Téma: Podlahová vykurovacia fólia

Čaute chlapi, uvedomujem si, že som silne off-topic, ale možno sa tu nájde niekto, kto mi odpovie na moju otázku...
Už ma nebaví mať neustále premrznuté nohy keď som mojej v dielničke, tak som sa rozhodol, že si tam dám niečo takéto. Akurát si troška lámem hlavu nad pripájaním prívodných káblikov, pretože 80e za lisovacie kliešte, ktoré použijem raz v živote sa mi nechce platiť. Tak som uvažoval, či by (miesto experimentovania s kombinačkami a pod.) nebolo možné (lepšie) tie kábliky o tú medenú „zbernicu“ rovno prispájkovať. Nemám s tým náhodou niekto skúsenosti? Neskúšal to už niekto?

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Něco podobného jsem řešil před rokem (taky mi v dílně mrzly nohy) smile Mohl jsem si nechat vývody za příplatek připájet, nebo to řešit sám. Nakonec jsem volil připájení vlastními silami, protože bych vodiče zase stejně někde musel spojovat. Obecně záleží hlavně na tom, co budeš na folii mít jako podlahovou krytinu a co pod ní, protože pokud to připájíš, tak na to musíš dát ještě slušnou izolaci (přece jen je to 230Vac spojených se sítí), aby to bylo bezpečné. A tím na folii v tom místě vznikne trochu vyboulenina, která může nebo nemusí vadit. Připájet to šlo v pohodě.  Já mám na folii klasické lino (nebo jak se to dneska jmenuje) a pod folii betonový potěr. Vyboulené to trochu je, ale protože to je u zdi, je to přijatelné. Jinak je to skvělá věc, i když to nějakou dobu trvá, než se to prohřeje. Mám  taky 40W/m2 a nechávám to zapnuté v zimě prakticky trvale - při celkové spotřebě 100W se to dá smile
Kleště bych asi taky nepořizoval, pokud se pokládkou folie nehodláš živit smile

Web

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Tady:
https://www.drevoonline.cz/drevoonline/ … -zapujceni
je půjčí za 1000,- na 14 dní přičemž z této částky je celých 600,- Kč vratná kauce smile
Tak to vyjde na 400,-Kč plus poštovné.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

pzwak
ďakujem za odpoveď. Pôjde to pod "plávačku" a pod tým bude 5mm styrodur (a pod tým poter a 4cm polystyrénu - ale to len pre úplnosť smile ), takže sa cínový "kopček" + izolácia  bude mať kde "schovať". Ako izoláciu spoja mám v pláne použiť na to určenú pásku, takže v podstate by to pripojenie nemalo byť výrazne hrubšie než v prípade krimpovaného spoja - išlo mi hlavne o to či sa to tam prispájkovať vôbec dá - lebo z obrázkov som nevedel na 100% určiť či je tam reálne medená fólia, alebo len nejaká "naparená" vrstva na fólii...
Inak ja rozmýšľam nad 80W/m2 verziou + termostat, práve kvôli rýchlejšiemu nábehu...

MirouP
Tiež ďakujem za tip, ale to požičiavanie mi príde také nejaké komplikované, takže to budem zrejme spájkovať... smile

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Pokud ještě nemáš hotovou podlahu, tj potěr, tak doporučuju přímo do toho potěru dát topný kabel. Ta fólie má konečnou životnost.... A když už by beton byl, tak se dá kabel zalít do lepidla a položit na to dlažbu - slinutá dlažba je odolnější než plovoučka, navíc je antistatická už z principu, cenově v tom moc rozdíl nebude, spíš naopak, dlažba na betonu bude levnější. Nedávno jsem při rekonstrukci domu použil obě varianty, a obě fungují, ta v potěru má pomalejší start, ale hned pod dlažbou to topí do hodiny. Na rozdíl od nefunční poloviny plochy folie jsem ještě nefunkční topnej kabel neviděl.  tohle už by se podle v současnosti platné normy nemělo používatani v obýváku: https://shop.fenixgroup.cz/z1506-a1p-10550-109 ale pokud je to připojeno přes 30mA fi, tak beze strachu - ostatně ty folie tak musí být připojeny taky, riziko poškození folie je mnohem větší než u drátu někde pod dlažbou... 2.5mm lepidla navíc je pytel na 10m2...

(upravil Tipi 14. 12. 2021 19:52)

Re: Podlahová vykurovacia fólia

kaed áno máš 100% pravdu, tú rohož pod dlažbou v lepidle mám napr. v kúpeľni a uvažoval som, že si to dám aj do "elektrodielne". Ale akosi som sa nevedel preniesť cez to, že budem dávať takú luxusnú vec do garáže (inými slovami som bol sám na seba držgroš). Teraz to môžem riešiť takto dodatočne, lebo som už nalepil dlažbu a ako bonus ma to bude stáť viac, budem s tým robiť 2x a bude to aj menej trvácne... Ako sa hovorí za blbosť sa platí (a najradšej by som sa za tú moju debilitu prefackal)... sad

Re: Podlahová vykurovacia fólia

kaed: topný kabel vs. folie - máš celkem pravdu, i když já pro změnu zažil přerušený kabel v betonu (oprava problematická) na rozdíl od fólie. Ono je to asi taky o kvalitě toho kterého výrobku sad Jen bych asi v dílničce dlažbu nechtěl, pokud není vytápěná, tak je docela studená a navíc když na ní něco spadne, je mnohonásobně větší jistota, že to bude na sr..ku než na plovoučce nebo jiném méně tvrdém materiálu...

tipi: ten měděný pásek na okraji fólie je celkem tlustý, pájet na to šlo dobře. Ale samozřejmě se to může podle typu fólie lišit.

Web

(upravil jardag69 15. 12. 2021 11:15)

Re: Podlahová vykurovacia fólia

TIPI  Možná by do garáže stačilo to přenosné topení s ventilátorem?

Re: Podlahová vykurovacia fólia

PZWAK do dílny na zem asi pravé dřevo. Nestudí a neničí spadlé věci.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

jardag69 napsal:

TIPI  Možná by do garáže stačilo to přenosné topení s ventilátorem?

Áno presne toto som si myslel aj ja, keď som sa rozhodoval či tam dať to podlahové vykurovanie pod dlažbu. Žiaľ, mýlil som sa a to dosť...
Ide o to, že som si v pomerne veľkej garáži oddelil priestor cca 3x2m ako „čistú“ dielňu pre prácu s elektronikou. Garáž je síce murovaná, ale strechu tvorí len cca 8-10cm betónu, ale aj tak som si povedal, že tak malý priestor vykúrim aj keby bolo vonku -20. Ale ono to tak celkom nefunguje, ja síce zapnem teplovzdušný ventilátor a keď ide na „plný knedlík“, tak do cca 30 min je tam už celkom teplo – vo výške hlavy už okolo 22-23 stupňov, čo je už trošku moc by som povedal. Ale vo výške cca 10 cm od zeme je iba okolo 7-8 stupňov a samotná dlažba má ešte menej, takže aj keď si dám fúkať priamo na nohy, tak mi idú zamrznúť a celkovo je to strašne diskomfortné.  Skúšal som miestnosť „temperovať“ na nejakých 15 stupňov, ale to je extrémne plytvanie, keďže to teplo „uteká“ cez strechu veľmi rýchlo a navyše teplota pri zemi a samotnej dlažby aj tak takmer nestúpla (iba cca o 1-2 stupne)...

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Omlouvám se, že se vmísím, ale ono to sem tak nějak zapadá.
Zrovna v tomto období dumám nad podobným problémem. V dílně nemám topení a o její těsnosti vůči úniku tepla nemůže být vůbec řeč.
První co mě napadlo, bylo plynové topidlo. Ale nemám tam moc místa, spíš se dá přímo říct, že nedostatek.
Jelikož by ohřátý vzduch od toho topidla rychle mizel, napadlo mě použít infra panel či jiný zářič na stejném principu.
Nemám ale žádnou praktickou zkušenost s touto technologií. Nevím jestli by to splnilo účel.
Idea je jednoduchá. Přijdu, zapnu panel a u kutění by mě to mohlo zahřívat. Při odchodu vypnu a hotovo.
Je to dobrej nápad a jaký výkon panelu případně zvolit?
Kamna v mém případě nelze použít, není místo ani komín.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

paf: před tím, než jsem dal fólii (a když mrzne, tak i teď) používám přímotop, který je na principu topných spirál, ale je krytovaný s průduchy něco podobného ale starší provedení myslím ETA. Příkon mám 2kW, na malou místnost 2x3m je to až až a teplo mám během deseti minut, s jednoduchým termostatem. Je to malé a bezpečné, člověk se o to nespálí.

Web

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Nějaký el. přímotop bych prubnout mohl, to jistě někdo ze známých má.
Jen to prostě musí někde stát a zavazet. A teplo mi bude utíkat pryč.
Proto jsem zvažoval ten infra panel na strop.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Osobne som nad týmto tiež uvažoval. Teoreticky by to malo zabezpečiť tepelný komfort pri nižšej spotrebe (nevykuruje sa celá miestnosť, ale tepelné/infra žiarenie pôsobí priamo na osoby). No osobné skúsenosti s tým nemám, ale kolega si to dával to "vestibulu" kde sa mu zdržiavajú deti (tv+playstation) a celkom si to pochvaľuje...

Re: Podlahová vykurovacia fólia

TIPI základ asi bude pořádně izolovaná podlaha a nenechat tu místnost uplně promrznout.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

Nejenom izolovaná podlaha. Celej barák...
Infrapanely, ale obecně infratopení, hřejí vyzařováním, ne vedením. Tj když sedíš u stolu, nohy pod stolem, tak to může dojít do extrému, že na hlavu ti je horko, věci na stole jsou skoro zbytčně teplý a mrznou ti nohy. Jednu zimu jsem dělal v podobné hale, původně určené na opravy náklaďáků, s plynovými infra cca 8m vysoko, a jako elektrikáři  jsme si dělali "přípravy" na montáž u stolu. Nezažil jsem nikdy nic horšího. To už je snad lepší být venku na čerstvým vzduchu. Navíc ty stoly byly u dělicí plechové příčky, za kterou se netopilo vůbec.
Mě se podařilo jako dílnu ukořistit místnost sice v přízemí, s oknem na sever, a i když tam přímo netopím, tak teplota nejde pod 18°C, což mi celkem stačí, obvykle tam nejsem celej den. Teplo prostě projde stěnama a barák to udrží. Naopak podlahy se v přízemí chystám řešit, ale problém je, že mám jenom 9cm skladby na tep. izolaci i podlahu. Asi PIR desky s Al folií + anhydrid s topnejma kabelama, na kterej dám NĚCO - tj dlažba, lino, nebo třeba jenom polyuretanovej nebo epoxidovej nátěr, je to odolný, beze spár, trvanlivý, a když se to umí udělat, tak i celkem pěkný:  https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fcdn.nere.cz%2Fassets%2Fattachments13%2F442295%2Fscreen%2Fepoxidove-podlahy_podlaha.jpg%3F1548995372&f=1&nofb=1
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=http%3A%2F%2Fwww.spechato.cz%2Fdata%2Frecords%2Fb33%2Fb33d1d520a190735b31238fc42d0304f%2F604x453_cropc_wat1.jpg&f=1&nofb=1 - na té druhé fotce je zrovna nějaká prasklina... PUR nátěr mám v garáži, nějakej olej i benzin už to zažilo, a pořád v pohodě... Co ale tyhle epoxidy a polyuretany nesnesou, tak je vlhkost vzlínající z podkladu, to se pak oloupe jak přezrálej banán.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

S infrapanelmi mám skúsenosti, preto ich nedoporučujem na občasné zapnutie počas práce. Dôvody tu už boli spomenuté. Infrapanel nahrieva predmety v miestnosti, od ktorých sa násladne ohrieva vzduch. Ak necháte miestnosť úplne vychladnúť, vyhriatie trvá hodiny až dni (ak teplota klesne k nule). Ak infrapanely, tak minimálne na temperovanie, ale určite nevypínať. Na dielňu, kde sú značné tepelné úniky a občasné použitie sú teda nevhodné. Za seba by som sa snažil vyriešiť úniky tepla a následne riešil konvenčné teplovzdušné kúrenie.

Re: Podlahová vykurovacia fólia

To není povzbuzující zpráva. Úniky tepla bohužel v brzké době řešit určitě nebudu a v budoucnu taky nebudou zanedbatelný.
Nikdy jsem neplánoval dílnu plně vytápět. Kdyby to šlo, měl bych tam kamínka a hotovo.
No ještě že mám ten svařák a další podpůrné prostředky smile