Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 2)

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Náhrada za ARN 312/4Ohm

  Stránky: ««« 1 2

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 40]

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Strmosť neviem, ale nastaviť viem deliacu frekvenciu na zos. od 50 do 180Hz, otočiť fázu, zvlášť nastaviť hlasitosť, ešte viem frekvenciu nastaviť aj na reciveri. Ako ono to hrá, mám ho 8 rokov a nie že by to nestačilo, len by som to radšej také presnejšie neviem ako to vyjadriť, proste počul som aj lepšie subiky. https://i.postimg.cc/wjVQZCXM/zosik.jpg

(upravil horemic 19. 11. 2021 13:44)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

To bude klasika 6 v zesilovači a 12dB/oct.To je v součtu 18 a to je málo.Když pustíš holý subwoofer bez ostatních bedýnek,co slyšíš?

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Teraz tak úplne nerozumiem otázke, počujem len spodok, ako nastavím výhybku. Ale o to nejde že to nezahrá spodné tony a žeby pritom nerozonovali všetky skrine v obyvačke. Nepačí sa mi charakter toho zvuku. Neviem to asi presne vysvetliť. Chcem v tom spodku aj rozoznávať jednotlivé veci ktore ten tón sposobili, to ARN to tak nejak zlieva.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Upřímně, co by mělo být slyšet v rozsahu 20-100Hz? Možná, že není chyba v tomhle repro, ale v těch ostatních. Možná je to špatně nastavené. Možná satelity špatně navazují.

(upravil ondra.klofat 19. 11. 2021 21:00)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Pokud ti chybí "konkrétnost" v podání basů, ne nutně to musí být problém subwooferu... on i sebevíc kvalitní subwoofer se sebelepším zpracováním signálu takhle sám od sebe vlastně nic extra konkrétního a lokalizovatelného nezahraje (pokud hraje tak jak má, tedy dejmetomu okolo těch 100Hz a níž s nějakým rozumnou strmostí crossoveru). Lokalizaci jednotlivých nástrojů apod. pak udělá až navázání vršku... u kopáku, baskytary, bass synthu a dalších nástrojů můžeme mít tendenci si myslet, že spodní frekvence jsou to nejzásadnější. Ve výsledku se ale bez vyšších frekvencí (nad vyzařovacím spektrem subwooferu) neobejdou, dokonce tyto dělají právě většinu onoho charakteru. Když vezmu příklad z pohledu zvukařiny... zvuk např. kopáku lze nakroutit s podobným výsledkem téměř bez ohledu na to, jaké jsou použity subwoofery (samo v rámci nějakých mezí) a téměř vždy to je o korekcích mimo pásmo subwooferů. Až to, co hrají satelity tedy subjektivně dokresluje, doplňuje, ne-li někdy tvoří, zvukový charakter subwooferu (za předpokladu že subwoofer není úplně blbě) a ona nekonkrétnost samostatně hrajícího subwooferu je vlastně přirozená vlastnost.

Edit: Koukám, že jardag69 už mě předběhl ve stejně směřované myšlence...

(upravil jardag69 19. 11. 2021 20:02)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

A to ještě nevíš, že jsem mu poradil, ať zkusí lepší kabeláž k satelitům smile
Jestli je to foto aktuální, tak ani umístění u zdi tomu nepřidá, ani to nasměrování soustav.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Jojo, koukám na fotku až teď ... těch problémových faktorů tam skutečně může být víc a nemusí to být vyloženě problém subwooferu, ikdyž jak se to chová, když je takto přímo ve zdi, těžko říct. Opět příklad z live zvučení, obecně nemám příliš dobrou zkušenost s umisťováním subwooferů těsně k jakékoliv pevné překážce (samozřejmě nepočítaje podlahu). Ale pokud jsou v blízkosti stěny nebo před hranou zděného jeviště atd. nebývá výsledek tak dobrý (resp. bývá s tím o trochu více práce) oproti situaci, kdy je kolem dokola volno. Ale to se bavíme spíše o drobnějších nuancích a odchylkách od nějakého fundamentu daného konkrétním setupem. Takže ano, toto konkrétní řešení se třeba může chovat samo o sobě méně standartně či hůře předvídatelně kvůli neobvyklé konstrukci... ale stále platí že konkrétnost, lokalizaci nástrojů, "přesný" charakter zvuku apod. nemá subwoofer primárně na starosti.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Píšu o poloze satelitů.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

No asi sa mi zdá, že sa ešte raz prihlásim keď mi príde nový receiver, doteraz som mal Harman/Kardon AVR 171s, a má mi prísť Denon avr-x2700h, Tie predne repro sú robené na základe stavebnice Visatonu Couplet, mali by ísť od 38Hz, tri roky som sa s tým drbkal aby som nejak zvládol to technicky odliať z vibrovaného betónu. Sú to 70kg ťažké kravy, a síce to nehrá zle, ale tiež sa mi nezdá že by to hralo tak, aby som si povedal, že to je pecka, proste počul som lepšie a bol som z toho sklamaný a možno to tým pádom nehrá dobre ako celok. Ako stále je to lepšie, ako akákoľvek srágora ktorá ma v mene akože domáce kino, ale ja som  chcel proste niečo extra a to sa mi nepodarilo. Možno by som si mal domov zavolať nejakého zvukového mága smile čo by mi s tým poradil. Základne ladenie celej sústavy som nechal na vlastnej kalibrácii receiveru cez mikrofón.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Ono je to jedno s druhým... jedna věc je technika jako taková (jaké reprosoustavy, zesilovače,...), druhá věc je poslechový prostor. Kouzlo je pak v tom, jak se daná technika použije v konkrétním prostoru (umístění, processing, atd.). A je to hodně o laborování. Někdy stačí k uspokojivému výsledku jen změnit umístění, někdy je potřeba řešit výrazněji akustické úpravy místnosti, a někdy taky nemusí přijít spokojenost nikdy. Obecně by se asi dalo říct, že když je akusticky blbá místnost, nelze se spoléhat na to, že to vyřeší lepší technika, nebo naopak, když je kvalitní technika, je škoda jí zabít nevhodnou akustikou místnosti.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Deliacu frekvenciu na SW skús zvyšovať od tých 50Hz postupne smerom nahor. Tomu prispôsobovať volume a so zvyšujúcou deličkou ho znižovať. Na začiatku pri 50Hz vyskúšaj otočenie fázy tak, aby si nemal útlm na basoch. Bude do toho kecať aj strmosť a aproximácia výhybky v SW zosilňovači, ale tú nevieme. Vieš to zistiť?

(upravil jardag69 20. 11. 2021 0:03)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

ESINO psal jsem ti soukromou zprávu. Zkus se podívat nahoru na stránku, měl bys jí vidět.
Každopádně je umístění repro dost špatné. Pokud to jenom trochu jde, tak je dej dál od zdi a zkus si pohrát s jejich natočením na posluchače.
Umí to hrát i stereo? Že by šel do předních repro plný signál a hrál jenom předek? Tak bys mohl zjistit, co umí a jak je správně umístit aby to hrálo.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Myslím, že tvoje rady nepomôžu, rieši niečo iné.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

No asi by to chcelo niekoho s lepšími ušami čo by si u mňa sadol do obývačky smile Je možné, že mi chýba niečo ako na celku. Kabeláž je klasické najhrubšie repro dvojlinky (2x4mm2), k predkom a centru nepresahujúce 2 metre, tak to sa mi nechce veriť, že by to ovplyvnilo nejak markatne zvuk. K surraundom sú tiež , ale tak tie sú efektové to neriešim nejak a ešte sú aj zamurované, čiže už nemenitelné. Rozloženie je také aké je, a je prakticky to nie je ako inak usporiadať, proste nie je kam posunúť. Aj preto som sub zamuroval. https://i.postimg.cc/ncJ5Bf5T/repro-predok.jpg https://i.postimg.cc/rp3ZpBx1/repro-suround.jpg. Miestnosť má z pohľadu na predné repro šírku 8,4m a stena za prednými ku zadnej stene je 5,6m.
Šírka toho úzkeho priestoru medzi krbom a stenou je 2,5m a tam som musel napáskovať repro. Neviete o niekom s jemným sluchom z okolia Prievidze kto by sa zastavil na kávu a vypočul by si to? Možno by vedel vyjadriť to čo ja neviem, čo mi tam chýba.

(upravil jardag69 21. 11. 2021 16:12)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

https://avmania.zive.cz/jak-dobre-rozmi … rosoustavy

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

To umístění ve výklenku bude mít k ideálu daleko jak z pohledu subwooferu tak satelitů (umístění v rohu a ještě ve výklenku může na určitých frekvencích dělat neplechu, výklenek se může chovat jako velká horna apod.). Ladit to podle poslechu bude vždy o experimentování a dokáže zabrat hodně času... poslouchat to ve výsledku budeš ty, takže poslechové ladění si pravděpodobně zvládneš udělat i sám a sám uvidíš, kdy se to zlepšilo nebo zhoršilo a kdy ti to třeba už vyhovuje. Jednoduše v rámci možností které v prostoru máš zkoušej různé pozice a provnávej. Minimálně bych zkusil začít povystrčením dvoupásmovek vpřed mimo výklenek (což zas může vadit z hlediska sledování TV, ale vždy to bude o nějakých kompromisech), následně už to asi bude chtít na ně aplikovat delay aby se srovnaly se subwooferem (rozdíl cca metr a víc, který tam může vzniknout už je lepší kompenzovat). Další věc, kterou bych rovnou zkusil řešit, je tvrdá dlážděná podlaha... ta je vždy spíše akustický nepřítel. Větším kusem koberce mezi bednami a sedačkou to určitě nic nezhoršíš, naopak. Jinak se k tomu samozřejmě dá přistoupit i exaktně a navrhnout úpravy nebo kompenzace na základě akustického měření... tam už to tedy nepůjde bez pomoci někoho, kdo ví co dělá. Čím dál více se ale přikláním k názoru, že pouhou výměnou basáku tvůj problém řešitelný spíše nebude.

(upravil esino 21. 11. 2021 16:54)

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Tak dík za rady, keď mi príde nový receiver skúsim sa s tým ešte pohrať. Prinajhoršom postavím nový dom, kde budem viac dopredu myslieť na akustiku wink

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

No, taká vec došiel mi nový Receiver Denon avr-x2700, prvotné zistenie je že to vôbec také zlé ako sa mi zdalo. Nejak to celé začalo znieť lepšie oproti HK 171s

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Ve finále to může být víc věcí najednou. Zesilovač, kabel nebo bedny. A jejich umístění, natočení.

Re: Náhrada za ARN 312/4Ohm

Udělej si lepší akustiku místnosti. To dělá tak 60% zvuku.

To co lidé popisují jako basy, není často ani pod 100 Hz, ale táhne se až do 2kHz. Často se to dá srovnat vyladěním akustiky.

Web

Příspěvky [21 až 40 z 40]

  Stránky: ««« 1 2

Audioweb.cz » Subwoofery, kino a sestavy » Náhrada za ARN 312/4Ohm

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£