Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba stereo reproduktoru

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 47]

Re: Stavba stereo reproduktoru

"Hrálo to slušně"...až kým by si vedľa toho nepostavil normálne odladené reprosústavy. Až potom by si počul, čo hrá slušne. Doporučovať stále dookola "ladiť" bedne na ucho je cesta do pekla. Ucho si vymýšľa a klame. Kľudne si ďalej vyrábaj tebou zmršené paskvili, ale nevnucuj túto tvoju technicky nesprávnu cestu ako tú jedinú správnu.

(upravil ransom 14. 1. 2022 10:36)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Pro Bobeše:
"Během geneze moderní audiotechniky došlo postupně ke konsensu mezi cvičenými uchy zkušených posluchačů a teoretiky, kteří se snaží popisovat akustické jevy řečí vzorců a čísel. Občas býváme napadáni, že máme poslouchat muziku a ne grafy. Že ucho není měřící mikrofon. To je ale nepochopení principu. Když se nám na reprodukci něco líbí nebo naopak nelíbí, pak ty vzorce a grafy s jistotou ukazují a pojmenovávají příčinu. Následně pak pomáhají předcházet těm vadám, které se dlouhodobě a mnoha posluchačům nelíbily. Umožňují cíleně opakovat u reprosoustav ty vlastnosti, které byly naopak kvitovány pozitivně. Zkušený konstruktér se specifickými technickými znalostmi je pak schopen zkonstruovat – rychle, účelně a bez tápání nazdařbůh – reprosoustavu novou, která má potenciál stát se u posluchačů oblíbenou. Nebo naopak z několika grafů dost přesně předpovědět, jak hraje kolegova reprosoustava, kterou nikdy naživo neslyšel...
Dobrá reprosoustava má vlastnosti, které se dají kvantizovat, změřit, zapsat pomocí čísel, vzorců a grafů. Přestože jde o velmi složitou problematiku, výčet potřebných vlastností není velký...
Dodržení všech známých zásad, elektrická a akustická měření, simulace chování reproduktorů během konstruování reprosoustavy dávají dobrý předpoklad k líbivému výsledku. Poslední slovo musí jednoznačně mít poslech, protože reprosoustavy nejsou určeny k měření, ale k poslouchání. Těm, kdo potřebu měření popírají a chtěli by vše dělat empiricky, odpovídám: Měření nerozhoduje o tom, jestli se mi zvuk má nebo nemá líbit. Měřící mikrofon je něco jako kuchyňská váha. Váha nerozhoduje, jestli mi budou chutnat vdolky, ale s její pomocí můžu přesně nadávkovat všechny ingredience."

V létě budu pořádat další poslechový sraz. Prosím tě tedy, stejně jako už řadu konstruktérů - sluchařů před tebou: Přivez nějaké bedny laděné čistě na ucho. Nikdo to zatím neudělal.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Nemluvím o nějaké špičkové drahé odladěné aparatuře, ale o přenosných samodomo apárkách pro různé párty na zahradě atd. A tam to hraje tak, že všichni běžní posluchači vyvalují oči. Vzhledem k "velikosti" těch aparátů! Obé je určené k postavení ke zdi, ne na volné prostranství.

(upravil ransom 17. 1. 2022 15:32)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Houby špičkové a drahé. Dobře odladit nebo vojebat se dá i párek beden z repráků za dva litry.
Že čumí někdo, kdo nikdy v životě civilizovanou reprodukci neslyšel, je naprosto irelevantní. Vojebávat to v době, kdy jsou k dispozici podstatně lepší možnosti, a kdy odladění není v důsledku ani pracnější ani dražší, to je vyložené bláznovství. Mysli si o tom co chceš.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Tak na zahradní party ti staci nejaky 300mm pa basak a 4 pizo vysky smile

(upravil ransom 17. 1. 2022 17:06)

Re: Stavba stereo reproduktoru

A na ježdění 10km do práce ti stačí padesát let starý kolo s torpédem...

Co má mít postavení ke zdi společného se špatně odladěnou výhybkou a zdegradovaným středním pásmem? O ničem malinkým se taky nemluvilo.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Určitě víš, že vyzařování do poloprostoru (to je ta zeď) je na basech jiné, než když ten reprák je sám v poli. A nevím, kde jsi četl o "zdegradovaném středním pásmu"?
Mně se líbí ten přístup k ladění, měření atd. , ale zase nějaký extrémní rozdíly v tom nevidím. Stále jsou v tom výhybky z reálných kondenzátorů a cívek vč. odporů a ten zvuk to nemůže totálně úplně převrátit, jako by tam byly úplně jiné reproduktory. To si o tom myslím. A pokud se mně ten zvuk líbí, tak jsem spokojen a je klidně možné, že ten super odladěný zvuk by se mně nelíbil. Jako jsem se již mnohokrát přesvědčil při poslechu různých i drahých aparatur.

(upravil ransom 17. 1. 2022 18:51)

Re: Stavba stereo reproduktoru

O tomhle mluvím:

Bobeš1 napsal:

výhybky jsme doladili od ucha a hrálo to slušně.

Nabízím tazateli korektní a dotažený řešení. Ty na to reaguješ, že to není nutný.
Chápu a respektuju, že to není nutný pro tebe osobně. Chápeš ale Ty rozdíl mezi "mně to stačí" a "všem to musí stačit"?
Proč do toho mícháš vyzařování na basech a stavění ke zdi, to fakt nevím.

Bobeš1 napsal:

Nemluvím o nějaké špičkové drahé odladěné aparatuře, ale o přenosných samodomo apárkách pro různé párty na zahradě atd.

Ani já nemluvím o žádné špičkové aparatuře. I laciná věc se dá udělat pečlivě nebo zfušovat.

Bobeš1 napsal:

A tam to hraje tak, že všichni běžní posluchači vyvalují oči.

Znovu: Valení očí je irelevantní. Je mi fuk, co si myslí někdo, kdo nikdy neslyšel dobře reprodukovanou muziku.

Bobeš1 napsal:

Vzhledem k "velikosti" těch aparátů!

Za jedno se nebavíme o ničem malém (tazatel plánuje něco poměrně rozměrného, četl jsi celé vlákno?).
A za druhé mám dojem, že jediným tvým měřítkem je, aby to "mělo bassy". Protože to je přesně to, nad čím "běžný posluchač" valí voči ("vzhledem k velikosti" a "když se to postaví ke zdi").Na tom ale dobrá reprodukce nestojí.

Bobeš1 napsal:

Mně se líbí ten přístup k ladění, měření atd. , ale zase nějaký extrémní rozdíly v tom nevidím. Stále jsou v tom výhybky z reálných kondenzátorů a cívek vč. odporů a ten zvuk to nemůže totálně úplně převrátit, jako by tam byly úplně jiné reproduktory. To si o tom myslím.

Naopak! Právě že na míru udělaná výhybka vykouzlí z těch samých repráků o několik levelů jinej zvuk. Kolikrát jsi měl možnost slyšet třeba takto upravovaný tovární bedny, naživo, v přímým porovnání, s původní a s odladěnou výhybkou? Protože pokud aspoň jednou, NIKDY bys takovou blbost neřekl. To pozná i naprosto hluchej.

Nejzásadnější problém odhadnutých nebo vypočtených výhybek je vždycky zabarvení zvuku ve středním pásmu, které v podstatě rozhoduje, jestli se to dá nebo nedá bez výhrad, dlouho a nahlas poslouchat, aby to nelezlo na nervy. Pokud tohle odflákneš, vždycky ve zvuku něco chybí nebo přebývá.  Uchem to pak sice slyšíš, ale bez měření, tápáním naslepo, jenom stěží, zdlouhavě a velmi pracně (pokud vůbec) určíš co a jak změnit.

Opakuju ještě jednou: Přines ke srovnání nějaký svoje od ucha laděný soustavy a potom se o tom můžeme dohadovat.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Jednoznačně stojím za názory Ransoma, jako mnohokrát poučený laik. Jakoukoliv bednu stavět podle odzkoušené konstrukce. Ono je to pak opravdu o tom, jestli se to dá dlouhodobě poslouchat.
A stejně každá konstrukce reprobedny hraje dosti odlišně.  Dovolil jsem si názor posluchače levných reprosoustav.

(upravil Bobeš1 20. 1. 2022 13:45)

Re: Stavba stereo reproduktoru

šaryk napsal:

A stejně každá konstrukce reprobedny hraje dosti odlišně.

(upravil ransom 20. 1. 2022 17:31)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Ne. Odlišnosti jsou mezi různými koncepcemi, určenými do různých prostor. Každá koncepce pak hraje správně ve svém dedikovaném prostoru.
Pokud vedle sebe postavím patery bedny laděné naširoko a tedy určené do dobře tlumené obytné místnosti, pak bez rozdílu jestli jsou stavěné z levných nebo drahých repraků, jestli jsou to dvoupásma nebo trojpásma, se zvukovodem nebo bez, jestli jsou postavená na 6,5" nebo 10" basáku, základní projev bude překvapivě podobný. Rozdily budou takového druhu, že by byl člověk ochotný poslouchat kterékoli z nich. Většinou jsou ve smyslu "tohle je malinko otevřenější, tohle malinko usedlejší".
Velikost pak určuje hlavně to, jak velký prostor a na jakou hlasitost se má ve výsledku zvučit.
Porovnávat navzájem (vedle sebe stojící) nelze široce a úzce vyzařující soustavy. Ty druhé jsou určené do prostor s málo tlumenými odrazy. V tlumené místnosti nemají co předvést.
Na tom co jsem napsal o ladění výhybek se tím ale nemění vůbec nic.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Opravím se. Každý amatérský pokus o návrh beden,třeba tady,bude doma hrát slyšiteně odlišně. Už je to lepší ? Taky jsem u sebe pozoroval,že tolerance poslechu dobře udělaných beden je docela široká. OK?

Re: Stavba stereo reproduktoru

snad nebudu off-topic, když to postnu sem - pěkný videjko ze stavby reprobeden

https://youtu.be/zwkJU37unVE

Re: Stavba stereo reproduktoru

Drobna rada.
Pokud se chce zadavetel vyhnout vyhybce, at to postavi jako sirokopasmo.
Jeden menic, na kanal, je top usporne reseni.
Je pravda, ze uzavrenka bude velka, ale take bude funkcni.
Jako driver, postaci maly sirokopasmovy menic, treba alphard hwc8-12ma300, nebo kdyz je nutne honit to z baterie, tak z mensi impedanci, existuje to i v 4 ohmove verzi.
Ja osobne bych radeji bednu udelal kazdou ze dvou alphard hwc8-12ma300, ktere se daji dat paralelne a bude to mit moznost zatizeni az do 400W v peaku.
Tyto repraky jsou asi nejlevnejsi sirokopasma, ktere lze sehnat (nevim kde dnes, ale v PL stali 4ks pred vanoci kus 26 eur)
Bedna nebude sice mala, ale objem nicim nelze nahradit.
Jako zesilovac bych se vyprdnul na LM3886, je to slabe a komplikovane
Primo do bedny bych umistnil zdroj a zesilovac, kuprikladu TPA3255, plus spinany zdroj, aspon 600W-36V
https://www.aliexpress.com/item/1005002 … -recommend

https://www.aliexpress.com/item/1005001 … mainSearch

..........
Levneji to nejde.
Jedine ze by si velmi hledla levnejsi zesilovac a levnejsi zdroj.
O levnejsim sirokopasmu 12" nevim, mozna ze z ciny neco existuje, ale ja nemam prehled (alphard a fountek, je asi cina, ale z cenovkou pro chudou asii)
Usetris tak za skrin zesilovace, odpadnou propojovaci kabely k reprakum, vzniknou ti sirokopasmove bedny aktivni, ktere lze casem modifikovat, pokud by se ti zdalo, ze chybi vysky, muzes doplnit vyskovou sekci, nebo kdyz by se ti zdalo, ze chybi spodek, muzes udelat nezavisly aktivni sub.
Co bych odporucoval, je ku tomu maly mix, nebo kvalitnejsi zvukovku ku PC, ktera se postara o buzeni a v idealnim pripade, kdyz bys ty bedny kazdou strkal do jine zauvky, dat tam oddelovaci trafa audio, tedy asi nejlepe vajicka, nebo hotovy box.
Vsechno ostatni se bude nasobit cenou a komplikacemi.
Pokud si velmi prumerne zrucny, dokazes to cele experimentalne udelat z odpadu nabytku bukasoveho, postaci ti primocara pila, ocaska, aku sroubovak, krabicka vrutu a nejake lepidlo na drevo.
Pokud to nezvladnes, dej si ty bedny vyrobit, jak tady jiz bylo psano z brezoveho multiplexu.
Pro jeden menic potrebujes bednu o objemu aspon 80l, pro dva menice aspon 100/120l

Re: Stavba stereo reproduktoru

rvx73, pěkné, fakt obdivuju lidi, kteří to dokáží takto zdokumentovat, na to bych neměl nervy. Pro inspiraci super. Jen některé detaily, třeba kdy sadí repra do otvorů - natěsno, už je lehce nevytáhne. Tu Makitu náhodou mám, možná už příští týden vyzkouším.

Re: Stavba stereo reproduktoru

napadlo me, ze existoval, mozna jeste existuje, reprak sirokac 10", Master Audio CW10, nebo jeho vetsi verze 12",  BW12/8.
Ale ty se spatne kupovali jiz pred 4mi lety, jak se pohla doba, je to spis tezko sehnatelne i dnes, nebo to bude drahe.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Takže už se podařilo ojebat fyziku a je normální reprák, co zahraje dobře celé audiopásmo?

Re: Stavba stereo reproduktoru

Venku, pravda, není potřeba tolik prožívat směrovky. Ale aby to hrálo vejšky výhradně v ose? A jaký vejšky? Já tak tak snesu poslouchat mnohem menší širokopásma dejme tomu do 5". Ale 10"???

(upravil wimshurst 19. 3. 2022 18:59)

Re: Stavba stereo reproduktoru

To si nemyslim, ale na ucel ozvucovani, nekde venku, nic lepsiho, jak sirokac, pripadne doplneny vyskovou sekci, je li potreba a pripadne subem, aleby lezli ven z hliny zizaly, se levne vyrobit da.
Vyhodu sirokopasmoveho menice je, ze pokud pouzijes merici mikrofon a upravis prubeh pomoci DSP. na domaci zvykani, nepoznas rozdil, za to penezenka zcela jiste ano.
Ony by se nepouzivali asi aktivnich a pasivnich ozvucovacich bednach a monitorech sirokace a pripadne sirokace doplnene vyskovou sekci, kdyby to nebylo tak ucinne a jednoduche.
Vem si stare ozvucovaci systemy, treba RS 516B, nebo Tesla ars-7300, 7800, pripadne  V 6804, nebo treba Regent 600G
Dnes lze pouzit sirokopasmo, ktere je sirsi, zahraje vic a dokonce nemusi byt drahe.
Take podstatna vec je, ze pokud se pouziji citlive menice, tak vykon nemusi byt zbytecne veliky, pro treba HWC8, pokud se daji do jedne bedny dva, postaci 400W modul zesilovace, ktery nebude stat ranec.
Mozna me za to budete nenavidet, ale chtel bych videt levnejsi reseni a porovnat ho.
Ja si pamatuju regenty, na tom se odehrali open festivaly a aj v usich nam piskalo..
Ja vim, ze na ozvuceni woodstocku by to asi nestacilo, ale ja predpokladam, ze zadavatel chce zahradni party, ne zvucit metaliku, nebo pinkfloyd.
Proste takovy prerostlejsi boombox, nebo Bluetoth ozvucovaci zazrak.
Predpokladam, ze na rozdil od cinskych kufrikovych zazraku, partyboxu, bedna ze sirokacem, vlastnim zesilovacem a zdroje,udela vetsi dojem a take lepsi zvuk.

(upravil ransom 19. 3. 2022 21:09)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Lepší zvuk? Na vejškách reprodukovaných středem mamutí membrány s těžkou cívkou??? Bude to jenom hlasitý. Nic víc.

Příspěvky [21 až 40 z 47]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba stereo reproduktoru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£