Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 4 z 5)

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Vazobne kondenzatory

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

RSS

Příspěvky [61 až 80 z 85]

Re: Vazobne kondenzatory

BV můžete nějak konkretizovat, co např. na postnutém článku od pana Konráda Hoffmana je netechnického, zavádějícího, porušujícího fyzikální zákony, nebo co konkrétně je ten newspeak? Pokud jde o příspěvky Dawsoo, několikrát zopakoval že se jedná o jeho soukromý názor/poznatky a že nežádá Vaši oponenturu. A já to čtu tak že jeho poznatky potvrzují výsledky měření pana KH, to ostatní je jen omáčka.

Podívejte mě taky iritují nekonečné blábolivé debaty okolo "zvuku" kondíků, pojistek a kabelů. Ale to co vidím v článku pana KH mě upřímně řečeno zaujalo velice, protože takhle jasně a výstižně to umí resp. je ochotný technicky zdokumentovat málokdo. Mě osobně se do toho třeba nikdy nechtělo. Ale přece před tím nebudu strkat hlavu do písku!

ALE...
Protože jsem mnohem víc zvukař než hifista, tak zůstávám v naprostém klidu, aspoň co se týče vazebních kondíků. Vím totiž moc dobře, kolik jich je v takovém typickém audio řetězci nahrávacího studia. Taky jsem podobných řetězců pár zbudoval. Asi už se po X-té opakuju. Jsou jich tam stovky, i v těch nejdražších mixpultech za několik milionů. A to byste se divili co to bývá za šrot (ty kondíky). Dál máte v cestě plné racky kompresorů, gejtů, finalizérů a dalších mrvítek a zkreslovátek, v tom jsou další stovky těchto zlých vazebních kondíků. A přesto z těchto bláznivých komplexů čas od času vypadne nahrávka ze které si hifisti sedají na zadek. Jak ti "ňoumové" s kondíkama v signálové cestě, tak ti "chytrolíni" bez nich. Od určité kvalitativní úrovně je to mnohem víc o lidech a možnostech kvalitního odposlechu (musím přesně slyšet co míchám jinak nic nenamíchám) než o té ostatní technice smile

Teď jsem si zdánlivě trochu protiřečil. Chtěl jsem tím jenom říct, že problém je potřeba v první řadě kvantifikovat. Kolik zkreslení způsobí vazební elyt o určité hodnotě-typu, nějak zatížený, jak je to v porovnání s jinými druhy a výrobci kondíků, a hlavně - jak jsou na tom ostatní pasivní prvky jako třeba přepínače/kontakty relé po nějakých letech provozu, propojovací konektory atd? A to stále pomíjím tu mnohem problematičtější část = aktivní prvky. Kdo si dovede dát dohromady 1 a 1 tak tomu snad už musí být jasné, že vyhozením jednoho-dvou-tří kondíků z reprodukčního řetězce nevyřeší vůbec nic. Ani náhodou. Možná z toho bude mít lepší pocit že udělal pro kvalitu všechno. Opravdu?? big_smile To pozná ve chvíli kdy se v takto DC-vázaném řetězci něco porouchá, co to pak dovede za věci a hledej šmudlo... Takže bych to uzavřel - nic se nemá přehánět. Ani s bezkondíky!

(upravil BV 28. 6. 2021 16:30)

Re: Vazobne kondenzatory

BV můžete nějak konkretizovat, co např. na postnutém článku od pana Konráda Hoffmana je netechnického, zavádějícího, porušujícího fyzikální zákony, nebo co konkrétně je ten newspeak? Pokud jde o příspěvky Dawsoo, několikrát zopakoval že se jedná o jeho soukromý názor/poznatky a že nežádá Vaši oponenturu. A já to čtu tak že jeho poznatky potvrzují výsledky měření pana KH, to ostatní je jen omáčka.

Nie je v tom článku nič netechnické......, žiadny newspeak.. Len to nemá nič spoločné s problematikou väzobných kondenzátorov (opakujem asi 50x..), o čom je vlákno a debata. Je to o výbere optimálnych kondenzátorov ( v danom prípade s hodnotou 10nF) do korekčných obvodov RIAA a pod. A tam je vždy na kondenzátore ,medzi jeho svorkami, nezanedbateľné AC, teda zmena napätia a vtedy sa uplatnia všetky skúmané vlastnosti a "nectnosti".

The measurement setup was identical for all caps. The bridge was excited with 120 Hz at about 40 VRMS which gives about 3.6 VRMS across the capacitor under test.

Pri väzobnom kondenzátore, s "normálnou" hodnotou, je na jeho svorkách max. pár mV AC a v odkaze skúmané vlastnosti sú úplne nepodstatné, nemajú na signál žiadny významný vplyv (okolo -120dB..). Nemení sa napätie na kondenzátore, neprejavia sa "nedostatky", kondenzátor neskresľuje (nepridáva spektrálne zložky). To je tá kvantifikácia.."Newspeak" sú reči o jasnej počuteľností týchto vplyvov (-120dB pod signálom..)pri väzobnom kondenzátore..

Kolik zkreslení způsobí vazební elyt o určité hodnotě-typu, nějak zatížený,

Toto je nezmyselná otázka, väzobný kondenzátor je zaťažený impedanciou nasledujúceho stupňa, nebavíme sa o výstupnom elyte v nesymetrickom konci. Ani o kondenzátoroch v pasívnej výhybke reproboxu. Čo to urobí so signálom pri obvyklej záťaži väzobného kondenzátora cca kohm a viac je v obrázkoch (meraniach) na predchádzajúcej stránke aj v odkazoch čo som sem dával..

Re: Vazobne kondenzatory

JeF111: dobře napsáno

Re: Vazobne kondenzatory

teorie pěkná, ale košatý strom života. Kdo z vás bydlí v paneláku, kde je instalace dvouvodičově v hliníku, může se dočkat lecčeho.
Kdysi byly stupačky vody ze železa, dole poctivě uzemněný, v šachtě připojený pospojování každýho bytu. Pak někdo dal vodu v plastu a ty pospojování zůstaly ve vzduchu. Pak se sem tam někde přeruší PEN vodič na přívodu do bytu a potom veškerej proudd převezme to plynový potrubí a zásuvka u kombinovanýho sporáku. Monohokrát jsem tohle řešil. A výše uvedený rozdíl napětí mezi zásuvkami? Jak prosté, běžně se v takovýchto instalacích naměří impedance smyčky 1.5 ohmu na poslední zásuvce, v rozvodnici bytu tak 0.2 ohmu. Ohmův zákon hned poví, že při odběru 10A (2.3kW, třeba žehlička, konvice...) na PEN vodiči vznikne úbytek 0.65*10=6.5V. Ale to je instalace "v kondici", všude v zásuvkách jsou utažený šroubky, nikde nic nejiskří... pak není nic zvláštního, když se napětí na kolících v zásuvkách oproti skutečné  "zemi" rozejde o 30V...
To Danhard: já dycky myslel, že hrají vlivem piezo efektu polovodiče, a ony i kondenzátory? Obvykle ale největší hluk dělají cívky...

(upravil rvx73 29. 6. 2021 5:28)

Re: Vazobne kondenzatory

Díky že ses mě zastal, předsedo smile

Piezo vlastnosti mají keramické kondíky,
i feritové toroidy - jak jsem měl možnost zjistit při stavbě přijímačů ...

Re: Vazobne kondenzatory

Kolik zkreslení způsobí vazební elyt o určité hodnotě-typu, nějak zatížený,

Toto je nezmyselná otázka, väzobný kondenzátor je zaťažený impedanciou nasledujúceho stupňa, nebavíme sa o výstupnom elyte v nesymetrickom konci. Ani o kondenzátoroch v pasívnej výhybke reproboxu. Čo to urobí so signálom pri obvyklej záťaži väzobného kondenzátora cca kohm a viac je v obrázkoch (meraniach) na predchádzajúcej stránke aj v odkazoch čo som sem dával..

Jasně, takhle to beru. Debata se rozběhla i do jiných směrů než jen o vazebním kondenzátoru, proto jsem to taky bral všeobecně.

U vazebáku by stačilo napsat něco v tom smyslu, že kapacitu je třeba zvolit tak velkou, aby nedošlo ke znatelnému úbytku napětí v přenášeném pásmu, to už tady taky někdo formuloval. A pak je skoro jedno co je to za typ kondíku, jenom pokud je na něm v běžném provozu nějaké DC napětí, víc než pár mV, tak je užitečné vzít elyt/bipolár s malým svodovým proudem. Pozor na low-ESR elyty, ty mívají často vyšší svodový proud a může to vadit.

Pokud jde o tu optimální kapacitu, dělávám takový "inženýrský odhad": Zatěžovací impedanci neboli impedanci vstupu následujícího stupně vydělím deseti a to je maximální reaktance kondíku na spodním konci přenášeného pásma pro útlum cca -1dB. Pro vstupní impedanci 10k je reaktance kondíku max 1k na 20Hz a vychází s rezervou kondík 10uF. V profi a hifi technice, nebo prostě kde je těch kondíků v signálové cestě moc, kapacitu násobím 5x - 10x. Takže takových 47u je dobrá výchozí hodnota. Elyty raději na 50 nebo 63V, mají obvykle znatelně menší svod než ty na 25V a v dnešní době nejsou rozměrné ani drahé.

Pokud někdo potřebuje přesně definovat spodní přenášenou frekvenci tak je lepší použít hipass 2. nebo 3. řádu s OZ než to omezovat vazebními kondíky. V tomto hipass filtru pak je potřeba počítat s úbytkem napětí a tam už platí všechny poznatky z článku pana KH.

(upravil Otas 30. 6. 2021 15:11)

Re: Vazobne kondenzatory

Využiju načaté téma smile .
Já hifi sice nedělám, ale teď mně cosi z této kategorie trčí na stole a řeším otázku, jak v tom nepokazit zvuk vazebními kondenzátory hmm2 .
Situace:  Cv mezi dvěma OZ, vstup druhého spojen se zemí přes R 15 k. Napětí minimální (cca 2 mV, od drifitu OZ1 a zapojení).
Mám tedy jako možnost (z prostorových důvodů) buď Wima MKS2 3,3 uF/50 V, nebo zřejmě nějaký bipolár (nevím ani jaký) obdobné kapacity. Kapacita je i částečným omezením podzvukových kmitočtů...
Vyhodit vazební kond - jak se každému nepochybně vkrade na mysl, to je vždy nejlepší smile - nechci, mám k tomu důvod. A navíc i vstup OZ1 musí být oddělen kondem, takže vlastně řeším dva Cv.
Co byste zvolili z pohledu kvality středních a vysokých kmitočtů, pánové od Hifi?

Re: Vazobne kondenzatory

Wimu (3,3uF do 15k).. fd cca 3Hz.

Re: Vazobne kondenzatory

BV:
Díky za odpověď a potvrzení správnosti cesty, těch Wim mám nakoupeno desítky a dlouhodobě je používám právě pro takovéto účely smile . I dolní mezní kmitočet vyhovuje (v druhém případě je R 10 k, tak se to v součtu posune výše) a jedná se o sluchátkový zes, tam se lze bavit o průchodnosti (resp. minimálnímu poklesu) i na 20 Hz ...

Re: Vazobne kondenzatory

Bezhlavé vyměňování běžných elytů za bipoláry je leda cesta do pekel, navíc většinou vytváření dalších kurvítek.

Co by mne zajímalo, vlastnosti  "BG" bipoláry, kde je separátor nasycený grafitem nebo něčím takovým. Bohužel přes veškeré očekávání dlouhé životnosti jsem v posledních letech BG potkal  buď s extrémním svodem až zkratem, nebo s vysokým ESR. Kupovat to NOS jen pro výzkum asi nebudu.

Web

(upravil Wili 29. 9. 2021 10:35)

Re: Vazobne kondenzatory

Neskusal niekto z vas nahodou pouzivat "vyhybkove" Bennic XPP z prodance ako vazobne kondenzatory niekde v lampovom zapojeni kde je vyssie napatie a pod? zaujimalo by ma ako su na tom zvukovo v porovnani s niecim ako Wima alebo este JB JSX dostupne z tme...

hlavne ak sa nepouziju vo vyhybke ale v obvode kde je velky DC potencial.

Nasiel som subjektivny test foliakov, je to ale na pozicii v repro vyhybke http://www.humblehomemadehifi.com/Cap.html

o Bennicu XPP nic extra dobreho nepisu smile zaujima ma este dalsi nazor ci s hore uvedenym niekto ma realnu skusenost.

ako su na tom napr. nejake olejove papierove exotiny za premrstene ceny? mozu v tepolom prostredi casom vyschnut a rozpadnut sa? (ako stare tesla hovnaky) alebo aj ked vyzeraju byt na povrchu papierove jedna sa o odolnu suciastku?

Re: Vazobne kondenzatory

Ve vyhybce kdyz jsem vymenil humus bipolary za MKP na 400/ 600V tak rozdil velky. Vysky, stredy.Trochu jde i poznat MKT vs MKP.

Jako signalove jak tady psal Danhard je problem ze ty obri bambule funguji jako antena, zmeni se kapacitni vazba vuci okoli. Nekomu to na vstupu DPA i brumelo..

Web

Re: Vazobne kondenzatory

Bolo by dobré si konečne uvedomiť rozdiel v pracovných podmienkach pre kondenzátor, keď je použitý ako filter ( kedy je na jeho svorkách významné AC napätie, prípadne aj vyšší AC prúd- výhybka v boxe) a keď funguje ako väzobný (AC na svorkách v audiopásme max. mV) a práca do záťaže v kohm. To diametrálne mení vplyv jeho vlastností!!!

Re: Vazobne kondenzatory

Hlavně jeho vlivu, protože jde o poměr mezi impedancí kondenzátoru a zatěže.

(upravil Wili 29. 9. 2021 16:16)

Re: Vazobne kondenzatory

Konkretne mam na mysli v elektronkovom zapojeni ako DC vazobny kondenzator na vystupe OTLka pre sluchatka, tj. napr 100VDC a AC signal 5-6Vp. Zataz od 60R po 10k (ako preamp)

Mam vymyslene ultimatne OTLko a chcem tam na vystup namiesto elytu nejaky kvalitny kybel 33-47u / 250-400V MKP a zvazujem moznosti... z dostupneho co som nasiel tak za ks to je zhruba

Bennic je okolo 300,-
Jantzen tiez ~300,-
Miflex okolo 300,-
JB JSX 500,-
Mundorf Mcap ~500,-
ClarityCap ~800,-

a dalej su exotiny za ktore viac nedam big_smile

Re: Vazobne kondenzatory

Ale bacha používat ledasjaký kondenzátor jako vazební do mřížky koncové elektronky.

Re: Vazobne kondenzatory

Willi bez do toho smile Nejvetsi zkusenosti ma asi Kudlibabka

Web

Re: Vazobne kondenzatory

Najlepsi kondenzator je ziadny.
Ak mas OTL, tak sprav z toho rovno OCL smile

Re: Vazobne kondenzatory

Willi, tak to už není moc vazební, ale spíš výstupní kond. Zeptej se kudliubabky, ale nejspíš ti napíše to co já - nejlepší výstupní kond je trafo smile (to jsi ale asi nechtěl slyšet) Osobně používám Miflexy a Wima MKP a jsem spokojený, ale jen jako vazební mezi stupni elektronek, kde se tomu nedá vyhnout.

Web

Re: Vazobne kondenzatory

pzwak napsal:

nejlepší výstupní kond je trafo

souhlas

Příspěvky [61 až 80 z 85]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5 »»»

Audioweb.cz » Teorie & praxe » Vazobne kondenzatory

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£