samozrejme ze s velkymi lampami to nejde.

Re: Postavme si flaškostroj...

Pro svoje phono preampy používám zásadně oddělené zdroje v samostatné krabici. Přece jen se 50Hz ze vstupu zesiluje u MM 60dB a u MC dokonce 80dB a brum je svině smile Pro propojení používám 7 žil - 2 x 2 pro žhavení a anody, 1 napájení procesoru, který je v preampu a 2 žílý ovládání relé pro žhavení a anodové napětí. Ze zdroje jde filtrované a stabilizované DC, spínám AC na sekundárech, žíly jsou 0,5mm2 a úbytku není řeči, dokonce ani pro žhavení není problém. A kdyby, mohu použít 10žilový kabel a spojit vždy 2 a 2 paralelně. Samozřejmě koncák je horší, žhavení pro 6c33c by asi takto tahat nešlo smile U sluchátkových zesilovačů pro HD800 jsem musel stínit v jednom případě jak VT, tak i toroid. Oddělený zdroj je lepší i v tomto případě. Pokud to nejde, je zásadní je najít správnou polohu bez stínění a pak stínit tak, aby se magnetický obvod stínění uzavřel. Samostatnou kapitolou je stínění step-up traf pro MC, to je ještě mnohem horší... sad

Web

Re: Postavme si flaškostroj...

Na kolik vyjde slušně trafo Ra 6,6kohm 40W pro 4 a 8 ohmovy reproduktor. A kde mi ho udělají. Děkuji.