Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

zajímavý korektor, jen by to chtělo pak ocejchovat ty knofle, abys pak nepřidával tam, kdes předtím ubral (filtroval),
ale určitě by bylo zajímavé porovnat to pak s běžnými SW-filtry bez laditelného peaku/propadu v propustném pásmu,
nastavování 4 knoflů je pak hra na půlden smile

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ja to jen slohnul z bastlova inzerniho vlakna.. smile

Web

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Dvojpásmo s 27TFFC - s miliónom otázok smile
ted už sedí jen ten milion otázek big_smile

(upravil František 11. 10. 2021 21:48)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Dík Roberte smile ale ono je to presne len tá dolná priepusť pre sub smile
Nevadí, niečo si nájdem a zbastlím na uni doske aspoň na prvé pokusy, možno aj mierne odladím cool
Z toho čo som si prebehol po nette, zrejme bude stačiť na delenie pevných 200Hz a 24dB/okt.
Niečo ako tu:

https://www.electroschematics.com/wp-content/uploads/2009/09/subwoofer-filter-diagram.gif?fit=700%2C603
https://www.electroschematics.com/subwo … r-circuit/

Ono je to vlastne už len výhybka pre sub...pôvodne som to chcel deliť vyššie, možno 400-500Hz, aby som ER18tkam čo najviac uľahčil prácu, ale aj 200Hz je už dosť a najme by tu mali ER18 znieť lepšie, ako TIW300, aj keď ťažko povedať, koľko by som vedel rozpoznať.
Asi aj doladiť citlivosť bude subjektívne jednoduchšie.
Pre suby by boli škoda nejaké K300vky smile
Asi bude stačiť jeden koniec pre oba suby. Na začiatok aj mierne nahnevaný Bad Boy ich oba vypluje z pántu, ak bude treba smile
Vlastne sa naskytá možnosť postaviť Eco koniec v Béčku, ale s výkonom >500W/4R smile

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ono je skoro zbytečný ten spodek na satelity odřezat, ony to prostě ty malý repráčky pod laděním BR nezahrají. Já to takhle provozuju (ne na extrémní hlasitost) a celkem v pohodě. Přijde mi zbytečný přidávat další fázový posuny, šumy a zkreslení do audiosignálu...

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

kaed má pravdu a domácí praxe je i taková, že se satelity neošetřují...rozhodně je lepší mít možnost ladění SW, než jít do takových pevných-podle teorie správných děliček, kde už pak ale můžeš regulovat jen volume…to není dobrá cesta,
vypadá to sice korektněji, ale jen v rámci "mechanistického" uvažování, akustická praxe je ale tomuto rámci vzdálená,
už se to tu psalo mockrát: jedna věc je (i dobře hrající SW) postavit, druhá věc je ho naladit k satelitům a akustice místnosti

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Nerozumím tomu, školy nemám, řečeno klasikem. Ale v dávné době se tvrdilo že signál nad 100Hz se už zúčastňuje na prostorové informaci. Z toho, dle mého, plyne že dělením subu nad tuto frekvenci se tato směrová informace naruší. Je možné že se mýlím.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Podobnou elektronickou vyhybku mám přepočtenou na 90 Hz, aby do satelitů nelezly zbytečně nízké basy.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Keď prišli seasy, nevydržal som a chcel ich počuť, tak mám ER18 s 27TFFC vo vykuchanej 1PF 067 33 doplnenej o výhybku a BR.
27TDFC som vlastne ešte ani nezapájal, nepočul a neporovnal s 27TFFC.

Už teraz to "hrá pekne" smile ale aj 80W/4R danwattko ER18tky ponaháňa až až...s K300 treba byť vyslovene opatrný smile aby sa to nezaplo "ohúlené".
Ako sa naskytla kúpa 2ks TIW300 nenechal som si ju ujsť a až následne prišla myšlienka vyskladať regálovka plus sub.
Na zarytý audiofilíng to samo môže bežať bez subov a výhybky, pre hlasnú hudbu a domáce kino so submi.

Skúšal som 30 pásmový EQ v booku..po stiahnutí všetko pod 100-125Hz sa ER18 vcelku zastaví aj pri vysokej hlasitosti a nepôsobí ako splašená vakuová pumpa smile
Tak zrejme aj 200Hz je zbytočne veľa a východisková f by mohla byť tých 100Hz.

(upravil BV 12. 10. 2021 11:50)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

"danwatko" s mäkkým zdrojom bude mať DC na výstupe závislé od okamžitého výkonu (od poklesu zdroja pri záťaži), cez výstupný kondenzátor sa to prenesie a stredobas bude " pumpovať" na subakustických kmitočtoch, kde nie je nijako brzdený, iba tuhosťou závesu. To je ( jedna z viacerých..) nevýhoda nesymetrického napájania.
Skús nejaký zosilňovač so symetrickým napájaním a obmedz ekvalizérom kmitočty pod ladením BR, budeš prekvapený, "čo to dá"...

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

kdysi dávno jsem zkoušel pohánět SW z TW-120 a nehrálo to dobře, papírové údaje SW-zesilovače samy o sobě nestačí, nutno ho vyzkoušet in natura, ne každý byť i silný zes poskytne očekávaný výsledek,
dá se říct, že právě cesta SW otevírá skutečných dalších mega otázek...SW je vždycky kompromis a dospělá 3(4) bedna je ve většině případů lepší řešení, postavení nějakého odladěného 3p full range pasiv projektu je proti tomu relativně easy

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

BV: no ja som to tak trošku aj tušil, či to nebude tým, predsa len toto pohupovanie membrány tu sa riešilo.
Nechcelo sa mi prenášať a prípájať K300, ale stalo sa...EQ pod 63Hz stiahnutý a nechá si to páčiť aj ohúlenú K300.
Mala by mať tak 200W/8R...pridaním spodku to samozrejme už začne "plantať", nechcem to prestreliť, tak len opatrne...presun spodku do subov z toho urobí brutálne izbové PA cool ale aj tak tu bude treba dať pozor, aby to človek neutavil.

TIW300 by som mal mať dnes doma...mám bedničku na von 160l myslím, s monacorom SPA-38PA...ten pôjde zaťial von, leto končí, vymením prednú stenu a hneď bude jasné kolko TIW300 zožerie smile
Tu jednoznačne nepočítam s hračkami s výstupným kondom smile odhadovanú potrebu výkonu preverí Bad Boy.
Ak by to malo zmysel, suby môžu mať samostatné zosíky a dolná priepusť pre každý kanál samostatne.
To s tou bedňou je samozrejme len na skúšku s nedočkavosti na ochutnávku...vo výsledku sa urobí overený projekt s TIW300.

(upravil BV 12. 10. 2021 14:15)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

brutálne izbové PA

Tak na to je tých reproduktorov aj  škoda.. sad

(upravil František 12. 10. 2021 15:12)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ale prosím ťa...99,7% času pôjdu pri izbovej hlasitosti. Občas to dá človek trochu viac nahlas.
Nevidím na tom nič zlé, veď ešte aj píšem, že chcem ER18tkam trochu odlahčiť, nech za ne preberú prácu TIW-ká.
To sa ani nedá mať doma dlhodobo vo výkone.

No tak už aj premiumstore konečne hlási, že poslal balík s kondíkmi...dneska je to presne 3 týždne od objednania.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Už to tu padlo a prikláňam sa k tomuto názoru: neriešiť sub a satelity zvlášť, ale spraviť rovno poriadne trojpásma. Či už to bude konštrukčne jeden celok - tri reproše v jednej bedni, alebo bas bude mať sólo bedňu, je celkom jedno. Rozhodujúca bude výhybka. Vo výsledku neprídeš o "spodky" a nebude problém ani s deličkami SAT - SUB.

(upravil lacikamo 2. 3. 2022 11:03)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

To stereo vypada zajimave... je link na projekt, pls..

bastl napsal:

Já ho  mám nově(rok) ve stereu i v centru a super.
http://www.troelsgravesen.dk/SEAS-3WC_Jarda/6.jpg

Dekuji.

edit>uz som nasiel, ale kludne napiste vlastne skusenosti, zo stavby, posluchu.

(upravil dhaman 2. 3. 2022 11:22)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

http://www.troelsgravesen.dk/3WClassic.htm

http://www.troelsgravesen.dk/CENTER-641.htm

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ala 80tky,styl tonsil altus 300,akorát s výbornými měniči.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ten obrázek, to je krása veliká!

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Na nette som narazil na reprobedne zo skla a bez tlmiacej výplne čo je sice dizajnovka, ale zvukovo asi tri bodky.
Napadlo ma v rámci povrchovky DTD/MDF skrinka, boky a možno vrch olepený farebným sklom lakobel (napríklad čierna alebo biela).
Dokonalý zrkadlový lesk smile
Sklo samozrejme lepené po celej ploche, aby sa zabránilo rezonanciám.
Nechcem riešiť praktickosť, rozbitnosť a váhu navyše, ale čisto zvukovú stránku.
Môže taký povrch zmeniť charakter ozvučnice?