Téma: L18S800 a EV Q1212

Zdravím,

mám ponuku na kúpu 6ks basových boxov osadených L18S800 (700w). Je to možné napájať na EV Q1212 po tri boxy na kanál ? Nebude sa trápiť zosík pri takomto zapojení ? Bolo by to 2100w na kanál pričom dá zosík iba 1800w pri 2 ohmoch. Nebude to slabé na basy ?

Za odpovede vopred ďakujem.

Re: L18S800 a EV Q1212

Zesik se možná trochu trápit bude (Re L18S800 = 4,9 ohm), záznam impedance na grafu měření rovněž nepřesvědčuje, i když na jmenovitou impedanci by to mělo být v pohodě.
https://www.prodance.cz/data/attachment … 18S800.pdf
Nejlépe vyzkoušet na akci, co zní lépe, zda 2 nebo 3 suby. Xmax 6,8 mm ale neoslňuje, to by spíše hovořilo pro 3 kusy.
Na tekno si dovedu představit, že budou stát tři suby pěkně vedle sebe jak vojáci na přehlídce a hrát bude třebas jen část. Troufám si tvrdit, že to, že jeden z nich nehraje (a je jen stylovou dekorací), pozná málokdo i při bližším zkoumání smile. Falešný přívod může být přesvědčovací třešnička na dortu cool
A kdyby náhodou jeden reprák odešel, není to důvod k horečnému shánění opravy big_smile ....

Re: L18S800 a EV Q1212

Jasne, dalo by sa to aj tak robiť big_smile zopár skeletov ako dekorácia by bola pekná ale pochopiteľne mi o to nejde big_smile ... Ide mi o to či to ten zosík dokáže ťahať napríklad celý víkend na tých 2 ohmoch pri výkone skoro na doraz , a taktiež či by to nebolo slabé na basy pri takom výkone, ked by sa napájali po 3 na kanál.

(upravil Otas 6. 10. 2021 10:53)

Re: L18S800 a EV Q1212

Být to na live pro satelity, tak zátěž třeba i 2 ohmy, nejen nominální 2,66 ohmů, ten zes snese s lehkostí.
Jenže je to pro tekno, čili provoz na hranici plného výkonu bez chvilky oddechu po mnoho desítek hodin. Při takovémto režimu bude mít zes starosti se uchladit i na zátěž 4 ohmy. Vezměme v úvahu to, že účinnost zesilovačů ve třídě AB (a zde s prakticky trvale výše posunutým napájením ve třídě H) není lepší, než 66 %. Čili musíš uchladit z každého kanálu při cca 2 ohmech až cca 900 W (i když tomu spínání H pomůže a bude to nižší), to si můžeš představit jako výkon žehličky, chlazené ventilátorem smile . V zesilovači jsou nejspíše trandy C5200/A1943 po pěti kusech na kanál (+ spínací FET + usměrňovací blok), tam žádná rezerva výkonu není. Podle mne se bude na 3 bedny v "tekno sub režimu" přehřívat a ochrany to budou vypínat.
To vše ti dále musí zvládnout trafo, zdroj i přívod napájení (krátkodobě přes 5000 W při 230 V, čili přes 20 A).

Nedávno jsem řešil opravu zesilovače obdobné koncepce AA V4001 (Čína), když jeden kanál zatížili na čtyři 8 ohmové bedny (prasata DJové prostě vyvedli satelity a suby z jednoho kanálu, když se jim druhý hřál a vypínal sad ). Je v něm důkladnější trafo (hmotnost zesilovače cca 20 kg). V režimu standardní reprodukované hudby to kanál přežil (shořel neznačkový konektor speakon), přeci jen asi dostatečně dlouho zůstával na základním napájení +- 70 V. Druhý kanál jsem snadno opravil (vadný trimr kliďáku ho přehříval), schéma dostupné, všechny součástky označeny na plošáku, THT technologie, konektor pro měřící body, slušně demontovatelné, prostě posud pohádka pro údržbu, fajn zes. Až na: napájení +- 120 V ve třídě H při osazení výše zmíněnými vcelku sračkovými trandy....
A tento zes má deklarované maximální výkony níže nežli ten EV1212...

Re: L18S800 a EV Q1212

Otas napsal:

V zesilovači jsou nejspíše trandy C5200/A1943 po pěti kusech na kanál (+ spínací FET + usměrňovací blok), tam žádná rezerva výkonu není. Podle mne se bude na 3 bedny v "tekno sub režimu" přehřívat a ochrany to budou vypínat.

V EV Q1212 nie sú žiadne Toshiby, ale 7+7ks na kanál ON SEMI NJW3281G /NJW1302G a rezervy výkonu je tam dosť. Pre RCF 18S800 rozhodne nie je Q1212 slabý zosilovač. Pre RCF 18S800 výrobca doporučuje výkon 800WRMS a Q1212 podľa meraní dodá s prehľadom 880WRMS/8R viac než papierový výkon 750W. Q1212 je spravidla stabilná aj pri budení 3ks 8ohm subbasov na kanál, záleží však akých, nedá sa to paušalizovať. Hodnota (Re L18S800 = 4,9 ohm) nie je smerodatná. Je to meranie repra v free-air, nie po osadení v ozvučnici. Smerodatné bude meranie impedancie repra v ozvučnici resp. akú hodnotu bude mať impedančné minimum. To môže byť odrazový mostík k tomu či výsledná impedancia podlezie 2 ohmy alebo nie a určenie či je alebo nie je vhodné pripojiť 3ks subbasov a taviť to vkuse celý víkend.

(upravil Otas 8. 10. 2021 21:50)

Re: L18S800 a EV Q1212

Až 7? Já tam na obrázku vidím celkově 7 přítlačáků polovodičů a čekal bych, že jeden z nich je na spínání v H a někde by měl být usměrňovač. Nicméně 3281/1302 je samozřejmě jiné kafe.
Já to Re používám jako zjednodušení pro představu, ve hře jsou různé setrvačnosti apod. Slušné zesilovače mají aktivity ochran nastaveny kolem 1,7 násobku proudu při jmenovité impedanci, kvalitní alespoň dvojnásobek, aby to zahrálo dobře basy bez aktivace - omezení proudu.
Jinak jsme ve shodě.

Re: L18S800 a EV Q1212

Takže by to teoreticky mohol utiahnuť po tie 3ks ? Nebude to slabé na basy ? Vidím to tak že Q1212 zoberiem so sebou a odskúšame to u pána čo bude hrať lepšie či 4ks alebo 6ks.

Re: L18S800 a EV Q1212

Ano, vidíš to v zásadě stejně.
S provozem toho zesu pro několik subů na tekno akci tu zkušenosti zřejmě nikdo nemá. Neměl by snad shořet. Teď jen běží o to, zda bude mít (především dost proudu) na hezký bas při třech subech na kanál a zda se (vzláště v nějaké letní teplotě) nepřehřeje a nebude ho vypínat ochrana.

Re: L18S800 a EV Q1212

Ešte by som mal otázku, či by stačil k tomu klasický crossover DBX 223XL a EQ DBX 231s alebo si k tomu budem musiet zadovážiť nejaké DSP ?

Re: L18S800 a EV Q1212

Podle mého názoru (zkušenosti s technem ale nemám - asi se tam zdůrazňují basové frekvence) bude v pohodě stačit analogová úprava zvuku, DSP nebude potřeba.
Nakonec dbx231 používám jako součást své aparatury a vyhovuje mi smile.

Re: L18S800 a EV Q1212

Ten EQ nemám ešte kúpený, ale mám teraz naň ponuku za 80€. Nebudú mi chýbať potom nejaké funkcie a nastavenia, ktoré by sa časom zišli ?

(upravil Otas 15. 10. 2021 11:10)

Re: L18S800 a EV Q1212

To záleží, s jakým DSP to srovnáš. Jestliže se skutečně kvalitním (trochu teď vařím z vody, já mám jen stařičkou Sabinu Power Q), tak to můžou být třeba vysoká strmost výhybek a propustí (48 dB/okt), nastavitelné ochrany reproduktorů, kompresory signálu, limitéry, nastavení zpoždění jednotlivých výstupů, parametrická ekvalizace, eliminace akustické vazby mikrofonů, popřípadě RTA měřícím mikrofonem. K tomu paměť více nastavení a uzamčení přístupu. Nejspíše to někdo ještě doplní. Ale to už sáhneš mnohonásobně hloub do peněženky smile.
Popravdě ač jsem s myšlenkou koupě DSP (dbx Drive Rack 260) koketoval, nakonec jsem si řekl, že už vystačím s analogem, že výše uvedené přednosti nepotřebuji. Mám více samostatných aparatur, které tahám jako kompletní stavebnice v blocích, pouze propojovaných kablíky.

Re: L18S800 a EV Q1212

Teraz mi tak napadlo, že či vôbec budem potrebovať ten EQ a nevystačím si so samotným crossoverom ?

(upravil Otas 15. 10. 2021 12:02)

Re: L18S800 a EV Q1212

Podle mne k žádanému zvuku nevystačíš, záleží i na komponentech aparatury.
Budeš muset nějaké basy přidat, nějaké ubrat, od nějakého kmitočtu to dole uříznout (pod naladěním basreflexů, abys neodepsal basáky), podobně tě to může potkat i u satelitu.
U všech svých aparatur mám ekvalizér. Když mi ho nedávno manžel DJky omylem vypnul (zapnul bypass, chtěl světýlko chodu smile ), tak si stěžoval: To zní jak na pouti sad .