Téma: ARM 9404 - divné zvuky

Zdravím poprosil by som Vás o pomoc s mojím problémom. Mám reproduktory Tesla ARM 9404 ktoré nejak tak chrapčia alebo neviem ako to mám nazvať pri basovaní. Je to dosť výrazne pri počúvaní aj bežnej hudby. Mám dva tie reproduktory a oba to robia. Znie to tak nejak plechovo ako keby to išlo z kopulky no tá vyzerá byť pri lepená v pohode. Po pritlačení na membránu cievka neškŕka. Záves bol v niektorých miestach odlepený tak som ho opatrne prilepil späť chemoprénom no nepomohlo to. Mám aj reproduktory ARO 9408 ktoré to nerobia pri rovnakom signále.
Vopred ďakujem za rady a postrehy.

(upravil Otas 9. 10. 2021 8:59)

Re: ARM 9404 - divné zvuky

ARM9404 není pravý basový reproduktor, je to (velmi účinný) středobas. Xmax, někdy uváděné +- 2,5 mm, nepostačuje.
Podle mého soudu se membrána, resp. kmitka příliš vychyluje (na něco naráží) a to způsobuje pazvuky.
Pamatuji si na to, pracovali jsme s nimi kdysi pradávno (resp. s ARM9408), dělalo nám to totéž.
ARO9408 už je basák s Xmax +-4,5 mm, tím jsme je nahrazovali ve fullrange bednách.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Rezonuje ta kovová kopulka, kdysi jsem to řešil zatlumenim kopulky slabou rozredenou vrstvou chemoprenu. Kopulka občas i praskla.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Čiže priamo na kopulku dať rozriedený chemoprén?

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Ano, pokud rezonuje kopulka. Pokud  narazi cívka na polové nástavce, tak nový reprak. Já jsem s tím měl problém, když jsem ho používal jako stredobas.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Tak som skúšal natrieť vrstvu na kopulku a nepomohlo. Následne som kopulku aj odstránil a ani to nepomohlo. Zdá sa mi že to ide ako keby zo závesu. Tu je krátke video https://youtube.com/watch?v=IriT5Y9ApkI … ture=share
Pokiaľ nieje dovolené dávať linky na YouTube tak to kľudne zmažem no v pravidlách som to nenašiel.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Zdá se, že je ohnutý former a škrábe o stěnu, ovšem je zvláštní, že se to děje u obou stejně. Otestuj to sinusem, zda to chrastí i při 5 Hz.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Skúsil som ešte prilepiť záves zospodu injekčnou striekačkou pretože bol po hrane odlepený snáď to pomôže

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Prikláňam sa k názoru Antonia. Pred pár rokmi som kupoval Tesla PA bedne s ARM9404 a 6X ARV. Potreboval som len skelety, ale samozrejme, že som ich pred rozobratím odskúšal. A takisto oba chrapčali. Počuteľné to bolo aj pri zatlačení na membránu. Nepátral som po dôsledku, ale príčina určite bola bezohľadné používanie. Nejaký fagan zbadá veľký reproduktor a samozrejme ho hneď musí ohúliť a keďže to moc nebasuje, korekcie naplno a problém je na svete. Dávno pred tým som mal v rukách tiež jeden pár ARM, tam bolo prezmenu uvoľnené vinutie z formera a voľne plandalo v medzere.

(upravil Otas 12. 10. 2021 7:13)

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Přetížit ARM přes Xmax je jednoduché a při skvělém Alnico magnetu (dle AR B5/88 je Bl cca 28 a vysoká poddajnost Cms 245) toho lze dosáhnout i při velmi malém výkonu. Necítil bych se ani před 35 lety být faganem big_smile  a přesto nám to jezdilo na 100W zesilovač velmi často přes povolené Xmax...
Až ARA9918 byl basák jak se patří (a hrál dobře ve všem). Popřípadě mutace od A. Cimbaly (ty byly na ucho příjemnější, než ta ARA), alnico magnet všemu dodával fantastické vlastnosti. Jen Pmax byl malý (2" cívka), jenže ta repra jej vyšší ani nepotřebovala a hrála.
I ARM byly upravovány; např. Betaron je velmi úspěšně po úpravě používal pro komba své baskytary. A musely hrát basy dobře, muzikantovo ucho jen tak neoblbneš smile .

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Tak nakoniec sa to o dosť zlepšilo prilepením závesu zozadu injekčnou striekačkou. Ďakujem moc za rady. Používať ich budem spolu s ARO 9408 na akej frekvencií ich deliť? Nemáte niekto na predaj prípadne kde sa dá zohnať na Slovensku kopulka na arm 9404? Ešte raz ďakujem

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Chceš se pustit do dávno překonaných projektů. Dělil bych to (samozřejmě aktivně - 2 zesilovače) na 100 Hz, stejně nebude ARO stíhat.  Takto řešila PA Tesla před 35 lety. Zde to máš i s popisem. Všimni si hmotnosti komponentů při SPLmax kolem 124 dB (resp. 127 peak).
ARO bylo ve šneku, aby trochu dohnalo výkon ARM.
https://i.postimg.cc/RWVjWS7Z/Prvn-strana-Tesla.png  https://i.postimg.cc/Yhppxw6J/Druh-strana-Tesla.png

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Tá hmotnosť je teda obrovská. Snažím sa si zbúchať aspoň aké také ozvučenie pre občasné oslavy alebo party prípadne do skúšobne. Mám Tesla v6804 tie som dostal darom a k tomu Tesla b2108, ktoré som zohnal za dobrú cenu.

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Na také účely mám prekopaný monitor R6600 osadený ARO9415 a Selenium D220Ti s odladenou výhybkou. Živím to Tesonom A2400, ktorý si len tak brnká na tej 15R impedancii. Mal som k tomu  basy B2204 osadené 2x ARO9408, ktoré som na akcii ani nikdy nepoužil, skôr som ich mal ako raritu. Akurár na dvore som to mal 2x zapojené cez aktívnu výhybku a Teson A2200. Bol to celkom rachot, ale vláčiť sa s tým po akciách, určite nie.

Niečo obdobné som robil aj susedovi, ktorý zrušil svoje staré veľké a ťažké PA trojpásma a chcel z nich použiť premotaný 15" ARO od Cimbalu. Nad to išiel rovnaký driver D220Ti a výhybka na mieru tejto kombinácii. Osadené do skeletu z tesla bední.

(upravil Otas 14. 10. 2021 6:54)

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Také jsem v minulosti kráčel podobnými cestami. V bedně V6801 (k. 1988) jsem postupně vyměnil ARM za ARO9408, podoplňoval jsem namísto ARV168 3 Tonsily GT9/70, přidal výhybku. ARO odešly, tak dostaly střeva ARA9918. Na závěr z toho byla kombinace se Selenium D210Ti, výhybka EM151 bez RCčlenu k výškám a mírnému zatlumení výšek vyhovovala. Na ten objem hrály výborně basy (basreflex prodloužen, přidána předozadní vzpěra). Až kolem 2005 šly výšky i s výhybkou z domu (prodáno), 15" do subů a bedna na zátop.
A druhé bedny vycházely právě z B2108, kde jsem (po přemotání basáků ARO A. Cimbalou) přidal výhybku s 3 tonsily a bylo vystaráno big_smile (byla to zvukově poněkud vatička - bez vyšších středů, basy zvukově velmi příjemné a vzhledem k objemu bedny vydatné). Navíc jsem tam měl i indikátor vybuzení ze signálu (a tím i další disco efekt). Kolem 2002 jsem to pak prodal (pokud vím, slouží občas dodnes). Jen ochutnávka: Někde jsem našel foto smile https://i.postimg.cc/Vr0mg9ZH/DSC01145.jpg  https://i.postimg.cc/PLBBtgK2/DSC01148.jpg Edit: našel jsem i ty druhé: https://i.postimg.cc/pyJthMQS/P1000361.jpg

Re: ARM 9404 - divné zvuky

Tie vyzerajú parádne. Časom možno vymením za d210ti