(upravil BV 9. 9. 2021 17:06)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Kocour, a koho emočnú zložku tam "namontovať" pri sériovke ako referenciu?? Kto má to "zlaté ucho", ktoré sadne všetkým? To je ten problém..Ak je to kusovka na konkrétnu objednávku so značným stupňom "cenovej slobody" ,  tak sa dá  vymýšľať.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ono zas neberme to úplne tak, že je to nenáročný vstupný projekt smile
Nejakých pár sto euro to zhltne a keď niečo domrvím, tak opraví, vymení alebo prerobí sa smile
Dokonca s tými výškami ste ma už tak nahlodali, že uvažujem kúpiť potom nové a tieto "jeté" posunúť do super lacného garážového repro s bazarovými stredobasmi niekto možno využije smile
ER18 sa síce nevyrovná nejakým 250€ kúskom, ale ani to nieje odpad, či prúser smile či?
Aj tlmivky sú výhradne vzduchové big_smile už navinuté a na ceste na ku mne smile
Slušný zosík si niekde požičiam wink alebo možno stačí aj K300 wink prípadne sa urobí ďalší "green amp" napájaní solárnymi článkami wink
Nejaký ten rôčik, či desaťročie robím nábytok na mieru, keď sa mi chce, viem byť šikovný.
Na prvú budem robiť asi len z DTD s MDF sa mi nechce cool keď ma omrzí dekor/farba a budem s bedničkami spokojný, možno urobím ja nové deluxe skrinky smile
Tak ak sa dá nejaké to malé a ešte k tomu finančne nenáročné zlepšenie s výhybkou alebo "farbou izolácie" wink prosím neignorujme to big_smile

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

..."delsi dobu to necham hrat, slysim rozdily" - ak by bol počuť nejaký rozdiel pri BEZPROSTREDNOM PREPNUTÍ - bral by som. No sluchová pamäť? Haha.

alx - s tým na mňa fakt nechoď. Ak za istých okolností kábel prípadne v niečom ovplyvní zvuk - je niekde chyba, no nie v kábli.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Pro Tatko Toma Nevyzkousis a mas hned jasno. Takové mám nejradši. Realizoval jsem to po přečtení pár pojednání od RNDr B. Sykory.

(upravil dawsoo 9. 9. 2021 19:47)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

...haloo čo to?
...Alx za tebou přeci s ničím nechodí,jen napsal že to vnímá jinak .... tak to konečně napiš normálně že jsi hluchej jak pařez poznáš prd a hifinu jako koníček máš abys mohl bejt mezi podobně postiženejma klukama big_smile nic si z toho nedělej je vás tu takových více,jen nechápu tu potřebu vše negovat a jakej to má informativní přínos pro ostatní že dědek 60+ nepozná rozdíl mezi káblama big_smile Tím neříkám že já dnes ano,ale kolem 25-40 kdy jsem byl na vrcholu svých schopností a dovedností jsem to poznal až překvapivě snadno, což nahlodalo moje ryze technické vidění světa, ale místo abych se tím trýznil nebo dělal že to není jsem začal pídit se proč.. byl bych raději kdyby mi postačil RG58/59 ke spokojenosti a uspořené peníze bych raději utratil za jiné věci.

ohledně technického hlediska si naštuduj pojmy RLC,impedance,dielektrická konstanta,skinfefekt a vlastnosti materiálů jako vodiče a izolantu dále geometrie a mechanická stabilita rozdíly mezi licnou a solid core atd atd...... kabel fakt není jen o ss odporu jak si všicí myslí těch věcí je mnohem více a hlavně interakce s obvody které propojují patrně mají za vinu i slyšitelné změny, A ano vím auznávám že je to v celkovém výsledku a % vlivu oproti jiným věcem marginalita, to řekne asi snad každý,nicméně proč neudělat maximum možného pro co nejlepší výsledek? ....kabelová kabala od Boba byla výborná vtipná a poměrně zajémavé čtení ač se B.S. netajil nikdy tím že zvuk ho ani moc nezajímá, udělal velkej kus práce v popularizaci a osvětě.

Není co dodávat...

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Tak on placebo efekt rovněž udělá své smile
Já teda rozdíl v káblech, když mají dostatečnej průřez a nejsou moc dlouhý, taky neslyším

(upravil reeb 9. 9. 2021 20:14)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

https://uloz.to/file/bYtb6tfmXpZ0/repro … WUqmWzLt==

.Sýkora, Bohumil. Kabelová kabala. Stereo & Video. 1995, 5 nemam..

Web

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Františku, ty si šikovnej kluk, udělej si releové přepínání přímo v bedně, ať nemusíš tahat signál přes BR až do sweetspotu a zpátky a máš zábavu s přepínáním a porovnáváním na týden - pokud to tedy neuslyšíš hned a nebudeš mít jasno po pár minutách (ale lepší je poslouchat déle a nechat to zrát a uzrát) a pak napiš zkušenost smile
mám hafo kvalitních průmyslových relat Omron 24VDC, klidně ti za poštovné párek pošlu, ať přispěji skromným dílem k tvému zkušenostnímu rozvoji smile

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Ďík za ponuku, nejaké slušné relátka sa nájdu aj u mňa smile inak je to dobrý nápad, prepínať za jazdy a na dialku smile napríklad tie kondíky pre výšky alebo Rc členy, ktoré spomína dawsoo.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Všechno, co Velký Bobo napsal, dávalo smysl a logicky z toho i vyplývalo, že pokud je něco problém změřit, pak nemá smysl se to pokoušet "odslyšet" něčím tak primitivním, jako je lidské ucho. Nepochopím, jak někdo dokáže ignorovat placebo a slepé testy.

Ta kabala jsem nedávno fotil, ale jsou to jen signálovky, a i tady se Bobo nepouští do nesmyslů. Ty popisky u kabelů už je práce "recenzenta".

www.audioweb.cz/data/kabelova-kabala.pdf

(upravil bastl 10. 9. 2021 19:39)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

K těm kabelům, čerstvá zkušenost.
Když jsem přines PRE1 a zapojil ho mezi DAC a konec, použil jsem nějaký kratouličký RGčko mezi PRE1 a konec. Fakt krátký, musí to ležet na sobě. No docela jsem byl opařenej co z toho leze, jak jsem dva roky jel jen DAC a koncák. Musel jsem najít druhej Heliax a neslyšim že mi tam přibyl předzesik.

(upravil BV 9. 9. 2021 21:02)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

ohledně technického hlediska si naštuduj pojmy RLC,impedance,dielektrická konstanta,skinfefekt a vlastnosti materiálů jako vodiče a izolantu dále geometrie a mechanická stabilita rozdíly mezi licnou a solid core atd atd

..a výsledok je vždy iba signál na vstupe do kábla a na jeho výstupe. A stačí ich jednoducho porovnať (nápoveda- stačí dobrý symetrický vstup zvukovky s CMRR minimálne 80dB a viac alebo kvalitné signálove trafo ako Lundahl alebo Jensen) a vypočuť si ich rozdiel, (teda to, čo zvukovka zaznamená)..A potom si k tomu pridať zvuk v pôvodnej úrovni a znovu hľadať rozdiel čiste sluchom cca 80dB a viac pod signálom. To je asi tak( v najhoršom prípade..) vplyv dosť mizerného signálového kábla.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

zaujimavy test pocutelnosti
https://youtu.be/BYTlN6wjcvQ?t=1941

OB 4 pasmo aktiv 15" H frame ala Linkwitz | rpi4 moode + CamillaDSP | ESI GIGAPort eX | 4x HYPA10 (pasiv KEF LS50 meta | CW DAC1 | HYPA17)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

BR na zadnej stene sa neboj. Ak bude vzdialenost 2x priemer BR a viac od steny, na funkcnost a ladenie BR to nema vplyv. To su take kraviny, ze BR vpredu je lepsi. Staci si zratat vlnove dlzky na ktorych BR funguje a tych  20-30 cm rozdiel to nezmeni. Pri 2-pasme a BR vzadu zaroven ciastocne eliminujes vyzarovanie, ktore cez BR vylezie aj na 200-500Hz a sposobi zvlnenie frekvencky.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Naopak si spočítej, co těch 25cm rozdíli v poloze BR vůči stěně místnosti udělá, když má ta místnost na dané frekvenci 15dB hrb u stěny a uprostřed místnosti 15dB propad (zcela běžná situace). Znát to je dost a ačkoliv z BR lezou na středech bordely, tak za mě lepší kompromis. Obzvlášť u repráku s relativně nízko laděným BR jako bude ER18, kde ta trubka bude spíše delší, nebude ten průnik středů zase tak hrozný.

Web

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Troelsove vyjadrenie pri poslednom illuminator-7751

And YES, you can place the port on the front in the lower compartment. Whatever I choose, I have the quest for the opposite. I don't know who put the fear into peoples heads that ports close to the wall is a no-go. Ports can be as close as 1-2 inches to the wall without showing up on the impedance curve and that the acoustics resistance doesn't change.
Ports usually leak midrange - and not the good midrange, so better have it from the rear side.

No už fakt neviem čo si mám myslieť, ale asi najlepšie je to si pomerať.

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Myslím si že u správně umístěného BR a řádně zatlumené bedně je to při rozměrech a vlnových délkách asi jedno,pokud není místo a bedny musí být hodně vzadu u zdi je lepší BR dopředu,pokud je místa dost dávám ho já dozadu neb to pak není tak hnusný big_smile

Není co dodávat...

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

Já mluvím o vybuzení akustiky BR portem pokud je v předu typicky dále ode zdi versus vzadu typicky blíže zdi. Dělá to dost podstatný rozdíl a to tak že lepší basy jsou s BR ode zdi. Zejména rozdíl 5 cm a 30 cm je velký. Na impedanci to opravdu poznat není, ani se defakto nezmění basová charka bedny, ale pouze vybuzení akustiky místnosti. Ano port ve předu unikají středy a je to měřitelné, ale dá se to udelat i tak dobře smile. Holt nedělat nějaké řešení, protože by se mohlo udělat špatně a pak by to bylo špatně není cesta k dobrému výsledku. To je asi jako obecné hejty, že BR bučí duní hučí. Ano může hučet když se to udělá blbě. Když se to udělá dobře, tak to prostě sakra hraje dobře a to je tak se vším.

Web

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

V mych podminkach byl bassreflex vpredu obrovsky prinos.

(upravil BV 11. 9. 2021 16:19)

Re: Dvojpásmo s ER18RNX + 27TDFC + sub TIW300 s miliónom otázok :)

K debate o súčiastkách, komu sa chce čítať...
kondenzátory1
kondezátory2
kondezátory 3