Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Já na podrobnej průzkum teď budu mít čas asi o víkendu, i když dělám na zahrádce, a to až do večera, je hezky, nebo doteď bylo, musím toho využít. Dám ale vědět.

(upravil stiglitz 13. 4. 2021 19:33)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Dneska jsem porovnal rychlosti ve všech čtyřech magnetofonech, které mám, minutový záznam, dva decky jsou dvojité, a rozptyl na jedné minutě je od jedné do 2.7 s. No, tak mám pocit, že ani nevím, jestli se mi to chce rozebírat.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Po dlouhé době jsem zase donucen zabývat se kazetovými stroji, a bohužel leckteré věci a přípravky zmizely nenávratně v časech nepoužívání a půjčování sad.

Abych to zkrátil, potřebuji půjčit, popřípadě vyrobit mirror test tape. Vím, že to několik zdejších před časem vyrábělo, a pokud má už někdo nařezané zrcadla a postup v ruce, je to už vcelku jednoduché. Stačí třeba varianta DIY z HD plotny, nejlépe v nějaké středně slušné průhledné kazete https://www.ps-service.cz/forum/viewtop … 24cc#p6286

Recipročně mohu nabídnout vytvoření repliky Wow and Tape Speed kazety na strojích typu Akai GX75 a Sony TC-K777ES-II - jako referenci mám originální, málo použitou kazetu QZZCWAT (3kHz). Pochopitelně není problém, když na to dojde, udělat jinou verzi, třeba 3150Hz. Tato nabídka platí jed cca do konce října, pak už nebude k těm strojům přístup.

Pokud se podaří zachránit pozůstalost po známém, dalo by se asi vyrobit azimutvé kazety - byl na to upravený stroj s celostopou hlavou a nejspíš by šly i referenční kazety pro úroveň záznamu, jeden jeho Tascam 122MK2 měl novou hlavu a zkalibrovaný PB level.

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

To zvládneš, Sendy. Já jsem to vyrobil tímhle stylem - je použitá zrcadlová fólie, nalepená na vyrobeným štítku z hliníkovýho plechu, skloněnýho pod 45° úhlem. Bylo potřeba ten plech vypilovat, aby to zapadlo do šachty, kvůli tónový hřídeli a tak. Potom, jak z fotek vidíš, je nutný upravit pružinku s polštářkem, protože je odříznuté čílko, mám ji nalepenou na zadní stěnu. A je taky potřeba si s tím pohrát. Ještě dodám, že ne všude s tím pochodíš. Jde o to, že jsou stroje, kde je šachta udělaná tak, že přes ni - tu konstrukci na to zrcátko nevidíš, i když máš sundaný kryt. Já sem teď moc nechodím, protože jak mi někdo tady napsal "furt sem lezu, a stejně se se mnou nikdo už moc nebaví", viď, jirkasi. Tak sem moc nelezu, nechám si poradit, tentokrát. Jo, odkaz... https://stiglitz.rajce.idnes.cz/mirror_cassette/

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Bohužel, není čas sad.

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

To máme tedy stejně. Mám tu rozdělaných deset věcí, do toho se na mě směje zahrada, auto, a tak...

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

prošla tady informace, že nějaký pán na Slovensku "vyrábí" měřící kazety,
jedna zrcátková profi je tuhle, ale drahá sad
https://www.ebay.de/itm/124478501720?ha … SwMsZdPSjV

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Ten pán ze Slovenska pokud vím vyrábí pouze "Tape speed" kazetu, normovanou úroveň ani plnostopou neumí.

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

2 stiglitz : u té mirror kazety... bohužel jsem si neuložil fotky tvého provedení. Ty jsi odstranil i celou tu přepážku, která odděluje prostor hlav a tónové hřídele od zbytku kazety s páskem?

Web

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Niečo také sa nehodí?

https://www.duplication.ca/audio-casset … -tape.html

(upravil stiglitz 11. 12. 2021 16:25)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Tak jsem dneska nahrál kazetu, sice docela obyč, Basf, koupenou někdy v době, než to přejmemovali na EMTEC, asi ve 2005-6.7, nevím. Normálka, ale nebyla nikdy v autě, takže žádný změny teplot, výkyvy, asi ani nehraná, tipuju.
Tak jsem ji nahrál, když jsem otáčel desku, v půli, trochu jsem prokoučoval, a musel jsem ji kousek přetočit zpět, kde končila strana, záznam.
A ouha! Problém, skoro se to nepohnulo.
Totéž v jiném decku. Tak jsem ji "pobouchal" poklepal, a nějak to šlo. Nahrál jsem druhou stranu, a když jsem se díval okýnkem do šachty, viděl jsem že jedna cívečka je - no šišatá!
No, tak jsem kazetu hodil do šmelce, ale všimnul jsem si, že to gehäuse, body, no pouzdro je šroubovaný, ne lepený. Měl jsem starý cívečky z jiných kazet, mám takovou krabičku. Vyměnil jsem je, a když jsem vytáhnul tu starou, bylo vidět, že je to "osmička". Nikoli válec.
Kazeta je teď v pořádku, ale mám pocit, že původní záznam táhnul, takže ji nahrávám znovu.
Prostě seřizovači na plastikárně chtěli zrychlit cyklus, tak stáhli dobu chlazení, a z forem šly horký cívky, který se zkroutily.
Vím že jsem zachránil kazetu za nula celá nic, ale nějak mi bylo líto...
Sendy: Ano, odstranil.

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

páni  . kazety sa dajú vyrobiť aj doma

https://i.postimg.cc/6ypqKMB7/IMG-20211211-173524841.jpg

(upravil jik 8. 5. 2022 19:07)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Pánové, poradí mi někdo?

Chtěl bych si vyrobit předzesilovač k takové jedné mechanice, co tady mám. Né že bych měl nouzi o možnost přehrávat (i nahrávat) kazety - mám několik radiomagnetofonů i se střídavou VF předmagnetizací, některé i s poctivým střídavým VF mazáním, potom také dva tape decky...

Ale k jedné mechanice bych si chtěl vyrobit předzesilovač pouze pro přehrávání, jen tak pro radost. Kvůli rychlému zbastlení mě nenapadá nic jiného, než vzít AN7312 a korekčák udělat z něj (pouze s funkcí play). AN7312 je "spotřebkový" šváb tuším Panasonic, cpaný do mnoho typů rekordérů po celém světě (svého času tedy) a nějaký tady mám. Jenom mě tam zaráží velká kapacita vstupních kondenzátorů (v řádu uF), což  svědčí asi o malé vstupní impedanci. Proto se tam asi moc neuplatní paralelní kondenzátor k hlavě tvořící rezonanční obvod v oblasti výšek - jakost Q takového obvodu půjde asi do háje. Nebo si myslíte, že by bylo vhodnější použít nějaké běžné zapojení třítranzistorového korekčáku RIAA pro gramofon s použitím nějakého nízkošumového tranzistoru na vstupu a korekční článek RIAA nahradit jiným pro "kazetový" průběh 4,76 cm/s, řekněme 120us...

Něco k těmto věcem má stránkách pan Belza, má tam taky zajímavé zapojení s naším MDA2054 (taky je mám), kde má ale netypicky řešené korekce už ve vstupní části nízkošumových dvou tranzistorů  (uvnitř IO) a zbytek IO jako lineární zesilovač. Přitom ty dva tranzistory standardně slouží k napěťovému předzesílení a zbytek IO by měl být teprve kmitočtově závislý...

Myslíte, že budu s tím AN7312 aspoň trochu spokojený?

P.S. omlouvám se, že jsem vlezl do tohoto vlákna, ale k této problematice má nejblíž smile a zakládat nové kvůli takovéto volovině, zvláště v 21. století jsem nechtěl smile

Edit: a teď se dívám na internet zase na nějaké schéma a tam nemají vstupní vazební kondenzátor vůbec. Že by FET?

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Ahoj, sice neporadím s konkrétním obvodem, ale o stavbě snímacího zesilovače taky uvažuji. Prošel jsem i nějaké zahraniční diskuze a jako vhodné zapojení bývá doporučován tranzistorový zesilovač z dvouhlavých magnetofonů Nakamichi (BX100, BX125, BX150, CR1, CR2). Schémata jsou na netu ke stažení.
S obvody AN, konkrétně ale AN7351K, mám zkušenost v magnetofonech Technics. Zvukově výborné, nevýhodou je vyšší šum. Ale tento obvod je vlastně "celý kazeťák v jednom". Snímací zesilovač, korekce, výstupní buffer, záznamový zesilovač + korekce.
A jinak jsem rád, že nejsem jediný, kdo se takovýma blbinama ve 3.tisíciletí zabývá smile

(upravil jula1967 3. 2. 2024 13:51)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

Potřebuji poradit,chci jen seštelovat snímací zesilovač na magnetofonu B 116 jen  doladit na jiném magnetofonu nastavení úrovně přehrávání na 0 dB ,aby zvuk při přehrávání byl stejný pak na obou magnetofonech.Měřicí pásek nemám.
Stačí tento postup:
v nouzi nahrávkou z hodně dobře seřízeného MGF při frekvenci 1 kHz  při 0 db nastavíme při jeho přehrávání pomocí trimrů na snímacích zesilovačích opět výchylku na 0 dB.

(upravil oneeeee 3. 2. 2024 16:27)

Re: Kazeťák, seštelování, kalibrace

nahrať na pásku 400 Hz  po prípadne  1000 Hz    na nulu a pri prehrávaní    doladiť aby to sedelo .  to je  také  jednoduché riešenie .
tak , že za A je správne , tak ako si napísal.