(upravil Otas 24. 9. 2021 7:36)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Teď si nejsem jist, o kterém basovém repru se bavíme (než to hodím do simulace smile ). Musí se v souběhu řešit vnitřní objem bedny a naladění BR. Myslíš ten 18", nebo nějaký zde zmíněný 12"?

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Tu 18tku, je to nářez, ať je to předimenzované

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Tu 18ps76 -8ohm. Ale chtěl bych k ní poradit nějaký slušný mono zes a odladění BR. Samozřejmě bednu co nejmenší ať je co nejsolidnější.

(upravil Otas 26. 9. 2021 6:39)

Re: Beyma 12BR70 do třípásma 8 Ohm

Tak jsem to hodil do simulace (změřené parametry).
Vyšlo mi cca 125 litrů (čili 100 litrů vnitřního prostoru s pořádným vytlumením všech stěn, zatlumení paradoxně navýší fiktivní vnitřní objem). Méně jak 100 litrů by se stejně špatně stavělo, nevešel by se 18", basreflexy a horna do čelní stěny smile.
- V simulaci mi to pak nabídlo 49 Hz ladění (zavrženo pro nebezpečí akustického zkratu na kmitočtech pod naladěním).
- Další možností je pak cca 45 Hz (ubere na basech cca 1 dB oproti 49Hz, takové ladění často používá RCF ve svých subech), to snese i 40 Hz plným výkonem.
- Třetí možností je pak cca 40 Hz (ubere další 1 dB, zato kmitočty kolem 60 - 70 Hz jsou méně ovlivněny basreflexem, působí to na mé ucho lépe, proto bych takovou verzi volil já smile ). Bednu přitom lze zatížit 500 W až do cca 35 Hz. Edit: a 200 W/30 Hz. Podotýkám, že nejnižší struna na čtyřstrunné baskytaře je 40 Hz (ale na méně obvyklé pětistrunce kolem 30 Hz, o varhanech se raději nezmiňuji sad ).
Basreflexy bych tam viděl tři o průměru 70 mm a délky cca 130 mm (na 40 Hz, pro vyšší ladění kratší). Pramen např. zde: https://www.dexon.cz/katalog/konstrukcn … 0x170.html

Ve všech případech se bude muset něco přidat na basech cca + 6 až 8 dB, což ale podle mne není žádný zločin (hifisté si mne za to asi podají smile ).
Zesilovač nebude moci být příliš silný, driver, jak zde již bylo Ondrou Klofatem podotknuto, je slabounký (neboj, hrát to bude hodně hlasitě), maximum bych viděl někde na 200W/8 ohmů RMS. Je to asi bedna právě pro podobné účely, jaké plánuješ. Basák bude zprvu zvukově velikým zklamáním, bude se potřebovat rozehrát, buď trpělivý smile .
V nabídce zesilovačů kolem 200 W se moc nevyznám (pracuji s vyššími výkony), navíc mono. Jen by ten zesilovač měl být schopen pracovat i se 4 ohmovou zátěží, aby stály basy za to.