Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 53]

(upravil dhaman 8. 12. 2021 22:10)

Téma: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Ahojte,
Kolega z práce ma poprosil či by som sa mu nepozrel na zosilňovač sony ta-fa3es.
Na prvý pohľad vyzerá OK. Žiadne vypučané kondenzátory, opečené rezistory a pod. Plošák vyzera že do toho nikto nesiahal.
Hodil som to na osciloskop pravý kanál vyzerá byť ok, Došteloval som kľudový prúd podľa servisného manuálu na 33mV na emitorákoch (0.22R čo je 150mA)

ľavy kanál sinusovka vyzera ok, ale obdĺžnik 1kHz takéto čudo. A nedá sa poriadne nastaviť kľudový prúd dosť to lieta.
Myslel som, že to kmitá, ale na výstupe neni nič podozrivé, dokonca aj DC offset je 2mV (osciloskop mam do 70MHz).

obdĺžnik 1kHz
https://i.ibb.co/Dbm9L9X/1khz-square.png

schéma:
https://i.ibb.co/YQfprRt/sony-FA3-ES-main.png

Má prosím niekto typ, kde začať hladať zradu ?
Poprípade sa nájde niekto v okolí Banska Bystrica, Slovensko komu by sa s tým chcelo drbať ?

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Zkontrolovat ty pojistkový odpory v gejtech budičů a koncáků a DC poměry. A taky ten příčnej odpor mezi gejtama budičů.

(upravil dawsoo 6. 11. 2021 0:04)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Pokud jen levej tak 100% to co Rix + kontrola C611,R608,R613 a emitoráky R619,620 jako prvotní průzkum.

Není co dodávat...

(upravil Otas 6. 11. 2021 7:25)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

A třebas i kapacity vazebních kondenzátorů (možná už tam patří C611, nechce se mi hledat velké schéma smile )....

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Nejaký väzobný kondenzátor v ceste signálu ( na vstupe konca ) mimo zobrazenej schémy. Ten koniec bude mať na basoch výrazný pokles. Stabilita kľudového prúdu - trimer v nastavení biasu alebo zvod C512..

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

C601 4u7 50V na vstupu
C611 220u 16V ve zpětné vazbě

(upravil dhaman 6. 11. 2021 17:45)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Ahojte ďakujem všetkým za cenné rady a za nakopnutie.
BV má pravdu na basoch to má pokles.
https://i.ibb.co/9T7pPv7/sony-fa3es-left-before.png
pravy kanal OK
https://i.ibb.co/yyT16kr/sony-fa3es-right.png

Skontroloval som všetko, ale zatiaľ som nenašiel ten zrádny kondenzátor. Poistkové odpory sú všetky OK, dokonca aj napetia sedia podľa schémy. Trimer tiež vporiadku,
C601 tiez OK (pre istotu vymeneny a nepomohlo)
C611 tiez OK (pre istotu vymeneny a nepomohlo)
C612 tiez OK (pre istotu vymeneny a nepomohlo)

Bude to nejaký kundík len ho nájsť big_smile
Skusim pozriet este C605, C606, C608, C609

https://i.ibb.co/mD83177/sony-fa3es.png

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil BV 6. 11. 2021 18:43)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Však sa pozri navstup konca, ako to vyzerá tam ( v spoji R601, C602). Od vstupného konektora po vstup do konca nie je žiadny väzobný kondenzátor? Skús jednoducho porovnať signal na obidvoch koncoch " podozrivých" elytov, musí byt identický ( žiadne AC na kondenzátore, medzi jeho vývodmi), samozrejme pri budení konca signálom.

(upravil dhaman 6. 11. 2021 22:08)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

rofl asi ma zabijete. Ten zmršený obdĺžnik spôsobili, korekcie bass. Vyzerá, že sú nejaké nesúmerne a na strede nie je na strede pre ľavý kanál.
To ste ešte nevideli čo s tým obdĺžnikom dorobia korekcie výšok big_smile

Keď som to prepol do "source direct" tak paradicka obdĺžnik ako lusk.
Kolega ešte vravel, že ma problém, že mu občas vypadne jeden kanál. Prejavilo sa to aj mne a kto uhádne čím to je ?

Áno nešťastné relátko na výstupe je odíjdené. Občas zopne vporiadku občas nie.

Ďakujem všetkým za rady big_smile
Do opravy tých korekcií sa mi fakt nechce takže sa musí pánko uspokojiť s "source direct"  lol

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dhaman 7. 11. 2021 9:36)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Odzoomovaný ten post vyššie.
Nedoplo mi že je to vlastne amplitúdová charakteriskika bass korekcií na minime. I keď  bol potenciometer na strede.
https://i.ibb.co/vYR7nyc/sony-fa3es-left-bass-middle.png

Ponaučenie ?
Pri meraní integrovaneho zosilňovača si treba dať pozor na vstupnú časť a hlavne korekcie bass, výšky, balance a pod.
Asi je dobé si rozdeliť kontrolu (opravu, hľadanie chyby) do dvoch krokov. Najprv samostatný koncák so zapnutým "source direct" a potom vstupné obvody.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil dawsoo 8. 11. 2021 7:20)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

dhaman napsal:

A nedá sa poriadne nastaviť kľudový prúd dosť to lieta.

Pokud platí nadále toto co jsi psal, tak bych to určitě za opravené moc nepovažoval.

Není co dodávat...

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Přesně tak. Proto jsem psal, ty DC poměry v konci, toto lítání a nemožnost to správně nastavit určitě nezpůsobí nějaký elyt. Spíš bych skoro tipoval nějaký nakoplý trand.

(upravil dhaman 8. 11. 2021 9:44)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

jj ten kľudový prúd určite ešte pozriem. Mám podozrenie na tranzistor stabilizácie kľudového prúdu Q610.
Pri tom meraní DC pomerov som nameral takú anomáliu, že občas na emitore padne napätie na 0V.
napríklad 5s je -1,7V a 0,5s je 0V a takto sa to opakuje, ale v náhodných intervaloch.

Kľudový prud lieta medzi 35mV - 30mV behom sekundy to zbehne na 30 a potom zrazu naspet na 33mV potom hned zase na 30mV

https://i.ibb.co/Xb6rNDJ/Schema.png

Vymením tranzistor a uvidíme len musím objednať 2SD2012 lebo také nemám doma big_smile

https://i.ibb.co/gTPB2tn/20211108-092020.jpg

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil BV 8. 11. 2021 9:56)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Daj tam BD135-139 alebo niečo podobné, to vôbec nie je kritické. A meraj napätie na C612, či sa to tam mení (či sa mení predpätie pre konce). Ak meriaš úbytok na Re konca, môže to byť budičom alebo koncom, obvod biasu môže byť OK. Treba najprv zistiť kde je problém, nie zbytočne  meniť súčiastky.. Koniec bez záťaže, aby to nebolo DC driftom a prúdom do záťaže. A skontroluj aj Boucherot, aj tú LED v obvode biasu (merať priamo na nej úbytok)..

(upravil dhaman 8. 11. 2021 13:13)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

OK vyskúšam večer. Ono sa to ťažko odahľuje lebo niekedy to robi hneď po zapnutí a niekedy aj hodinu a nič. Musím odsledovať čo má na to vplyv, že to začne kolísať.
Potom to po chvíli prestane.

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Úplně klidně to může být jen vachlkontakt v trimru na nastavení kliďáku, ve starých mašinách je to to první co automaticky měním za nový.

(upravil dawsoo 9. 11. 2021 16:15)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Jak bych postupoval já:
1. Změřit kde vzniká to kolísání kliďáku,zda před obvodem řízení nebo v něm či za ním pokud to nepůjde najít tak aspoň v gatech budičů a na pozici C-E snímacího tr 2SD2012 při jemném zakroucením trimru)
2. kontrola měřením úbytku u těch odporů ve VAS R608,R613 (studeňák nebo kontakt na vývod) a kontola kaskody a zdroje proudu.
3. Vyndat ten 2SD2012 a změřit mu betu pokud bude podezřele malá nebo velká= může to být tím lze dát cokoliv v To220iso s vyšší betou při nízkých proudech postačí obyč hfe na multimetru) *spíše nepravděpodobný nejde o jakkoliv namáhanou součástku
4. trimry na klidovej preventivně výměna v obou kanálech za nový dělám vždy ... stejně jako Rix s nimi kondíky C512,612 jejich hodnota není kritická,případný svod však ano )
5. vyndat FET budiče a změřit je zda nejsou načatý pokud na to nemáš mašinu tak prohodit se zdravým kanálem k vyloučení (jakejkoliv svod gate proti D a S) asi nejblbější možnost, ale náhrada možná např IRF610/9610 už jsem něco podobnýho i bohužel viděl.

Není co dodávat...

(upravil dhaman 9. 11. 2021 17:17)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Trimre som preventívne vymenil za viacotáčkove ako radil DJ_RIX.
Menil som aj R525, R625 boli už také počerňejšie. lol
Kolega sa priznal, že to v podnapitom stave na nejakej oslave vyhuloval a že mu vyhodilo ochranu a od vtedy mu to takto blbne.Že jeden kanál vypadával a sem tam vyhodilo ochrany keď sa to prehrialo.
2SD2012 v biase - je OK

Vyzerá, že je to tým budičom 2SK2013. Keď som použil tie zo zdravého tak to chodí.
2SK2013 je asi nezohnatelny a pravdepodobne musí byť spárovaný s 2SJ313.

Ďakujem dawsoo skúsim sa poobzerať po tých IRF.
Ešte som čital na diyaudiu že by mohla byť alternatíva Fairchild FQP3N30 a FQP3P20
mouser FQP3P20 má, ale Nka v nedohľadne lol

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

(upravil Hippo007 9. 11. 2021 19:02)

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Farnell má obě polarity.

Aha, posílají z GB, takže se nevyhneš celnímu řízení. V Čechách to lze obejít objednáním přes www.rothsware.cz, ale tam je zase poštovné Kč180,- a na Slovensko asi neposílají.

Re: SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Daj tam ako budiče bipoláry 2sc4793/ 2sa1837, s úpravou obvodu biasu pre zníženie predpätia  o cca 2,5-3V. Bude to rovnaké alebo aj lepšie.

Příspěvky [1 až 20 z 53]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » SONY TA-FA3ES Zosilňovač - opravene

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£