(upravil Honza49 5. 12. 2021 17:27)

Re: Postavme si flaškostroj...

Máš to špatně. Minimálně na 12,6 V se žhaví ECC83 a ta má proud 0,3A
Vlastně jsi mi spočítal, Jakou spotřebu má radio, ale já potřebuji vědět, co z toho trafa dostanu. Když jsem dělal svuj první zesilovač, tak jsem ho dělal z Operety. Tam je trafo zatíženo tak z 50%.
Každopádně děkuji za snahu.

(upravil zdenoeddie 5. 12. 2021 18:46)

Re: Postavme si flaškostroj...

Ked myslis.... 60 vs 70mA je minimalny rozdiel, aj keby sme sli na 100%, nemas pouzite 12,6V vinutie, cize jadro vykon prenesie, a drot tiez v pohode.

A ked myslis ze ECC83 zerie 0,3A pri 12,6V, ok, ale odporucam sa pozriet aj do katalogu.

http://jirky.webz.cz/katalog/elektronky/87.gif

Re: Postavme si flaškostroj...

Aha, tak to se moc omlouvam
Říkám, že se ještě musím hodne ucit
Takže to trafo můžu použít? To jsi mi udělal radost.
Ještě jednou promiň.

Re: Postavme si flaškostroj...

V pohode, nic sa nedeje, ja sa tiez musim hodne ucit, a stale sa, a stale nic neviem smile

Re: Postavme si flaškostroj...

Btw... Aku nahradu za 6S4(A)? Nejak mi nefunguje dnes mozog co sa toho tyka (asi bolest hlavy od rana).

(upravil zdenoeddie 6. 12. 2021 17:31)

Re: Postavme si flaškostroj...

Tak som sa dokopal k porovnaniu 6n13s WCF vs 6p30b s Bobobrod vystupakmi. Pouzil som HD800.
Oba hraju vynikajuco, vykonu je dostatok, rozdiely minimalne, ale predsa. WCF mam pocit ze trosicku menej basov, zato vyrovnanejsi (?) prednes, vystupaky zase doraznejsie na spodkoch, ale ako keby trosku menej detailov (?) a menej uderne... neviem sa rozhodnut co z toho je lepsie smile

Re: Postavme si flaškostroj...

Zdeno urcite by stala za vyzkouseni nejaka vetsi kocovka...chces-li muzu ti pujcit EL11...

Re: Postavme si flaškostroj...

Este nefinisujem, stale ma caka 6AS5, 4p1l, a premyslam aj nad 6p3s podla Teba.

Re: Postavme si flaškostroj...

Jsem zvedavy, co reknes na 4P1L v triode, pro mne byla jednoznacne lepsi nez 6n6p, 6j52p a dokonce i nez 12aq5 (ale tady byl uz rozdil minimalni) vse pri Ia 13mA a v triode, trafa ala Bobobrod od.kudlibabky... porovnaval jsem na HD800 dual mono.

Web

(upravil zdenoeddie 8. 12. 2021 21:16)

Re: Postavme si flaškostroj...

Tak som to postavil so 6L6 original RCA a Sylvania. Ta rezerva velkej lampy je tam pocut. Zase so 6p30b to nebolo zle, a velmi sa mi pacil ten minimalizmus jednej lampy. K 6L6 je potrebne este napatovy zosilnovac, musim ist s DAC hlasitostou ozaj vysoko (co je pochopitelne). V piatok sa konecne vymotam z karanteneho vazenia, tak zajdem si po spominane 6AS5 a uvidime. A samozrejme 4p1l tiez cakaju smile

P.S. RCA su kapanek lepsie.

Re: Postavme si flaškostroj...

davam si dokupy novy dilensky a pujcovaci SE,foto zde:
https://www.zonerama.com/buggeroff/Phot … /302370917

Re: Postavme si flaškostroj...

Chtěl jsem se zeptat. Používám zesilovač na vstupu s ECC83. Místo ní tam mám přes redukci 6H2P, zdají se mi ostřejší a tak je používám na rokenrol. ECC83 jsou takové měkčí a jsou super na vážnou hudbu. Dostaly se mi do ruky 4 kusy ECC85. Po kontrole parametrů jsem je do těch redukcí dal a hraje to. Musím jenom přidat na hlasitosti, protože mají trochu menší zesílení, ale není to nic hrozného. Hraje to +- stejně, jako ty ruské. Mohu to tam nechat? Nebo se něco po...
Díky

(upravil Wili 15. 12. 2021 23:35)

Re: Postavme si flaškostroj...

pouzivam auto na benzin, minule som natankoval misto 100 oktanoveho jenom 95ku, nejak to jede ale ne tak dobre jako se 100vkou, mozem jazdit aj na 95ku? s 95kou to trochu cuka a nejede do otacek, ale sveze z bodu A do B big_smile asi tak... smile

nenapisal si co je to za zosilnovac, kedze sa vymenou elektronky zmenilo zosilnenie predpokladam ze bude bez spatnej vazby. V tom pripade asi bude viac zalezat na dobrom nastaveni pracovneho bodu a tento ma 6N2P uplne inde ako ECC83 a tiez uplne inde ako 85/81... tiez samotna ECC83 sa zvukovo VELMI lisi pri roznych znackach. Napr. porovnat taku JJ s Tung-sol alebo Teslou to su uplne ine elektornky a iny zvuk. Tiez 6N2P zalezi ci je armadna s priponou EV alebo bez. ECC85/81 je super elektronka, ma uplne vsetko, ale je problem ju spravne pouzit aby si z nej dostal maximum.

Ale k tvojej otazke, ak je to nejake jednoduche zapojenie a nie nejaky fixny bias, priamo viazany stupen alebo nieco zlozite tak sa nic neposere, kym sedi napajanie zhavenia co mas splnene tym konvertorom. Anodovy/katodovy odpor len obmedzi prud a pracovny bod bude trochu mimo, ale hrat to bude.

(upravil Honza49 16. 12. 2021 10:09)

Re: Postavme si flaškostroj...

Moc děkuji za vyčerpávající odpověď 6n2p je armadni. Ta ecc83 je Tesla. Mám ještě jj. Tu jj od té doby, co jsem tam dal českou mám v šuplíku. Prozatím jsem střídal ecc83, a 6n2p podle toho, co jsem hrál a jakou mám náladu. Tu ecc85 jsem dostal včera a tak jsem ji vyzkoušel. Má to něco do sebe a protože se ještě moc neorientuji , jsem se zeptal, jestli tam může být. Tak budu střídat ty 3 a uvidím. Prozatím se mi zdá nejuniverzálnější ta Ruská.

Re: Postavme si flaškostroj...

Pavle pokud někde seženeš 6cc41 zkus ji porovnat s 6n2p,pokud se dobře pamatuju tak 6cc41 byly tři verze a ta poslední je shodná s jednou verzi 6n2p, zřejmě soudruzska spolupráce...

Re: Postavme si flaškostroj...

Mirku, díky, ale já to nezkousim z nouze. Mám těch elektronek dost. PS udělal jsem si podle tlu z repromanie bedny a jsem nadšen.
Tak jsem si vedle sebe dál dataschet od ecc83 a ecc85 a asi tuším, v čem je problém.No nic mám zase co studovat.

(upravil kudlibabka 16. 12. 2021 11:41)

Re: Postavme si flaškostroj...

ja to myslel tak,ze bys mohl vyzkouset co se jak projevuje zvukove,pokud na to ma clovek cas a chut,vyplati se vyzkouset ruzne kombinace,pripadne ruzne verze lamp,tam kam ma prijit ECC83 a jeji klony,lze vyzkouset i americky 5751,7025,s adapterem pak 5755,tyhle tri lampy maji zesileni cca 70 a ve vetsine pripadu sedi pracovni bod s ECC83...dalsi lampa,ktera stoji za vyzkouseni je ECC808,opet nutno s adapterem...
Uz jsem to tady psal,ale opakuji:zvukove vynikajici jsou Tesla ECC803s,E83CC i ECC83...porovnaval jsem s kdecim,vcetne dnes neskutecne drahych TFK...
ECC83 nejsou dle mych zkusenosti zrovna nejlepsi budice ci predzesilovaci lampy pro hifi,ale treba v kombinaci s triodove zapojenyma tetrodama/pentodama jsou zvukove vynikajici a umoznuji jednoduche konstrukce...

Re: Postavme si flaškostroj...

Honza jeste tady je super kalkulator, kdyz chces experimentovat s pracovnim bodem:

https://www.trioda.com/tools/triode.html

super je kdyz odhadnes velikost vstupniho signalu vs napeti na anode a jak to posouvas ze strany na stranu vidis jak se meni THD, nesedi to samozrejme s realitou absolutne presne ale zhruba ta oblast docela pasuje s toleranci ~10%

Re: Postavme si flaškostroj...

Moc dekuji. Zase budu mit hlavu jak patraci balon.☺

Re: Postavme si flaškostroj...

...jeste podotykam,ze elektricky idealni pracovni bod nemusi souhlasit s tim co nam zvukove nejvic sedi...