(upravil Wili 27. 11. 2021 13:49)

Téma: CRCRC v napajani zosilnovaca

Co si myslite o RC filtracii v napajani koncoveho stupna, ma to vobec nejaky vyznam? alebo je to blbost? napr. 6m8+0,1R/5W+6m8 atd... pri 200W koncaku. Vsimol som si ze (asi?) CRC maju v customworks koncovom stupni. Je to preto aby boli sietove trafa menej namahane a boli tichsie alebo nizsie thd pri syntetickej zatazi alebo ake to moze mat vyhody/nevyhody?

skusal som si to simulovat do konstantnej zataze a pridem tym samozrejme o par voltov pri plnom vykone ale znizi sa zvlnenie zdroja z napr. 2V na 0,5V alebo 1V podla hodnoty odporov a kolko chcem pretopit navyse.

Co mi ale vrta hlavou co to spravi pri spickovych odberoch a impulzoch?

1) situacia ze je odber konstantny tak sa RC uplatni a znizi zvlnenie = asi trosku nizsie THD
2) situacia ze dojde k jednorazovemu impulzu alebo spickam v hudbe a v podstate vacsina prudovych impulzov je plne pokryta az poslednym kondenzatorom v retazci. Viem si predstavit ze ak by tam boli vsetky elyty napevno bez odporov tak pokryju prudove spicky lepsie, alebo sa v tomto mylim?

co mi napada ako vyhoda je mensia zataz na diodovy mostik a vinutie trafa + mensie zvlnenie, ista forma "stabilizacie". Nevyhoda samozrejme mensia efektivita zdroja... nieco ine?

(upravil jardag69 27. 11. 2021 13:37)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Co třeba dát různé kondíky a postupně zvyšovat jejich kapacitu? Na konci by byl ten největší. Třeba v poměru 1:2:4:8
A přímo k tranzistorům nějakou kombinaci elytů, svitků a keramik? 1000u+10u+1u

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Pouziva se to, ale vzhledem na energetickou bilanci, se spise pouziva L-C filtrace.
U puvodnich elektronkovych PA, jak NF, tak VF, nebo modulatoru, je to relativne jednoduche, ponevac se pracuje z vysokou impedanci, vysokym napetim a relativne malymi proudy.

U dnesnich zarizeni, ktere pouzivaji polovodice, tecou velike proudy, pri relativne malem napeti.
U VF techniky, jde zejmena o potlaceni pruniku signalu, ktery se zesiluje, nebo generuje v nejakem systemu, smerem do site, stejne tak ruseni, ktere by mohlo prochazet pres napajeci obvody, do zarizeni.

A ano, dnes ma smysl resit takoveto obvodova reseni, jak R-C, tak L-C filtry v napajeni vice, jako kdysi.
Jde totiz o to, ye dnes je tolik rusivych faktoru v siti, ktere se prenaseji pres bezne transformatory,  pripadne dalsi produkty ruseni vznikaji ve spinanych zdrojich, ze je opravdu zadouci, se nad filtraci zamyslet.

Stejne tak nad stinenim a VF blokovanim zdroju a obvodu zesilovacu.
Je dobre se kouknout, jak vypadaji, treba obvodova reseni aktivnich monitoru, nebo lepsich aktivnich repraku k PC.

Staci se zamyslet nad tim, jak dnes vypada bordel, ktery dela bezny mobilni telefon kolem sebe, jako velmi blizke pole, polozeny na stole, kde se nachazi PC a nejaka blizky audioset, neebo treba domacnost, kde je nejaka audiosesttava, ktera ma "nejake" kabelove propojeni od neceho, ku necemu, treba propojena na domaci modem kabeloveho internetu a pod.
Kudy se vseude siri siti bordel ze spatne odfiltrovanych zarizeni v siti, nejenom spotrebice dnes, ale i generatory pripojovane do site. Treba domaci Gridtailove menice solarni atd.

Druha vec je, jak se pak ale bude chovat treba onen "zesilovac", kdyz bude pracovat pripjeny na zdroj, kteremu se zvysil jeho vnitrni odpor, diky ucinnejsi filtraci.
Take ne uplne nepodstatna vec je, jaka bude strata energie u takovehoto druhu filtrace

(upravil BV 27. 11. 2021 14:06)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Nejaké sériové impedancie sú v napájaní vždy , sieťová poistka, trafo, usmerňovač, poistky v napájaní ( a prechodové odpory), impedancia spojov, toto všetko má " filtračný" účinok...Pridávat do napájania výkonovej časti " normálneho" zosilňovača RC filter nemá IMO žiadny význam, sú to zbytočné straty a teplo navyše. PSR treba riešiť topológiou a obvodovo, to je výrazne učinnejšie a lacnejšie. Na nízkych kmitočtoch ( sieť a násobky) nie je problém " nahnať"  rezervu NFB bez problémov so stabilitou a tak zvýšiť PSRR.

(upravil mechanik 27. 11. 2021 16:06)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Nižšie zvlnenie v zátaži. Tušim priamo úmerné vyššiemu poklesu pri zátaži. Skôr to vidím ako pokus velmi primitívne "stabilizovať" zdroj. Robí to dolnoprepustní filter aj pri malej hodnote odporu ak za to dáš vysokú kapacitu. CW to asi používa ale to je tiež tým že tá ich A400 má filtráciu len tých poučkových 10mF/100W. Viac im nevlezie do krabice tak sa snažili asi zlepšiť to aspoň takto smile Tým sa nechcem dostať do sporu že 10mF/100W nestačí. Každému stačí niečo iné, každý považuje za dobré niečo iné. Kto to berie racionálne tak na PSR popracuje v topologií koncáku ako píše BV.

Ak veci aj počúvaš tak si skús všetky nápady ktoré dostaneš vyskúšať v realite pri posluchu. Ak ti ide čisto o merané parametre tak si to skús odmerať či to bude mať nejaky prínosť na spektre. Ak sa len nudíš a rád staviaš jednu topologiu za druhou tak si hoď mincou alebo to tam daj a keď tak to premostíš drotom big_smile

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Velikost filtrační kapacity nemá vztah k výkonu, ale k zatěžovací impedanci.
Jestli je 10mF/100W něco poučkové, tak je to dost blbá poučka roll

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

A nějaký vliv filtrační kapacity na velikost špiček na usměrnovacích diodách? Existuje něco takového?

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Cim vetsi kondiky, tim vetsi ruseni od diod smile

Web

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Změnil by něco malý odpor do serie s každou diodou a přes to celé odrušovací RC člen? Nemám představu o hodnotách odporů, třeba něco kolem úbytku 1V při max odběru? Akorát by se asi musely použít solo diody ne můstek.

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Pro nevykonove obvody klidně.

Pro koncák radej diody soft recovery.

Web

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Hmm, člověk se pořád učí.

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

https://www.desmith.net/NMdS/Data/Linea … 10-20X.pdf

(upravil Wili 28. 11. 2021 18:24)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

rvx dik za perfektny clanok, minule som sa prave zamyslal nad tym preco mi niekedy aj to najsamlepsie trafo vrci ked na neho napojim lacny diodovy mostik big_smile myslel som ze je to obrovskou kapacitou ale asi som sa mylil, skusim poexperimentovat s nejakymi to220 fajnovkami smile

(upravil jardag69 28. 11. 2021 18:27)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Zkus poexperimentovat s DC oddělením primáru, pokud nedáváš.

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

To neni od DC, dc vrcanie je neco jineho. Trafo s DC vrni i same o sebe, toto je priamym dosledkom pripojenia mostika+kapacita na sekundar. Dalsie zaujimave citanie:

https://www.diyaudio.com/forums/power-s … t-jig.html

(upravil jardag69 28. 11. 2021 18:57)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

Aha. A i bez zátěže? Čistě jen diody a kondíky a nic dál?

(upravil Wili 28. 11. 2021 20:47)

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

napr... bez zataze je trafo tiche, ked ho zatazim priamo v AC na 300% menoviteho vykonu do cisto odporovej zataze je absolutne tiche. Napojim na neho lacnu klasicku 50A kostku a aj pri odbere 0,5-1A vrni... cize staci aj kludovy prud dvoch koncovych stupnov a je to...

este som s tymto zatial nelaboroval tak asi sa pohram s tym laditelnym snubberom ci a ako to pomoze, znie to ako super-jednoduche riesenie problemu.

Re: CRCRC v napajani zosilnovaca

taky jsem si dřív myslel, že "blbý diody" nemůžou mít žádný vliv, když tam mám baterii filtračních kondenzátorů ... a můžou smile