Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Tak, je to "jednoduchý" zapojení pro začátečníky a zárověň trošku jiná cesta jak eliminovat některé neduhy klasického TW, než je použito v DW, který co se týká zkreslení na tom bude nejspíš lépe (ta druhá harm). Samozřejmě, použil sem většinu toho co do vylepšení klasického TW již vnesl danhard a jiní, nejsem žádný obvodář, takže opisuju. O použítí darl. na pozici výkonového NPN sem uvažoval již dlouho (prostě se mi to řešení líbí) a samozřejmě sem nebyl první, kdo to zkoušel a zkusil ---  na ten zdroj konst. proudu sem narazil náhodou u jiného zapojení (ani to nebyl zesilovač) a tak sem si s tím začal hrát v sim. Zesilovač se chová lépe se zdrojem konst. proudu, než s odpory a to především při poklesu napájení, když je vybuzený "na doraz", --- budící proud pro NPN významě neklesá, s odpory padal na cca 60% klidové hodnoty, což by při poklesu hodnoty zátěže pod 4R u "komplikovaných výhybek" reprobeden už mohlo být kritické. Hodnota dosažitelného výkonu 50W/4R je asi pro jeden výkonový pár v TO-220 maximum možného, pro vyšší výkony by to chtělo robustnější konce, což by si vyžádalo přepracování plošné desky, jejíž velikost je v současné podobě 75x95mm. smile

Kdybych chtěl od zesilovače s výstupním kond. mnohem lepší parametry, nejspíš bych okopíroval zapojení zesilovače NAD-310.

(upravil dawsoo 4. 10. 2021 20:45)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Já proti darlingtonu tady vůbec nic nemám,naopak odlehčí to budiči a ten nemusí bejt tavenej tak velkým proudem,zajímá mě zda jsi zkusil dát darlington i do PNP větve+přidat třetí diodu a pokud ano, zda byl v tvý simulaci rozdíl k lepšímu nebo ne. Se zbytkem nemám problém... proč nikdo nepoužil zdroj proudu dřív byla věc co mě napadla už u Aury kdysi,min u Z7 to mohli udělat a bylo by to i lepší z hlediska spolehlivosti a chlazení smile

Pokud bych něco teď stavěl já tak bych se vysral na transiwatta kterej danwattem je na limitu ale i na šílený a zbytečný složitosti a šel cestou dexana deluxe či odrbánka deluxe (rozkmit je tam s fetama boží) tam vidím potenciál reálnýho a dobrýho výsledku a místo relé ssr ochranu.

Není co dodávat...

(upravil danhard 4. 10. 2021 20:35)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Ty můžeš kopírovat cokoliv, ale stejně z toho vznikne paskvil.
Ty 2x3k3 a 47u u zdroje proudu akorát zhoršuje PSR a ohřívá odpory 3k3, jinak nic.
To jsi zase opsal něco, čemu hovno rozumíš smile

(upravil danhard 4. 10. 2021 20:50)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

dawsoo, to je jednoduchý, nebyl žádný PNP Si budič, který by jsi mohl výkonově použít.
Jedinej českej dostupnej PNP tranzistor byl KF517.
Taky jsem to s ním dělal, ale jiným způsobem, jako plovoucí bootstrapovanej zdroj proudu.
Šlo o to, postavit zesilovač z toho, co bylo smile

(upravil dawsoo 4. 10. 2021 20:56)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

danhard:
JJ je mi to jasný,chyba byla držet se něčeho jak hovno košile,J.J. byl především obchodník a propagátor, ale aspoň u Au/Ra Z7 když byla k dipozici součástková základna za jakou můžem jen brečet dneska a i rozpočet na to při ceně 21k v 95-98 by CCS s TO220 2SA985 a lepší frontend Jandu nezničil smile A u Z1-5 a pozdnějších TW taky mohl bejt na vstupu PNP neb BC15x od CEMI tu min v době kdy pamatuju já už běžně byly.

Já nejsem žádnej lumen ale nejde mi do palice proč se nad TW furt tak onanuje a když už teda budiž tak proč někdo nezkusil aspoň použít 2EF konec a by se nemuseli tavit ty 5-10W cihláci big_smile

Není co dodávat...

(upravil danhard 4. 10. 2021 20:59)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Tam ale Janda "zamrznul" na starém zapojení, které se mu osvědčilo.
Ukazuji to na bezdomovci, že se to dalo udělat už tehdy lépe a s použitím tehdy známých technik.
Jsou tam nápady, které nikde nenajdeš, protože všichni jen opisují a přichcávají na věci, kterým nerozumí.

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Právě,přitom potenciál u texanu-dexanu je mnohem větší a realizace není o nic moc složitější a to nikdo ani nezkusil,jen různý šílenosti z netu smile

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Janda, Dudek, Šroll i ten zatracovanej včelař poznali zatracování (odvrácenou stranu slávy) proto, protože dotáhli věci do konce a byť to nebylo dokonalé, začalo to žít vlastním životem a bylo/je to obchodovatelné..."Done is better than perfect."

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

danhard napsal:

Ty můžeš kopírovat cokoliv, ale stejně z toho vznikne paskvil.
Ty 2x3k3 a 47u u zdroje proudu akorát zhoršuje PSR a ohřívá odpory 3k3, jinak nic.
To jsi zase opsal něco, čemu hovno rozumíš smile


Ano, ale díky mému "paskvilování", jenž začalo už na bastlírně a pokračovalo tady, jste se Vy a další "věci-znalí" lidičkové pohnuli ze svých piedestalů a vyšel z toho Danwatt, takže i to mé "neználkovství" mělo trošku smysl. A samozřejmě já Vám a všem ostatním, kteří přispěli, skládám velký dík. smile

(upravil BV 5. 10. 2021 14:26)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Hordek
Tie paralelné 2ks 3k3 vyhoď a ten 47u daj paralelne k BC556B. A potom  môžeš blokovať aj tú 18V ZD, žiadne lupance pri zapnutí  sa nebudú konať.

(upravil danhard 5. 10. 2021 21:13)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Způsobí to 5ms zpoždění budícího proudu

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Spomalí to akurát nábeh zdroja konštantného prúdu.. Bez bootstrapu tam žiadna modulácia od signálu nebude.

(upravil dawsoo 5. 10. 2021 21:43)

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Já bych udělal za mě konkrétně toto:
ten bastl u zdroje proudu přetáhnout dolní konec RC z báze TIP142 na výstup na emitory konců ještě před kond jako u DW (modulace bootstrapem) ,dioda u tý trojice odporů pryč bez náhrady, zenerku zablokovat 100u/25V ,dolní PNP BD912 nahradit TIP147 a přidat diodu mezi báze aby byly tři v sérii. Zkus to hodit do simulačky co to udělá proti tvýmu původnímu. Nabízí se i použití toho bc556 místo tý trojice odporů+diody = na klasiku zdroj proudu i pro první bc550 se společnou referencí do bází pro oba klasický jednotrandový CSS kde ten druhej udělat s modulací ala danwatt.

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Pánové, kopejte tu sami za sebe.
Udělejte nějakou úpravu, vyzkoušejte si, co jste vymysleli a pak přijďte s výsledkem.

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Dyk jo píšu to Hordekovi ,pokud simuluje, tak to je jen pár úprav a zjistění zda lepší-horší-stejný smile

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Mysleli jste to nějak takhle???  https://hordek.rajce.idnes.cz/Darlingwatt./1509976655 , protože ono to funguje..... smile

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Jj ale ty zdroje proudu by šly udělat jednodušeji vpravo jen BD stejně jak u DW i včetně modulace a vlevo BC556 bází pověšený na tu samou ref jako to BD140 jen s jinou hodnotou emitoráku dle požadovanýho proudu ,já nemam nainstalený nic na kreslení šémat kurnik v čem to maluješ Honzo? dřív jsem měl eagle a microcap ale ani jeden mi na nových win nejede sad

Není co dodávat...

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Na buzení darlingtonu žádnou modulaci budícího proudu nepotřebuješ.

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

Dobrý no, ještě by to chtělo ušetřit pár tranzistorů a oba proudové zdroje opřít o indikační LED a místo těch BDček tam dát něco přiměřeného wink

Re: Transiwatt - Darl. --- aneb "variace na renesanční téma"

To jsem právě myslel že led nebo třeba i dvě obyč diody v sérii by byly jako ref společná pro oba jednoduché proudové zdroje s jedním tranzistorem a proudy by se nastavily různými emitoráky v příslušných CCS.

Není co dodávat...