(upravil Wili 22. 10. 2021 20:08)

Téma: dva ventilatory do serie

robim na tuto blbu otazku samostatne vlakno, mozno to pomoze aj niekomu dalsiemu v buducnosti... ale mam nasledovny problem ktoremu nerozumiem:

Mam v elektronkaci dva ventilatory. Napaja ich zdroj 15VDC naprazdno a 11,5VDC v zatazi. Mal som vymysleny dvojpolovy prepinac, ktorym prepinam ci su ventilatory zapojene do serie alebo paralelne. Ak ich zapojim do serie, na kazdom kolise napatie okolo 7V podla toho ako sa snazia rozbehnut ale neroztocia sa. Ak ich zapojim paralelne a dam pred nich predradeny odpor pre regulaciu otacok, tak aj ked dam odpor tak velky ze je vysledne napatie  4VDC tak sa ventilatory roztocia a fukaju.

Preco je to tak?

Re: dva ventilatory do serie

Tak chtelo by to znat zapojeni

http://www.pavouk.org/hw/fan/fan2.html

Web

Re: dva ventilatory do serie

Do série můžeš zapojit dva jednoduché, shodné spotřebiče bez vlastní elektroniky. Dvě stejné vláknové žárovky, dvě stejné topné spirály, dva stejné reproduktory (ne reprosoustavy). Ale ne dva spotřebiče s vlastní regulací a ochrannými obvody (ventilátorky, LED žárovky), ale ani ne dva holé motory, protože jejich odběr se mění podle mechanické zátěže (vyjma snad situace, kdy mají spojené hřídele, ale kdo by to dělal).
DC ventilátorky zásadně paralelně. Pokud chceš snížit otáčky, použij napěťový regulátor, nebo regulaci vestavěnou v nich.

(upravil dawsoo 23. 10. 2021 7:45)

Re: dva ventilatory do serie

stejnej problém jsem řešil i já v inhalátoru kde jsem dával dva 12V 50mm do série na 24V a nerozběhly se taky, s odporem zvoleným tak aby byl úbytek cca 12V a paralelně zapojené ano. Neřešil jsem nechal jsem to tak. Přitom v PC dříve s velkými 120mm to fungovalo normálně,asi záleží co je uvnitř .

Není co dodávat...

Re: dva ventilatory do serie

Ja by som skúsil každý bloknut s kondikom 220-470uF.

(upravil dawsoo 23. 10. 2021 9:04)

Re: dva ventilatory do serie

František: To mě přesně taky napadlo,ale s těmahle konkrétníma větroněma mi to nemakalo, problém nebyl asi v rozběhu ale v chování té elektroniky zřejmě. Nakonec jsem tam dal 3W zenerku 12V a zapojil je paralelně a byl klid. 24V větroně byly 3-5x dražší než klasický 12V 3-pin do počítače tak proto jsem koupil dva 12V místo dvou 24V co tam byly původně,ale vyhnily vlhkostí a oxidací,předpokládám že stejnej důvod měl i willi 24V by na 15V makaly asi dobře,ale cena je oproti 12V nesmysl. U mě se ani nesnažili vůbec rozeběhnout,prostě jako by nebyly připojený.

Není co dodávat...

(upravil František 23. 10. 2021 9:29)

Re: dva ventilatory do serie

Tak treba zvýšiť kapacity big_smile to by bolo aby nebolo...1000uF...napríklad pri 10mF to už nemá ani ako rozpoznať "čo ho napája" ale to je už kapacita trochu z cesty...pri 1000uF low ESR a možno nejaké balance odpory paralelne na kondoch to musí ísť.
Pre istotu by som overil na Lab. zdroji či v pohode bežia na 5V pevný zdroj...nie na 12V cez odpor lebo to by tiež mohlo spôsobovať zmenu chovania.
Ešte predpokladám, že ventilátory sú prepínane do série správne. A nie tak že majú spojené plusy a voľné mínusy idú na zdroj wink

(upravil dawsoo 23. 10. 2021 10:30)

Re: dva ventilatory do serie

No kondíky když zvedneš tak se nabijou a situace bude zcela stejná a ano doufám že si nemyslíš že jsme až takoví blbci, abychom ty větráky zapojili polaritou blbě,neb první co bylo co jsem já udělal zapojil to na klasickej stolní zdroj a hledal zda není chyba v zapojení či třeba jeden není vadnej big_smile

Problém bude že tam bude nějaká PWM či jiná spínaná neznámá sračka a ty jak psal výše správně Ransom v sérii asi nebudou makat korektně. kdežto ty starý větráky 120mm asi měly analog brouka nebo jinej princip regulace,makaly v pohodě narozdíl od těchhle co nemakaj v sérii korektně nebo vůbec . Balastní odpory by pomoci mohly,ale pak už je asi jedno kde propálíš když třeba v tý mý apúlikaci jsou žádoucí plný otáčky.

Není co dodávat...

Re: dva ventilatory do serie

Diky za postrehy, tie kondenzatory mi nenapadli, to by mozno pomohlo. No je to jedno uz som ich dal paralelne a ak chcem nizsie otacky idu cez odpor, ak chcem plny vykon odpor skratujem vypinacom.

Re: dva ventilatory do serie

Predovšetkým reagujem na wiliho a to nesprávne zapojenie môže vzniknúť v snahe zjednodušiť si to v daných podmienkach a s daným prepínačom, až si človek neuvedomil, že urobil botu.
No práve predpokladám, že sa jedná o niečo spínané, kde skáče okamžitá spotreba zo zdroja a tak dva nezávisle spínané obvody nemôžu korektne v sérii pracovať, preto na vykrytie skokových zmien v odbere tie kondíky, najlepšie low ESR.
S menšou kapacitou kondíkov môže skôr prísť prílišnému poklesu napätia na kondíku, ked jeden regulátor viac "zaberie" a boh vie ako reaguje elektornika na pokles napätia, vypne na pár milisekund, kým ale druhý regulátor skúša spustiť vybije svoj blok kondík a nabije sa kond druhého ventilátoru, ten sa pokúsi opäť spustiť, ale kedže prvý vypne a nemá odber situácia sa opakuje...pokial ale ventilátory korektne bežia na 5V zdroji na dvoch elytoch v serii na 12V s dostatočnou kapacitou a na vykritie potrieb skokového odberu, musia bežať aj takto v sérii na 6V.
Ak je ventilátor pripojený na 12V cez odpor, vzhladom na skokovú zmeny odberu dostáva 12V impulzy a systém pracuje aj pri priemernej hodnote 4V na svorkách.
Wili myslím, že máš rovnaké ventilátory, ktoré si planovalal použiť ale nevošli kvôli výške, fakt by ma zaujímalo, ako sa budú chovať oni, zapojené do série a aká hodnota elytov im bude stačiť, za predpokladu, že na 5-6V z pevného zdroja pracujú ako majú smile

(upravil dawsoo 23. 10. 2021 11:12)

Re: dva ventilatory do serie

JJ Františku v poho, u tebe Willi pokud se ty větroně aspoň cukaj,tak by to mohlo pomoci.Zkus to rozběhnout rukou a pokud se budou dál točit, tak asi by mohlo pomoci co radí Ferko. Hrál jsem si kdysi s tichejma PC a řešil jsem právě rozběh když bylo třeba se dostat na opravdu nízké neslyšné otáčky.

Není co dodávat...

Re: dva ventilatory do serie

A co když dáš ten kond je jeden, ten druhej větrák dostane prdu a rozběhne se určitě big_smile

(upravil BV 23. 10. 2021 15:17)

Re: dva ventilatory do serie

Hrál jsem si kdysi s tichejma PC a řešil jsem právě rozběh když bylo třeba se dostat na opravdu nízké neslyšné otáčky.

Na to je dobré toto, https://www.techspot.com/downloads/547-speedfan.html . Štartuje s plným výkonom, potom zreguluje podľa požadovanej teploty vybraných (zvolených užívateľom) komponentov počítača (CPU,HD....)