Re: Mcintosh tranzistorak

mechanik Tak tu nezmyselne velke sietove trafo ani kondenzatory ani tranzistory zbytocne navyse nebudu, pretoze vdaka autotrafu bude vzdy zataz na koncovy stupen konstantna a vlastne skoro identicke chovanie pracovnych bodov v koncovom stupni bez ohladu na zataz. Inak to co spominas som zvazoval ci nespravit vsetko na vyssom napati a nizsie impedancie autotrafom z toho maxima, ale opacne to je ovela vyhodnejsie z mnohych dovodov. Asi najhlavnejsou je SOA koncakov, vela z nich ma najlepsiu SOA prave pri nizkom napati (do cca 50V)

jardag69, pust si napr. AC/DC

Re: Mcintosh tranzistorak

jardag69, neviem čo sa tu počúva za hudbu ale ja mám napríklad odnože dosť divokého a improvizovaného jazzu a taký klavír to šú špičky samy o sebe smile Dáš to nahlas príde špička a 3-6db v clippe si myslím že hneď smile Pri basoch musím neraz stíšiť o 6db ale to skôr kvôli tomu že to 2x10" v BR nedá bez prekročenia maximálnej lineárnej výchylky.

Wili, tak mne je to autotrafo trochu proti srsti ale je dobré že tu každý nestavia to isté smile a tvoje projekty si vždy rád pozriem smile

Re: Mcintosh tranzistorak

jardag asi mal na mysli spicku len v jednom z kanalov, nie oboch sucasne naraz, aspon tak som to pochopil

autotrafo ak sa spravi dobre je pecka smile niekedy ti nejake pozicam a vyskusas smile

(upravil mechanik 9. 1. 2022 23:39)

Re: Mcintosh tranzistorak

Tak v druhom kanáli ten zvuk môže byť na -12db (čo je napätovo dosť) a s inou fázou a dalšími vecami... Netvrdím že tam bude problém s odstupom ako na gramofone... Ja len hovorím že tam modulácie z druhého kanálu z princípu musia byť. TOP výrobcovia majú 2 trafá pre 1 kanál big_smile Potom sú zhodné seriové odpory. Alebo tiež by išlo riešiť bifilárne vinutie ale k tomu som sa zatial ešte nedopracoval. Wili možno má skúsenosť s výrobcom čo to robí smile Tiež plánujem 2 trafá na kanál... big_smile 2x800W toroidy na 1200W jadrách big_smile Ale momentálne sa mi nechce dať do 500e za trafá tak využijem súčasné 4x800W toroidy čo tu mám zo staršieho projektu big_smile

Neberte to nikto ako rýpanie. Skôr zaujímavé úvahy big_smile

Tak na požičanie, na test by to rozhodne zaujímavé bolo. Ale mám taký problém. Výškač má 8R a stredák 4R. Takže to aj tak musím zapojiť do 4R. Basáky mám 2R big_smile To už väčšina tráf asi ani neumožní. Tiež sú to tak malé impedancie a vysoké prúdy že by som bol na seriové odpory obzvlášť opatrný. Počítal som asi 30A peak.

Vždy som si hovoril ako k tým Mcintoshom ľudia pripájajú bedne čo majú napríklad 8R ale impedancia klesá k napríklad 4,5R? Tušim BWčka rady 800 to tak majú bežne. Zhodou náhod často používané k Mcintoshom. Keď to potom zapojíš do 8R výstupu tak koncák dostane dosť na prdel nie? Raz sa ma kamarát pýtal kam to zapojiť a úprimne dosť som nad tým rozmýšlal big_smile Pre mna je to asi jednoduchšie bez trafa big_smile

Prepáč Wili, že ti to tu spamujem big_smile Ale aspoň to tu na AW trochu oživým big_smile

(upravil jardag69 10. 1. 2022 0:25)

Re: Mcintosh tranzistorak

Nevim, školy na to nemám. Měl jsem za to, že největší odběr bývá na basech a tam nebývá špička pouze v jednom kanále. Ne, že by nemohla.
Basáky 2R, to už by skoro chtělo nějaké to autotrafo přímo v bednách.

(upravil Wili 10. 1. 2022 3:25)

Re: Mcintosh tranzistorak

Normalne sa to napoji na tu ktoru si myslis ze najblizsie pasuje smile s tymto sa dost pocita v prudovej ochrane. Ja osobne nadprudovku mam tak ze 4R odbocka zvladne bez obmedzenia cca 2,5R preto tam mam na 200W az tri pary koncov. V tej 500w verzii mam dokopy 8 prov na kanal (2x4) a bezproblemov to na 8R odbocke ide aj na 5R.

Mekintose to maju podobne, maju vela koncov, viac nez treba, a dokonca nadprudovku maju s casovou konstantou cca 50ms kym zaberie, ja osobne sa toto bojim robit smile a radsej chcem nech reaguje hned smile

Tym dvom trafam na kanal nerozumiem, zbytocna vaha navyse. Aj trafo pre kazdy kanal mi pride z hladiska hmotnosti neefektivna blbost, ked uz tak jedno trafo a sepratne vinutia pre kazdy kanal. Viem je tam nejaka kapacita a cosi prelezie ale asi toho vela nebude.

Neefektivitou narazam na prierez stlpika trafa pretoze na to pozeram z ineho pohladu. Vezmi si trafo s jadrom 4x4 s tenkymi plechmi da okolo 300W. Dve taketo trafa ti daju teda 600W lenze daj tie dve jadra spolu aby mali 4x8 a z takeho jadra dostanes 1200W smile Hmotnost rovnaka, vykon dvojnasobny.

Re: Mcintosh tranzistorak

Po pravdě nevím, jaké výhody mají dva zdroje. Když se udělá jeden poctivý, s těma soft recovery diodama plus nějaký ten RC člen, a rozumnou kapacitou kondíků, tak by to mělo fungovat normálně. Nějaké oddělení napájecích zemí?

(upravil antonio 11. 4. 2022 20:45)

Re: Mcintosh tranzistorak

Po dlhom case konecne progress! nasiel som si cas a osadil aspon jeden kanal na chladic. Rozhodol som sa nakoniec pre klasicke toshiby kedze neplanujem ist s vykonom az do vesmiru. Kazdy koncovy tranzistor ma hned pri kolektore vlastnu blokaciu s lowesr longlife panasonic elytmi. Konecne mozem testovat ale neviem kedy sa k tomu dostanem smile musim nakablovat trafo, zdroj atd... a cez vikend ma caka kopec inej prace tak zas niekedy o par tyzdnov...

Inak podarilo sa mi zohnat super lacne chladice velmi podobne tym K190 z gama ktore som povodne chcel objednavat, ale tieto su bez eloxu a z tme a stali len 200kc/ks yikes na fotke vyzeraju akoby boli skrabane ale povrch je super hladky, su to len stopy po bruseni 1000kou, pre izolaciu som pouzil kaptonove podlozky s tym bielym voskom ci co to je.

Mam este otazku: pre uzemnenie spatnej vazby sa casto pouziva kondenzator. V leachu byval tusim bipolar(dva plusmi do serie) ale kdesi tu na fore sa pamatam ze bolo vlakno kde danhard, BV alebo laco spominal ze tam staci obycajny polarizovany elyt, nepodarilo sa mi to najst. Ako to vlastne je? Mozem tu dat polarizovany elyt napr. 220u/63V? asi je jedno ako mu otocim polaritu nie? (dal som tam nejaky audio-grade nichicon plusom o zem, kdesi som to tak videl ale neviem co si o tom mysliet big_smile )

https://i.postimg.cc/GTQHsymM/0-C69851-A-04-CA-4-B6-F-8-FC3-1-BC1940551-F8.jpg https://i.postimg.cc/CnVq80HK/9386015-A-939-F-4-FD7-BDD5-26604059-AB80.jpg https://i.postimg.cc/06Fm8DzD/996-FE72-B-0-DF6-4-A79-B152-58-EAB52458-B4.jpg https://i.postimg.cc/WqTYNQyB/2729-E3-C3-6311-490-B-B3-E0-8067-B2-C1-B59-E.jpg

(upravil DJ_Rix 2. 2. 2022 21:51)

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili napsal:

Mam este otazku: pre uzemnenie spatnej vazby sa casto pouziva kondenzator. V leachu byval tusim bipolar(dva plusmi do serie) ale kdesi tu na fore sa pamatam ze bolo vlakno kde danhard, BV alebo laco spominal ze tam staci obycajny polarizovany elyt, nepodarilo sa mi to najst. Ako to vlastne je? Mozem tu dat polarizovany elyt napr. 220u/63V? asi je jedno ako mu otocim polaritu nie?

Vsak ti to musi byt jasnemu samotnemu smile Na tom elytu je za normalnich podminek rekneme treba do 1V DC. (v realu vetsinou i o dost mene, zalezi na DC vyvazeni diferaku) Pokud tam das elyt 63V, ten jeden 1V opacne polarizovaneho napeti mu naprosto nijak neublizi. Tim, ze je tam elyt, je DC zesileni NFB 1 a offset se tim srovna behem chvilky na 0.

Jinak nichicon dela i bipolar audio elyty, jsou to ty zelene BP, kdyz uz nakupujes na tom TME, vedou je smile Jinak ale opravdu, je to uplne jedno a dej tam obyc jeden elyt a je to.

Re: Mcintosh tranzistorak

ok ja som si prave nebol isty ci mu aj ten 1V opacnej polarity nejak neublizi, ale dik za vysvetlenie. Na bipolary som pozeral ale v danej velkosti nemali skladom, a neviem preco ale nejak som sa tam bal dat bipolar na 10-16V big_smile

(upravil laco 2. 2. 2022 22:10)

Re: Mcintosh tranzistorak

daj tam aj ochranne diody a vybavene

Re: Mcintosh tranzistorak

To se tu myslim diskutovalo taky. V zasade jsou tam k nicemu, jelikoz ve chvili, kdy je na tom elytu takova DC slozka, aby to neco tomu elytu udelalo, se uz pravdepodobne cely koncak zmita v plamenech smile Tudiz zachrana jednoho lacineho elytu je irelevantni big_smile

Re: Mcintosh tranzistorak

prechodove deje pri zap/vyp ?

Re: Mcintosh tranzistorak

Na zbytkový náboj ty diody nepomohou. Spíš velký paralelní vybíjecí odpor.

Re: Mcintosh tranzistorak

Ja to resim dostatecne nacasovanou DC ochranou smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Kym sa dostanem k testovaniu tak to este potrva, ale bol som zvedavy ci to vobec funguje a zosilnuje a ci nemam chybu v zapojeni alebo nieco. Namiesto vyrabania provizorneho zdroja mi napadlo vyuzit zdroj z ineho zosilnovaca, ktory som narychlo nakabloval a skusil co to robi.

Zosilnovac funguje a zosilnuje! ale kedze nema zobel ani tlmivku tak logicky s dlhymi kablami jemnucko kmita, preto bolo trochu zlozite nastavit kludovy prud ale celkom sa podarilo. Vyuzil som na umelej zatazi prepinac pre komplexnu zataz (pripoji kond paralelne na vystup) a vtedy sa to ukludnilo. V koncovej montazi bude na vystupe autotrafo (v podstate RL tlmivka) a na vystupnych svorkach dva zobely takze to bude potom bez problemov... logicky s kondom priamo na vystupe a provizorne zapojenou spatnou vazbou bez trafa to nemalo ani zmysel merat akekolvek obdlzniky, len ci to funguje a aspon nejaky vykon.

Zdroj co som mal poruke mal 225W toroid s filtraciou 2x10mF a daval naprazno 2x46V. V zatazi napatie kleslo az na 2x37V a vykon to dalo 24VRMS do 2R tj. cca 290W dev aspon sa krasne roztopil vosk na kaptonovych podlozkach dev chudak toroid pritom vrestal ako na zabijacke

Foto testovacieho bordelu:

https://i.postimg.cc/0QPmMLzc/34-BDE5-DF-E8-E2-4753-879-A-9-F4037038-F50.jpg

Re: Mcintosh tranzistorak

DJ_Rix napsal:

Ja to resim dostatecne nacasovanou DC ochranou smile

To nejsi sám.

(upravil Wili 10. 3. 2022 18:02)

Re: Mcintosh tranzistorak

Mam hotove vystupne trafka!!! a uz aj prekonali moje ocakavania a asi to budu jedne z najlepsich vystupakov co som kedy navrhol smile cielom bolo aby mali co najlepsiu sirku pasma a vdaka velmi dobremu navrhu sa podarilo banana davnejsie som si myslel, ze u autotrafa rozptylova indukcnost nebude hrat az tak velku rolu. Preto som spravil tento pokus a ukazalo sa ze opak je pravdou a celkom dobre to pomaha pre vysoke frekvencie aj v autotrafe smile

https://i.postimg.cc/xXNwbgx3/1-BF717-BF-E912-46-C8-8-AFD-A762-E5-CD1-D7-E.jpg

Pri navrhu sa mi totiz podarilo dopasovat pocet a prierez zavitov jednotlivych sekcii vinuti tak dokonale, ze kazda je tvorena len jednou kompletnou vrstvou. Doslova vsetky pomery, pocty a prierezy sadli ako prdel na hrnec a vdaka tomu je dokonale vyuzity priestor a vinutia su dokonale previazane. Niektore sekcie su vinute dost hrubym drotom a velmi natesno a prekladane tensim a na to zase hruby, takze si myslim ze to muselo byt dost narocne navinut. Pre lepsie pochopenie Vam ukazem obrazok prekladania vinuti:

https://i.postimg.cc/grc1KGtJ/8-C275-B73-98-AC-456-B-8298-6261-C679-FC08.jpg https://i.postimg.cc/DSwJc4kZ/preklady.jpg

Vsetko suvisi so vsetkym, ale v kratkosti vyhody:
- aj napriek tomu ze idu schematicky v autotrafe vinutia za sebou, tak su prekladane aby kazdy "sekundar" bol z oboch stran prelozeny "primarom"
- 2R vinutie je najviac prudovo namahane a je najkratsie zo vsetkych vinuti - ma najnizsi DC odpor / a zaroven:
- trafo funguje stale ako step-up, len pri 2R odbocke funguje ako step-down, a vtedy je akurat toto vinutie "primarom" takze je zaroven vyhodne ze lezi priamo na jadre ako prva vrstva
- styl vinutia je prisposobeny tak, aby vzdy vinutie zacalo aj skoncilo na tej strane kostricky kde sa prepaja s dalsim vinutim
- uplnou nahodou sa to podarilo tak, ze na jednej strane kostricky je vstup a na druhej vystupy. Priznavam sa ze toto je uplna nahoda a nebol to umysel big_smile


Parametrovo najlepsia je 4R odbocka ktora sa nachadza uprostred vinutia, trosku pomalsia je 8R kde vznika najvacsi step-up a ako jedina ma dve vrstvy. Asi by to slo spravit este rychlejsie s lepsim VF ak by bolo 2R a 8R vinute bifilarne ako balun a z jednej polovice narobene odbocky, ale z hladiska vyuzitelnosti kostricky a priemerov vinuti by to bola blbost. Skusal som testovat zatial len slabsim zosilnovacom a merat ci a ako to funguje. Napätia presne sedia ako maju a 10k obdlznik je velmi pekny vzhladom na to ze to je uplne bez NFB. Ked sa to zatiahne celkovou silnou vazbou bude to mat nakoniec este dost dobre parametre yikes nizsie nazoomovany 10k square oscilogram, bez nfb len cca 40% vykon:

https://i.postimg.cc/ppDpvYxy/nofb-autotrafo10k4-R.jpg

(upravil jardag69 10. 3. 2022 18:02)

Re: Mcintosh tranzistorak

Kdyby se vsechna vinutí vinula dvema a více tenkými dráty najednou, vedle sebe, vyšly by lepší kapacitní vazby mezi vinutími?

(upravil Wili 10. 3. 2022 18:21)

Re: Mcintosh tranzistorak

Velmi dobra otazka smile ano, vyhodne to je hlavne u toroidu kde je velka plocha jadra a nebojujes s priestorom v kostricke. Konkretne u EI je problem viacerych paralelnych dratov ze nie vzdy to je efektivne co sa tyka zaberania priestoru v kostricke. Niekedy sa to doslova hodi pre lepsie vyplennie vrstiev ale niekedy presne naopak. Skusal som to uvazovat pri vypoctoch ale bud nevychadzala suvisla vrstva a tiez sa mi stavalo ze mi nevoslo do celej kostricky tolko drotu a celkovy pocet zavitov by vychadzal nizsi = horsi NF prenos

Uvediem konkretny priklad:

mam sekundar vinuty s Ø1,7mm to je 2,27mm^2 a tloustka vinuti s izolaciou a mezerami je 1,95mm
ak by som chcel rovnaky prud z dvoch Ø1,18mm ktory ma prierez 1,09mm^2 tak 2x tolko drotu ma tloustku 1,35x2 = 2,7mm

ako vidis je tam rozdiel v tloustce vinuti skoro 1mm to je hrozne vela ked bojujes s kazdou desatinkou aby si sa vmestil