Téma: Attenuator

Potreboval by som poradit ohladom relatkoveho ovladania hlasitosti.
Mam hotove klasicke ovladanie riadene Arduinom cez i2c zbernicu, ale nepaci sa obmedzujuce fungovanie encoderov.
Premyslam nad ovladanim prepinania rele pomocou klasickeho analogoveho motoroveho potenciometra...len neviem ako je to s plynulostou riadenia rozpadu kontaktov rele a  vypadkov signalu pri tomto sposobe ovladania.
Pri arduine si clovek nastavi cas rozpadu, zopnutia, ale tu to ratam nie je tak jednoduche, kedze to nie je riadene softverom. Premyslam nad riadenim cez cip ADC0804 pripadne ak existuje lepsi sem s nim.

Som zastanca klasickeho riadenia hlasitosti, ale chcem sa vyhnut nedokonalosti bezneho potenciometra, ako ponuka stale Yamaha v A-S a M seriach. Nepaci sa mi nove minimalisticke riesenie ovladani cez encoder, preto tato tema.

Mate niekto skusenost s riadenim rele cez analogovy potenciometer ?

Re: Attenuator

co je zle na enkoderi? mas na vyber s roznym poctomimpulzou na jedno otocenie, ak sa ti nepaci mechanicky mozes vyskusat napr. opticky enkoder.

Re: Attenuator

A prečo tam nemôže byť rotačný encodér, ktorý dáva rovno dig. signál? Aký význam ma prácne prevádzať nejaký analógovy signál z potenciometra cez DAC na digitálny, pre ovládanie relé?

(upravil scoop 24. 9. 2021 13:04)

Re: Attenuator

povedzme, ze hlavnym dovodom je hlavne nostalgia a nechem aby to bolo zavisle na softveri
Len si niesom isty ci tento sposob by si nevyzadoval pracnost pri osetreni rele voci encoder ovladaniu...nechce sa mi to zbytocne skladat, aby som to otestoval.

resp. nenasiel som v predaji motorovy enkoder...

Re: Attenuator

Ale ved spinanie rele JE zavisle na software. Alebo tam nemas procesor ale hradla cmosov? ci tento potom riadis dig impulzami alebo cim je jedno stale to bude digital. Ale digital ktory spracuvava analog riadit analogom je uprimne pakarna na entu. To si tam bud daj rovno poriadny motorizovany analog audio potenciometer a kasli na atenuator alebo riad relatkovy atenuator digitalne cez enkonkoder. Aby sa to blizilo analogu co sa riadenia tyka daj tam optiku alebo mech bez skokov co ma pocet impulzov rovny poctu stepov atenuatora.

Davat tam do digitalu riadenie cez analog zase do systemu zavedie analogovu chybu - znicenie potenciometra po case a chyby. To je jeden z hlavnych dovodov rele atenuatora.

(upravil scoop 24. 9. 2021 21:34)

Re: Attenuator

nestudoval som to uplne do detailov, ale ak som to spravne pochopil tak to vsetko riadi CMOS.
Kazdopadne dakujem za nazor.
Riesenie by sa naslo podla mojich predstav, ale ta cena je trochu mimo:
https://www.audiophonics.fr/en/composan … 13650.html

Opticky enkoder mam, takze s tym problem nie je.

S optickym to ide suvisle a pekne
https://drive.google.com/file/d/1kOT0am … p=drivesdk

Re: Attenuator

Jestli to chceš mít kompletně analogové, tak lineárním potenciometrem dělit nějaké DC napětí a posílat na řadu komparátorů a nějakou logikou z toho odvodit, které relé má být sepnuté. Komparátory musí mít hysterezi, aby to nekmitalo na hraničním napětí sem a tam.

Re: Attenuator

Myslim, ze som nasiel riesenie pri i2c…nasiel som doma maly motorcek s prevodom na 30rpm…zapojim na to enkoder a hotovo. Prevod tomu doda aj tuhost ako pri potenciometri.

Re: Attenuator

Můžeš mi říct, jak se pomocí motorku ovládá relátková regulace hlasitosti ?

Re: Attenuator

jednoducho, pripojis na osku opticky enkoder.

Re: Attenuator

Aha, optický enkodér bude ovládat relátka. OK. A kdo bude točit tím motorkem ???

Re: Attenuator

povodne ovladanie motorceka z alps potenciometra...

Re: Attenuator

A preco pri ovladani na dialku motorom tocis enkoderom a nemenis len hodnotu hlasitosti softwarovo?

Re: Attenuator

Na skrinke ostane kolecko po potanciometri a tym padom nech sa to da ovladat aj manualne. Inak by som to nechal vsetko na jednom enkoderi a prepinal len jeho funkciu medzi input a hlasitostou.

Re: Attenuator

Program dokonceny... este torchu doladit casovanie rozopinania rele...
https://drive.google.com/file/d/1K51HlP … sp=sharing

pri vypadku napajania nastavi minimum a pri pootoceni enkodera pokracuje z miesta predvolenej hlasitosti a po prvom vypnuti uz stale nastavuje pri zapnuti predvolenu hlasitost...

Re: Attenuator

Vyzera to super smile parada, uz len na videu chyba cvakot relatiek pri regulacii smile

(upravil scoop 19. 10. 2021 10:20)

Re: Attenuator

hej nechcel som davat rele, lebo som to testoval ci to funguje a nebude tam chyba...dosky s MCP23008 su OK, ale pri tejto doske s PCF8574 musia ist pullup rezistory z out konektorov oprete o VCC...mozem prerabat dosku...nastvany som sam na seba, lebo vsetko som to vcera napajkoval a razom preco to necvaka...no jo, ked debil tak debil smile

ale aspon program je OK

Re: Attenuator

a neexistuje tranzistorove pole co je vratane pullupov? pripadne na uln nozicky daj maly smd z kazdej nozicky na stojato a hore ich prepoj jednym drotikom spolu, ak sa ti to podari pekne ani to nebude vyzerat zle, pripadne zo spodu dosky.

Re: Attenuator

dumal som vselijak, ale chcem nech je to na doske normalne, nahodou o to rukou zachytim a potrham to cele. Kedze som ULN daval SMD je to problem, keby bolo klasicke, tak nie je co riesit, hrebenove rezistory a pokoj.
mal som v plane nieco dat vyrabat, tak to k tomu prihodim. Len uz som chcel mat testnute na novom preampe, vsetko mi tu stoji a casu je malo.
pomaly by som mohol zacat stavat aj tvoj mini amp...dnes mi dosli aspon trafa...
Teraz je toho vela aj v praci, tak clovek je dost nahnevany ak urobi takuto chybu a neprecita poriadne datasheet

Re: Attenuator

v tomhle je to PCF8574 trochu nešťastný, na druhou stranu nemůže nastat HW konflikt pokud omylem nastavíš port jako výstup na log 1 a on je přes kontkt připojenej na gnd... Podobně se mno vy****l ADS1115 má pin označenej jako output ALERT/RDY a pokud tam není pullup rezistor, tak ten šváb dělá mrtvýho brouka. A tam ten odpor dobastlit bylo na hranici mejch shopností.  Dlouho mi trvalo, než jsem zjistil co je jinak na modulku z Ali a na mé desce. Navíc v datasheetu o tom nic nepíšou, u pcf je to aspoň popsaný, že je to open kolektor...