Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba stereo reproduktoru

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 47]

Téma: Stavba stereo reproduktoru

Zdravím,

vždy mě lákalo si sestavit nějaký reproduktor.  Jenomže výsledek, jenž vzešel ze sestavy z aliexpressu (nevyhýbám se ale nákupu jednotlivých částí reproduktoru, pokud to doporučíte) stál prostě za starou bačkoru. Byla to sice jen nějaká sestava do 1000kč, ale že by na tom něco fungovalo, se říci nedá. Proto jsem se rozhodl pro stavbu vlastního reproduktoru.
Předem bych chtěl upřesnit nějaké informace.  Jednalo by se o domácí/párty reproduktor hodný na přenos a s bluetooth modulem. Rozměry ozvučnice a její navržení bych si navrhl sám a podle proporcí reproduktoru. Mělo by se jednat o dvoupásmový stereo reproduktor (výšky, středobasy). Reproduktor by byl souměrně navržen, obě poloviny by obsahovaly jeden středobasový reproduktor a jeden výškový. Za reproduktory by byly umístěny dvě pasivní výhybky se strmostí 12dB/oct., každá pro jednu stranu, jenž by rozdělovaly frekvenční pásmo. Na jejich vstup by byl zapojen zesilovač a na něj předzesilovač a poté bluetooth modul. Napájení jsem si schopen vyřešit. Jde mi jen o radu s volbou reproduktorů, výhybek, zesilovače, předzesilovače a případně bluetooth modulu. Výkon každého z reproduktorů jsem si představoval v rozmezí 60 až 80 W, citlivost 90+dB/m/W, 4 či 8ohmu, spíše 8. Zesilovač pak zvolit k tomu vhodný (nebráním se ani výrobě zesilovače). Z toho co jsem hledal na internetu, se mi moc nedařilo sehnat, co by toto vše splňovala. Na tuto kombinaci bych poté vytvořil vhodné dvoupásmové pasivní výhybky. Předzesilovač (nebráním se ani jeho výrobě, pokud to doporučíte) a bluetooth modul bych vybral na Vaše doporučení.
Cenový rozsah, když nepočítám ozvučnici, bych si představoval +- 3000kč až 6000kč.
Předem děkuji za rady. Pokud mám nějaké spatné info a mínění, budu rád, když mě někdo opraví. Ještě bych jen dodal, nechci žádnou celou stavebnici reproduktoru. Sestavené samotné moduly (neumím si představit, jak bych stavěl Bt. Modul big_smile), či stavby jednotlivých modulů být ale mohou.

(upravil ransom 3. 12. 2021 13:25)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Párty reproduktor za ty peníze koupíš hotovej. Stavba má smysl v prvním případě proto, že chceš něco zvukově lepšího. Potom se předpokládá, že víš přesně jak to má bejt jiný a proč.
Pro sichr se tedy zeptám (není to rejpání, ale zatím nevím, s kým se bavím): Jak jsi došel k té technické specifikaci? Proč 8Ω, když se u přenosného zařízení snáz dosáhne potřebného výkonu do 4Ω? Proč citlivost 90dB+? Potřebného SPL se u přenosné věci dosáhne snáz zase výkonem. Jinak budeš muset stavět z PA repráků - což znamená minimálně 10" středobasy a tlakový driver, a to zase bude znamenat vyšší náklady, aby se to dalo poslouchat. A bude to velké.
Že repráky nemají výkon, anobrž výkon má zesilovač, musím připomínat?
V principu není problém si takové zařízení postavit tak, aby to dávalo smysl. Pokud se udělá pasivní část akusticky košer, stejně jako při stavbě reprosoustav. Pak to kromě dělání rambajzu pude i poslouchat. Jakpak tedy chceš vytvořit vhodné výhybky?
Aktivní část se dá klidně poskládat bez problémů i z modulů z Číny, pokud se správně vyberou a správně použijí. Takže by mě zajímalo, co konkrétně jsi bastlil a jak, co se ti na tom nelíbilo etc...

Re: Stavba stereo reproduktoru

Party reprak, ketermu staci relativne maly prikon, ale hodne hraje, bude hodne veliky.
sezen si treba stareho regenta 1000H repraky, od vermony.
Tam byli osazene menice v bedne 1x L3701 a 4x L5904, jako vyskova sekce.
Pokud ku tomu pouzijes jako zesilovac modul od cinanu z alika, treba TPA 3116D, ktery budes napajet opravdu tvrdym zdrojem 24V stabilnim, zbouras stim barak, pokud se "uskromnis" a budes to napajet 12V autobaterii, muze to byt i portable, ale nebude to male, ani krasne.

Je to ale kocka v pytli, pokud to budes kupovat na aukru.
https://aukro.cz/vermona-regent-1000-rf … 6961183901

(upravil Bobeš1 10. 12. 2021 7:43)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Též jsem něco takového chtěl, nakonec jsem vyrobil toto:
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=19658

https://i.postimg.cc/WdwvJpcF/IMG-20210307-191320.jpg

Re: Stavba stereo reproduktoru

ransom

Tak to vezměme z toho pohledu, že bych si to rád vyzkoušel a chci si vytvořit vlastní ozvučnici. Ano, aby to jako stereo mělo smysl, tak by se spíš hodily dvě ozvučnice napojené na zesilovač a ne jedna. Toho jsem si vědom, ale chci si to vyzkoušet. Navíc je to praktičtější na přenos.
Technické specifikace jsem volil převážně podle jiných sestav na internetu, doporučení při stavbě a nejpoužívanějších hodnot. Pokud budeš mít ale jiné doporučení na parametry, kvůli nějakým nesmyslně zvoleným, rád to upravím na vhodnější. 8 Ohmů jsem volil také podle doporučení. Z toho co jsem se dočetl, jsou nejpoužívanější a lépe se na ně shání zesilovač. Proto jsem po nich sáhl. Citlivost 88dB+ jsem volil kvůli tomu, že podle článku, kde se tomu věnovali, toto doporučovali jako minimum, jinak prý dochází zkreslení.
Na druhou stranu je potřeba počítat s tím, že na internetu se hodně lže...
S větším objemem jsem počítal, hrubý odhad byl takových 60x40x40 cm. Přesnější parametry bych si dopočítal.
Vhodné výhybky jsem chtěl spočítat podle vztahů:
http://marekweb.eu/vypocty.php
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15686
Stavebnice z Číny obsahovala protrženou membránu reproduktoru, chybějící součástky a špatně vyleptanou desku. I po opravě jednotlivých částí a dokoupení součástek, byla kvalita zvuku otřesná.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Pocitani podle vztahu neni dobry napad, je potreba mereni repro v ozvucnici pomoci mikrofonu, simulace vyhybky treba ve vituix  opetovne mereni atd.

Web

Re: Stavba stereo reproduktoru

Však nic nenamítám proti té jednobednové koncepci. I když: Zvučení třeba venkovního placu z jednoho místa je dost nerovnoměrné. Ber to čistě jako tip: Dvě bedny se dají snadno vybavit jednoduchým spojovacím mechanismem (třeba dva kolíky a popruh) a nosit je za jedno ucho. Kde to půjde, rozestavět je od sebe. Kde to nebude třeba, nechat je spojené. Ale to neřeším, to je tvoje věc.

Pokud se výhybek týče: Výpočet standardních propustí je způsob jak zajistit, aby repráky neodpráskly zesilovač a naopak zesilovač repráky. Zvukově to pořádně nefunguje. Když už se s tím stavět, nebylo by lepší udělat to zrovna líp, než jak se to dá koupit: Buď ukecat některého z ladičů, jestli by ti to neodměřil, nebo použít nějakou už hotovou levnou konstrukci odladěnou. Vestavovat ji dvojmo do jedné společné bedny není akusticky úplně košer, nicméně furt je to o level lepší než vypočítaná výhybka. Proč, to je na dlouhý vysvětlování. Jakmile bys to slyšel, pravděpodobně bys měl jasno okamžitě.

Z Aliexpressu jsem nikdy neměl problém s elektronickými moduly - zesilovače, bluetooth přijímače a podobně. Repráky bych tam ale nekupoval ani náhodou.

K těm specifikacím: Ono se na webu najde fůra nesmyslů. Jak to je s citlivostmi, impedancemi a výkony, to už jsem naznačil.
Pokud chceš dosáhnout nějaké SPL ("hlasitosti") potřebuješ k tomu určitou kombinaci citlivosti repráků a výkonu zesilovače. Pokud máš repráky citlivější, stačí menší výkon. Pokud máš repráky míň citlivé, potřebuješ větší výkon. Ale citlivé repráky jsou a) velké, b) drahé. Jakmile narazíš na omezení velikosti/ceny, je potřeba to dohnat výkonem zesilovače. A toho se snáz dosáhne do menší impedance. Tvrzení, že "Citlivost 88dB+ ...doporučovali jako minimum, jinak prý dochází zkreslení" je volovina. 88dB je poměrně běžná citlivost větších Hifi beden, dejme tomu se dvěma 8" basáky. Často je citlivost menší než 86dB. Kolem 90dB mají hodně velké HiFi bedny, kolem 93dB začíná citlivost malých PA satelitů, případně těch úplně největších HiFi beden stavěných z PA repráků. Nad 95dB už má převážně jen velká zvukařina.

K čemu to má mít předzesilovač? Kvůli korekcím? Většinou člověk zjistí, že na ozvučení dobrými repráky korekce nepotřebuje vůbec, zatímco špatným reprákům žádné korekce nepomohou.

Čím to chceš napájet? U síťových zařízení není problém. Pokud to mají honit baterie, pak je potřeba se buď uskrovnit, nebo přitlačit finance do zdrojové části.
Zesilovač (a napájení) má být vestavěný?

Ty rozměry co udáváš, to je hrubý objem nějakých 90 litrů. Do toho už se dá vestavět relativně slušně šlapající mašina. Skoro mi přijde škoda to neudělat zvukově dotažené.

Re: Stavba stereo reproduktoru

poptáváš tady (jednoduchý?) návod na ne zcela jednoduché kombinované zařízení a jestli to má být z baterek tak tím tuplem nejednoduché...chceš se učit, to je chvályhodné!, ale musíš začít v 1. třídě (možná ve 2. či 3., pokud máš 1.třídu hotovou-snad ano), to zadání je tak minimálně na II. stupeň "bastl-základky" a pokud by mělo být řešení špičkové, tak minimálně na střední i vysokou...
musíš začít jednoduššími věcmi (pasivní dvoupásmová bedna-koncový zesilovač), chápat souvislosti, rozumět parametrům etc...trvá to roky se spoustou ne zcela povedených konstrukcí, které ti ale ukážou směr, jak dál...když vytrváš tak za pár let můžeš dělat kvalitní věci, jako kluci tady;
nečekej, že tady dostaneš instantní návod, pomocí něhož postavíš suprovou věc s pouhými elementárními znalostmi-takhle to nefunguje...i bastlení je holt práce, jako každá jiná (jen tě víc baví) smile

(upravil Bobeš1 10. 12. 2021 11:06)

Re: Stavba stereo reproduktoru

K té mikro apárce mám ještě dříve vyrobenou mini apárku, kde je cca 40 l subík s BR osazen ARN 230 (8 ohm) a dva satelity osezené ARN 180 (4 ohm)+ výšky Scanspeak diskovery. Buzené je to zesilovačem napájeným +- 63V ss a basák je v můstku tohoto zesilovače - proto 8 ohmů.
Převozitelné i malým autem, zapojitelné i maminkama při dětském dni a zvuk slušný.
Též nesnáším zvučení z jednoho místa, většinou mono i když v jedný bedně stereo asi nemá význam. Kdysi jsme si takhle postavili stereo kazeťák a hrálo se. Se Safírem to nebyla žádná sláva (ale tenkrát dobrý) s Condorem už to bylo o dost lepší.

Re: Stavba stereo reproduktoru

ransom
Díky za rady, když tak na to člověk kouká, zní to logicky a  docela to pohlo s výběrem a ujasnění nejistých věcí big_smile.
Předzesilovač jsem přemýšlel kvůli jednodušší stavbě samotného zesilovače, pokud bych se rozhodl ho stavět. Nápájení si představuji ze sítě a stejně jako zesilovač umístěné v ozvučnici.

Koukal jsem na pár podobných staveb a pokud se dobře umístí reproduktory, tak aby jeden neovlivňoval při hraní druhý, tak to i docela dobře funguje v jendé ozvučnici. Sice více reprobednám se to nevyrovná, ale to bych si nehal až na nějaký jiný projekt.

Výhybky: No jelikož moc známostí v tomto odvětví nemám a sám dostatečným vybavením nedisponuji, tak se budu ubírat cestou, najít už funkční vyladěnou výhybku.


kal
Ano je pravda, že v tomto oboru jsem začátečník. Vypůjčil jsem si pár knih, četl pár prací a průběžně brouzdám po fórech. Jenomže i tak jsem v tomto oboru aktivně, tak 2-3 měsíce a to na to taky nemám zrovna vždy čas. Spíš jsem tu tak hledal obecný názor na ten plán. Jestli je to totální blbost a v čem se rozhoduji špatně. Na druhou stranu jsem rád, že je zde nejaké zpětná rada. Spoustu věcí mi to objasnilo a ve stavbě pomůže.
Nepožaduji nic špičkového, jen mi to přišlo jako jedno z jednodušších řešení reprobedny do začátku a spolu s tím jsem si chtěl něco ručně vybastlit od základu, když nepočítám ozvučnici. Ne jen nakoupit všechny moduly z Číny, zde pořídit reproduktory, bednu a více méně hotovo (ono to tak úplně není, ale přibližne víš co tím myslím).

Zde bylo spíš tak jako cílem dozvědět se co je v plánu největší blbost a co bude, tak jako jednodušší na stavbu. Sám nebýt rad, bych výhybku stavěl přostě podle schémat v knize a vzorců na výpočet součástek. Což by možná hrálo, ale asi bych z toho nebyl zrovna nějak nadšený.

Podle rad to, ale spíš vidím na zesilovač z Číny a výhybku rekonstruovat podle už nějakého zdařilého plánu.

Re: Stavba stereo reproduktoru

dceři jsem koupil minulý rok nějaké JBL a prej to umí propojit více repráků
https://www.youtube.com/watch?v=j8KJeZgOjFA

(upravil Bobeš1 16. 12. 2021 11:39)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Nevím, jestli tohle bude splňovat to co si on přestavoval - stereo ozvučení na párty atd. Já vím, že ty JBL hrají na to jak jsou velké překvapivě, ale na ozvučení párty? I ty moje aparátky mě tady všichni zesměšňovali a to jsou oproti těmto reprákům "PA aparáty" s mnohonásobně vyšším výkonem.
Navíc ty JBL nejsou za hubičku a také chtěl si to vyrobit sám.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Po chvíli vybírání jsem uvažoval, že bych zvolil zesilovač LM3886 (modul z Číny https://www.aliexpress.com/item/4000232 … 31%22%7D).
Také mě zaujala stavba https://www.digilidi.cz/pa03-stavba-zes … acatecniky její rozměry by však nešly zrovna ruku v ruce s vestavěným zesilovačem. 
Pak už mě jako volba napadají jen různé moduly z Číny:
https://www.aliexpress.com/item/3269840 … 4347%22%7D

Pokud máte nějaké nápady ohledně zesilovače s výkonem 60-80W na kanál budu rád za návrhy.

(upravil ransom 16. 12. 2021 21:25)

Re: Stavba stereo reproduktoru

INeedHelp napsal:

Výhybky: No jelikož moc známostí v tomto odvětví nemám a sám dostatečným vybavením nedisponuji, tak se budu ubírat cestou, najít už funkční vyladěnou výhybku.

Tu jde o to, že neexistuje žádná samostatná odladěná výhybka. Výhybka je nedílnou součástí celé reprosoustavy, s konkrétní kombinací repráků, jejich rozmístěním na ozvučnici, velikostí a případným laděním ozvučnice. Takže by bylo možné vzít nějaký nízkonákladový projekt a zopakovat ho tak, jak byl navržený. Pokud by to byl dejme tomu projekt dvoupásma s driverem ve zvukovodu, nebylo by to aspoň tolik háklivé na jiný tvar ozvučnice a vestavět ho do jedné bedny dvakrát vedle sebe by nebyl prohřešek trestaný zvukovou katastrofou (i když úplně košer to není). Bylo by ale jednodušší to prostě udělat jako monofonní. Vstupní signál sloučit a honit to jedním kanálem zesilovače. Podívej, stereo nazvučené z jednoho místa stejně bude v okolí slyšet výhradně monofonně. Stereofonně to uslyší pouze ten, kdo vrazí čumák přesně mezi repráky. Dobrý by přitom bylo, že do budoucna by stačilo postavit druhou stejnou bednu, připojit ji kabelem ke druhýmu výstupu, přepnout přepínač mono-stereo - a máme plnohodnotné ozvučení.
Momentálně jsem nepatrně zaangažován (tím že povzbuzuju konstruktéra) do jednoho projektu nízkonákladových beden na tahání ven, s laciným 10" středobasem a driverem ve zvukovodu. Teprve to vzniká. Kdyby se to ukázalo jako životaschopné, mohl by to být dobrý kandidát. Repráky plus zvukovod vyjdou kolem 4300Kč na pár beden.

(upravil jardag69 16. 12. 2021 17:33)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Zatím se můžeš třeba pokochat videem
https://youtu.be/SzG3on34rW4
https://youtu.be/DT7cnyVo3GM

(upravil INeedHelp 6. 1. 2022 14:18)

Re: Stavba stereo reproduktoru

ransom
Jo zopakovat nějaké již povedené zapojení, by bylo asi nejlepší. Bohužel jsem však žádné vyhovující nenašel. Myšlenka použít stereo/mono zesilovač, který splní ze začátku to co bych teď aktuálně chtěl a časem to mužů rozšířit se mi velmi libí. Jen jsem tedy na moc zesilovačů co by touto funkcí a ostatních parametrů disponovaly nenašel.
Pokud by se ti chtělo a nevadilo ti mi poslat bližší info ohledně tvé práce, rád bych se na ni podíval (email: x323@email.cz)
Jinak mezitím co jsem procházel fóra a podbé práce mě dosti zaujala stavba zesilovače s LM3886
https://www.hobbyelektro.eu/hifi-zesilo … -s-lm3886/
https://www.circuitbasics.com/design-hi … er-lm3886/
Splňovalo by to i tu část, že bych si mohl část celkově vyrobit. Zbytek by se radši dokoupil, včetně výhybek se kterými by byl asi největší problém.
Ale jak říkáš finálně by to stejně znělo jako mono, i když časem bych zesilovač mohl využít k vystavbě reprobedniček.
Jedním z mnoha důvodu proč jsem taky takovou stavbu chtěl uskutečnit, byly různé DIY  videa se stavbou reproduktorů. Mělo to slušný vzhled, praktickou velikost a dobrou váhu. Jen jsem se tedy vždy potýkal s tím, že mi vybrané součástky do staveb neseděly a přišly mi špatně zvolené, nebo nevyužité. Př.:
https://www.instructables.com/DIY-Bluet … er-HOW-TO/
https://youtu.be/Q4teAnnH848

(upravil Bobeš1 7. 1. 2022 11:17)

Re: Stavba stereo reproduktoru

Jo, váha je též důležitá, ale přesto podřadná. Moje mikroapárka zmiňovaná výše váží celkem 15,5 kg.
Ještě přidám pro zajímavost naměřené parametry:
Výkon sinus 2x65 W, jeden kanál sinus 95 W. Hudebně o dost více - napájení hodně klesá, ale filtrace je 2x 33G.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Co se váhy týče, tam se docela dá laborovat:
- Zesilovač v D-čku (malej chladič)
- Spínanej zdroj (žádný trafo)
- Bedna z multiplexu (dražší, ale při dané pevnosti nejlehčí, pokud holt nemáme plastový výlisek vyztužený karbonem)
- Repráky s neodymovými magnety (ty ovšem budou stát raketu)

Autorovi dotazu píšu mail.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Kup si z Alíku nějaké Dčko s BT, mám jedno doma za pár korun to hraje slušně na to co chceš. LMko bude díky velkému chladiči a toroidu zbytečně těžké a náchylné na otřesy. Pokud chces i vlastní bedny tak si připrav měřící mikrofon, nauč se měřit a pochop princip sestavování výhybky, to máš pár měsíců co dělat. Potom můžeš vybírat reproduktory a řešit ozvučnici. Druhá varianta je, postavit něco vymyšleného což bude pro tebe levnější a rychlejší cesta.

Re: Stavba stereo reproduktoru

Totálně ho odrazuješ. Postavili jsme spoustu beden bez nějakého měření a počítání, výhybky jsme doladili od ucha a hrálo to slušně. Nakonec vždyť ucho je to co to poslouchá a hodnotí, ne nějaký mikrofon a graf.
Pravda je, že člověk s tím též stráví dost času, ale baví ho to hned od začátku. Já jsem tu apárku postavil z toho, co dům dal a jsem spokojen. Basáčky jsem kdysi používal ve 120-ce v platě a Soňácké autorepro hrály ve Favoritu.
zesilovač 7250 jsem dostal jako nepoužitelnou věc.

Příspěvky [1 až 20 z 47]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Stavba stereo reproduktoru

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£