Re: Pájení trafopájkou

Spíš nechápu, proč bych měl několik hodin držet v ruce kus železa s hmotností středního kladiva, když pájím poměrně titěrný součástky. Jakákoliv mikropájka s T12 výměnnými hroty je jinej level. I při pájení větších kusů mědi. Má totiž topný tělísko přímo ve hrotu a jako bonus regulaci teploty. Ale to příznivci historickejch technologií nechápou. Moje TRP 75W Lidokov leží někde v hloubi bedny s historickejma věcma, na podobným místě jako předválečný sluchátka ideal s hadrovou šňůrou a bakelitovejma náušníkama... Ale má zajímavej příběh, naspořil jsem si na ni někdy před rokem 1980 sběrem papíru, a část peněz byla výhra z loterie, kterou tehdy pořádala sběrna. Losy nebyly za peníze, ale za nějaký množství sběru. Dneska ten papír nikdo nechce, schyluje se k tomu, že se za něj bude při odevzání platit...

Re: Pájení trafopájkou

Trafopájku používám, když z nějakého důvodu mohu ovládat pájedlo jen jednou rukou, anebo když potřebuju prohřát větší kus materiálu. Na drobný součástky to není, s tím souhlasím.

(upravil wimshurst 9. 12. 2021 6:05)

Re: Pájení trafopájkou

Pardon, omylem vlozeno do jineho vlakma

Re: Pájení trafopájkou

Pájka je větší kdežto páječka menší no ne ? žádná věda teda

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pájení trafopájkou

A co do toho teprve pájedlo:-)

Re: Pájení trafopájkou

Je to naopak, "pájka" je to, co se roztaví při pájení, nejlépe SnPb + tavidlo,  a správně se má používat výraz "páječka" tj zařízení na pájení, alternativa "pájedlo"  - pod tím bych třeba hledal nějakej poloautomat, ale nejsem si jist. Ale jinak si všichni rozumíme, nebo ne smile

Re: Pájení trafopájkou

tož terazky som z teho ozajstný jeleň
https://www.tipa.eu/cz/trafopajka-nuba- … gIUCvD_BwE

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pájení trafopájkou

Mě učili:
pájka-cín
pájedlo-to je to druhé,to horké:-)
No a když to máš,tak si to můžeš v klidu zaletovat:-)

Re: Pájení trafopájkou

To Wimshurst: tohle jsi chtěl asi napsat někam jinam, ne? Nemáme doma rekuperaci, ale umíme otevřít okno smile Servis okna zvládnu sám, seřízení závěsů, případně výměnu těsnění. Naopak co jsem už leckde viděl za hnusy ve VZT, to snad doma nikde nemáme, snad ani za kuchyňskou linkou smile

Re: Pájení trafopájkou

Ano, je to z jineho vlakna, omlouvam se.