Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 7 z 37)

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 9 ... 37 »»»

RSS

Příspěvky [121 až 140 z 727]

(upravil laco 1. 9. 2021 18:54)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Danwatt, v najblizsej dobe pomeram opat. Zatial je v takomto stave

Napajanie iba 40V

https://i.ibb.co/vhqJ5jH/Danwatt.jpg

(upravil rvx73 1. 9. 2021 20:43)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

tak to nejsem o moc pozadu smile

https://imgup.cz/images/2021/09/01/IMG_20210812_141319743_HDR.jpg

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Tato "úprava" Transiwattu mi v simulaci vykazuje podobné vlastnosti jako Danwatt s pomalými konci, ale je možné, že něco dělám blbě a "nevidím to", proto budu rád, když se k tomu někdo erudovanější vyjádří. Děkuji. https://hordek.rajce.idnes.cz/TWD/1506210818

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Nemá byť ten spodný koniec odporu 1k zapojený až na výstup, nie do bázy výstupného darlingtonu??

(upravil Hordek 16. 9. 2021 11:05)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

No, to klidně může, obojí se chová velmi podobně. Dokonce si to mohu dovolit zapojit  i do báze výkonového PNP a pojede to prakticky stejně. smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

S tím Darlingtonem na konci bych tam zdroj proudu nedával a nechal bych tam klasickej bootstrap

(upravil Hordek 16. 9. 2021 11:13)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

No, on mi ten zdroj proudu krásně stabilizuje budící proud, takže ten je téměř stejný i když mi napětí při max. vybuzení a měkkém zdroji padne na cca. 35V, tj. nezvedne se mi přechodové zkreslení - myslím. smile Navíc, díky tomu darl. mi stačí nějakých 30mA budícího proudu, na prázdno si celé zapojení bere pod 50mA ze zdroje. A zbavil sem se dvou 2W odporů. smile

(upravil rvx73 16. 9. 2021 13:39)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Tak samozřejmě jsem to nemyslel tak, že bys převzal ty hodnoty z TW

dej tam 330+470R

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

S darlingtonem to mí podstatně větší zkreslení druhou harmonickou.
Nějakej zdroj proudu se tam nevyplatí, jen snížení budícího proudu.

Ale když vidím, jak to Hordek lepí, tak neví co činí a potřebuje si na to přichcat za každdou cenu.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

O té druhé harmonické vím a docela mě zajímá jak se to ve zvuku projeví... smile Myslím, že to žádná tragédie nebude, ostatně nikdy mi nešlo o "audiofilskou věrnost".
Přichcat si za každou cenu? Vždyť si jen hraju.....
A ano, je to lepení --- z pozice obvodáře jakým je danhard to nic jiného ani být nemůže. Stejně tak by se mi smál konstruktér závodních motorů, když by viděl jak snižuju hlavu u Š-120L, jak tam dávám ostrou vačku, jak odlehčuju ojnice a setrvák, jak tryskama a vzdušníkama ladím karburátor s většími difuzéry a jak tam zapojuju elektronické zapalování. Njn, co nadělám.

P.S:- S tím zdrojem proudu mi budící proud (cca.28mA) drží i při poklesu napájení k 35V, bez něj to padá z cca.36mA(47V) na cca. 21mA(35V) (odpory 2x390R) - které topí víc než celej zdroj proudu. Jen o to mi šlo.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Na těch odporech protopíš celkově 2W ... Kdybys stavěl sluchátkáč na baterky, tak neřeknu ...

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Máš pravdu, ale když budu předpokládat, že připojená zátěž může za určitých podmínek klesnout i pod 3R, pak při 35V kam až mi napájení při max. vybuzení spadne, už může horní NPN řezat půlvlnu i když je to darl. protože budící proud 17-21mA, ale při zdroji proudu mám stále svých 28mA a tím větší šanci, že to ještě řezat nebude.

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Čo tak namiesto NPN darlingtonu použiť Nmos?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

jak dlouho bude trvat při hudebním signálu to maximální vybuzení? nebylo by lepší zvětšit kondy ve zdroji?

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

BV napsal:

Čo tak namiesto NPN darlingtonu použiť Nmos?


mohlo by se to pak jmenovat "Feťák"

(název by se mohl danhardovi líbit smile

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Nmos? To už by z toho byl NAD-310. smile
rvx73 - já vím, je to odemne "extrémismus" --- ta druhá harmonická, co to udělá se zvukem?

(upravil rvx73 16. 9. 2021 17:23)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

https://youtu.be/RUpvAdF3M2M

Odd - liché hramonické
Even - sudé harmonické

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Zajímavé, i když pro názornost dovedené k extrému téměř podobající se použítí tónových "korekcí". V reálu to tak markantní jistě nebude, neb slyšel sem už mnoho siličů s darl. na konci a o žádný zvukový průser se nikdy nejednalo. smile Ale díky za odkaz.

(upravil rvx73 17. 9. 2021 10:26)

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

sice to není Béčko, ale dalo by se to do béčka upravit. Nechceš to vyzkoušet, Hordeku?

https://sound-au.com/p217-f2.gif

Re: Jednoduchý zesilovač třídy B

Tak to se mi ten mnou przněnej TW líbí víc. smile A taky, až si to zrealizuju, můžu si to "uchometricky" porovnat s AU/RA Z-2, TW-140P, DW.

Příspěvky [121 až 140 z 727]

  Stránky: ««« 1 ... 5 6 7 8 9 ... 37 »»»

Audioweb.cz » Koutek pro začátečníky » Jednoduchý zesilovač třídy B

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£