(upravil Hordek 6. 10. 2021 17:41)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

No, taky to funguje takhle:- https://hordek.rajce.idnes.cz/Darlingwatt./1509992309

P.S.- legrace je, že když to v simulaci vyženu za hranici možností --- např. pokles napájení k 50V a plnej knedlík (Vmax. 1,2V/2kHz na vstupu) do zátěže 2,2R, tak ta ledka začne blikat (řeže NPN větev) ...... Skoro coby primitivní limitér. smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

myšleno to s těma proud zdrojema bylo spíše nějak takto:
https://i.stack.imgur.com/utNXz.png

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

jj

jinak tahle topologie se mi čím dál víc líbí - asi si to přes zimu zkusím postavit

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

JJ,proč to neozkoušet,když urobíš na to desky pošlu ti sankeny 2SB1560/2SD2390,to jsou jinší kocouři než TIP142/147 big_smile

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Pěkný, přeji poohodové a úspěšné bastlení.  smile

(upravil rvx73 6. 10. 2021 19:43)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

dawsoo: já myslel to co jsi sem postoval Ty a co já jsem dával do "svého" vlákna - první příspěvek

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=24121

I když na danwatta s darlingtony bych byl též zvědav, jak si povede

(upravil dawsoo 6. 10. 2021 20:03)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Hordek:
tak nebuď labuť a dáme to dohromady ne? ten darlington není blbej nápad,efektivita využití napájení klesne ale na to srát, nejsme žádní zelení magoři, bude to mít díky obří betě lepší chování při vyšších výkonech a méně trápenej ten budič v A se zdrojem proudu.Nechal bych to jak to je na tom tvým posledním šéma ale zkus tam jen dát ty zdroje proudu tak jako z obrázku,místo těch dvou diod tu ledku ,to je jen nějaký blbý zapojení z netu jen jako názornej příklad možnýho řešení CCS s dvěma trandama pro dva stupně v jednom... nemam sw na malování šémat doma abych ti to namaloval celý...

rvx73:
Co jsem postoval já tak to je debilní zapojení,jen jsem chtěl Hordekovi ukázat jak sjem myslel ty zdroje proudu (Q3,4 R3,5,6 a D1,2),zbytek je obvodově blbost smile

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Tak, tak, pokud to má být podle Jandova odkazu, tak to musí být odrbané na kost smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

dawsoo napsal:

rvx73:
Co jsem postoval já tak to je debilní zapojení

no a právě proto mě zajímá, co z toho poleze.
Aspoň jako vrabčí hnízdo to zkusím, až bude trochu času.

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Darlingtony mají integrované Rbe odpory, které kecají do VAS vstupním proudem, takže žádnej zdroj proudu to zásadně nevylepší, zvláště ne ten Hordekův s LED diodou, kterej má úbytek k napájení 2V.
Obyčejnej bootstrap nebude ve zkreslení o moc horší a vybuzení bude až k napájení.

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Ale snaha byla, no --- tak zase někdy jindy. smile

(upravil laco 7. 10. 2021 15:16)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

ERROR CODE 1202

(upravil rvx73 7. 10. 2021 15:17)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

....

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Tohle se mi v simulaci chovalo lépe než verze s oběma darlingtony na konci --- pro danharda:- led dioda je ze zdroje proudu pryč, lepší?  wink
https://hordek.rajce.idnes.cz/Darlingwatt./1510270382

(upravil rvx73 8. 10. 2021 20:18)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

proč tou zenerkou proháníš 6 mA, když kolektorem T1 teče jen 3,5 mA?

místo těch dvou 8k2 dej jeden 4k7 a bude to vypadat líp wink
0,3W běžný rezistor zvládne

edit: stejně si myslím, že bys měl poslechnout danharda a dát místo toho zdroje proudu pro BDčko bootstrap
a pracovní bod T1 ti zajišťuje ta zenerka

čili byl by z toho TW s darlingtonama smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Zenerka:- počítám s úbytkem napájení při plném vybuzení o 10V, takže při 50V jí teče 3,5mA --- stejně, jako kolektorem T1.

Odpory:- Za svůj život sem z opravovaných zařízení vyndal mraky přepálených a jinak teplem znehodnocených odporů --- taky si asi "někdo" myslel, že to rezistor zvládne..... smile

Zdroj proudu:- Když to zaokrouhlím, tak s bootstrapem je buzení pro NPN v klidu 34mA a při poklesu napájení k 50V už jen 17-19mA, ale se zdrojem proudu je buzení pro NPN v klidu 36mA a při poklesu k 50V 35mA --- to je asi hlavní důvod proč se mi tam ten zdroj proudu líbí.

TW s darlingtonama NPN i PNP:-  se chová hůř při Square Wave --- má ošklivé překmity a "poněkud" deformovaný tvar, navíc, každým tím darl. koncem v klidu protékají 2,5-3mA a já neumím nasimulovat, jak se to bude chovat, když ty konce ohřeju např. na 80°C, nebo 100°C.

Tak snad sem ti na vše opověděl dostatečně. smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Hordek napsal:

Zenerka:- počítám s úbytkem napájení při plném vybuzení o 10V, takže při 50V jí teče 3,5mA --- stejně, jako kolektorem T1.

A to je zcela zbytečné smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Mohu poprosit o "polopatické" vysvěttlení, proč? Děkuji. smile

(upravil danhard 9. 10. 2021 9:51)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Protože stačí méně smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Hordek napsal:

každým tím darl. koncem v klidu protékají 2,5-3mA a já neumím nasimulovat, jak se to bude chovat, když ty konce ohřeju např. na 80°C, nebo 100°C.

https://youtu.be/eRtO3EZK_Cc